Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 242

Thread: Nationale SUA 2008

  1. #64
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?
    www.fangymnastics.com

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?
    Mi-a luat vorba din gura. Sigur atata a primit Liukin si atata Johnson.? E de domeniul SF ca Liukin sa primeasca 9.5 la executie iar Johnson 9.1. Cred ca e clar ca americanii o prefera Liukin si nu vor s-o demoralizeze

    In schimb Johnson a primit prea mult la sarituri si sol

  3. #66
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da la sarituri a primit mai mult ( dar s-a compensat cu barna )...la sol nu stiu caci nu l-am vazut inca.
    Oricum cred ca favorita americanilor e Liukin...dar mie imi place mai mult Johnson
    www.fangymnastics.com

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Oricum, am vazut toate aparatele celor 2 si cu arbitraj corect la Beijing nici una nu este de speriat. Sunt undeva pe la nivelul lui Nistor. Repet cu arbitraj corect, nu de genul "ii luam lui Nistor 5 zecimi la paralele fiindca n-are tinuta frumoasa si ii dam lui Liukin 5 zecimi in plus fiindca ne place de ea"

    Ma asteptam mai mult de la americance ca sa fiu sincer. Cred ca China le va spulbera

  5. #68
    junior cristina86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Reputatie
    1
    barnele americancelor sunt aceleasi de la mondiale..

  6. #69
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Si mie imi place Shawn mult mai mult decat Liukin...dar, din pacate "simpatiile" arbitrelor si ale publicului conteaza inca in notarea gimnastelor.

    Eu cred ca va spulbera China la unele aparate (fara sol , unde nu cred ca se distanteaza asa de mult). la paralele poate iau chiar doua medalii.
    La individual compus insa sansele sunt egale, favorite fiind americancele, zic eu (pt ca sigur o sa ia zecimi in plus legat de tinuta/reputatie/etc). Din pacate noi avem numai o gimnasta care poate scoate total de 62-63, si aceasta este Stela...insa eu tot mai sper ca si Sandra se va apropia.

  7. #70
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Individual:
    1. Shawn Johnson 63.450
    2. Nastia Liukin 62.300
    3. Chellsie Memmel 61.050

    VT
    1. Shawn Johnson 16.000
    2. Alicia Sacramone 15.900
    3. Samantha Peszek 15.000

    UB
    1. Nastia Liukin 17.050
    2. Chellsie Memmel 16.050
    3. Bridget Sloan 15.750

    BB
    1. Nastia Liukin 16.100
    2. Chellsie Memmel 16.050
    3. Shawn Johnson 16.000

    FX
    1. Shawn Johnson 16.050
    2. Alicia Sacramone 15.550
    3. Mattie Larson 15.450 ( nu are sanse sa prinda echipa doar cu 1 aparat )
    www.fangymnastics.com

  8. #71
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?
    Eu la Shawn mai vad si niste departari de picioare la fiecare element din seria BHS+BHS+back layout, plus aterizare joasa la full twisting back tuck, genunchi indoiti la un layout, sariturile artistice ne-deschise complet, iar la aterizare, in afara de pas, mai are picioare departate in aer si aterizarea joasa
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Eu la Shawn mai vad si niste departari de picioare la fiecare element din seria BHS+BHS+back layout, plus aterizare joasa la full twisting back tuck, genunchi indoiti la un layout, sariturile artistice ne-deschise complet, iar la aterizare, in afara de pas, mai are picioare departate in aer si aterizarea joasa
    Iar eu la Liukin vad ezitare la fiecare element pe barna. Tu vrei sa spui ca barna lui Liukin a fost mai buna decat a lui Johnson? Fiindca daca e asa chiar ca spectatorii au tot dreptul sa nu mai se uite la acest sport

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Chinezoiacele sint mai tari decat americancele, urmarind acum filmuletele...Shawn a avut clar barna mai buna decat Nastia care intr-adevar e ezitanta, am mereu impresia ca e fragila, ca nu e iguranta pe cand la shawn..se lipeste de barna, si nu numai. Iti da un sentiment de echilibru si siguranta chiar daca e robotel. Chelsie Memmel nu imi place absolut deloc, e greoaie si nu are tinuta. E doar tehnica. In rest nu-mi spune nimic. Hmmm, va fi f interesant la jocuri, eu zic ca chinezoaicele le ia le americance si cred ca intram si noi un pic in calcul..

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Impresia mea e ca americancele au avut din nou varful de forma in anul preoplimpic. S-a mai intamplat si la alte editii ale JO

  12. #75
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Vreau sa vad si eu solul lui Shawn Johnson...l-a vazut cineva? Si-a marit cu mult nota de plecare fata de anul trecut. De asemenea cred ca Shawn va pregati ceva surprize la paralele...poate nu a aratat tot ceea ce poate la paralele.
    www.fangymnastics.com

  13. #76
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Iar eu la Liukin vad ezitare la fiecare element pe barna. Tu vrei sa spui ca barna lui Liukin a fost mai buna decat a lui Johnson? Fiindca daca e asa chiar ca spectatorii au tot dreptul sa nu mai se uite la acest sport
    Eu am vazut 2 ezitari foarte mici (de fapt am indoieli daca au fost ezitari sau nu) si una mai mare, dupa sheep jump, cand a mutat si piciorul. Ezitare dupa fiecare element in mod clar n-a avut, dar a avut atitudine mai putin agresiva decat Shawn, si o coregrafie pe care eu o consider de-a dreptul ciudata. Doar ca pentru atitudinea nesigura nu poti sa deduci la fiecare element, se deduce maxim 0.1 pentru tot exercitiul. Cred ca nota de 9.5 a fost totusi cam mare (pentru ca in afara de ezitari a avut probleme si la coborare si parca a avut si ceva genunchi indoiti la un layout) dar per total eu cred ca merita mai mult decat Shawn la executie.
    Acum eu imi spun doar parerea, nu trebuie sa iei litera de lege ce mi se pare mie.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #77
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Vreau sa vad si eu solul lui Shawn Johnson...l-a vazut cineva? Si-a marit cu mult nota de plecare fata de anul trecut. De asemenea cred ca Shawn va pregati ceva surprize la paralele...poate nu a aratat tot ceea ce poate la paralele.
    Tot la linkul pe care l-ai dat, in pagina 2 exista si solul lui Shawn, dar lipseste inceputul:
    http://www.youtube.com/watch?v=HsejoJ1MPE4
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #78
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by venera View Post
    Chinezoiacele sint mai tari decat americancele, urmarind acum filmuletele...Shawn a avut clar barna mai buna decat Nastia care intr-adevar e ezitanta, am mereu impresia ca e fragila, ca nu e iguranta pe cand la shawn..se lipeste de barna, si nu numai. Iti da un sentiment de echilibru si siguranta chiar daca e robotel. Chelsie Memmel nu imi place absolut deloc, e greoaie si nu are tinuta. E doar tehnica. In rest nu-mi spune nimic. Hmmm, va fi f interesant la jocuri, eu zic ca chinezoaicele le ia le americance si cred ca intram si noi un pic in calcul..
    Din pacate...suntem in urma rau la sarituri...vom pierde aproape 3 puncte doar la acest aparat fata de China si SUA.
    Cu siguranta China va avea 2 sarituri din 6.5 si una din 5.8, iar Sua va avea 1 din 6.5 (Johnson), 1 din 6.3 (Sacramone) si 1 din 5.8.
    Noi le vom avea pe toate din 5.8
    www.fangymnastics.com

  16. #79
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    daca avem acelasi nivel al executiilor ca si ele (ba chiar mai bune ar trebui), n-ar trebui sa pierdem mai mult de 1.5p (diferenta notelor de plecare).
    din pacate la paralele o sa pierdem muuuult, la barna nu mai avem niciun avantaj, iar solul suntem toti per total tot pe-acolo.

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Din pacate...suntem in urma rau la sarituri...vom pierde aproape 3 puncte doar la acest aparat fata de China si SUA.
    Cu siguranta China va avea 2 sarituri din 6.5 si una din 5.8, iar Sua va avea 1 din 6.5 (Johnson), 1 din 6.3 (Sacramone) si 1 din 5.8.
    Noi le vom avea pe toate din 5.8
    Da, la sarituri pierdem clar...Ar fi culmea ca americancele sa nu fi aratat tot ce e mai bun acum, la Nationalele lor si sa spulbere la Olimpiada..sa vina cu chestii de sa ne pice fata...nu e exclus...pt Olimpiada...orice strategie functioneaza

  18. #81
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Toate ca toate...dar 16.05 din 6.6 la solul lui Johnson mi se pare penibil...
    Si nu inteleg nici eu de unde isi aduna Liukin nota A la barna, nu ma pricep la codul de punctaj, dar parca nu face mai nimic pe barna, abia daca am vazut o legare sau 2, nu de mare efect

  19. #82
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    O intrebare, iar deviez un picut de la subiect. Am intrat pe linkul pe care vi l-am prezentat ieri ca ar fi NBC si acum se vede ceva, dar.. nu are nicio sigla de NBC.Oare s-or fi schimbat posturile? Sau... doar nu mai arata sigla aia. Ar fi bine daca cineva care prinde NBC ne-ar putea spune daca e acelasi lucru cu ce da aici. Va mai pun odata linkul.http://www.freecomputertv.com/module...me=TV_Nbc.DAca mai aveti linkuri cu NBC, ar fi super, sa avem de unde alege atunci. A mai pus Rob unul mai devreme. Apropo, Rob, am reusit sa deschid si pagina pusa de tine, merge si ala, dar nu stiu care e NBC-ul adevarat. Vom vedea maine seara...
    Last edited by cineva_cineva; 6th June 2008 at 17:55.

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cineva_cineva View Post
    O intrebare, iar deviez un picut de la subiect. Am intrat pe linkul pe care vi l-am prezentat ieri ca ar fi NBC si acum se vede ceva, dar.. nu are nicio sigla de NBC.Oare s-or fi schimbat posturile? Sau... doar nu mai arata sigla aia. Ar fi bine daca cineva care prinde NBC ne-ar putea spune daca e acelasi lucru cu ce da aici. Va mai pun odata linkul.http://www.freecomputertv.com/module...me=TV_Nbc.DAca mai aveti linkuri cu NBC, ar fi super, sa avem de unde alege atunci. A mai pus Rob unul mai devreme.
    Nu cred ca merge NBC pe linkul asta, acum ar fi trebuit sa fie matinalul de pe NBC.

  21. #84
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yanna View Post
    Toate ca toate...dar 16.05 din 6.6 la solul lui Johnson mi se pare penibil...
    Si nu inteleg nici eu de unde isi aduna Liukin nota A la barna, nu ma pricep la codul de punctaj, dar parca nu face mai nimic pe barna, abia daca am vazut o legare sau 2, nu de mare efect
    Presupun ca barna lui Liukin pare usoara pentru ca nu e filmata de la inceput (lipseste urcarea si primul element din prima serie)

    Asta e exercitiul ei, presupunand ca urcarea si ce nu se vede in film au fost ca la Cupa Amercii:
    Press to handstand (B);
    front aerial (D) + flip flop (B) + layout stepout (C); (0.2 CV)
    full turn with leg at horizontal (C);
    switch leap 1/2 (D);
    split leap (A) + sheep jump (D);
    side somi (D);
    Onodi (D);
    Wolf jump 1/1 (C);
    salto forward piked, take off from one leg to one foot landing to scale, held for two seconds (D);
    switch ring leap (E);
    roundoff + 2.5 twist dismount (D)

    EGR 2.5
    CV 0.2
    1E+7D+2C=0.5+2.8+0.6=3.9
    Total 6.6

    E acelasi exercitiu ca la Cupa Americii, cu diferenta ca n-a mai legat Onodi de wolf jump 1/1 si a pierdut 0.1 la nota de plecare
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •