Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 190 to 210 of 242

Thread: Nationale SUA 2008

  1. #190
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca Liukin o sa rateze destul la olimpiada , posibil la sol si posibil sa rateze aterizarea la paralele. Sunt intr-adevar niste note imense.

  2. #191
    manager baicea's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    264
    Reputatie
    1
    ma uitam la video de pe youtube..am vazut saritura lu sacramone(f buna btw)...si dupa aceea vai..toata lumea o imbratisa..la fel si dupa saritura lui shawn..nastia o aplauda si vai..big hug..atat de fake totul incat..
    [COLOR="Navy"][SIZE="2"][FONT="Comic Sans MS"][I][B]<Twilight>[/B] [/COLOR]

    [COLOR="RoyalBlue"][B]<Yeah,I'm one of those people>[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR]

    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="2"][COLOR="DeepSkyBlue"]<Yeah,I'm obsessed!So what?You say "obsession" like it's a bad thing>[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  3. #192
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.usa-gymnastics.org/Portal...622_092432.pdf

    Rezultate finale, exercitii mai slabe decat in prima zi. Liukin a ratat la paralele, a iesit din covor la sol (plus alte greseli) si a avut multe ezitari la barna

  4. #193
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    In cazul asta..cand triseaza atat la prima parte cat si la aterizare...nu ar trebui penalizata? poate chiar sa nu ii mai dea credit pt Amanar?
    Pentru ca triseaza in prima parte ar trebui sa fie penalizari la executie, dar nu devaluat (pentru ca face rotatia totusi, dar mai devreme decat trebuie). Pentru ca nu aterizeaza cand e completa ar trebui sa-i devalueze la DTY. Lui Cheng Fei in 2006 in finalal pe echipe i-au dat doar DTY pentru un Amanar aterizat parca un pic mai bine: http://nl.youtube.com/watch?v=jQyuSSG49Oc
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #194
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    In cazul asta..cand triseaza atat la prima parte cat si la aterizare...nu ar trebui penalizata? poate chiar sa nu ii mai dea credit pt Amanar?
    Aici depinde de arbitrii, am vazut la finala la sarituri masculin de la Europene cum Blanik a facut salt grupat, nu echer in al doilea zbor si nu a fost depunctat, pentru ca imediat dupa pentru o greseala similara un alt gimnast (nu mai imi aduc aminte cine) sa piarda nota de plecare a sariturii

  6. #195
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    http://www.usa-gymnastics.org/Portal...622_092432.pdf

    Rezultate finale, exercitii mai slabe decat in prima zi. Liukin a ratat la paralele, a iesit din covor la sol (plus alte greseli) si a avut multe ezitari la barna
    Liukin a ratat coborarea sau in alta parte?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #196
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Liukin a ratat coborarea sau in alta parte?
    La coborare, dar nu stiu exact ce inseamna ratarea, daca a cazut sau nu, "very poor landing" este formularea pe care am gasit-o

  8. #197
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Aici depinde de arbitrii, am vazut la finala la sarituri masculin de la Europene cum Blanik a facut salt grupat, nu echer in al doilea zbor si nu a fost depunctat, pentru ca imediat dupa pentru o greseala similara un alt gimnast (nu mai imi aduc aminte cine) sa piarda nota de plecare a sariturii
    Golotsuskov a avut tsukahara echer si a fost devaluat la tsukahara grupat:
    http://nl.youtube.com/watch?v=QI7VQa0Ik1s (a 2-a saritura) dar n-a mentinut pozitia echer de loc, pe cand Blanik, 2.5 echer inainte: http://nl.youtube.com/watch?v=pEXUEKmuhSA a mentinut pozitia echer pe primele 2 rotatii si s-a ghemuit in ultima jumatate.
    Din cate stiu, daca pe 3 sferturi mentii pozitia, se recunoaste elementul si se depuncteaza la executie pentru pozitie inexacta.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #198
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La coborare, dar nu stiu exact ce inseamna ratarea, daca a cazut sau nu, "very poor landing" este formularea pe care am gasit-o
    Hmm, in cazul asta, ce-o fi fost cu arbitrii de i-au dat doar 8.45 ca very poor landing a avut si in prima zi: http://nl.youtube.com/watch?v=aJwiQvPvBe8
    si i-au dat 9.0 la executie (Exercitiul Nastiei e ultimul din film)
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #199
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Golotsuskov a avut tsukahara echer si a fost devaluat la tsukahara grupat:
    http://nl.youtube.com/watch?v=QI7VQa0Ik1s (a 2-a saritura) dar n-a mentinut pozitia echer de loc, pe cand Blanik, 2.5 echer inainte: http://nl.youtube.com/watch?v=pEXUEKmuhSA a mentinut pozitia echer pe primele 2 rotatii si s-a ghemuit in ultima jumatate.
    Din cate stiu, daca pe 3 sferturi mentii pozitia, se recunoaste elementul si se depuncteaza la executie pentru pozitie inexacta.
    Mie mi se pare pozitie ghemuita pe mai mult de un sfert, dar ma rog, depinde de ce vad arbitrii. Problema e ca Blanik nici la executie nu este depunctat serios si face mereu aceasta greseala

  11. #200
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Hmm, in cazul asta, ce-o fi fost cu arbitrii de i-au dat doar 8.45 ca very poor landing a avut si in prima zi: http://nl.youtube.com/watch?v=aJwiQvPvBe8
    si i-au dat 9.0 la executie (Exercitiul Nastiei e ultimul din film)
    Imi cer scuze, m-am uita la comentariile dupa prima zi, a ratat de fapt de doua ori (!!) in timpul exercitiului. A ratat Pakul.

    Stalder shoot to high. Inside Stalder to el, Endo, full Ono to full Ono with big break - nearly did not go over the bar and almost had to swing down. Full Ono with extra half with a leg separation, to Gienger. Caught Pak salto on her stomach. Big cheers from the audience to keep her going. Double front half with a much better landing. 7.7/8.450 execution. This big score brought a buzz from the audience.

  12. #201
    manager baicea's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    264
    Reputatie
    1
    mda..a ratat pakul si a avut ezitare mare a o pirueta...insa coborarea a fost mai buna decat in prima zii
    [COLOR="Navy"][SIZE="2"][FONT="Comic Sans MS"][I][B]<Twilight>[/B] [/COLOR]

    [COLOR="RoyalBlue"][B]<Yeah,I'm one of those people>[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR]

    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="2"][COLOR="DeepSkyBlue"]<Yeah,I'm obsessed!So what?You say "obsession" like it's a bad thing>[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  13. #202
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Imi cer scuze, m-am uita la comentariile dupa prima zi, a ratat de fapt de doua ori (!!) in timpul exercitiului. A ratat Pakul.

    Stalder shoot to high. Inside Stalder to el, Endo, full Ono to full Ono with big break - nearly did not go over the bar and almost had to swing down. Full Ono with extra half with a leg separation, to Gienger. Caught Pak salto on her stomach. Big cheers from the audience to keep her going. Double front half with a much better landing. 7.7/8.450 execution. This big score brought a buzz from the audience.
    Deci i-au scazut ratarile si in rest au inchis ochii ca de obicei. Sper ca la olimpiada sa nu faca la fel arbitrii.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #203
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Deci i-au scazut ratarile si in rest au inchis ochii ca de obicei. Sper ca la olimpiada sa nu faca la fel arbitrii.
    Vlad eu din ce citesc acolo zic ca acea greseala la pirueta e de cel putin 0.5 penalizare, ori asta inseamna 1.3 puncte pierdute la cele doua greseli, cum a putut primi nota aceea la executie?

    Si va dati seama ca daca publicul o aplauda pentru incurajare inseamna ca nici restul exercitiului n-a fost tocami perfect

  15. #204
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Vlad eu din ce citesc acolo zic ca acea greseala la pirueta e de cel putin 0.5 penalizare, ori asta inseamna 1.3 puncte pierdute la cele doua greseli, cum a putut primi nota aceea la executie?

    Si va dati seama ca daca publicul o aplauda pentru incurajare inseamna ca nici restul exercitiului n-a fost tocami perfect
    Pai cum poate primi de fiecare data, nu-i scad nimic pentru departarile de picioare si handstandurile ratate din timpul exercitiului, iar pentru coborare i-au luat 0.2-0.3 doar, desi ma indoiesc ca merita doar atat depunctare; o fi fost mai buna decat de obicei, dar de obicei merita peste un punct depunctare numai coborarea, adunate aterizarea joasa cu pasul la aterizare si forma in aer.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  16. #205
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Au aparut si filmulete din a doua zi.
    Solul lui Liukin: http://es.youtube.com/watch?v=K5urIHi5hVQ

  17. #206
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Liukin de obicei rata la a doua diagonala...cat de bine a aterizat acum..wow
    Pai cele mai mari sanse de ratare le are la paralele si sol
    www.fangymnastics.com

  18. #207
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    este avantajata de arbitrii poate datorita parintilor ei...dar eu cred ca tocmai parintii ei sunt o mare presiune pentru ea si din aceasta cauza greseste pentru asta o compatimesc un pic
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  19. #208
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    este avantajata de arbitrii poate datorita parintilor ei...dar eu cred ca tocmai parintii ei sunt o mare presiune pentru ea si din aceasta cauza greseste pentru asta o compatimesc un pic
    Well, Nastia are talent si ar fi fost o gimnasta mult mai buna daca nu ar fi fost parintii ei...e ca si o printesa care are de toate acasa ( si chiar are ) si tot ce trebuie sa faca este sa devina o mica campioana...de aceea pare mereu ca si moarta, parca nu are delco viata in ea, taica-su cred ca pune o f mare presiune pe ea si ii fura astfel din libertatea si independenta ei...e controlata prea mult, pacat de ea....a ratat acum la paralele, in ziua a 2-a, ii venea sa planga sa planga pe scaun apoi si taica-su s-a asezat pe scaun langa ea si nu ii spunea nimic

  20. #209
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu stiu care e relatia ei cu parintii si daca acestia o supun unei presiuni prea mari dar mie Liukin mi se pare o fata rasfatata. Parca toti, de la arbitrii la colege, trebuie sa faca orice sa n-o supere

  21. #210
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu stiu care e relatia ei cu parintii si daca acestia o supun unei presiuni prea mari dar mie Liukin mi se pare o fata rasfatata. Parca toti, de la arbitrii la colege, trebuie sa faca orice sa n-o supere
    Da, pai asta e senzatia mea, mica printesa care are de toate...si care, de fapt, nu are nimic...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •