Results 1 to 10 of 10

Thread: HUB gimnastica

  1. #1
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1

    HUB gimnastica

    Ok, deci, am regasit informatiile in limba franceza, pentru doritorii de limba franceza. Le puteti gasi aici: http://www.gymnet.org/forum/viewtopic.php?t=2707. Acum nu stiu daca mai e nevoie si de alte explicatii. Anca imi zicea ca este un subiect special pentru asta in alta parte? Voi cauta acolo si daca gasesc, o sa fac o trimitere, daca nu, va explic pentru cei care doresc exact cum am procedat eu astazi. Numai ca eu am folosit StrongDC, in loc de ODC. SA ma anuntati daca mai aveti nevoie si de alte informatii, poate ca va descurcati doar cu ce e acolo.Daca nu, sunt aici.

  2. #2
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Ok, acum totusi va povestes cum am lucrat eu cu strongDC. In primul rand, trebuie doawnloadat programul si instalat. Cautati varianta romaneasca pentru ca e mult mai simplu.Dupa deschiderea acestui program, veti procda astfel: Fisier - Setari.
    1) General : va trebui sa scrieti un nume de utilizator. Acesta il veti putea schimba oricand doriti, sau s-ar putea ca hubul s ava dea o eroare la conectare dupa ceva timp si atunci va puteti pune un alt nume de utilizator, nick.
    2) Setari conexiune: singura schimbare pe care va trebui s ao faceti aici este sa treceti pe pasiv, ultima casuta trebuie bifata de la ramura setarile conexiunii de intrare - scrie Firewall pasiv
    3) Descarcari: daca doriti sa schimbati folderul pentru descarcare implicita, puteti edita acolo. Daca nu, va ramane asa cum e. Dar cand veti downloada ceva, puteti alege unde anume se va downloada.
    4) Partajare: acolo veti alege ce anume din documentele voastre veti pune la share. Daca doriti, bineinteles. Adica, ce vreti sa impartasiti si cu alti utilizatori. Din fericire, acest hub, permite conectarea si fara a avea ceva la share, dar alte huburi nu permit asa ceva. Dar ar fi de preferat ca fiecare din noi sa punem acolo, la share ce avem noi legat de gimnastica, pentru ca.. normal e sa primim, dar si s adam ceva. O spun si pentru mine, ca nici eu inca nu am pus nimic, pentru ca ce am am pe DVD-uri. DAr ar fi frumos ca si noi, intre noi sa punem la share acolo si sa mai luam unii de la altii.
    Dupa efectuarea acestor setari, vom putea da ok, pentru ca am terminat setarile generale. Apoi, in meniul de sus, avem o steluta galbena. Acea steluta reprezinta huburile favorite. Vom da clck pe acea steluta si ni se va deschide o fereastra si vom alege de undeva de jos new hub: si vom scrie aici adresa urmatoare: gymvidsgalore.dyndns.org. La nume si descriere va trebui sa completam ceva, ce dorim, nu are vreo importanta, iar mai jos, din nou numele de utilizator si apoi ok. Astfel am introdus acest hub in programul nostru, vom merge in lista de mai sus unde ii vedem numele si dam dublu click pe acel hub si ar trebui sa se conecteze.. va arata ceva de genul conectare, iar in dreapta vor aparea numele utilizatorilor conectati. Asa ar trebui sa arate cand totul e ok.

    Acum, cum se procedeaza pentru download? Daca dorim ceva anume putem alege optiunea search - cautare din meniul de sus, acea lupa foarte expresiva si scriem ce anume vrem sa cautam si apoi dam enter sau cauta si asteptam cate secunde ni se spune acolo. Apoi, in fereastra mare albastra va trebui sa apara rezultatele, daca a gasit ceva.
    Daca nu cautam ceva anume, putem merge la fiecare utilizator in parte si sa aflam ce anume are el legat de gimnastica in calculator, si daca ne intereseaza ceva din ce are el. Vom merge pe un nume de utilizator, click dreapta si preia lista de fisiere, sau in engleza get file list. In partea de jos, tot pe fond albastru va trebui sa ne arate ca se conecteaza la acel utilizator, cat la suta s-a conectat, si apoi se va deschide o fereastra cu fisierele utilizatorului. Asta poate dura mai mult sau mai putin in functie de conexiunea noastra la internet, de conexiunea lui, etc. Ok, navigand printre fisierele lui, daca descoperim ceva ce ne intereseaza, un folder sau un fisier, nu conteaza, vom da click dreapta si descarcare sau download. Si avem 2 posibilitati. Alegem download simplu, si se va downloada in fisierul pe care l-am ales noi la setarile generale, daca nu am ales se va downloada in program files - sdc - download. A doua posibilitate este a alege optiunea download sau descarcare in si acolo vom da browse sau navigare si vom alege noi unde anume vrem sa salvam fisierul. Apoi, in casuta de jos, ne va arata daca se conecteaza pentru download, cat anume s-a downloadat, cam cat timp mai dureaza, daca utilizatorul nu poate momentan sa imi permita downloadarea sau daca pur si simplu utilizatorul nu mai e conectat. Dar chiar daca utilizatorul nu mai e conectat, fisierul ramane acolo ca si sarcina de lucru si daca programul e deschis si exista posibilitatea, va fi downloadat atunci cand se va putea.
    Cam asta este tot. Sper ca am fost destul de explicita. Eu nu am termeni de informatica, dar am explicat asa, pe intelesul meu exact cum am procedat, ca sa fie bine. Asa ca, scuzati-mi vocabularul nu prea in tema... Multumesc! DAca mai aveti intrebari, sunt aici!

    PS: scuzati si postul asta foaaaaaaarte lung, dar am vrut sa nu pun mai multe posturi, ci sa fie totul la un loc. Succes si distractie placuta. Eu una nu ma mai satur de aceste clipuri nemaipomenite!
    Last edited by cineva_cineva; 27th May 2008 at 21:53. Reason: completare

  3. #3
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Amalia, m-am conectat, am vazut ca merge si am iesit apoi...nu am stat mai mult de cateva secunde...poate de aceea nu m-ai vazut
    www.fangymnastics.com

  4. #4
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Aha, ok, acum am inteles, Mihai. E bine. Si eu vreau sa imi pregatesc un folder doar cu gimnastica, cu tot ce am eu, dar.. nu imi ajunge hardul.Asa ca, nu stiu exact cum facem... Eu ma gandeam ca tot in domeniul asta, noi intre noi ar fi frumos sa mai facem o chestie. Sa facem un topic special pentru chestia asta si sa scriem fiecre cam ce avem noi.. si fiecare care cauta ceva anume, sa poata contacta persoana care are fisierele respective si persoana poate pune la share respectivele fisiere. Eu una voi pune mai multe la share, dar v-am zis, am foarte multe chestii legate de gimnastica si, nu imi ajunge hardul pentru asta si, poat ecineva si-ar dori ceva anume si imi poate spune si eu as pune la share exact lucrul respectiv. Ar fi o idee frumoasa. Nu stiu, cel putin asa mi se pare mie. De exemplu, eu am inregistrarile de la J. O. 2004, toate evolutiile fetelor noastre, ceva si de la baieti, plus stiri, reportaje, dar.. sunt 2 DVD-uri... si daca le copii pe alea in hard, deja se cam umple. Asa, le voi putea pune pe alea pe rand, cine vrea le ia, apoi le sterg pe alea si pun altceva. Ce ziceti de idee? Bine, pentru cine nu are timp acum, nu e o problema, putem face asta pe viitor, dar... as vrea sa stiu ca principiu si daca poate deschide cineva un topic, ar fi foarte bine. Eu una, trebuie sa ma mai documentez in legatura cu deschiderea topicului, ca nu am mai facut asa ceva.

  5. #5
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1

    HUB gimnastica

    Am deschis acest topic pentru cei care sunt interesati de HUB-ul de gimnastica pe care l-am descoperit. Am observat ca deja sunt cativa care au reusit sa se conecteze, am inteles ca exista doritori, vedeti la diverse 2008 informatii despre cum sa va conectati, si despre ce este vorba. Acest topic va fi special pentru asta de acum inainte. Am obtinut si 'aprobarea' sefului, Mihai, si ar fi frumos ca aici sa facem ceea ce am scris acolo, la diverse. Adica, cei care avem diferite chestii legate de gimnastica, clipuri, poze, etc, sa le punem la share acolo, pe HUB, dar daca exista si persoane, ca si mine, care au mult prea multe ca sa le tina permanent in hard-disk si le tin de obicei pe CD-DVD, aici sa scriem fiecare cam ce avem la dispozitie, pentru ca, in cazul in care cineva isi doreste sa vada ceva anume, sa poate vedea ce au altii disponibil, chiar daca nu permanent si sa ceara. Iar persoanele care au ceva disponibil, la cerere, sa puna la share...
    De exemplu, incep eu... Am o multime de poze, clipuri si am sa fac o lista cat de curand posibil. DAr am sa incep acum cu ceva de care sunteti toti interesati. Am inregistrarea J.O. Atena 2004, nu tot concursul, ci.. doar evolutiile fetelor noastre, premierele, si stiri, reportaje despre asta. Si asta am pe 2 DVD-uri si daca le-as tine permanent in hard, nu mai am loc pentru nimic. Asa ca.. Eu le am pe DVD-uri si daca cineva le doreste, le pot pune la un moment dat la share si le voi tine acolo 2-3 zile, sa zicem o saptamana pana cand le iau toti doritorii, apoi la sterg din nou din calculator. Asta a fost ideea mea. Si daca am face toti o lista cam cu ce avem ar fi super. Asta nu acum, in timp... Pentru ca vinse sesiunea, la unii a si venit, dar va iesi o chestie faina de aici, daca vom vrea asta. Eu pana acum am downloadat ceva de pe hub-ul respectiv, e foarte frumos, sunt multe chestii interesante, mai downloadez inca, dar nu am timp pentru facut liste chiar acum. Dar cat pot de repede, ma voi ocupa de asta. Gata, va las, seara faina si succes la redactat liste, la downloadat de pe hub, etc.

  6. 28th May 2008, 00:01
    Reason
    Nu mai era nevoie de el, a mutat deja Mikeyy totul

  7. 28th May 2008, 00:15
    Reason
    era in plus

  8. #6
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    M-am uitat unde ti-am zis Amalia si nu am mai gasit Nu ma mai uitasem de mult, probabil ca au sters subiectul (si era acolo de ani buni). Adevarul e ca tot de mult timp nu mai reuseam sa ma conectez - am crezut ca nu mai merge si nu m-am mai uitat de aproape un an...
    Merci mult! O sa intru si eu cand o sa reusesc

  9. #7
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Ia uitati ce spune cineva despre Sandra, in discutiile de pe hub: <GymGCampos> me neither! I want Izabsa to win floor! UB I really don't know I love Nastia but she has some sloppy form here and there (cast and dismount) VT I would like Alicia but Cheng is the one to beat

    Si despre Romania: <GymGCampos> I would watch out for Romania too they have really good team spirit and with some fixing here and there and their consistency they could wtahc others stumble and win it but I doubt it. Din pacate nu prea inteleg ce spune, doar la inceput am inteles ca tipul ar vrea ca Sandra sa castige la sol!
    Last edited by cineva_cineva; 28th May 2008 at 17:38.

  10. #8
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    zice asa:
    <GymCampos> nici eu! vreau ca Izbasa sa castige la sol! La paralele chiar nu stiu, imi place mult Nastia, dar are o forma (alura?) slaba cateodata (aterizare si "cast" -care nu stiu cum se zice in romana). La sarituri as vrea sa castige Alicia, dar Cheng e cea care va invinge.
    As avea grija si cu Romania, au un spirit de echipa adevarat si cu cateva "reparatii" pe ici pe colo la care se adauga consecventa lor, ar putea trece peste probleme si castiga, desi ma indoiesc.

  11. #9
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    SE pare ca si altii au descoperit spiritul de echipa al fetelor noastre. Asta e bine... Mie chiar imi place sa urmaresc mereu la fetele noastre spiritul de echipa si se pare ca si altii il observa! Frumos... Sa speram si noi la rezultate frumoase in China!

  12. #10
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Aici aveti linkul catre fisierul pus pe internet cu CM de la Tianjin, finala la sol. Vizionare placuta! http://rapidshare.com/files/14290463...Final.wmv.html
    Last edited by crisloregym; 6th September 2008 at 00:40.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •