Pompiliu Popete: „Suntem licenþiaþi în primele zece echipe din Liga I, din prima fazã”


Comisia de Licenþiere din cadrul FRF, compusã din Vasile Vlãduþã în calitate de preºedinte ºi Ion Manole, Teodor Teodorescu ºi Alina Marin a analizat dosarul de licenþiere al clubului Pandurii Târgu Jiu, dupã ce sãptãmâna trecutã au avut loc dezbaterile pe teme licenþierii la care au fost prezenþi din partea clubului Pandurii Târgu Jiu responsabilul cu licenþierea Pompiliu Popete ºi directorul economic al clubului, Daniel Drãgoi, din partea Direcþiei Licenþiere ºi Afilieri a FRF fiind prezent Viorel Duru. În faxul remis clubului Pandurii se aratã faptul cã membrii comisiei care a analizat dosarul clubului din Târgu Jiu ºi au considerat cã „sunt îndeplinite condiþiile prevãzute în Manualul Naþional de Licenþiere ºi de Regulamentul de procedurã al Comisiilor de licenþiere ale FRF.”

Responsabilul cu licenþierea clubului, Pompiliu Popete a precizat cã s-a lucrat la întocmirea dosarului din cursul lunii februarie, sãptãmâna trecutã fiind susþinut acest dosar în faþa membrilor comisiei, cea mai dificilã misiune revenindu-i directorului economic Daniel Drãgoi care a susþinut îndeplinirea de cãtre club a criteriului financiar.

Reporter: De câtã vreme s-a lucrat la acest dosar de licenþiere ºi ce presupune aceastã licenþiere?

Pompiliu Popete: Licenþierea se efectueazã în fiecare an dar pentru sezonul urmãtor. Din luna februarie a fiecãrui an începe pregãtirea pentru licenþierea pentru sezonul viitor. Întocmirea ºi finalizarea dosarului precum ºi depunerea sa la departamentul de licenþiere din cadrul FRF se face pânã la data de 31 martie. Departamentul de licenþiere poate sã programeze echipele chiar mai devreme de aceastã datã cum am fost noi programaþi cu cinci zile înainte de acest termen limitã. A urmat apoi susþinerea acestui dosar care a avut loc sãptãmâna trecutã ºi am fost prezent acolo împreunã cu directorul economic Daniel Drãgoi. În adresa primitã de la FRF se specifica sã fie prezenþi la licenþiere responsabilul de licenþiere, responsabilul financiar – contabil ºi un reprezentant din conducerea clubului de care nu a mai fost nevoie pentru cã am putut rãspunde la toate întrebãrile.

Rep.: Ce fel de întrebãri v-au adresat membrii comisiei ºi care au fost concluziile acestora?

P.P.: Daniel Drãgoi a rãspuns la întrebãrile referitoare la criteriul financiar iar eu, care eram responsabil de licenþiere, am rãspuns la întrebãrile referitoare la criteriile de infrastructurã, juridic ºi sportiv. Pe criteriul financiar erau doi reprezentanþi ai Ministerului de finanþe iar Daniel Drãgoi a fost nevoit sã vorbeascã douã ore despre bilanþul nostru ºi materialele depuse la caietul de licenþiere pe parte financiarã. Membrii comisiei s-au convins cã datele din bilanþul prezentat sunt reale. Comisia a dorit sã afle, de asemenea, ºi ce modificãri la infrastructurã avem în plan sã facem pentru noul sezon. Fiind timpul prea scurt pânã la debutul noului sezon, doar de o lunã ºi ceva, am explicat cã nu putem sã demarãm lucrãri de mare anvergurã, care vor fi obligatorii pânã la urmã, ºi am insistat pentru refacerea ºi îmbunãtãþirea suprafeþei terenului de joc. Avem însã obligativitatea, pentru anul viitor, sã demonstrãm membrilor comisiei de specialiºti pe infrastructurã cã vom reface suprafaþa de joc ºi cã avem încãlzire a gazonului pentru perioada de iarnã. Trebuie sã avem ºi drenaj foarte bun anul viitor pentru cã se va ajunge ºi la noi sã jucãm ºi pe 22 decembrie precum în alte state din Europa. Deja la începutul lunii decembrie cum am jucat acum e zãpadã ºi apã pe terenuri ºi nu se mai poate juca. Toatã lumea spune atunci cã rezultatul a fost influenþat de starea terenului ºi de starea vremii. Nu se vor mai putea invoca astfel de motive. Noi deocamdatã avem obligativitatea pânã la începutul noului sezon sã refacem gazonul, sã montãm turchineþii la intrare ºi sã asigurãm supravegherea video a tribunelor ºi parcãrilor stadionului. Sunt lucrãri obligatorii de efectuat, preºedintele clubului ºi primarul ºtiu de necesitatea efectuãrii acestora, lucrãrile sunt demarate deja ºi se vor face pânã la data de 15 iulie.

Rep.: Care dintre criteriile solicitate a fi îndeplinite în acest an a fost mai dificil de îndeplinit pentru licenþierea din acest an?

P.P.: Cel mai dificil criteriu a fost S03 referitor la asigurãrile fotbaliºtilor. Aveam ºi pânã acum asigurãri de grup dar acum în manual se prevede asigurarea fotbaliºtilor pentru 24 de ore pe zi ºi la valoarea contractului semnat cu clubul. Asigurarea trebuie sã se facã proporþional cu valoarea contractului. Dar în trei ani de zile, departamentul de licenþiere ne dã dreptul sã ajungem la valoarea solicitatã în manual. An fãcut acum o asigurare destul de bunã tuturor jucãtorilor, între 6 000 de euro minim ºi maxim 17 000 de euro. E adevãrat cã am fãcut o asigurare bunã pentru jucãtorii noºtri dar deocamdatã atât cât cere manualul. E un pas înainte ºi e foarte important, jucãtorii vor fi foarte mulþumiþi cu suma asiguratã acum pentru cã sunt asiguraþi pentru toate diagnosticele posibile ºi, spre deosebire de alte cluburi, suntem mult mai bine asiguraþi. Suntem chiar de trei ori mai bine asiguraþi medical decât CFR Cluj ºi alte cluburi. Mai mult, contractele noastre sunt nu foarte bune dar nici mediocre. Pandurii asigurã niºte contracte buna la jucãtori ºi asigurã ºi contracte de asigurãri bune spre deosebire de alte cluburi. Dovadã faptul cã suntem acum licenþiaþi în primele zece echipe din Liga I din prima fazã a licenþierii ºi nu am fost nevoiþi sã apelãm la Comisia de Apel unde se mai plãteºte o taxã de 49 de milioane. Am fost din primul minut licenþiaþi ºi asta e o realizare nemaipomenit de bunã pentru Pandurii.