Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 211 to 231 of 232

Thread: Playoff 2003

  1. #211
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ce sansa pentru New Jersey sa cistige atit NBA cit si NHL !? Mare lovitura mai ales impotriva celor din New York care ii privesc de sus pe astia de la periferie... Dorin

  2. #212
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Nu i-as spune chiar periferie...Mai degraba pustiu, sau daca vrei "tara nimanui"....

    Ptr. cei neavizati, cea mai buna comparatie ar fi sa afirm ca Baraganul e periferia capitalei... Cea mai apropiata cladire care adaposteste suflete umane se afla la 15 minute de mers cu masina pe expres...

    Chestia cu privitul de sus, da, asta e adevarat... Dar cum se afirma de altfel raspicat pe posturile locale de sport, e un eveniment mai mare atunci cind o echipa din NY pierde, decit una din NJ sau Long Island care cistiga.... Chestia asta e mai usor de inteles de cei din capitala decit de restul tarii, fiindca, nu-i asa, se practica si la noi exact acelasi lucru.

    Imi cer scuze daca am deviat de la topic, dar am vrut sa fac aceasta precizare ptr. cei care sint interesati.

    Si daca tot am deviat, e a doua repriza la hochei, e 1-0 Devils deja, si de regula cind ei deschid scorul cistiga si meciul, asa ca 50% e ca si realizat... Ar mai fi cealalta jumatate, Nets sa cistige NBA. Van Gundy, fostul antrenor al celor din NY spunea astazi ca vede Nets ca favorita atit in disputa cu SA cit si cu Dallas.... O sti el ceva... 8)
    Smile, its good for you!

  3. #213
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    se pare ca apararea lui Don Nelson functioneaza... mai sunt vreo 2 minute din sfertul 3 iar Parker si cu Bowen n-au înscris nici un punct... Duncan are 6-17... SA au dat doar 48 de puncte... și ce mi se pare inimaginabil... au aruncat doar 6 libere timp de 3 sferturi... apărare, apărare dar în ce fel???
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  4. #214
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    eeee... apărarea lui don nelson a cedat în fața cui??? a lui Steve Kerr... 12 puncte în patru minute, 4-4 de trei puncte!!!!!! plus 2 rec și 3 assisturi... așa că de la 71-63 pentru Dallas... 79-71 pentru SA.....
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  5. #215
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Mishule, vad ca nu ai somn...Probabil din cauza oboselii insa, nu ai remarcat si cite minute a jucat, si mai ales halul in care a jucat... A mincat baiatul niste brinza frantuzeasca cu o seara inainte si s-a cam imbolnavit. Se parea ca nici nu va juca, a incercat totusi sa intre dar nu-si vedea capetele bratelor si a iesit....

    Si de acolo li s-a rupt jocul...Au incercat ideea cu Claxton, dar acesta nu e Parker, practic a dat peste cap pe toata lumea, inclusiv pe Duncan... Acesta a fost OK in primul sfert, cu Parker pe teren, a marcat 10 puncte, iar urmatorul cos l-a marcat cu vreo 5 minute ramase de jucat!!!

    Meciul de azi a fost o reflectare in oglinda a meciului precedent dusa pina la perfectiune, doar ca de aceasta data s-au inversat rolurile.

    Ca sa fac o poveste lunga scurta, a fost suficienta o rabufnire a lui Duncan, la un fault absolut stupid al lui Claxton intr-un moment in care SA recuperase mingea deja, ptr. ca Popovich sa recurga la ultimul jucator de pe banca lor... se vroia doar impacarea unui moft al lui Duncan, dar s-a realizat rasturnarea meciului...

    Cu toate ca cifrele par sa-l scoata mai mult in evidenta pe Kerr, a fost cred eu, mai mult lipsa lui Claxton care a rupt balanta in acest hal (31-8 in nici 10 minute ).... In aceasta perioada, Kerr a avut un 3 si Jackson 2, Rose parca unul..Al 2-lea de 3 al lui Kerr a egalat meciul, a mai marcat doua back - to - back cind meciul era deja jucat...Dar nu asta m-a impresionat pe mine la el, ci plonjoanele lui pe parchetul salii dupa recuperari si mingi pierdute....La cei 37 de ani ai sai, si 4 inele de campion, a aratat macar ptr. 10 minute ca nu si-a irosit timpul de pomana in compania lui Jordan. Sa pun si o curiozitate aici, Kerr este jucatorul cu cel mai bun procentaj de 3 puncte, din istoria NBA calculat pe toata cariera lui...36%!

    De cealalta parte, Nelson a gafat BIG, i-a scos pe Nash si Van Exel la odihna atunci cind SA a inceput sa se ridice de la podea...A trebuit ca SA sa ia conducerea pina cind Nelson i-a adus inapoi in joc... Bineinteles, cei doi au fortat, au incercat prea mult dintr-o data, si au fost la un pas de un record NBA, cele mai putine puncte intr-un sfert....aveau 4 puncte cu un minut si ceva ramase de jucat!!! Si vorbim de cea mai ofensiva echipa din NBA...

    Asadar, a sosit si clipa Estului....NJ all the way....
    Smile, its good for you!

  6. #216
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    it's over... NBA Finals 2003: San Antonio Spurs vs. New Jersey Nets
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  7. #217
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    incredibil...Dallas avea 13 puncte in fata si n-au marcat decat 9 in a 4a repriza! Au jucat vreo 8 minute fara sa faca nici un punct :?

    Heh oricum acu San Antonio au "momentum" si cred ca o sa-i bata pe NJ care nu au cine stie ce aparare in centru.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  8. #218
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca NJ are o sansa reala de a bate pe Spurs. Martyn nu poate sa il tina pe Duncan in defensiva insa in ofensiva o sa il depaseasca din cauza vitezei superioare. Poate da si cateva alley-up-uri peste el si il mai si enerveaza. Cheia insa va fii la Kidd care daca il va domina pe Parker, chestie la care ma si astept atunci Popovich poate sa-i bage pe Claxton si pe Kerr in acelasi timp ca nu o sa ajute la nimic. Kidd trebuie sa conduca pe NJ spre victorie ca prea a dominat Vestul de la retragere (a doua) lui Jordan.

  9. #219
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    cred că asta a fost unul dintre cele mai tari, dacă nu chiar cel mai tare subiect de pe acest forum... 8 pagini, 217 mesaje, 1481 de vizualizări... o dovadă în plus că baschetul naște pasiuni la fel de mari ca și fotbalul...
    și poate om vedea la anul și niște baschet din NBA la TV... asta ca să nu ne mai facă Azur observație că noi ne uităm doar la cifre...
    poate că Telesportul nu e chiar o Fata Morgana... poate ieșim din deșert la un moment dat....
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  10. #220
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Probabil va conta si audienta pe care o are finala Romaniei la tv.... Fiindca in ciuda numerelor de mai sus, practic audienta e destul de redusa. Si aici pe forum sint doar citiva care scriu (ce-i drept, destul de des) dar asta nu e audienta. Si e si de inteles, atita timp cit NBA nu este promovat in Romania astfel incit sa se creeze fani ai unor anumite echipe.

    Probabil ar ajuta daca s-ar mai gasi vreun jucator roman sa patrunda in NBA (dar nu unul ca Muresan, ca te face sa ascunzi faptul ca esti roman ), dar pina atunci macar niste meciuri din play-off ar trebui incercate...Macar inregistrate ptr. inceput (e mai ieftin).
    Smile, its good for you!

  11. #221
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Audiența n-o să fie nici odată foarte mare... nici emisiunile de fotbal (în afară de meciuri propriu-zise) nu sunt cine stie (undeva la 4-5 procesul etapei și 1-2 minutul 91)... în comparație cu vacanța mare 14-16 sau cu clona (bine ca s-a terminat naibii odată) 11-12... vă dați seama...

    solutia ar fi intr-adevar o strategie de promovare a nba-ului... poate deschiderea unor magazine cu nba stuff... sau chiar importarea unor astfel de articole de către magazinele de profil sportiv... la noi dai cu tunul după maieuri, șorturi, bandane, șepci și alte chestii dinastea... deși am văzut cu ochii mei maieu Wizards 23, replică Champion, cumpărat din Germania, pe care scria Made in Romania... iar eu am un astfel de maieu făcut în Bulgaria (diferența e că totuși până și bulgarii transmit ceva nba)... de reviste ce să mai vorbim... am văzut recent la SonyMegastore o revistă NBA nu știu cum care costa 380.000... bine daca treci in euro nu e mult... 10 euroi... dar oricum ajung cu intarziere... nu aduc tot timpul aceeași revistă....

    in concluzie probabil că măsurată profesionist nu există o audiență nici măcar mare pentru nba... însă totuși sunt o grămadă de puști care sunt înnebuniți după asta... își procură de pe net sau din alte surse nba stuff... și mai suntem și noi aștia mai "bătrâni" care au mai văzut ceva la TV începând cu all-star-ul din 1992...

    cât despre alt jucător român în NBA... slabe speranțe... el ar trebui poate să joace încă de mic dacă nu în State... măcar în Europa... și să pargurgă toate nivele de juniori și mai departe acolo... altfel de aici e greu de ajuns... nu neapărat la nivelul condițiilor cât la nivel de mentalitate... e greu să-ți creezi o mentalitate de învingător când tu știi că ești mult mai bun decât adversarul și totuși nu poți să câștigi din motive care nu depind de tine...

    iar despre mureșan nu sunt de acord cu tine azure... n-are de ce să-ți fie rușine (observ că asta e mentalitatea tuturor care pleacă... mai devreme sau mai târziu)... a ajuns în NBA într-adevăr datorită înălțimii neobișnuite... a făcut și un film din care imaginea lui, cred eu, că a ieșit cam șifonată... dar cred că contează mult mai mult ce a făcut pentru baschetul românesc... și cei din Cluj pot spune multe despre asta...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  12. #222
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Cred ca filmul a fost cel mai bun lucru pe care l-a facut aici... In rest, insa, doar statura l-a tinut pe aici... Atita timp cit esti jucator de baschet, dar nu poti macar sa prinzi o pasa de la un coechipier, nu vad ce altceva mai trebuie spus...

    Cit despre Cluj, nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo cupa europeana adusa acolo... Doar lipsa de competitie l-a consacrat pe Muresan. De fapt, dincolo de NBA, nici cu echipa nationala n-a rupt Muresan gura tirgului niciunde...

    Chestia cu "rusinea ca esti roman" as vrea sa te contrazic, dar nu pot , am intilnit cu ochii mei cazuri. Te asigur doar, ca cel putin din punct de vedere personal, nu e cazul.
    Smile, its good for you!

  13. #223
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    la Cluj nu mă refeream la contribuția lui ca jucător... ci la ce a făcut pentru cei de acolo după ce a ajuns în Europa și în NBA... respectiv echipamente pentru juniori, ghete de baschet pentru cei care nu aveau posibilități... și multe altele... i-a ajutat mult pe cei de acolo...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  14. #224
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Poate cineva sa dea peste Altmayer si Muresan? Va rog sa verificati daca mai sint in tara, fiindca am impresia ca de cind cu suspendarea de la noi au inceput sa arbitreze in finala NBA....

    Ptr. cei care se ocupa de statistica si alte articole, poate-mi confirma cineva daca astia sint arbitrii din acel meci cu 100 de aruncari libere (DALLAS -SA, prima victorie a lui MAVS)....

    Un arbitraj ridicol ptr. un meci important (cu un plus de 10% ptr gazde, cu indulgenta), un Kidd sters (poate nu vrea sa se puna rau cu cei din SA, ca poate vrea sa se mute aici la anul), un Robinson ca in prima tinerete, cu un Parker ca un...Kidd, si cu un Duncan ca un Duncan, e greu sa pierzi chiar daca nu stralucesti...

    De la Nets, exceptindu-l pe Martin (singurul care stia ca are meci aseara, restul erau in vacanta inca) o parere buna a lasat Mutombo...A jucat 6 minute din cauza problemelor legate de faulturi, a blocat un cos usor al lui Duncan, iar apoi in aceeasi faza a plonjat ptr. o minge la picioarele unui "Spurs" si a recuperat dupa care a cerut time-out. Indreptindu-se spre banca, toti l-au intimpinat cu "high-five" , mai putin Kidd (a virat stinga, pe contra sens) si Byron, care l-a ignorat cu un tupeu demn de o cauza mai buna.

    Imediat dupa acest moment (al 2 sfert) Byron l-a scos si nu l-a mai introdus tot meciul :? , cu toate ca avea si nevoie si de ce.

    Apropo de Byron, radio local l-a desfiintat ptr. felul cum a condus echipa in acest meci, a comis un sir intreg de erori, amintindu-mi cel putin mie personal, de ce aveam ceva cu el inca de la finala de anul trecut cu LA.Dar daca atunci avea o scuza, parea ca nu vrea sa-si invinga fosta echipa, de data asta nimic n-are logica, poate doar faptul ca se cramponeaza in niste mofturi de fata batrina, si ca nu stie sa-si foloseasca atuurile pe care le are in echipa.

    La rubrica fapt divers, NJ n-a reusit nici macar un singur alley-oop tot meciul. Kidd a inceput cu 2 din 2, dupa care a urmat un 0 din 9 pina la jumate.

    Un meci fara veleitati, cu multe ratari incredibile si nepermise la acest nivel, salvat oarecum de al treilea sfert one-man-show oferit de Duncan.
    Smile, its good for you!

  15. #225
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    beton comentariu... da de ce nu-l pui pe nba finals... subiectul asta a fost pentru playoff... care s-a incheiat...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  16. #226
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Multumim pt. comentariu Azur. In loc de www.nba.com te-am citit pe tine astazi. m-am uitat doar pe statistici la siteul oficial nba..si mi-am dat si eu seama ca nets nu prea au fost in apele lor. sper ca ti-ai dat seama ca nu au nici o sansa in fatza texanilor.

    am uitat sa dau pronosticuri la subiectu' lu mishu ! :x ce ma fac ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  17. #227
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    te bagi de la meciu urmator... lovesti doua bonusuri si esti in top...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  18. #228
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Azur,

    Arbitrii din meciul de ieri:

    Officials: #27 Dick Bavetta , #17 Joe Crawford , #14 Joe DeRosa

    Arbitrii in primul meci castigat de Mavs in seria cu SA (adica meciu 1):

    Officials: #10 Ron Garretson , #15 Bennett Salvatore , #57 Greg Willard

    Deci au fost arbitrii complet diferiti. Daca NJ ar fi avut mai multe arucari ca SA nu cred ca ai fi zis nimic rau despre arbitrii Si oricum nu cred ca arbitrajul este un factor in finale deoarece NBA pune arbitrii lor cei mai buni si experimentati.


    In alta ordine de idei, SA a avut 28 de aruncari iar NJ 25, destul de echilibrat dupa parerea mea si nu vad cum diferenta la numarul de aruncari justifica rezultatul meciului. Ca NJ sa castige trebuie ca Kidd sa aiba mai mult de 10 puncte si toata echipa sa traga mai bine de 30% suturi de 3pt pentru ca s-a vazut ca jocul langa cos merge cam greu.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  19. #229
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Mersi ptr. info, dar eu nu ma refeream la aruncari libere "acordate" ci mai mult la cele neacordate....Si crede-ma ca au fost impingeri sub panou fluierate intr-o singura directie...Si nu mai spun care .

    Inca ceva, lamurati-ma si pe mine, s-a incheiat play-off-ul? Vad ca asa spune mai sus "cineva" ....

    PS...daca cei care fac prima pagina citesc aceste rinduri, as putea sa jur ca San Antonio e in Texas si ca nu are nimic in comun cu....San Francisco :? . S-o fii ratacit vreun fan al lui Lakers pe acolo, si mai baga cite una din California si pe acolo? (vezi comentariu Onlinesport legat de acest meci).
    Smile, its good for you!

  20. #230
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    cred că acel "cineva" consideră că intre NBA PLAYOFFS și NBA FINALS este o diferență... dacă "alții" nu o văd... treaba lor

    aud și io abia acum... Paul Silas antrenor la Cleveland și Larry Brown la Detroit... și aici pe forum nimeni nu zice nimic... nu înțeleg de ce l-au luat Detroit pe Brown... altul mai bun nu găseau???
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  21. #231
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Brown este antrnor bun. O sa vezi ca la anul cu acelasi lot+Milicic+Brown Detroit o sa ajunga in Finala.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •