Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 61

Thread: Lavinia Milosovici

  1. #1
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1

    Lavinia Milosovici

    M-am uitat putin peste exercitiile ei de-a lungul anilor 1991-1996 si am inteles, o data in plus, de ce mi-a placut atat de mult aceasta gimnasta. Am fost uimita sa vad ca in atata timp petrecut pe forum nu am deschis un thread pe numele ei, dar iata ca o fac acum. Pentru inceput o sa pun un sol care mi-a placut foarte foarte mult, din 1991. Ce sa spun, prima diagonala, cu tsukahara grupat + salt inainte grupat (pe care nu o face nimeni in ziua de astazi) m-a lasat fara cuvinte, categoric.
    http://www.youtube.com/watch?v=nhIXDVzqsKw

    Si nici la partea de coregrafie nu mi se pare rau.

    O sa revin cu mai multe informatii despre Milo, merita

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Milo a fost si este gimnasta mea favorita.

    A facut doua Olimpiade de succes parcurs "pe creasta" intre ele. Doua Olimpiade consecutive pe podium la individual compus 92 si 96 - performanta realizata doar de Nadia (76 si 80) si ulterior de Simona Amanar (96 si 2000).

    In 1992 in Barcelona a primit bronz olimpic la individual compus, multe pareri spun ca ar fi meritat aur considerand-o mai buna decat Tatiana Gutu si Sharon Miller clasate inaintea ei - nu o spun numai eu, vedeti: http://www.gymnpics.com/gymnasticgre...milosovici.htm
    In 1996 a concurat accidentata si a urcat din nou pe podiumul olimpic de la individual compus.

    Vreau sa mentionez ca solul ce Cris l-a pus in postul de mai sus nu a fost medaliat (cred ca nu gresesc, a fost solul de la Indianololis de la Mondiale, nu?). Dar a fost Campioana Olimpica la sol in 92 si a fost Campioana Mondiala la toate celelalte aparate: sarituri/barna/paralele.

    Urmarita de ghinion, in anul de varf al performantei sale cand s-a clasat prima la individual compus acest titlu nu s-a acordat (Mondialele din 1994).

    Milo a fost un Mare Om de Echipa inainte de toate. Ea a fost cea care i-a cedat Alexandrei Marinescu locul in finala de la barna ca "premiu de consolare" pentru ca Alexandra a fost retrasa din finala de la individual compus.

    Sunt multe lucruri la superlativ de spus despre gimnasta Lavinia Milosovici, sunt multe lucruri de spus la superlativ despre omul Lavinia Milosovici!

    Milo a fost si va fi Regina sufletelor multor admiratori ai gimnasticii din lumea intreaga.

    Edit: Cris iti las placerea sa revii cu mai multe informatii... dar grabeste-te. Stau la rand...
    Daca vreti traduc cu placere articolul de la link-ul ce l-am dat mai sus.
    Last edited by Tess_AN; 22nd May 2008 at 01:45.

  3. #3
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Tess, nu sta la rand...iti cedez locul...offf, tinerii din ziua de azi:O Tare nerabdatori mai sunt, maica

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    In Lugoj, la 21 octombrie 1976, in casa voleibalistei Ildiko si a luptatorului de greco-romane Tanase Milosovici, venea pe lume o fetita careia i-au pus nume Lavinia Corina. Doua prenume frumoase dar mai putin folosite, marea gimnasta fiind cunoscuta in lumea intreaga prin performantele ei sub pseudo-numele Milo. Lavinia Milosovici a inceput gimnastica in orasul natal dupa care a continuat-o la Deva. Junioara fiind a obtinut doua medalii de aur la CE de juniori.

    In cariera de seniorat, intre 1991 si 1996, Milo a castigat medalii la fiecare Campionat European, Mondial sau Olimpiada la care a participat.

    Lavinia Milosovici a fost una din singurele trei gimnaste din lume (celelalte doua fiind Larissa Latynina si Vera Caslavska) care a realizat performanta de a castiga un titlu mondial sau olimpic la fiecare aparat.

    Lavinia este o nonconformista, o curajoasa. Milo ca si Capitan al Echipei e neinfricata. In 1994, inaintea CM, este conducatoarea gimnastelor in “greva de protest” impotriva federatiei pentru neplata premiilor in bani promise pentru rezultatele obtinute. Cu toate ca pregatirea la antrenamente a fost afectata de aceasta greva, echipa Romaniei in frunte cu Milo, au urcat drapelul Romaniei pe cel mai inalt catarg in intrecerea pe echipe la Campionatele Mondiale din acel an.

    Spiritul de dreptate si de sacrificiu nu ii lipseste liderei echipei Romaniei si asa cum am amintit, cedeaza locul ei in finala de la barna Alexandrei (care la randul ei cedase locul din concursul de individual compus). In 1996 la JO, Milo concureaza accidentata. Mai era o accidentare in echipa si cineva trebuia sa se sacrifice. Cine alta decat Milo?

    Milo a debutat in 1991 la CM de la Indianapolis unde a si cucerit prima sa medalie mondiala de aur la sarituri, pe langa bronzul de la barna si echipe.

    In 1992, la CM de la Paris isi adjudeca titlul de Campioana Mondiala la paralele ca un an mai tarziu, in 1993 la Mondialele de la Birminghan sa fie incoronata ca regina mondiala a barnei.

    Salba de aur mondial al Laviniei e consfintita de aurul olimpic obtinut la sol in 1992 cu un exercitiu intr-adevar de nota 10! (alaturi de un al doilea aur olimpic la sarituri).

    Lipseste ceva? Nu, pentru ca Milo, un adevarat om de echipa, un adevarat Capitan al echipei si-a condus colegele pe cea mai inalta treapta a podiumului si in concursurile pe echipe la CM in 1994 si 1995.

    Nu vreau ca acest post sa para o statistica si nu voi continua sa trec in revista alte medalii mondiale si olimpice cucerite de Milo si nici nenumaratele medalii europene de aur, argint si bronz ce le-a castigat.
    Last edited by Tess_AN; 23rd May 2008 at 21:34.

  5. #5
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    f frumos
    da, Milo merita cele mai frumoase cuvinte pt tot ceea ce a realizat! multumesc mult pt deschiderea threadului si pt informatii, mai caut si eu, dar din pacate interviuri cu Milo nu prea se gasesc...

  6. #6
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Tess, multumesc tare mult pentru aceasta biografie Chiar nu stiam de partea cu greva...ce curaj!!!

    Eu mai retin dintr-un interviu de la "Genialii" ca Mariana Bitang ar fi afirmat ca Milo a avut probleme foarte mari cu una din glezen (de altfel, mereu purta bandaj la ea, exact cum poarta si Stela al cot). Avea probleme cu glezna mereu, fie ca era la antrenamente, fie ca era in concurs. Si, totusi, a stat atat de mult in gimnastica mondiala!!!! Si in toti cei 5 ani a fost acolo, sus. Chiar cu acea accidentare, la JO, a reusit sa fie a treia din lume Bravo ei

    Nu stiu cati dintre voi ati vazut un documentar american de pe youtube despre ea, dar eu pun linkurile catre cele trei parti. Daca vrea cineva traducere, sa spuna
    partea I http://www.youtube.com/watch?v=7UZ07uMk9dc
    partea a II a http://www.youtube.com/watch?v=ows26...eature=related
    partea a III a http://www.youtube.com/watch?v=pNRED...eature=related

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Am gasit pe youtube o parte din interventia de la Genialii, disparuse pentru ceva vreme, din pacate, dar mi-a facut placere sa o revad
    http://www.youtube.com/watch?v=NF0QYs9RBUs

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Am gasit pe youtube o parte din interventia de la Genialii, disparuse pentru ceva vreme, din pacate, dar mi-a facut placere sa o revad
    http://www.youtube.com/watch?v=NF0QYs9RBUs
    Sper ca lumea sa dea click pe link-ul pus de Cris! Cind il auzi pe Cristian Topescu strigand: "10! 10! Bravo Lavinia! Bravo Octavian Belu! Bravo ai nostri!" ma trec fiori... Iar la indemnul moderatorului ca sala sa se ridice in picioare sa o aplaude la scena deschisa, zau ca imi vine sa ma ridic de pe scaun si sa incep sa aplaud si eu.

    Cris, eu as vrea sa traduci. In masura in care timpul iti permite. O sa traduc si eu articolul de la link-ul ce l-am pus in primul post. In fond si la urma urmei suntem pe un forum romanesc si chiar pentru cei ce mai stiu engleza, cred ca e mai usor sa citeasca in romaneste.
    In alta ordine de idei, pentru ca nu am copiat/tradus nu am referit vreo sursa la posturile mele, dar informatiile ce le-am scris sunt adevarate. Lucrurile s-au intamplat "pe vremea mea". Am trait evenimentele... Si pentru conformitate, treaba cu greva de protest e mentionata si in wikipedia.

  9. #9
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Ce frumos ati scris despre Lavinia!
    Eu personal o iubesc tare mult.Sa va spun o povestioara:in zilele olimpiadei din Atlanta,probabil dupa concursul pe echipe,un domn s-a exprimat ceva de genul:de ce o mai duc pe Milosovici si nu pe altele mai tinere? ,faza la care eu si Auri am sarit imediat pe el:imaginati-va echipa de fotbal fara Gica Hagi!...apoi i-am explicat pe indelete cum e cu gimnastele experimentate si cu penuria de gimnaste la echipa nationala.A inteles,ne-am impacat si zilele urmatoare ne-au dat dreptate,Lavinia cistigind medalie la individual compus.Poza de grup cu medaliatele de la ind.comp. de la Atlanta a vegheat citiva ani somnul copiilor mei,impreuna cu una a Ginei intr-un costumas roz si cu margele la git(si zimbind!) si cu o poza de-a Laviniei la sol.

    Da,Cris,mi-as dori o traducere sumara dar nu acum,ci dupa ce terminati voi cu examenele.Decit sa va distrag de la invatat,mai bine ma multumesc cu cit inteleg eu.

  10. #10
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Tess, Mia, promit ca traduc, dar incepand de saptamana viitoare, pe la sfarsit

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    O sa traduc si eu articolul de la link-ul ce l-am pus in primul post. In fond si la urma urmei suntem pe un forum romanesc si chiar pentru cei ce mai stiu engleza, cred ca e mai usor sa citeasca in romaneste.
    Am zis fac traducerea articloului ce l-am amintit in primul meu post din acest thread: http://www.gymnpics.com/gymnasticgre...milosovici.htm
    Scuzati micile inadvertente nu sunt traducator profesionist si as vrea sa respect pe cat posibil originalul fara sa imi pun amprenta prea tare.

    Lavinia Milosovici nu e cu nimic mai prejos decat un erou national in Romania. Cariera sa (n.t. ca gimnasta) s-a intins de-a lungul anilor cuprinzind doua Olimpiade si sapte Campionate Mondiale. Ea a condus echipa Romaniei la castigarea a doua medalii mondiale de aur consecutive (1994 si1995), adunand totodata si lauri individuali. In ciuda faptului ca titlul de campioana la individual compus a ocolit-o de-a lungul carierei, Lavinia a cucerit medalii de aur olimpice si mondiale la fiecare aparat in parte.

    Nascuta la 21 octombrie 1976, Milo a inceput gimnastica in orasul natal, Lugoj. In 1983, tatal sau a inscris-o la gimnastica in incercarea disperata de a reduce numarul sariturilor copilei de pe semineul din sufragerie. Talentul lui Milo a iesit la iveala repede si antrenorul sau (antrenoarea sa?) a sugerat mutarea ei la Deva. Milo a fost un copil cu o sanatate destul de fragila, dand impresia ca nu va rezista prea mult la Deva. De exemplu, cand avea 10 ani a facut scarlatina, boala aproape fortand-o pe Milo sa renunte la gimnastica. Dar asa cum zice unul din comentatorii NBC-ului in dragutul comentariu facut in timpul Olimpiadei de la Barcelona, Octavian Belu insusi a ingrijit-o pe promitatoarea lui eleva pana la redobandirea completa a sanatatii.

    Prima competitie internationala mai importanta la care a participat Milo a fost American Cup in 1990. Fiind relativ recent dupa Revolutie, cand Clubul din Deva era temporar inchis iar gimnastele se antrenau la cluburile de unde proveneau –prezenta Romaniei la American Cup a parut surprinzatoare. Fiind mai putin bine pregatita datorita intreruperii antrenamentelor, Milosovici a avut o prestanta respectabila obtinind locul 5 la individual compus.

    Pentru Milo, primul Campionat Mondial din multele la care a participat a fost in 1991. In Indianopolis, romancele si americancele s-au luptat cot la cot pentru medaliile de argint. Tanara Milo, nu a facut „concursul vietii ei”, cazand la paralele in ultima rotatie. Echipa Romaniei si-a promis si luat revansa la Olimpiada din anul urmator in 1992 in Barcelona unde Milo a avut un rol cheie. Cu toate ca Bontas (Cristina Bontas) era recunoscuta ca lidera echipei, Milo a stralucit. Ea (Lavinia) s-a clasat a treia la individual compus (multi vor comenta ca ea ar fi meritat pe drept aurul inaintea Tatianei Gutsu si a lui Shannon Miller), a cucerit aurul la sarituri (la egalitate cu Henrietta Onodi), si nu numai ca a castigat solul dar a facut-o intr-o maniera categorica obtinand nota 10! Pe linie. Acest 10.0 este ultimul „scor perfect” acordat in competitiile desfasurate sub egida FIG. (10 curat (perfect 10) s-au mai acordat dar numai in competitii avand reguli de acordare de bonusuri, de ex. 0.2 bonus pentru aterizare incremenita/stata).

    Fiind foarte tanara in Barcelona si dorindu-si mult un titlu la individual compus intr-o competitie majora – Milosovici continua. Cu toate ca nu a castigat titlul de campioana absoluta, a fost de foarte multe ori aproape de a-l castiga. (Mondialele din 1993 a opta, European Cup din 1993 a treia, Europenele din 1994 a sasea. La mondialele din 1994 (Brisbane) s-a clasat a doua – vicecampioana mondiala, in 1995 a treia, 1996 Euros a treia....). Ironia soartei, in 1994 la Camionalul Mondial pe Echipe (Dortmund) cand titlul de individual compus nu s-a acordat, Milo a fost prima in clasamentul individual.

    La a doua sa Olimpiada, in 1996 la Atlanta, Milo s-a luptat cu o accidentare la glezna ca sa isi conduca echipa spre medalia de bronz, ocupand locul al treile pe echipe. La individual compus ea a termiant a treia (la egalitate cu Simona Amanar). Urcand pe podium olimpic la individual compus in doua olimpiade consecutive – fiind prima gimnasta cu o asemenea performanta de la Nadia Comaneci incoace. Milo s-a retras dupa Atlanta. Cu toate ca o victorie la individual compus a ocolit-o in cariera sa ca gimnasta, ea este cunoscuta ca una dintre cele mai bune gimnaste ale anilor 90.

    In loc sa emigreze pentru conditii mai bune asa cum multe din fostele gimnaste romance au facut-o, Lavinia a ales sa ramana in Romania (a participat in Gold Tour). Gym Stars le-a furnizat admiratorilor Laviniei informatii despre Milo dupa retragerea din activitatea competitionala. Ea a intrat in campania promotionala (a facut reclama/promovat?!?) a unor produse cosmetice inclusiv deodorantului Lady Speed Stick. Avand spiritul de competitie in sange, ea (Lavinia) s-a preocupat de cursele de masini din Romania. Lavinia a concurat in primul sau raliu in May 1999 ocupand locul 6.

    Atasata definitiv de gimnastica, a inceput Universitatea in Timisoara alegand sa studieze Sportul (cu speranta de a deveni arbitru international de gimnastica) si Engleza. Intre timp Milo a continuat sa antreneze. Initial a antrenat fetitele ce se initiau in gimnastica in orasul sau natal, Lugoj. Milo a fost cooptata in lotul de antrenori de juniori de la Deva unde a facut echipa (din nou) cu Gina Gogean. Milo mergea in fiecare sfarsit de saptamana la Lugoj sa-si viziteze familia si prietenii. Din pacate, nici una din ele (Milosovici si Gogean) nu au fost platite de federatie. Ambele, Lavinia si Gina au renuntat la pozitiile de antrenor avute la Deva. Milo si-a exprimat nemultumirea intr-un interviu in Prosport: „Stau aici regretand ziua cand am ales sa nu plec un SUA crezand ca pot face ceva aici in tara mea”.

    In 23 octombrie 1999, Milo se casatoreste cu un prieten din copilarie, Cosmin Vinatu. Conform Prosport, Cosmin e sergent major in politie. Cei doi au fost prieteni in copilarie, nu au tinut legatura dupa ce Lavinia s-a mutat la Deva. Apoi, in 1998 s-au intilnit intamplator cind Milo insotita de fratele ei era cu un grup de prieteni la un bar. Nu mai e necesara precizarea ca prietenia celor doi s-a reinnodat. Nunta lor a avut loc la restaurantul Termal din Timisoara cu peste 350 de invitati. Milo a declarat pentru Prosport ca noua familie va locui in Timisoara cu toate ca ea are casa in Lugoj.

    Mai recent, in februarie 2002, Evenimentul Zlilei scria ca Milo impreuna cu patru foste colege din echipa de gimnastica (Gina Gogean, Simona Amanar, Maria Olaru si Claudia Presacan) vor deschide o Sala de gimnastica in Bega (?!) in afara Timisoarei. Pentru mai multe info vedeti pagina de web romaneasca a lui Nicole Citroen.(nt:din pacate linkul nu functioneaza la mine, puteti incerca si voi din articloul original).

    In 20 marie 2004, Milo si sotul ei Cosmin, sunt surprinsi de sosirea prematura a primului lor copil, o fetita careia i-au pus nume Denisa Florentina. Nou-nascuta venise pe lume cu doua luni mai devreme, prin cezariana si cantarea doar 1.1 kg primind nota 1 (Apgar score). Asteptandu-se la baiat, viitori parinti alesesera numele Denis. Cand a aparut fetita au modificat numele in Denisa, adaugand si Florentina ca micuta a venit pe lume in apropierea Floriilor. Nasa fetitei e Simona Amanar.

    Asta e traducerea articolului amintit, originalul in limba engleza la: http://www.gymnpics.com/gymnasticgre...milosovici.htm

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Pe youtube, exercitiul de aur olimpic in Barcelona 1992:
    http://www.youtube.com/watch?v=1U4MXRZi1fc
    Si aur olimpic la sarituri:
    prima saritura: http://www.youtube.com/watch?v=2EXVH_Px95I
    a doua saritura: http://www.youtube.com/watch?v=lyr27GhgB8s

    tot din 1992 inregistrarea unui sol care are cateva elemente inedite: un costum negru elegant, reclame-coincidenta fericita -pe margine "MILO", Octavian Belu pe marginea covorului, un titlu pe masura:"Gold Gymnastics Spectacular" si un comentariu excelent. http://www.youtube.com/watch?v=5y1Xq...eature=related
    Last edited by mikeyy; 29th May 2008 at 22:18.

  13. #13
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Ce-mi placea mie la Lavinia cum isi sufleca minecile de la costume,foarte rar o vedeai cu ele intinse,probabil ca asa se simtea mai bine;arata ca o albinuta,hotarita sa se apuce de treaba.

  14. #14
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Mi-au dat si mie lacrimile auzind vocea d-lui Topescu: 10! 10! Bravo Lavinia! E impresionant! In legatura cu vocea d-lui Topescu, nu stiu ce sa zic.Am impresia ca o competitie de gimnastica nu e aceeasi fara comentariile dumnealui! Cred ca atunci cand vorbim despre gimnastica, e neaparat nevoie sa vorbim si despre dumnealui! Fara comentariile sale, parca nu traim la fel emotiile concursurilor, nu vi se pare?Mie asa mi se pare! Sunt si alti comentatori buni, probabil, dar... ori ne-am obisnuit noi, ori... e el cel mai bun!
    Iata si sariturile Laviniei de cand era micuta, in 1990
    Last edited by cineva_cineva; 15th June 2008 at 10:42.

  15. #15
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Am gasit pe youtube o parte din interventia de la Genialii, disparuse pentru ceva vreme, din pacate, dar mi-a facut placere sa o revad
    http://www.youtube.com/watch?v=NF0QYs9RBUs

    Acesta este clipul pus de mine pe youtube cat de mult ma bucur ca a fost pus aici pe un thread dedicat laviniei, pt ca este gimnasta mea preferata...nu a avut doar o sclipire ci a fost longeviva. eu am crescut tinandu-i pumnii stransi la fiecare concurs

  16. #16
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    WOW, Mihaela...si mai ai inregistrari de la Genialii de atunci????

  17. #17
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    mai am cateva...daca vrei o le pun si pe celelalte pe youtube...dar asta o sa fie in weekend

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    mai am cateva...daca vrei o le pun si pe celelalte pe youtube...dar asta o sa fie in weekend
    Inainte de toate, bine ai venit pe forum si din partea mea! Eu sunt in intirziere cu citirea mesajelor daca nu sunt on line cind se scrie

    Bineinteles ca vrem filmuletele cand ai timp... Mai ai si cu Lavinia?

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Am pus acest link si pe blog, dar am zis sa-l pun si aici...e vorba de emisiunea de pe acasa TV dupa intoarcerea de la operatie de anul trecut ( am mai vb noi de asta acum ceva timp)......inca nu-mi vine sa cred
    http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/...ci-a-fost.html
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Dumnezeu s-o aiba in paza pe Denisa
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #21
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Presa in Romania exceleaza prin detalii superficiale dar omite esentialul ... am incercat un sfert de ora pe toate siteurile sa vad ce s-a intamplat de fapt cu fica lui Lavinia dar nu am reusit sa aflu esentialul ... Ce are fica lui Lavinia ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •