Page 47 of 47 FirstFirst ... 37454647
Results 967 to 978 of 978

Thread: Roland Garros 2008

  1. #967
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    imi pare rau s-o zic dar finala asta mi-a confirmat ce banuiam si anume ca nadal castiga in principal datorita puterii fizice.cand scoti absolut totul si ajungi la mingi la cate nici gael nu ajungea ce sa mai faca roger.e drept ca si-a pierdut si cumpatul.
    opinia mea este ca nadal e dopat.ca unul care a mai alergat la viata lui nu cred in supraoameni. a da poti sa fii cu 10,20% mai bun ca altii dar persoane de astea care vin si par ca sunt dintr-o alta specie sunt extrem de necredibile.nu inseamna ca asta te face un mare jucator dar singurul lucru care il mentine pe nadal acolo este rezistenta fizica.asa era si marion jones si altii zici ca veneau de pe alta planeta si cand colo surprize!! atata vreme cat nu inteleg de ce nadal dupe de ex, 3 seturi cu belluci in care primul a durat 68! de minute nu pare obosit si nu pufaie ca o locomotiva ca de ex.monfils care spre sfarsitul semifinalei cu roger zici va mai avea putin si isi dadea sufletul o sa-mi mentin impresia.nu cred in tehnici secrete de antrenament si nici in vezi doamne cine stie ce ambitie nebuna.si ca sa raspund la viitoarele critici cum ca nu a fost vreodata depistat pozitiv va amintesc ca nici marion nu a fost vreodata depistata pozitiv a fost nevoie sa fie data in gat de fostul sot.
    Cred ca Federer este cel mai dopat dintre tenismenii din circuit. Sa reusesti sa te mentii in fruntea clasamentului mondial atatia ani la rand, sa ajungi in ultimele 16 turnee de GS, cel putin in semifinale. Este imposibil. Clar, este dopat. Cu tenis, talent, forta si tot ce ii trebuie unui campion.

    Cat il priveste pe Nadal, nu meriti niciun raspuns.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #968

  3. #969
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Cred ca Federer este cel mai dopat dintre tenismenii din circuit. Sa reusesti sa te mentii in fruntea clasamentului mondial atatia ani la rand, sa ajungi in ultimele 16 turnee de GS, cel putin in semifinale. Este imposibil. Clar, este dopat. Cu tenis, talent, forta si tot ce ii trebuie unui campion.

    Cat il priveste pe Nadal, nu meriti niciun raspuns.
    federer nu a castigat bazandu-se pe farta ca nadal.cand nadal a jucat prost a pierdut federer a mai castigat si meciuri cand era ametit.iar daca e asa mare nadal cu tehnica lui si talentul lui de ce nu a facut performanta si pe alte suprafete?inteleg ca deranjeaza sa-ti vezi idolii asa cum sunt si nu cum ai vrea sa fie si o spune unul care a tinut cu marco pantani(si mai tin) dar asta nu inseamna sa ingropi capul in nisip.cati n-ar fii dezamagiti sa afle ca jordan nu sarea ptr ca bea doar apa plata samd?apropo stii cine detine recordul la suta de metri feminin?normal ca nu.de ce?ptr ca nu se vorbeste despre el dintr-un motiv clar:sovietica aia era mai plina decat un cal la curse.arnold a schimbat un ficat ca sa supravietuiasca titlurilor de mister olimpia.si totii o stiu dar prefera sa intoarca capul.atata vreme cat sportul genereaza atatia bani si cata vreme oamenii adora sa-si imagineze supraoameni lucrul asta nu se va schimba

  4. #970
    sport legend Vraciul's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    bucuresti
    Posts
    3,945
    Reputatie
    1
    ce forta are nadal mei? poate vrei sa zici rezistenta si viteza. nadal nu are lovituri puternice si se stie ca serviul lui este unul foarte sigur cu mult efect si nicidecum puternic. sunt destule fete care servesc mai puternic decat el. asa cum au remarcat cativa forumisti este greu sa ii trimiti eficient mingia lui nadal tocmai datorita tehnicii cu care o loveste. imprima un topspin fantastic. am mai vazut ca si altii considera ca fizicul lui este "lucrat" prin alte metode dar eu consider ca are o masa musculara normala. si in plus se stie cat si cum se antreneaza spaniolii, pot duce lejer un meci de cinci ore. si retine, jocul pe zgura nu inseamna neaparat forta, se joaca diferit fata de hard, iarba sau carpeta.
    daca nu prea vezi meciurile de tenis si te bazezi pe zvonuri incearca sa nu fii atat de categoric.
    ceea ce ai zis tu despre unii dintre marii performeri sportivi este destul de adevarat dar nu trebuie sa generalizezi.

    ps: nu compara culturismul de performanta si ciclismul cu tenisul.
    Last edited by Vraciul; 10th June 2008 at 10:37.

  5. #971
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Cateva imagini:
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #972
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Interesant:
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #973
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    eu vroiam sa accentuez pe ideea ca exista o diferenta ciudata intre capacitatile fizice ale lui nadal si restul celor din top 5.de ce doar el poate alerga atat?si evident de ce nu oboseste?mi se pare normal sa existe o diferenta intre capacitatea aceluiasi atlet intre settul 1 si setul 3.ori eu de asta ma minunez;ca nu prea exista nici o diferenta la nadal intre setul 1 si restul

  8. #974
    sport legend Vraciul's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    bucuresti
    Posts
    3,945
    Reputatie
    1
    pur si simplu pentru ca nadal este un luptator, are un psihic puternic si nu accepta infrangerea. sunt convins ca si el resimte efortul, il constientizeaza dar reuseste sa treaca "peste".
    recomand de citit o super-carte despre performanta si despre cum se poate trece peste "bariera suferintei": "Olimpicul" de Brian Glanville. daca o gasesti nu ezita sa o citesti.

  9. #975
    Mancunian Iaco's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Kronstadt
    Posts
    4,542
    Reputatie
    1
    Problema este ca Nadal pe zgura nici nu se deplaseaza atat de mult in teren, spre deosebire de federer de exemplu...si de ce spun asta pentru ca nadal are toate atu-utile pe zgura e stagaci, stie sa faca slide, are un joc de anticipatie foarte bun si loveste reverul cu doua maini aproape la fel de bine ca forehand-ul. Daca et uiti la meciurile lui nadal pe alte suprafete vei observa ca oboseste mult mai repede mai ales din cauza faptului canu poate sa faca slide...la RG s-a vazut foarte clar de ce l-a batut pe federer, acesta din urma nu face slide el alearga pur si simplu la minge si fuge de doua ori mai mult ca sa se pozitioneze pentru forehand, backhand-ul fiind lovitura lui deficitara. Iar jocul lui nadal e foarte simplu cu forehand-ul cu topspin fantastic care il trage pe federer spre exterior acesta nefiind sigur pe backhand o da inapoi cross court pe forehandul lui nadal, federer incerca backhand pe lung de linie doar atunci cand nadal va da o minge scurta fara prea mult top spin in rest le returneaza tot pe forehand sau la mijlocul terenului. Nadal pe zgura nici nu se deplaseaza prea mult faptul ca e stangaci si topspinul incredibil il face sa fie aproape invincibil

  10. #976
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Prea greu de inteles pentru unii.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #977
    junior Rhode's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Multumim pt poze,Sorin !

    Vamos Rafa!
    [B][I]"Nu exista nimic bun sau rau, ci numai gandirea care face ca lucrurile sa fie astfel."[/I][/B]

  12. #978
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Iti intorc multumirile si ... mai pun cateva.

    PS: Apropo, pe aici nu s-a mai intrat de mult: http://www.onlinesport.ro/forum/show...=217767&page=5



    .
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •