Am sa pun aici un articol din gazeta sporturilor. Sunt cateva declaratii shocante:

„Sînteţi proşti, sînteţi boi, ciocu' mic!”
http://www.gazetasporturilor.ro/imag...1_145_170_.jpg
Panduru şi-a arătat faţa de golan, jignind ziariştii la conferinţa de presă. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului. Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu"

Panduru şi-a arătat faţa de golan, jignind ziariştii la conferinţa de presă. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului. Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu"

După un umilitor 1-8 cu Steaua, Basarab Panduru a dat cuba, a rîs şi s-a pupat cu Anton Doboş, dar la conferinţa de presă antrenorul lui Poli a apărut congestionat la faţă şi a lăsat impresia că are un singur scop: să-i desfiinţeze pe ziarişti. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului.

Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu". După cîteva declaraţii pe tema meciului, Panduru a revenit la ziarişti: "V-am rugat să nu-i mai sunaţi pe jucători în ziua partidei. Sînteţi nişte boi şi nişte nesimţiţi, voi, ăştia care aţi făcut aşa!". Tot mai nervos, antrenorul Timişoarei a luat foc cînd a fost întrebat de un jurnalist de ce a jucat cu un singur vîrf: "Maestre, tu ai carnet de antrenor? Vino în locul meu". Replica ziaristului, care protesta la invectivele lui Panduru, l-a enervat şi mai tare pe acesta. Golăneşte, "Pandişpan" a continuat: "Înseamnă că eşti un bou dacă te simţi. Un bou mondial! Maestre, ciocu' mic!". Jurnalistul a încercat din nou să protesteze, dar a fost repezit pe acelaşi ton suburban: "Nu vezi că eşti penibil? Eşti prostovan! Rău e să fii prost pe pămîntul ăsta. Ia uitaţi-vă la acest *******!". La un moment dat, un ziarist i-a spus lui Panduru că un jucător de la o echipă timişoreană din Divizia B aflat în tribune a spus la pauză că Poli - Steaua e blat. "Vă luaţi după toţi boii şi cretinii! Dă-i în mă-sa în ***!", a răspuns "plastic" Panduru.

"Şi dacă am fi luat mai multe goluri astăzi, nu era nici o problemă"
Basarab Panduru


Numele lui Panduru nu mai există

Jignirile de la conferinţa de presă nu au vizat direct pe nici un ziarist de la Gazeta Sporturilor. Considerînd însă că ieşirile suburbane ale antrenorului sînt împotriva civilizaţiei sportului şi că el şi-a făcut un obicei din a jigni sau obstrucţiona presa, Gazeta a decis să nu mai mediatizeze de acum înainte numele, vorbele şi gesturile lui Basarab Panduru. El nu va mai exista nici măcar în casetele tehnice ale meciurilor. Decizia îl vizează strict pe antrenorul Panduru. În ceea ce priveşte echipa şi clubul "Poli" Timişoara, acestea se vor bucura în continuare de o reflectare substanţială în Gazetă.

Trădare la Timişoara?

Un episod greu de explicat a avut loc la 15 minute după meci. Doboş şi Panduru s-au intersectat în teren, pe cînd antrenorul mergea la conferinţa de presă, iar preşedintele se ducea la vestiare. Mai mulţi martori au văzut cum cei doi au rîs unul la altul şi au bătut cuba, cu mişcarea energică a unor oameni fericiţi! Nu părea gestul unor oameni care se consolau sau se încurajau reciproc după 1-8, ci cel al unor învingători. Apoi ei s-au şi îmbrăţişat cîteva secunde, pendulînd joviali de pe un picior pe altul. Spectatorii plecaseră din tribună. / Costin Ştucan

"Umilinţa e prea mare pentru scuze"

"Commando Viola" spune că jucătorii se pot reabilita cu un rezultat bun în Cotroceni
Dan Duţu (Timişoara)

Galeria Politehnicii, "Commando Viola", se gîndeşte să-şi sancţioneze favoriţii pentru evoluţia penibilă din meciul cu Steaua. "Unii dintre noi am vrea să taxăm echipa prin neprezentarea la meciul cu Naţional, alţii însă ar vrea să fim alături de echipă. Încă nu ştiu ce atitudine vom lua. Dacă vom pleca la Bucureşti, atunci vom merge doar cu un autocar'' a declarat Alin Boldura, liderul "Commando Viola".

Fanii nu aşteaptă scuze de la jucători, ci un rezultat bun în Cotroceni. "Nu are rost să-şi ceară nici un fel de scuze acum. Scuzele lor ar putea fi acceptate dacă pe terenul Naţionalului vor scoate un rezultat bun. Umilinţa e prea mare ca să mai acceptăm scuze din partea lor. Numai dacă joacă bine la Bucureşti mai pot îmbuna suporterii''.

Florin Bătrînu, care a fost eliminat în meciul cu Steaua, susţine că jucătorii "nu trebuie să-şi ceară scuze spectatorilor. Nu putem decît prin rezultate să-i facem să le treacă supărarea. Aşa, un eşec va rămîne în istorie şi greu se poate uita orice am face''.

De ce n-a mai apărut oaia

Boldura a ţinut să precizeze că oaia din burete pe care suporterii au pregătit-o pentru a-l întimpina pe Gigi Becali, patronul echipei Steaua, nu a fost confecţionată din iniţiativa suporterilor. "Au făcut-o cei de la tribuna a doua. Jandarmeria însă nu le-a dat voie să o introducă în stadion pentru că au considerat că oaia reprezenta un atac la persoana lui Becali'', a mai spus Boldura.