View Poll Results: Sunteti de acord cu atitudinea lui Panduru fata de ziaristi?

Voters
54. You may not vote on this poll
  • Da

    21 38.89%
  • Nu

    33 61.11%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 71

Thread: Panduru catre ziaristi:„Sînteţi proşti, sînteţi boi, ciocu' mic!”

  1. #1
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Panduru catre ziaristi:„Sînteţi proşti, sînteţi boi, ciocu' mic!”

    Am sa pun aici un articol din gazeta sporturilor. Sunt cateva declaratii shocante:

    „Sînteţi proşti, sînteţi boi, ciocu' mic!”
    http://www.gazetasporturilor.ro/imag...1_145_170_.jpg
    Panduru şi-a arătat faţa de golan, jignind ziariştii la conferinţa de presă. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului. Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu"

    Panduru şi-a arătat faţa de golan, jignind ziariştii la conferinţa de presă. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului. Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu"

    După un umilitor 1-8 cu Steaua, Basarab Panduru a dat cuba, a rîs şi s-a pupat cu Anton Doboş, dar la conferinţa de presă antrenorul lui Poli a apărut congestionat la faţă şi a lăsat impresia că are un singur scop: să-i desfiinţeze pe ziarişti. Întîi, l-a repezit pe un jurnalist local care avea o căciulă în cap: "Maestre, e frig aici?". În timp ce-l mustra, Panduru purta la rîndul său o şapcă trasă pe ochi ca şi în timpul meciului.

    Tirada de invective nu s-a lăsat mult aşteptată. "Sînteţi nişte proşti unii dintre voi. Aşa cum voi nu mă respectaţi, nu vă respect nici eu". După cîteva declaraţii pe tema meciului, Panduru a revenit la ziarişti: "V-am rugat să nu-i mai sunaţi pe jucători în ziua partidei. Sînteţi nişte boi şi nişte nesimţiţi, voi, ăştia care aţi făcut aşa!". Tot mai nervos, antrenorul Timişoarei a luat foc cînd a fost întrebat de un jurnalist de ce a jucat cu un singur vîrf: "Maestre, tu ai carnet de antrenor? Vino în locul meu". Replica ziaristului, care protesta la invectivele lui Panduru, l-a enervat şi mai tare pe acesta. Golăneşte, "Pandişpan" a continuat: "Înseamnă că eşti un bou dacă te simţi. Un bou mondial! Maestre, ciocu' mic!". Jurnalistul a încercat din nou să protesteze, dar a fost repezit pe acelaşi ton suburban: "Nu vezi că eşti penibil? Eşti prostovan! Rău e să fii prost pe pămîntul ăsta. Ia uitaţi-vă la acest *******!". La un moment dat, un ziarist i-a spus lui Panduru că un jucător de la o echipă timişoreană din Divizia B aflat în tribune a spus la pauză că Poli - Steaua e blat. "Vă luaţi după toţi boii şi cretinii! Dă-i în mă-sa în ***!", a răspuns "plastic" Panduru.

    "Şi dacă am fi luat mai multe goluri astăzi, nu era nici o problemă"
    Basarab Panduru


    Numele lui Panduru nu mai există

    Jignirile de la conferinţa de presă nu au vizat direct pe nici un ziarist de la Gazeta Sporturilor. Considerînd însă că ieşirile suburbane ale antrenorului sînt împotriva civilizaţiei sportului şi că el şi-a făcut un obicei din a jigni sau obstrucţiona presa, Gazeta a decis să nu mai mediatizeze de acum înainte numele, vorbele şi gesturile lui Basarab Panduru. El nu va mai exista nici măcar în casetele tehnice ale meciurilor. Decizia îl vizează strict pe antrenorul Panduru. În ceea ce priveşte echipa şi clubul "Poli" Timişoara, acestea se vor bucura în continuare de o reflectare substanţială în Gazetă.

    Trădare la Timişoara?

    Un episod greu de explicat a avut loc la 15 minute după meci. Doboş şi Panduru s-au intersectat în teren, pe cînd antrenorul mergea la conferinţa de presă, iar preşedintele se ducea la vestiare. Mai mulţi martori au văzut cum cei doi au rîs unul la altul şi au bătut cuba, cu mişcarea energică a unor oameni fericiţi! Nu părea gestul unor oameni care se consolau sau se încurajau reciproc după 1-8, ci cel al unor învingători. Apoi ei s-au şi îmbrăţişat cîteva secunde, pendulînd joviali de pe un picior pe altul. Spectatorii plecaseră din tribună. / Costin Ştucan

    "Umilinţa e prea mare pentru scuze"

    "Commando Viola" spune că jucătorii se pot reabilita cu un rezultat bun în Cotroceni
    Dan Duţu (Timişoara)

    Galeria Politehnicii, "Commando Viola", se gîndeşte să-şi sancţioneze favoriţii pentru evoluţia penibilă din meciul cu Steaua. "Unii dintre noi am vrea să taxăm echipa prin neprezentarea la meciul cu Naţional, alţii însă ar vrea să fim alături de echipă. Încă nu ştiu ce atitudine vom lua. Dacă vom pleca la Bucureşti, atunci vom merge doar cu un autocar'' a declarat Alin Boldura, liderul "Commando Viola".

    Fanii nu aşteaptă scuze de la jucători, ci un rezultat bun în Cotroceni. "Nu are rost să-şi ceară nici un fel de scuze acum. Scuzele lor ar putea fi acceptate dacă pe terenul Naţionalului vor scoate un rezultat bun. Umilinţa e prea mare ca să mai acceptăm scuze din partea lor. Numai dacă joacă bine la Bucureşti mai pot îmbuna suporterii''.

    Florin Bătrînu, care a fost eliminat în meciul cu Steaua, susţine că jucătorii "nu trebuie să-şi ceară scuze spectatorilor. Nu putem decît prin rezultate să-i facem să le treacă supărarea. Aşa, un eşec va rămîne în istorie şi greu se poate uita orice am face''.

    De ce n-a mai apărut oaia

    Boldura a ţinut să precizeze că oaia din burete pe care suporterii au pregătit-o pentru a-l întimpina pe Gigi Becali, patronul echipei Steaua, nu a fost confecţionată din iniţiativa suporterilor. "Au făcut-o cei de la tribuna a doua. Jandarmeria însă nu le-a dat voie să o introducă în stadion pentru că au considerat că oaia reprezenta un atac la persoana lui Becali'', a mai spus Boldura.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Panduru nu a facut asta. Gazeta a lovit miseleste, asa cum face de obicei, in Panduru. Panduru s-a adresat unui jurnalist local, atat. Ceea ce a facut Gazeta nu a fost o relatare obiectiva. Citeste in ProSportul de miercuri declaratia lui Panduru referitor la acest incident. Din nou, rusine Gazeta!

  3. #3
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Chiar daca s-a adresat unui jurnalist local, tot nu are vreo scuza la aceasta declaratie!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ai mincat din aceeasi farfurie cu ei? Nu cred. Nu te mai grabi. Oricum, nu au fost cuvintele alea cele folosite de el...

  5. #5
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Nu am fost eu la conferinta de presa, eu am postat doar ce s-a scris in ziar, e posibil sa nu fie adevarat...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  6. #6
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cind jurnalistul e tot un...PANDUR !

    http://www.evz.ro/sport/?news_id=151780

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Panduru chiar nu merita porcarii de astea. Este un antrenor bun. De altfel, din cite stiu, la Timisoara oamenii tin la el mai mult decit la echipa...

  8. #8
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ati vazut reactia galeriei? Jucatorii nu vor scapa nesanctionati!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  9. #9
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Vadime , tu crezi ce spui ? - poate ai ceva surse ...
    Eu l-am vazut - live - spunand la o conferinta de presa dupa ce echipa lui a pierdut : " Jucatorii mei au fost niste fricosi si niste CACACIOSI !!!!!!!!!!!
    Nu se face ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  10. #10
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    cred ca Panduru a fost foarte suparat si nu ma surprinde declaratia lui.
    Cuvintele spuse de el nu sunt foarte bine alese, dar adevarul e ca mass-media calca in picioare cam tot ce prinde.
    Si atitudinea multor ziare e clar o razbunare, nu le convine pentruca fara scandaluri nu au ce scrie, si unde nu sunt incearca ei sa creeze.
    Poti sa-i compari pe multi din ziaristi de astazi cu unul care da foc la o casa ca sa poata face o poza sa o puna la ziar.
    Din pacate presa si-a pierdut scopul: acela de a relata lucruri importante.
    Cui ii pasa ca Panduru a jignit un ziarist? Scopul ziaristilor este sa ne relateze ceea ce zice el despre echipa , despre public s.a.m.d.
    media vine de la cuvantul medium .... si inseamna ceva care transmite.Scopul lor e sa transmita informatia nu sa o mestece pentru noi.
    Sa ne mai lase ziaristii in pace, fotbalul e despre noi nu despre ei.

  11. #11
    senior samor03's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PHONEIX U.S.A.
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Ma Bucuram Daca Il Si Pocnea.

  12. #12
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cucu
    cred ca Panduru a fost foarte suparat si nu ma surprinde declaratia lui.
    Cuvintele spuse de el nu sunt foarte bine alese, dar adevarul e ca mass-media calca in picioare cam tot ce prinde.
    daca vrei sa nu ai de-a face cu presa nu te duci la conferintele de presa, nu dai declaratii etc. atitudinea lui panduru este una mirlaneasca indiferent cit de proaste sunt gsp si prosport. "nu sunt foarte bine alese" este un eufemism. povestea lui cu aia din strainatate sa si-o tina pentru el.

    presa din romania este ceea ce doreste exact cel care se duce pe stadion. ziarele sunt un produs comercial care daca nu s-ar mai vinde nu ar fi asa. tot publicul dicteaza, iar panduru exact le face jocul celor doritori de scandaluri.

    cit despre "pocnit" ce sa mai spun...
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  13. #13
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Ai mincat din aceeasi farfurie cu ei? Nu cred. Nu te mai grabi. Oricum, nu au fost cuvintele alea cele folosite de el...
    imi pare rau dar l-am vazut pe sticla. nu are nici-o scuza. or fi tinind oamenii la el, dar e mirlan.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  14. #14
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Marlan?Da.Dar mai bine din topor, dar onest, decat cizelat si necinstit.

  15. #15
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Are dreptate sau nu doar el stie...., dar nu te poti afisa la conferinta de presa cu asemenea declaratii. Degeaba se abtin suporterii de la injuraturi in tribune, daca el scoate asemenea perle. Asta nu inseamna ca meritele sale sunt puse sub indoiala....Oricum cred ca regreta ceea ce a spus ...O solutie ar fi sa nu mai vorbeasca deloc cu presa , sa lase pe altii sa dea declaratii. Presa doar din scandaluri traieste si asta nu numai la noi......trebuie sa aiba "tiraj".

    P.S Ady ce ma uimeste pe mine e ca in ultimul timp te uiti mai mult prin gradina altora....cand au fost episoade "deocheate" la Craiova ai fost bolnav? Atunci de ce nu ai postat ce scrie presa, sau te bucurii pentru victoria Steluzei?
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  16. #16
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sir
    Marlan?Da.Dar mai bine din topor, dar onest, decat cizelat si necinstit.
    serios? decit urit si sarac, mai bine frumos si bogat. de unde ai scos perla asta? ce onestitate e aia cu "sunteti niste boi"? din topor nu inseamna sa folosesti cuvinte neaose" numai ca sa fii original. atunci si galeriile sunt "din topor" cind se porcaie una pe alta. si ala e "onest" daca ii indeasa unuia care nu-i e pe plac vro doi pumni in gura. la ce bun societate, la ce-s bune legile... la nimic. suntem in patria onestilor din topor.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Prefer "discursul" lui Pandi decit pe cel al lui Dinu...

  18. #18
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    eu prefer niciunul... prefer ca ziarele de sport sa dea stiri de ultima ora si opinii pertinente legate strict de sport. prefer ca lumea sa nu injure si sa stie sa intinda coarda atit cit trebuie. discursul lui panduru e doar o simpla mirlanie si nu ajuta pe nimeni. sau s-au terminat mijloacele si am trecut la bataie direct?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    panduru e singuru antrenor din tara care a observat ca fara suflet si fara sa alergi nu faci performanta. asa ca merit tot sprijinu dar cred totusi ca intr-o tara civilizata nu se facea asa ceva. imaginati-va ca Lippi se ridica de la masa si incepe a agresa verbal ziaristi. ar ajunge de rasul lumii. Dar totusi suntem in Romania.

  20. #20
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Chiar daca nu a declarat asta, sunt de acord cu el Sunt prosti, sunt boi, din pacate putine sanse sa faca ciocu' mic

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    ma miram sa nu-ti dai cu parerea. or fi prosti, dar pina una alta vind in tara asta de "dashteptzi". asta e. nu le cumparati ziarele, nu va uitati pe siturile lor si or sa dispara. din moment ce dati mabul si privirea ii sustineti.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •