View Poll Results: Este benefica sau nu aducerea de jucatori straini? Argumentati!

Voters
31. You may not vote on this poll
  • DA

    13 41.94%
  • NU

    18 58.06%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: Jucatorii straini in campionatul românesc: un rau necesar?

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Jucatorii straini in campionatul românesc: un rau necesar?

    Am tot vazut in ultima vreme transferuri de jucatori straini in campionatul romanesc, si m-am tot intrebat daca este un lucru atat de bun pe cat pare el la prima vedere.
    Aducerea de jucatori straini creste in mod indubitabil nivelul Diviziei A, dar este acest lucru benefic? Cu ce sunt mai prejos tinerii jucatori români? Nu au aceeasi mentalitate ca jucatorii adusi de afara?
    Nu putem da un raspuns imediat si universal valabil la aceasta intrebare.

    S-a inceput timid prin 91-92(din cate imi mai aduc aminte) prin aducerea lui Demolari... rand pe rand perindandu-se prin divizia A mai multi jucatori straini mai buni sau mai putin buni si mai cunoscuti si mai putin cunoscuti. In ultima vreme, adica ultimii 2-3 ani acest fenomen a luat amploare. Sezonul trecut a fost sezonul cu cei mai multi stranieri in Divizia A, cifra lor fiind de ~ 20, dar nu pentru mult timp... sunt sanse ca in sezonul care vine sa se stabileasca un nou record in materie de stranieri in Divizia A.

    La amploarea acestui fenomen au contribuit bineinteles rezultatele bune obtinute de diversi stranieri in Divizia A. Cel care in ultima vreme s-a impus ca cel mai prolific jucator strain in campionatu intern, este belgianul Emanuel Godfroid. El a fost cel care a amplificat acest import de jucatori straini.

    Nu vreau sa laud in nici un fel echipa Rapid(al carei sustinator sunt), dar se pare ca Rednic a facut miscarea castigatoare la inceputul sezonulului trecut. La Rapid s-a reusit o imbinare fericita a unor jucatori tineri, de perspectiva, cu jucatori mai batrani si cu experienta. Acest amalgam a fost cheia succesului in sezonul trecut! Dar este o cheie a succesului si pe viitor?
    Intrebarea care se pune: este de urmat modelul echipei Rapid? este acest model cheia succesului? Doar jucatorii si relatile dintre ei pe teren si in afara lui pot da un raspuns la aceasta intrebare!

    Un lucru este cert - la echipele din România trebuiesc incurajate tinerele sperante. Jucatori ca Bratu, Tamas, Niculae, Rat etc. trebuie sa isi gaseasca locul in echipele din Divizia A. Dar in acelasi timp este nevoie si de unii veterani care sa ii indrume pe cei tineri. Acesta nu este doar cazul fotbalului, astfel de exemple intalnim si in multe alte sporturi.

    In prezent nebunia aducerii de jucatori straini este la moda. Cati jucatori straini au chemat Rapid, Dinamo, Steaua in teste? Multi, prea multi. Poate din cauza ca unii conducatori au fost trasi pe sfoara cu unii jucatori români(vezi cazul Copos cu Ghioane)? Poate.

    Este numarul de 5 stranieri la o echipa prea mare? Depinde de scopul pe care il urmaresti cu acesti jucatori. Pana acum nu mult timp erau importati jucatori la a doua tinerete, aflati dupa 30 de ani. Acum aceasta medie a scazut simtitor. De ce? Sunt tinerii jucatori români mai slab pregatiti decat cei din afara? Nu ! Atunci de ce trebuie sa importam ceva ce noi avem deja? Raspunsul… este mai degraba o meteahna a poporului român de a se uita si a-si dori ce se afla in ograda altuia!

    Una peste alta nu cred ca putem da un raspuns universal valabil. Ceea ce a functionat bine intr-o echipa poate avea rezultate exact pe dos in alta echipa. Viitorul este singurul care va da un raspuns, asta e sigur!

  2. #2
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Atata timp cat si jucatorii romani pleaca in strainatate la prima oferta, nu vad de ce noi ne-am feri de straini... Toate echipele mari ale lumii folosesc asemenea practici, si eu personal nu stiu vreo echipa fara straini (chiar si Atheltic Bilbao, un bastion al nationalismului basc a avut un strain, insa tot basc, dar francez - Bixente Lizarazu)...
    Poate din astia 25-30 de straini va apare unul-doi de valoare, care va face sa creasca cota Diviziei A.
    Oricum, cel mai bun transfer al unui strain tot Rapidul l-a facut, Jeremie N'jock fiind in opinia mea cel mai bun fotbalist strain din campionatul nostru. Acum sa vedem daca va confirma insa.

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Venirea jucatorilor straini (de calitate, nu orice e ascut in afara Romaniei) este benefica din mai multe puncte de vedere:
    - crearea unei concurente reale, in contextul saracirii"bazei de jucatori" din tara;
    - potential de vanzare in castig spre alte tari mai pricopsite;
    - o mentalitate noua fata de cea interna;
    - in sfarsit, ei devin, prin educarea lor in campionate mai curate, un element de eleiminare a blaturilor la nivel de echipe
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    In mod normal este benefica, vezi celelalte campionate, in Bundesliga si Premier League, aducerea jucatorilor brazilieni si a celor francezi sau portughezi a dus la un fotbal mai spectaculos.
    Bineinteles trebuie ales cu grija, concurenta zic ca este benefica. Nu trebuie adus un strain doar pentru a da o pata de culoare echipei. Vezi cazul lui Poli: au fost 4 jucatori straini dar nu au fost nici macar la nivelul diviziei B.
    Despre Njock, are calitati dar este lenes, daca nu intelege ce este profesionalismul nu o sa faca multi purici la Rapid.
    Jucatorii tineri, dupa parerea mea ar trebui vinduti afara pentru a-si forma o personalitate, pentru a deveni un profesionalist desavirsit, deoarece in momentul de fata in campionatul nostru se pierd, nu sint incurajati, nu sint sprijiniti. Aici invata doar cum sa mimeze fotbal, cum sa vinda un meci sau in ce discoteca agata mai multe fete.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  5. #5
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Uitati-va doar la tarile care importa jucatori si vedeti ce inseamna asta pentru fotbalul de acolo . Interesul spectatorilor creste , apar noi sponsori , bani noi care se pot investi in talentele locale si apoi creste concurenta si lupta pentru un loc in echipa !Si incet incet apar si rezultatele internationale . Ca doar nu mai vorbim de mandrie nationala cind Real sau Inter sau oricare ajung sa castige trofee cind toti au 1/2 din echipa jucatori mercenari .Turcia este ultimul exemplu ! Dorin

  6. #6
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Venirea jucatorilor straini (de calitate, nu orice e ascut in afara Romaniei) este benefica din mai multe puncte de vedere:
    - crearea unei concurente reale, in contextul saracirii"bazei de jucatori" din tara;
    - potential de vanzare in castig spre alte tari mai pricopsite;
    - o mentalitate noua fata de cea interna;
    - in sfarsit, ei devin, prin educarea lor in campionate mai curate, un element de eleiminare a blaturilor la nivel de echipe
    La asta as mai adauga numarul mai mare de spectatori interesati sa vina si sa vada jucatori “exotici” in campionatul nostru mioritic.

  7. #7
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    avantajul strainilor in campionatul nostru e acela ka majoritatea dintre ei vin aici gratis, si presedintii trebuie doar sa le plateasca salariul si deseori valoarea strrainilor e peste cea a jucatorilor nostrii
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  8. #8
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Cu sigurantza jucatorii straini ce nimeresc prin campionatul nostru nu au un talent superior jucatorilor nostrii dar cu sigurantza au alta mentalitate in ceea ce priveste munca si seriozitatea. Sa speram ca noi vom invatza de la ei ce inseamna daruire si nu ei de la noi ce inseamna chiulul.

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    una intrebi in titlu si alta in chestionar
    De la noi pleaca jucatori buni pe bani care intra in buzunarele hotilor si se aduc in loc pe gratis ciurucurile altora.
    Sint rare cazurile de strani buni : Dossey,Guso,Daouda,Gotfroid ,Mitrovicisi poate N'Jock in rest sint niste rasi.
    Daca tot e vorba de straini , ce s-a ales de cei doi portari unul era la Rapid -parca un sarb si altul la Poli-american? ca au batut recordurile de prostie.Nu stiu sigur dar parca pe american il prinsesera pisandu-se intr-o parcare in toiul zilei astia sint celebrii straini care vin la noi.
    De la noi in schimb,au inceput sa plece pana si fotbalistii de mana a doua si a treia aluzie la kirita,Frasineanu,Sumudica,S.Ilie si alti ciudati.
    R.Niculescu mai joaca fotbal?

  10. #10
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Straini olteni

    Se pare ca cei mai buni straini sunt la craiova GUSO&DAOUDA oltennia adevarati .
    Se pare ca mai vin unii , sper sa fie la fel de buni ca ei
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #11
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Bineinteles, totul e sa nu se exagereze cu strainii ca o sa ajungem sa nu mai avem echipa nationala. As spune maxim 3 pe echipa ar fi suficienti. Si la ora actuala eu zic ca-i bine... nu mai are rost sa fortzam.

  12. #12
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    Cred ca este benefica...

    ...atata timp cat invata la noi numai adevaratul fotbal. Dar daca ii invatam si pe astia trucurile noastre... o sa aiba campionate mai "simpatice" ca al nostru
    (A)

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Sigur ca nu-i rau sa aducem fotbalisti de afara, dar sa fie mai buni ca ai nostri. Si echipele mari au jucatori straini, dar ce jucatori si la ce preturi ? Noi ce aducem ? Numai jucatori liberi de contract si foarte rar pe cineva pentru care trebuie platit. Rezultatul l-am vazut. Parerea mea este ca in primul rand trebuie sa-i stimulam pe tinerii nostrii jucatori si sa nu-i vindem pe nimic afara, ca sa faca altii bani frumosi pe ei.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  14. #14
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Nu putem incepe chiar cu Ronaldo ...Aducem ce putem si crestem valoarea achizitiilor si cind interesul printre straini creste pentru noi .Ca multi nu ar venii nici pentru bani...Eu poate as aduce jucatori promitatori din Africa si Sudamerica .De ce nu am putea forma si noi jucatori precum Ajax si apoi sa-i vindem scump ?Si avem nevoie de a obtine si rutina in contactul cu , de obicei , foarte pretentiosii jucatori de import .Si ar trebui si o mentalitate noua in generatia actuala de jucatori care doar viseaza la contracte fabuloase si uita ca sa mai si sa se lupte , antreneze si sa joace pentru asta . Dorin

  15. #15
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    ...Aducem ce putem si crestem valoarea achizitiilor si cind interesul printre straini creste pentru noi .Ca multi nu ar venii nici pentru bani...Eu poate as aduce jucatori promitatori din Africa si Sudamerica .De ce nu am putea forma si noi jucatori precum Ajax si apoi sa-i vindem scump ?...
    Exact ce spuneam... aducem jucatori sa-i invatam ce? Ai nostri ca sa invete (nu fotbal) si sa le creasca valoarea pleaca in afara... ce ar avea de invatat altii aici? Sa fim seriosi...
    (A)

  16. #16
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Dorin, noua ne trebuie rabdare si seriozitate pentru asa ceva. Ia spune-i unui patron de club sa investeasca acum ca in 15 ani poate isi va scoate bani sa vezi ce-ti spune. Ei vor acum banii. Mai bine fac 100 000 de parai intr-un an decat 20 de milioane in 10 ani. Atata pot si ei, ce sa le faci?

  17. #17
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Raspuns la fel de bun ca numele tau pe net Deep Purple . Asta e marea problema pot spune , graba si fuga dupa rezultat imediat .Nimic nu se face intr-o perspectiva de timp! Vorba cintecului , romanul este un "child in time"! Dorin

  18. #18
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Problema nu e doar a patronilor din fotbal, ci a patronilor din Romania, in toate domeniile. Foarte putini investesc pe termen lung, majoritatea vor sa scoata banii in cateva luni.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca venirea strainilor este benefica ...in primul rand sper ca vor scadea pretrile exagerate cerute pe fotbalistii romani...va dau un exemplu Simian cere pe Galamaz in jur de 300 000 de euro Mi se pare foarte mult , poate sa fie un fotbalist bun ,dar la fel de bine poate sa nu confirme... Daca ati fi un presedinte de club l-ati lua pe Galamaz cu 300000 euro sau pe Daouda cu de vreo opt ori mai putin !? Si exemplele pot continua... Pot fi adusi si jucatori straini si pot fi si crescuti tineri talentati ...nu se exclud una pe cealalta , care este problema?

  20. #20
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Nu este necesar !
    Khamutovschi , Guso - si cam atit !
    restul sunt caricaturi , pampalai , etc
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  21. #21
    manager sames44jc's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    nu neaaparat
    sunt destui romani talentati

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •