View Poll Results: Sunteti de acord cu atitudinea lui Panduru fata de ziaristi?

Voters
54. You may not vote on this poll
  • Da

    21 38.89%
  • Nu

    33 61.11%
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 71 of 71

Thread: Panduru catre ziaristi:„Sînteţi proşti, sînteţi boi, ciocu' mic!”

  1. #64
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Nu am zis sa nu riposteze....da putea sa fie un pic mai elegant.....
    Pe mine m-a deranjat limbajul nu faptul ca a ripostat, nu am zic ca respectivii nu meritau apelativele si asa mai departe...
    Dar mi-ar fi placut sa fie mai elegant in exprimare....

    Iar la jucatori inteleg ca isi meritau soarta.....
    parerea mea.....

  2. #65
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    In fotbalul profesionist, occidental, Basarab Panduru, o prezenta meteorica la echipa nationala, ar fi fost suspendat pe termen lung de catre federatia respectiva, daca nu cumva presedintele clubului cu pricina nu ar fi luat deja masuri. Fiind o persoana oficiala, publica, antrenorul Panduru, pe langa faptul ca trebuie sa fie un exemplu de urmat pentru elevii pe care-i antreneaza, trebuie sa stie sa suporte tratamentul, nu intotdeauna ortodox, al mass-mediei. Eu nu l-am auzit pe Sven Göran Eriksson sa-i fii facut cu ou si cu otet pe jurnalistii britanici sau sa se fii injurat in public cu oficialitatile federatiei engleze. Si slava Domnului ar fi avut de o mie de ori mai multe motive de cat antrenorul lui Poli. Nu, domnilor, Panduru dovedeste carente grave de educatie si de comportament al unei persoane aflat in rolul de persoana publica si locul lui este deocamdata pe tusa. In primul rand, pentru binele lui.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #66
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    In fotbalul profesionist, occidental, Basarab Panduru, o prezenta meteorica la echipa nationala, ar fi fost suspendat pe termen lung de catre federatia respectiva, daca nu cumva presedintele clubului cu pricina nu ar fi luat deja masuri.
    .......................
    Nu, domnilor, Panduru dovedeste carente grave de educatie si de comportament al unei persoane aflat in rolul de persoana publica si locul lui este deocamdata pe tusa. In primul rand, pentru binele lui.
    Miril, ai auzit de bocancul in cap care si l-a luat Beckham de la Fergie ? L-a suspendat cumva clubul pe antrenor, aici fiind vorba si de integritatea corporala a unui fotbalist care face o gramada de bani ? Ar fi fost culmea ca Poli sa "protejeze" imaginea terfelita a ziaristilor si sa-si amendeze cel mai bun antrenor pe care l-a avut clubul de cand a pormovat.

    Ti se pare mai grav cand un antrenor le zice unor ziaristi ca sunt "boi" decat atunci cand un alt antrenor vorbeste despre "aranjamente", "droguri", "spalare de bani" s.a.m.d. ? Ce sunteti asa carcotasi ? Asemenea ziaristi nu merita nici macar sa le fie pomenite numele in ziare.

    Cat despre educatia lui Panduru, tu crezi ca el e pus la echipa aia sa dea lectii de limba romana sau de maniere ? El stie sa dea cu piciorul in basica si din cand in cand cu cotul in figura adversarului, la cornere; e pus acolo sa-i faca pe "elevi" sa nu "faca" pe ei cand au 8-1 dezavantaj acasa cu Steaua ....

  4. #67
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ferguson a avut un act impulsiv, izolat, descris din "culise", nu in vazul tuturor. Panduru a facut-o la o conferinta de presa, "in fata" tuturor. Presa este judecata de cumparatorii de ziare si nu de antrenorii de fotbal. Vrei, cumperi ziarul, nu vrei, nu-l cumperi. Ca antrenor, ti se pare ca presa denatureaza sau te calomniaza, intri in silenzio stampa, respectiv, ii dai in judecata. Nu sunt carcotas, dar mi se pare ca-l idealizezi pe acest Panduru, care mai are multe de aratat pana cand vom trage concluzia ca este un bun antrenor. Singurul lucru pe care l-am remarcat la el, sunt mofturile de a antrena echipa, o zi da, o zi nu, si iesirile mediale, care au dovedit lipsa lui de educatie. Nu-ti respecti jucatorii, inclusiv prin vocabular, nu te respecti pe tine si nici ei nu au de ce sa te respecte. Antrenori, gen Piturca sau Panduru, care-si ascund ideile dupa breton sau cozorocul bine tras pe frunte, isi manifesta, psihologic inconstient, incapacitatea de comunicare, lucru esential pentru sportul de performanta. Ei au nevoie, mai degraba de consultatia unui psiholog, decat sa li se dea pe mana o echipa de fotbal. Ambii antrenori au reusit sa dea impresia ca fara ei nu se poate. Piturca a amagit Steaua cu performante patru ani, Panduru cand nu i-a mai convenit, in timp ce echipa avea nevoie de el, si-a luat catrafusele si a plecat. De astfel de antrenori fotbalul romanesc se poate lipsi. Poate o pauza de activitate le va fi un sfetnic bun si vor reflecta asupra propriilor atitudini. Dar ma indoiesc, sunt prea incapatanati, orgoliosi si increzuti. Pur si simplu le lipseste inteligenta emotionala. Ce sa-i faci, nu le pot avea pe toate.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #68
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Atmosfera din sanul unei echipe de fotbal nu e caracterizata de politete si buna educatie asa cum presupui tu.

    Ai perfecta dreptate in ceea ce priveste latura psihologica ce trebuie abordata in timpul antrenamentelor, dar nu poti sa-i ceri lu Panduru sa discute manierat cu niste fotbalisti care n-au nici macar 4 clase. Nu zic ca el are mai mult, dar de ce nu putem sa acceptam oamenii asa cum sunt, cu bune si rele, sa-i apreciem pentru ceea ce stiu sa faca si nu sa-i criticam pentru ceea ce nu stiu ?

  6. #69
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cred ca m-ai inteles gresit, cand i-am reprosat lipsa de educatie. N-am spus ca trebuie sa se poarte cu manusi, inclusiv la vocabular, dar te poti impune si folosiind cuvinte tari, care "ustura", dar mobilizeaza. Asta se poate face numai respectandu-te pe tine si nelezand amorul propriu al celor de la care ai pretentii sa-ti asculte sarcinile de joc. Pai daca-i spui fotbalistului ca este prost, cum poti sa te astepti de la el sa ti respecte tactica, ar fi si un paradox. Ori este depasit de cerintele impuse si il lasi sa plece la o alta echipa, ori il convingi, prin fraze taioase, dar nejignitoare, ca tu esti antrenorul si asta este schema de joc. Si sa vezi ca jucatorul te va asculta si respecta, ceea ce se va reflecta, in cele din urma, pe tabela de marcaj. Parerea mea este ca Panduru este deficitar caracterial, lipsiindu-i bunul simt. Poti sa fii un om simplu, fara studii, dar cu bun simt si lumea te va respecta, dar poti avea studii academice si sa fii fara caracter si lumea te va desconsidera. M-as bucura sa vad ca am gresit in privinta lui Panduru. In definitiv avem nevoie de antrenori talentati, moderni, in fotbalul autohton, caci vremea lui d'alde Halagian si Titi Dumitriu a trecut, spre binele fotbalului romanesc.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #70
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Profetu
    Atmosfera din sanul unei echipe de fotbal nu e caracterizata de politete si buna educatie asa cum presupui tu.

    Ai perfecta dreptate in ceea ce priveste latura psihologica ce trebuie abordata in timpul antrenamentelor, dar nu poti sa-i ceri lu Panduru sa discute manierat cu niste fotbalisti care n-au nici macar 4 clase. Nu zic ca el are mai mult, dar de ce nu putem sa acceptam oamenii asa cum sunt, cu bune si rele, sa-i apreciem pentru ceea ce stiu sa faca si nu sa-i criticam pentru ceea ce nu stiu ?
    Poata sa ii faca varza.....dar am mai spus-o si o repet....acest lucru trebuie sa se petreaca la vestiar...nu in public...
    Cum ar fi ca la pauza jucatorii sa nu mai intre la vestiare si antrenorul sa ii faca varza de fata cu spectatorii.....
    Astea reprezinta "bucataria" echipei si nu trebuie sa o afle nimeni.....
    parerea mea.....

  8. #71
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    E clar ca adevarul e pe undeva la mijloc ... as vrea si eu, la fel ca miril, sa creasca nivelul antrenorilor astora tineri

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •