Page 4 of 55 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 1143

Thread: Progresul sezonului National 2006-2007

  1. #64
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Alamar, spui ceva de luat in seama. Teoria cu stingerea luminii am formulat-o si eu. Singurul lucru care nu pare logic, este ca Iacov, in acest caz, nu ar face atata galagie, inclusiv despre Complex. Dar cum logica pe taram dambovitean... Si eu am auzit de varianta daramarii stadionului, din alta parte. Ar fi pacat! Totusi, sa nu dispersam. Daca Iacov vrea sa fie...progresist, ar gasi imediat un antrenor cu experienta, italian, de preferat, iar pe Duna l-ar tine la club in scopul revitalizarii simbolului Progresul. Si aici intervine ilogica, de ce sa pomenesti de Progresul, de ce sa-i aduci pe stadioane pe Oaida si Gorgorin. Ar fi nu numai pacat ci de neiertat daca s-ar folosi de acesti oameni, doar pentru a abate atentia. In urmatoarele saptamani vom vedea cum va actiona Iacov si ne vom da seama, mai bine de intentiile sale. Haideti sa strangem randurile si sa nu disperam, in ciuda siruatiei precare, de moment, iar cand tristetea va cuprinde, aduceti-va aminte ca acesta echipa s-a aflat in situatii mult mai disperate. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #65
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Cate pretentii aveam de la National sezonul asta.S-a cam dovedit ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.M-am gandit la inceput,ca poate Duna va avea noroc,ca stiam ce facuse cu Astra in B,dar nu a fost sa fie...Si la asta cu antrenorul ar trebui precizat,ca fotbalul nu se joaca pe sentimente...E un simbol,sa il puna drept cautator de talente.Pacat ca anul asta retrogradeaza patru echipe,nu veau sa disper,dar noi,unirea,jiul,vaslui,craiova,momentan suntem intre favoriti.Sa speram ca se va intampla ceva care sa ne puna"pe roti".Nu se poate sa fim invinsi de doua ori consecutiv...Trebuie facut ceva...

  3. #66
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ZVONUL ZILEI (Prosport)

    Dupa ce echipa sa a luat bataie si de la Gloria Bistrita, antrenorul lui FC National, Marin Duna, trebuie s-o învinga în etapa urmatoare pe Poli Iasi pentru a-si pastra postul.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #67
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Alamar, spui ceva de luat in seama. Teoria cu stingerea luminii am formulat-o si eu. Singurul lucru care nu pare logic, este ca Iacov, in acest caz, nu ar face atata galagie, inclusiv despre Complex. Dar cum logica pe taram dambovitean... Si eu am auzit de varianta daramarii stadionului, din alta parte. Ar fi pacat! Totusi, sa nu dispersam. Daca Iacov vrea sa fie...progresist, ar gasi imediat un antrenor cu experienta, italian, de preferat, iar pe Duna l-ar tine la club in scopul revitalizarii simbolului Progresul. Si aici intervine ilogica, de ce sa pomenesti de Progresul, de ce sa-i aduci pe stadioane pe Oaida si Gorgorin. Ar fi nu numai pacat ci de neiertat daca s-ar folosi de acesti oameni, doar pentru a abate atentia. In urmatoarele saptamani vom vedea cum va actiona Iacov si ne vom da seama, mai bine de intentiile sale. Haideti sa strangem randurile si sa nu disperam, in ciuda siruatiei precare, de moment, iar cand tristetea va cuprinde, aduceti-va aminte ca acesta echipa s-a aflat in situatii mult mai disperate. HAI PROGRESUL!
    Nu cred ca intentia lui este sa stinga Progresul, si este departe de Iuda :-)) Sincer, tot ce cred este ca Iacov incearca sa isi faca un mic nume in ROmania. Stiu, National nu aduce miide suporteri in tribune, dar totusi este o echipa de traditie in fotbalul romanesc.
    Nu investeste mare lucru in echipa, este primul care a renuntat la aducerea de antrenori straini, face valuri copiind modelul unor martafoi precum BEcali, incearca sa para justitiar, etc, etc.
    In spatele cuvintelor frumoase nu se ascunde mare lucru (nici macar Ponta, pe care dupa cum bine l-ati vazut apara personaje dubioase la tribunal si are o imagine in prabusire chiar si in propriul lui partid), iar ca om de afaceri are o reputatie indoielnica. Cam aici am ajuns...

    Da, il aduce pe Oaida si Gorgorin... si Becali a incercat sa il aduca pe Lacatus. A iti face imagine este ceva ce toti incearca in zilele acestea.

    Stiu, ne vom intreba care este solutia? Solutia este ca acest club sa se transforme din nou in ceea ce era: un club al bancilor, interesate sa isi promoveze numele si sa ofere o forma de relaxare angajatilor (asta va aduce bani si suporteri). In acest fel clubul poate deveni extraordinar de puternic. Imi aduc aminte cu placere cum cu citiva ani in urma era un consortiu de 11 banci care sponsorizau Progresul!

  5. #68
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asta implica ca cineva din sistemul financiar, sus pus, doreste acelasi lucru. Din pacate, ma indoiesc ca acea persoana exista, desi mi-as dori foarte mult. Am crezut, un timp, ca cei de la BNR au vrut sa scape de Gino, lucru de inteles, iar Iacov ar fi solutia aprobata. S-ar putea sa nu fie asa, dar nici in sens invers nu este inca exclus. Desi procedeul pare asemanator, exista totusi o diferenta vizibila intre Iacov si Becali, dar, in final, nu asta conteza ci faptul ca suntem in criza si se pare ca Iacov are probleme sa o gestioneze, din motive necunoscute de noi, ci doar speculate. Iacov nu a renuntat la italieni ci ei au renuntat la el, in toamna chiar el l-a contactat pe Bergodi. Personal as solutiona problema astfel, i-as propune unuia ca Bergodi un salariu de 150-200 000 euro pe sezon si un contract pe trei ani, cu bonus solid, de performanta, avand ca obiectiv constructia unei echipe foarte solide, cu jucatori, majoritatea sub 25 de ani si, in functie de valoare, din pepiniera proprie. A propos de Ponta, citeste off topicul progresist.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #69
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Iacov a fost o solutie gasita de Iordgulescu cind a simtit ca se apropie funia de par. Sincer, nu stiu daca mai gasea asa usor unul ca sa preia clubul in conditiile cunoscute.

    In privinta bancilor, o sa spun o banalitate: daca vrei, poti. Dar nici Iorgulescu, nici Iacov nu vor asta. Ei doresc colaborari in propriul lor beneficiu, or asta nu se poate intimpla pe o baza sportiva a BNR.

    Eu as incerca sa ma apropii de conducerea lui Erste Bank si Societe Generale, cu un plan de a transforma Progresul din nou intr-un club bancar. Also, un management profesionist trebuie adus, si scapat de toti asa-zisii opameni de afaceri care "investesc" in fotbal. Sincer, nu vad alta solutie de a intari clubul.

  7. #70
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asta am crezut intitial ca Iacov vrea asta, iar discutiile despre proiectul Complexului Cotroceni m-a facut sa visez. Vad ca nu se mai zice nimic despre asta, dar daca i se va da girul de catre BNR el este omul, daca nu, este cum zici tu, unul care a preluat clubul in scopul castigului propriu desi nu cred ca mai este ceva de castigat aici, ci doar de platit datoriile. Daca BNR vor inchiria stadionul cu taraita avem raspunsul despre cum il privesc ei pe Iacov. Dar ce zici de zvonurile precum ca se doreste daramarea stadionului si investire intr-un complex de cladiri, sedii moderne pentru firme mari, mai ales ca vom intra in UE?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #71
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    COmplexul sportiv din Cotroceni valoreaza mult milioane. dar sa nu uitam ca tot acolo este si arena de tenis, si altele. sunt convinsa ca poate uneii au interese sa dezvolte o investitie imobiliara acolo, dar nu cred ca se va realiza. Asa ca eu banuiesc ca sunt doar zvonuri, si nimic mai mult.

    Insa nici Iacov nu va realiza vreun proiect imobiliar in Cotroceni. Daca asta a sperat cind a venit aici, sunt convins ca a pariat pe un cal mort.

    BNR este o institutie de stat, ca atare nu poate intra in astfel de combinatii imobiliare de capul ei. De aceea spun ca, cu cap, echipa poate fi reconstruita pentru a deveni o echipa a bancarilor, si un mijloc de relaxare pentru oamenii care lucreaza in domeniu.

  9. #72
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Atunci, totusi, trebuie sa-si dea girul pentru imbunatatiri...imobiliare, care aduc si castiguri. Mai trebuie luat un lucru in calcul, rolul BNR, ca institutie, va scade odata cu intrarea in UE, de aici s-ar putea ivi unele proiecte care, oricum, trebuiesc aprobate foarte...Sus. Sper sa ne aibe in vedere si pe noi cei care hotarasc destinul Complexului Cotroceni. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #73
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Miril, rolul BNR nu se va diminua mai devreme de 2010-2012. Acum sunt off-topic, dar continui doar putin: pina cind ROmania nu va adopta Euro, si va trece politica sa monetara Bancii Centrale Europene, BNR ca continua sa joace un rol deosebit de important in ROmania. Este una din putinele institutii cu adevarat credibile.
    BNR nu is va asocia numele cu afaceri imobiliare, cel putin nu cit Isarescu va fi la conducere.

  11. #74
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    E(r)ste si bine si rau! Ce imi doresc eu, este prezenta unei sau unor persoane sus puse din BNR care sa aibe la inima si Progresul nostru. Exista aceste persoane, doritoare si de intarirea echipei, atunci avem sanse de reusita, nu exista, atunci vom trai de la un sezon la altul pana la...desfiintare. Proiectele imobilare nu trebuie sa fie legate de Complexul Cotroceni ci de o dorinta de modernizare a cartierului si a zonei de vecinatate. Cel care va moderniza stadionul, lucru importiva caruia cred ca BNR nu va avea ceva de obiectat, poate fi angajat si in modernizari adiacente, desi, te-am inteles ca aici BNR vrea sa fie o institutie "mai presus de orice banuiala". Cum echipa nu poate tine de o institutie de stat dar ii trebuie stadionul, trebuie facut un...mariaj fericit intre doua parti care se inteleg foarte bine, altfel nu mai inteleg de ce BNR trage de Complex dar nu permite o colaborare pe termen lung, iar daca motiveaza ca nu-i convine partenerul de ce nu se implica in a pune conditii clare pe cine agreaza si pe cine nu in acesta colaborare. Altfel va fi un moment 22 care deja a existat in timpul lui Iorgulescu. Ca tot se vorbeste de oamenii de afaceri israelieni, prin ziare, in ultima vreme, de ce nu se face o asemenea colaborare mai ales ca Progresul, din cunostiintele mele, a fost si echipa preferata a comunitatii evreiesti de la noi.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #75
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bocăneală, cu B de la Bistriţa (GSP)

    Arbitrul Marius Bocăneală n-a trecut testul teoretic de săptămîna trecută. În aceeaşi situaţie cu el se mai află şi mult mai bine cotatul Marian Salomir. Dar, în vreme ce clujeanul aşteaptă reexaminarea care regulamentar nu poate fi mai devreme de o lună, Bocăneală e delegat bine-mersi. Şi nu oriunde, ci la Bistriţa, unde le ajută copios pe gazde în meciul cu FC Naţional. La fel cum o făcuse nu demult şi în meciul cu Argeşul, stîrnind mînia antrenorului de-atunci al piteştenilor, Sorin Cîrţu. Dar şi într-un meci de "B", între Gloria II şi Cîmpia Turzii, semn că dragostea lui Bocăneală atinge toate eşaloanele clubului bistriţean.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #76
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ieri trebuiau date si suspendarile celor doi bancari. Stie cineva cat au primit?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #77
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    FC National - Poli Iasi: Orlando Trandu (Timisoara) - Cl. Tripa (Arad), I. Mîrt (Botosani) - E. Rosu (Babeni)
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #78
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    iacov amendat, mitica neconsolat, herea amanat:
    "Cât am primit? 2.500 de euro? Sigur nu sunt RON? Vom ataca decizia la Comisia de Apel, pentru că trebuia să se judece şi declaraţiile calomnioase ale lui Dumitru Dragomir. Fapta trebuia judecată în contextul în care Dragomir a lansat acel potop de jigniri la adresa mea. E clar că s-a judecat într-o singură direcţie. S-au pierdut plângerile din partea mea", a spus Iacov.
    Referitor la interesul clubului AEK Atena pentru jucătorul Ovidiu Herea, oficialul bancar a afirmat că acesta nu va fi cedat până în iarnă. "Deocamdată Naţionalul este mai important decât orice, iar Herea nu va pleca până în iarnă. Chiar dacă ar plăti toată suma deodată, nu mă interesează. Negociem cu ei de trei luni şi mai avem de stabilit modalităţile de plată", a completat Iacov.

    stie careva pe ce parte o sa arbitreze irina mîrţ? ca poate viu la meci.
    Last edited by krapulax; 10th August 2006 at 19:57.

  16. #79
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Cred ca pe aia cu tribuna a2-a.
    Pe de alta parte,cred ca Herea o sa se ambitioneze sa joace bine ca sa il ia astia

  17. #80
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Lincar incert

    Mijlocaşul Erik Lincar este incert pentru partida de sîmbătă, cu Poli Iaşi, în urma unei unei contuzii la muşchiul piciorului drept, suferită la jocul din prima rundă cu Dinamo (1-2). Fostul stelist a fost consultat miercuri de medicul echipei naţionale, Pompiliu Popescu şi ar putea fi bun de joc în cîteva zile. "Sînt optimist în privinţa lui şi sper să-l pot folosi la meciul cu Poli Iaşi", a declarat antrenorul bancarilor, Marin Dună.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #81
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Iata formatia probabila din meciul de diseara, conform GSP, caci Sport Total bate campii, iar Prosport...:

    Pro Iasi.jpg

    Din pacare nu am putut...descarca doar meciul formatiei noastre. Ah, ce mi-as dori, ca pustii nostrii, daca vor juca, sa dea deplina satisfactie, ca de acum incolo sa nu ne mai gandim daca asa zisii consacrati vor sau nu sa lupte pentru culorile albastre. Eu, totusi, m-as mira daca Marcu va juca central.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #82
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Cred ca ii batem,la 3-sau mai multe goluri diferenta.Marin da gol!(offtpic,imi plac formulele Clujului si Ceahlaului)

  20. #83
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    chiar, cine o sa joace central in aparare? ninu aproape sigur. langa el? live rusu, raoul costin, mario rusu? alain ilain? daca nu e lovit- lincaru.
    la 3 goluri nu batem. poate nici la 1.
    imi amintesc iar de 1995, epoha bondrea. dupa 2 infrangeri, am invins in etapa 3. si in urmatoarele 4 am scos numai 1 punct. si am terminat pe locul 2, ceea ce e imposibil acum, desi cica atunci se faceau blaturi. cred ca acu se fac mai multe, si mai importante, si chiar mai pe fata.

  21. #84
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Am omis!Si Herea da gol!Si Ilin!Lasa ca vedem diseara!Ma gandeam si eu la ce a zis kra****x!Asta e exemplul Forex Brasov,care e pierdut primele 2 partide si a iesit pe 2...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •