Page 2 of 55 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 22 to 42 of 1143

Thread: Progresul sezonului National 2006-2007

  1. #22
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    A fost o expresie nefericita, concluzia fiind cea pe care ai tras-o si tu. Cine este cel mai in forma sa joace si cum jocul s-a schimbat in bine dupa intrarea tinerilor, sa joace ei, iar ceilalti sa traga tare si sa-si intre in forma. Nu cred ca cineva este suparat de ceva sau cineva, cu exceptia rezultatului, in plus echipa este in omogenizare, deci sa mai avem rabdare. Faptul ca Duna a schimbat jucatorii care nu au dat satuisfactie cu cei care au dat, insemana ca are ceva ochi, macar in meciul de ieri. Din nou Manta nu este nci titular, nici rezerva. Exista vreo explicatie? Nu ca in el ne-ar fi speranatele...unice, dar se intampla mereu ceva cu el cand sa fie pe teren, in meci oficial.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #23
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Echipa nu s-a miscat rau, dar dupa ce au iesit Dumitru si Linkar. Cursaru e bun dar trebuie sa primeasca mingi. Dragan sper ca asa va fi mereu si nu doar a vrut sa le arate la dinamovisti ca mai putea. De obicei asa se petrece treaba. Linia de mijloc abulica. Bundea mereu mai mingicar decat ... papa, cei 2 nou veniti nu si-au facut loc, Herea se vede ca are clasa, la anul pleaca, sau la iarna. Ilin a jucat si el binisor, dar e si el fost dinamovist. Mozacu (acum pe tricou e Mozy!!) a jucat si el mijlocas si a facut-o asa cum o face el. Muncitor dar sa nu-si strice freza. Poate mai mult. Linia de fund e una intr-o formula noua. Panc trebuie sa isi revina sau sa ii lase loc lui Ducu. Ghinda nu e om de tot meciul. Burca in nota lui. A mai si gafat. Iar Nae, batranul Nae, era sa ne mai faca o bucurie. Are probleme la mingiile sutate usurel, cu pamantul.
    Si inca ceva, la Herea nu a fost intentie. El s-a trezit cu mingea in picior si a pus latul. Din calcai mingea, pe care el voia sa o dea in corner, s-a dus la Nae. Nici nu prea erau multi dinamovisti acolo ca sa il ameninte. Si ei isi luasera gandul de la mingea aia, centrata cam tare de Pulhac. A sarit pe sub minge Mozy si s-a trezit Herea cu ea. Eu ma intreb asa: daca o dadea in poarta, ce spuneau, ca a facut-o intentionat? Sa fim seriosi. A facut-o din greseala iar arbitrul s-a pripit. Eu cred ca i-a fost si frica lui Balaj. Cateva mii de dinamovistii isi exprimau opinia vehement, fluierand si huiduind.
    Daca nu dadea lovitura nu cred ca cineva de la Dinamo acuza chestia asta.
    Dumitru si Lincar sunt terminati si asa o sa ramana. Doua achizitii proaste. Cu Lincar poate sa se mai faca ceva, dar cu un antrenor italian, nu cu Duna. Locul lui Panc este pe stanga, deci ne trebuie un fundas central de calitate. Ghindeanu e terminat, daca Duna il mai foloseste va deveni penibil ca si jucatorul. Cursaru, mare si prost. Dragan inca este marcat de aventurile fostei neveste prin Craiova. Avem echipa si mai slaba decat in primavara. Nu am vazut determinarea care ne caracteriza in meciurile cu miza. Daca jucam tot asa o sa o luam pe coaja si la Bistrita si de la Iasi. Duna trebuie sa faca jucatori sa joace cu inima daca picioarele nu prea ii ajuta. Shroj a refuzat sa ia loc pe banca de rezerve desi a fost trecut pe lista. Sa plece imediat...Jucatorilor nu le sta gandul la clubul asta, asta este problema principala. Dinamo era o echipa de batut, am ratat o sansa importanta.

  3. #24
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Eu zic sa nu il condamnam pe Duna din start. Asta este lotul pe care il are la dispozitie. Duna este un antrenor tinar, si trebuie sa ii acordam o sansa (poate chiar mai multe).

    Din pacate, in conditiile locului actual, sansele de a ocupa un loc de UEFA sunt infinitezimale. Este interesanta intrebarea referitoare la bugetul de 3.5 milioane, si mai ales, care sunt sursele acestui buget? Vanzari de jucatori, sponsorizari, etc?

    Traiesc cu impresia ca ni se vind mici gogosele in aceasta privinta, in sensul ca nu se fac "investitii" ci pur si simplu clubul traieste la minima rezistenta, luad din nou jucatori gratis sau promovand juniori. Nu este nimic rau aici, daca reusesti sa faci performanta.

    Iacov declara ieri ca doreste sa schimbe fata clubului, si sa aiba numai jucatori dedicati 100% Progresului. Se referea la Linkar? Sau la Dumitru?

    Sa vedem in ce va consta aceatsa schimbare la fata, iar la finele acestui an vom face bilantul. Impresia mea este ca (din pacate) cineva ne vinde iluzii. Sau poate sunt eu un sceptic.......

  4. #25
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Eu pun problema invers, daca am fi aflat ca Dumitru si Lincar au avut posibilitatea sa joace la noi dar au fost refuzati, cum am fi reactionat? Pentru a creea o echipa 100% progresista, ia timp, de aceea declaratia lui Iacov este de viitor. Marea greseala care s-a comis a fost inceperea pregatirilor cu o saptamana in urma majoritatii, lucru care se simte, mai ales printre noii sositi, care nu trebuie catalogati definitiv. Uitati cazul Cristea de la Dinamo, a fost o mare speranta, devenit ca si omonimul o mare...rezerva, ca ieri sa arate ca are stofa. In ceea ce priveste pepiniera, numai conducerea stie daca exista material actual de aruncat in foc. In plus, eu cred ca echipa este sicanata si nu de catre cei din club, ci de cei care au interese in a ne destabiliza, vezi cazul jucatorilor manageriati de Marcel Popescu si care trebuie sanctionati aspru, daca vor mai ramane la noi. Pe vremea lui Gino nu stiam ce se va intampla de azi pe maine, cu exceptia datoriilor si mutarilor in toate punctele cardinale, astazi reactionam ca bugetul este stabilit la 3,5 milioane. Nici noi nu stim ce vrem si nici rabdare nu avem. Cred ca trauma prelungita a clubului ne-a ajuns la os si...maduva. Si totusi, HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #26
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cred ca traim cu sindromul campionatului mondial. Si eu mai patesc asa. In pauza de la noi ma uit la meciuri internationale, iar la reluare, la noi, mi se pare un soi de slow motion de prost gust. Trebuie sa fim constienti ca asta e nivelul. Si dupa ce ca e scazut noi nu suntem in top.
    Alamar mi-a rasturnat tot sitemul de valori. Nu i-a placut nimic. Asta este, e parerea lui. E posibil ca el sa aiba dreptate, desi as vrea, si pun pariu ca si el, sa nu fie asa. Dinamo a fost peste noi, asta e clar. Din pacate sunt putini aici cei care sa fi vazut meciul. De ce sa na cacam pe noi si sa zicem verzi si uscate. Au jucat mult mai bine desi nici noi nu ne-am miscat chiar rau. Din pacate suntem cu o echipa incropita. Astea sunt posibiliatile la ora asta. S-au facut achizitii gratis. Nu e o tragedie. Vorba lui Rednic, nimeni nu vrea sa dea bani daca poate sa nu o faca. Panc poate sa joace si in centru, desi chiar 3 fundasi centrali e cam putin. Poate se rezolva. Nu stiu ce joaca Rusu ala blond, pustanul de la noi din curte. Dupa numar ar fi central. As insista pe Nini, desi la un meci cu Dinamo mizezi pe cei cu experienta, altfel risti sa o furi rau de tot. Eram in tribuna si la un moment dat i-am vazut pe Mihnea Ivan si pe Raul Costin. Pareau niste copii in treninguri bleu-albastre. Pai sa ni-i imaginam pe astia 2 fata in fata cu Niculescu, Ganea, Danciulescu, Tames (care nu a stralucit, dar are experienta), Catalin Munteanu si chiar Cristea. Comparatia e deplasata.
    Dar ii poti roda in meciuri de mai mica importanta.
    Problema noastra e ca nu mai suntem obisnuiti sa vedem un roman pe banca. Cerd ca de aici pleaca multe. Vedeam ciurucurile din teren si ni se strangea gaozul, dar ne mai linisteam cand vedeam pe Landi pe banca sau pe Bergodi.
    Vorba lui Herculis, sa-i dam macar o sansa. Sunt convins ca daca 5 - 6 etape o cam luam in freza va veni un antrenor care deja e cautat.

  6. #27
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Asta este si temerea mea.. daca va urma o serie de rezultate nu prea pozitive, sunt convins ca pozitia lui Duna va fi serios slabita.

    Ca antrenor trebuie sa stii cum sa te impui in fata jucatorilor, si sa ii formezi pe cei tineri. Va reusi Duna asta?? Eu din suflet sper ca da, pentru binele lui si al echipei.

  7. #28
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ...din...Italia, tara echipei campioane mondiale. Asta ca sa mai glumim un pic...serios! Ar fi cea mai buna achizitie pe o buna perioada daca se va dovedi ca Duna este un antrenor bun. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #29
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Duna e genul de antrenor care te face sa nu stai doar in el. Lipsa de experienta dar si de rezultate, chiar la nivel mai jos te pune pa ganduri. Nici nu putem sa il condamnam ca am inteles ca avea o echipa ce ciurucuri. Acum nu cred ca e chiar asa. Avem un lot in primele 10 echipe, ca sa nu zic 8, desi si 8 e cu modestie.

  9. #30
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Eu zic ca avem lot de locurile 4-8 care pe mana unui antrenor foarte bun ne-ar aduce in Cupele Europene, nu si Sampionlig, iar unul foarte prost, intr-o conjuctura de factori nefavorabili ne-ar da pe mana lui...Mitca, ceilalti, Duna printre ei, aducand echipa ca mai sus, probabil pe 6-8. Dixit!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Hai sa zic si eu cateva idei , desi ati spui voi cam totul.

    -mi-a placut cum a jucat Herea
    -slabi : Fl. Dumitru , Bundea, Linkar
    -parerea mea e ca avem nevoie de Shroj in echipa, si sper sa se rezolve situatia lui cat mai repede
    -Marin Duna nu mi se pare ca are autoritate in fata jucatorilor. Nu stiu de ce, asta e impresia mea. E posibil sa ma insel.
    -trebuie sa ne revenim cat mai repede , si sa luam 3 puncte neaparat la Bistrita

  11. #32
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Cred ca traim cu sindromul campionatului mondial. Si eu mai patesc asa. In pauza de la noi ma uit la meciuri internationale, iar la reluare, la noi, mi se pare un soi de slow motion de prost gust. Trebuie sa fim constienti ca asta e nivelul. Si dupa ce ca e scazut noi nu suntem in top.
    Alamar mi-a rasturnat tot sitemul de valori. Nu i-a placut nimic. Asta este, e parerea lui. E posibil ca el sa aiba dreptate, desi as vrea, si pun pariu ca si el, sa nu fie asa. Dinamo a fost peste noi, asta e clar. Din pacate sunt putini aici cei care sa fi vazut meciul. De ce sa na cacam pe noi si sa zicem verzi si uscate. Au jucat mult mai bine desi nici noi nu ne-am miscat chiar rau. Din pacate suntem cu o echipa incropita. Astea sunt posibiliatile la ora asta. S-au facut achizitii gratis. Nu e o tragedie. Vorba lui Rednic, nimeni nu vrea sa dea bani daca poate sa nu o faca. Panc poate sa joace si in centru, desi chiar 3 fundasi centrali e cam putin. Poate se rezolva. Nu stiu ce joaca Rusu ala blond, pustanul de la noi din curte. Dupa numar ar fi central. As insista pe Nini, desi la un meci cu Dinamo mizezi pe cei cu experienta, altfel risti sa o furi rau de tot. Eram in tribuna si la un moment dat i-am vazut pe Mihnea Ivan si pe Raul Costin. Pareau niste copii in treninguri bleu-albastre. Pai sa ni-i imaginam pe astia 2 fata in fata cu Niculescu, Ganea, Danciulescu, Tames (care nu a stralucit, dar are experienta), Catalin Munteanu si chiar Cristea. Comparatia e deplasata.
    Dar ii poti roda in meciuri de mai mica importanta.
    Problema noastra e ca nu mai suntem obisnuiti sa vedem un roman pe banca. Cerd ca de aici pleaca multe. Vedeam ciurucurile din teren si ni se strangea gaozul, dar ne mai linisteam cand vedeam pe Landi pe banca sau pe Bergodi.
    Vorba lui Herculis, sa-i dam macar o sansa. Sunt convins ca daca 5 - 6 etape o cam luam in freza va veni un antrenor care deja e cautat.
    Nu din cauza campionatului mondial ci chiar din ceea ce am vazut la TV, cred ca 12 echipe sunt de ajuns in liga I. Ce cauta Vasluiul si Craiova in Liga I? Ala a fost fotbal? Pai mai bine juca Progresul cu Tehnometal in C acu 20 de ani. Acum sa trecem la oile noastre... Orice infrangere in fata lui Dinamo este pentru mine o catrastrofa planetara. Mai ales cand ii prinzi cu o aparare in pioneze asa cum au fost aseara. Numai ca noi nu am avut aparare de loc...si atunci cum sa fi multumit? Ghindeanu trebuia trimis fortat la Craiova. Numai in echipa lui mititelu poate sa fie vedeta, la noi este un ratat. Deci ne trebuie un fundas central cu experienta si un fundas dreapta. Marcu nu poate sa reziste singur. Panc pe dreapta, Mozacu trimis mai sus, pe extrema, Herea in centru la inchidere sau mai in fata la coordonare in locul lui Bundea. Caz in care ramanem cu Lincar inchizator. In atac numai avem cu cine defila. Nu am fost fanul lui Griffith niciodata, cred si se va dovedi ca este un jucator mediocru fara tehnica doar cu dorinta si viteza, ceea ce este prea putin. Dar acum ce ne facem? Cursaru ? Dragan? Manta? Marin? Patru, Doamne si toti patru. Nu imi ramane decat optimismul, speranta si credinta...Haaaaaaai Progresuuuuu'

  12. #33
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ma omori... Tocmai tu?

  13. #34
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Este intr-o perioada mai...pesimista, mai...albastra (decat deobicei). HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #35
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Of... pai daca el e asa. Totul cade pe umerii mei. Tu nu ai vazut meciul, da macar fa o diversiune. Sincer, eu zic sa avem incredre. Be@, ce sa faca Duna? SA-i biciuie. A tipat la ei in timpul meciului. Asta este. E mai linistit. Avem nevoie de 6 puncte in urmatoarele 2 etape. Daca nu... nu ii mai dau lui Duna mai mult de 3 meciuri. Aveti cunostinte in Italia?

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Be@, ce sa faca Duna? SA-i biciuie. A tipat la ei in timpul meciului. Asta este. E mai linistit. Avem nevoie de 6 puncte in urmatoarele 2 etape. Daca nu... nu ii mai dau lui Duna mai mult de 3 meciuri. Aveti cunostinte in Italia?
    Da, a tipat la ei ? Asta-i bine.Eu n-avem de unde sa stiu. Dar asta e impresia mea din fata tv-ului, ca Duna e o persoana mai linistita, calma.
    Citeam in hazeta ca olaroiu tuna si fulgera dupa egalul din banat.


    P.S. 6 puncte in urmatoarele doua meciuri ? Hmmm. Nu stiu ce sa zic. Avem cu Gloria si Poli.
    Gloria, ca si noi , are mare nevoie de puncte. Cu Poli , de asemenea, sa va asteptati la un meci greu.

  16. #37
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, sper ca atmosfera de vacanta de la ultimul meci, cel cu Poli Iasi, cand era sa plecam invinsi in ultima etapa. Nu subestimez nicio echipa, dar jucam acasa iar Poli Iasi nu ar trebui, teoretic, sa ne puna probleme. REPET, nu ii subestimez, dar nu avem voie sa ratam cele 3 puncte. Daca nu va fi asa, atunci eu voi fi la camasa cu maneca lunga si un bluzon pe umeri, iar Duna va fi in tribuna, mai sus de mine.

  17. #38
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    manta suparat pe duna pentru ca nu a jucat duminica. manta il face de 2 lei pe duna. herea a fost schimbat inainte de pauza in meciul tineretului- s-o fi accidentat. becali castiga pe zi ce trece tot mai multe voturi. gestul lui carlos de a lovi un gazettar este aplaudat de po****tie. atât pentru azi din futbol.

  18. #39
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Gloria Bistrita Fc National

    Echipele probabile:

    Pro Gloria.jpg
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #40
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucurešti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Cam aceleasi formatii de data trecuta...Nu l-as baga pe Ghindeanu,nici pe Fl.Dumitru...

  20. #41
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nici eu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #42
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Trebuie sa invingem azi, dar sunt sigur ca nu va fi un meci usor!!!

    Apropo de antrenori din Italia :-)))) Polonia cum se mai simte? Acum citeva zile citisem ca Dan Petescu nu prea se simte bine acolo....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •