Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 137

Thread: Nadia Comaneci

  1. #43
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cred ca doar cei care au trait pe viu ceea ce s-a intamplat la Montreal, constientizeaza cel mai bine ceea ce a fost si este Nadia!
    www.fangymnastics.com

  2. #44
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Sa-ti spun o povestioara: pe vremea lui Ceausescu olimpicii nationali si international la diferite materii (mate, fizica, chimie , istorie etc..) beneficiau de foate multe facilitati in perioada cand erau elevi. Un vecin de-al meu medaliat cu aur la nationala de istorie in ani consecutivi (daca nu ma insel) a fost in 1980 la olimpiada de la Moscova cu un bilet gratuit castigat ca premiu pt rezultatele de la olimpiada nationala. E de fapt s-a dus acolo s-o vada pe Nadia concurand. Si-a vazut-o dar cand a venit inapoi nu a putut povesti nimic din ce-a vazut pt ca a zis ca asa era orbit de emotii ca n-a putut decat sa "urle ca nebunul" si sa-i scandeze numele cu alti fanatici romani din audienta. Cand s-a intors el a fost cunoscut pentru multi ani in zona nu ca ala care-a terminat 2 facultati si-a fost olimpic ci ca ala care s-a dus la Moscova si-a vazut-o pe Nadia.

    Acuma "compunerica" asta e probabil putin exagerata pentru ca lumea a mai inflorit povestea si nu eu am stat de vorba cu dansul. Insa tin minte copil fiind cum discuta lumea pe la mine prin zona despre omul asta care-a vazut-o pe Nadia de parca cine stie ce miracol i se intamplase. Si era dat de exemplu la scoala "Daca o sa invatati si voi o sa ajungeti si voi ca X pe care l-a trimis statul la Moscova s-o vada pe Nadia."

  3. #45
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Super tare! Mai ales in perioada aia, un roman sa ajunga la JO ca spectator si mai mult decat atat sa si reuseasca sa o vada pe Nadia si sa traiasca acele momente...extraordinar!

    Mi-a placut faza cu "cel care a vazut-o pe Nadia". Cred ca a fost invidiat de tot orasul

    Tot asa o mica povestioara...citeam pe un forum relatarile unei americance, care spunea ca la aeroport i-a vazut pe Nadia si pe Burt trecand pe langa ea si si-a luat inima in dinti si s-a dus sa-i ceara un autograf si sa faca o poza. Spre suprinderea ei, Nadia s-a oprit, a vorbit cu ea, au facut poze. Era tare incantata de cum s-a comportat Nadia si nici nu se astepta sa fie atat de sociabila...pana la urma se grabea sa prinda un avion!
    www.fangymnastics.com

  4. #46
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Sunt vad intr-o perioada Comaneci. Am citit doua articole grozave din Sports Illustrated din 76 despre Nadia

    http://vault.sportsillustrated.cnn.c...64/1/index.htm

    http://vault.sportsillustrated.cnn.c...1387/index.htm

    Spor la citit

    Ultima parte a interviului din Jurnalul National

    http://www.jurnalul.ro/articole/1412...arat-o-cu-mine

  5. #47
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Nadia acasa la Mos Craciun

    http://i363.photobucket.com/albums/o...raciun2008.jpg

    În fiecare an, înainte de venirea Crăciunului, Nadia Comăneci și Bart Conner merg împreună cu fiul lor la casa lui Moș Crăciun din Oklahoma, unde micuțul Dylan Paul îl roagă personal pe Moș Crăciun ce jucării să-i aducă. Așa s-a întâmplat și în acest an, când Dylan, puțin emoționat de această întâlnire, l-a rugat pe Moșul să-i aducă foarte multe mașinuțe. Cu bunătatea lui caracteristică, Moșul și-a notat rugămințile micului Dylan, pe care, evident, i le-a și îndeplinit.

    “Când s-a trezit, în dimineața Crăciunului, a găsit sub brad tot ceea ce i-a cerut Moșului. A fost foarte fericit”, a declarat Nadia Comăneci pentru Libertatea. Fosta gimnastă, alături de Bart și Dylan Paul, a petrecut Crăciunul la Chicago.

    De Revelion, merg în Los Angeles

    Familia Nadiei se va afla, de Revelion, la Los Angeles, unde va petrece alături de Anastasia Soare, “Regina sprâncenelor”. “Anastasia este nașa băiețelului nostru și, ori de câte ori mergem la ea, ne simțim excelent. Cu siguranță va fi o petrecere de Revelion pe cinste”, a spus Nadia pentru Libertatea.

    Libertatea

    De asemenea pe site-ul lui Bart a aparut si afisul competitiei organizata de Nadia:

    http://www.bartconnergymnastics.com/meets/NadiaMeet.jpg
    Last edited by mikeyy; 30th December 2008 at 15:42.
    www.fangymnastics.com

  6. #48
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Un articolas in care e mentionata Nadia Comaneci.

    http://www.evz.ro/articole/detalii-a...rii-la-romani/

  7. #49
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Articol in Cotidianul despre Nadia si Bart:

    http://www.cotidianul.ro/nadia_coman..._tv-71354.html

  8. #50
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ce activa poate fi Nadia!!!! Zau,a cum o vezi aici, maine o vezi dincolo, si tot asa...bravo ei

  9. #51
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Nadia a amanat intalnirea cu Obama

    Articol din Cotidianul:

    Marea gimnastă a primit o invitație la unul din balurile inaugurale în cinstea președintelui, dar nu a putut să participe .

    Fosta campioană olimpică la gimnastică Nadia Comăneci se numără printre simpatizanții președintelui american Barack Obama. “Pe Obama l-am văzut prima oară, în urmă cu patru ani, când în calitate de senator ținea un discurs la televizor. Mi-a plăcut foarte tare și mi-am zis: Uite un tip deștept și convingător care ar merita să candideze la președinție.

    Nu mă așteptam să devină însă primul om al Americii atât de repede”, spune Nadia, care a fost invitată la Washington pentru a-l cunoaște pe noul președinte american. “Noi suntem buni prieteni cu familia Kennedy, care ne-a invitat la unul dintre balurile organizate cu ocazia învestirii lui Obama.

    Din nefericire, totul a fost prea din pripă și cum nu aveam nimic aranjat cu cel mic (n.r. - Dylan Paul, fiul Nadiei), a trebuit să refuzăm. Oricum, în următorii patru ani vom avea ocazia să ne cunoaștem cu familia Obama. Mai ales că el este din Chicago, iar eu și Bart suntem în Comitetul de susținere al orașului Chicago pentru organizarea Olimpiadei din 2016.”

    Cotidianul
    www.fangymnastics.com

  10. #52
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  11. #53
    senior Adde's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    Mic articol si spot despre cartea ”Nadia” de Ioan Chirila:

    http://www.tolo.ro/2009/03/16/cartea...ut-cu-omagiul/


    Totusi am o curiozitate, ”Omagiul” chiar se vindea??
    [COLOR="DarkOrchid"]"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodată, și e obositor pentru copii să le tot dea întruna lămuriri"[/COLOR]

  12. #54
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adde View Post
    Mic articol si spot despre cartea ”Nadia” de Ioan Chirila:

    http://www.tolo.ro/2009/03/16/cartea...ut-cu-omagiul/


    Totusi am o curiozitate, ”Omagiul” chiar se vindea??

    Esti mica de intrebi asta ...daca nu se vindea ...se cumpara .Vorbesc serios ,facea parte dintre cartile care se cumparau obligatoriu de catre biblioteci si scoli .Sau care dadeau ca premi la diverse concursuri patriotice .

  13. #55
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    un articol scurt despre Forminte si cartea Nadia http://www.gsp.ro/gsp-special/ideile...ea-130417.html .
    Apropo de carte,eu o voi cumpara desi o am si pe cea din '77 ,daca doriti sa stiti ceva despre ea sau vreti poze scanate sa ma anuntati.

  14. #56
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Cartea este superba si ma bucur ca ii fac atata reclama! Ar fi foarte bine daca ar citi-o cat mai multe fetite!
    Eu imi amintesc ca am citit-o de nenumarate ori, aproape o stiu pe de rost...si daca as fi fost ceva mai mica la prima lectura sigur nu scapau ai mei fara sa ma duca la gimnastica....e adevarat insa ca la varsta la care se incepe gimnastica nu stii inca sa citesti...

  15. #57
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    sper sa nu uit marti dimineata sa mi-o cumpar, ca sunt sigura ca se vor epuiza repede toate exemplarele

  16. #58
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu deja am vorbit sa mi-o opreasca la ziare...abia astept sa o citesc...ca nu am avut pana acum ocazia.
    www.fangymnastics.com

  17. #59
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Din pacate, cartea e mai frumoasa decat realitatea....dupa ce o citesti ramai cu o impresie ff buna despre Karoly! E super..de abia astept sa o recitesc in formatul nou!

  18. #60
    senior Adde's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Esti mica de intrebi asta ...daca nu se vindea ...se cumpara .Vorbesc serios ,facea parte dintre cartile care se cumparau obligatoriu de catre biblioteci si scoli .Sau care dadeau ca premi la diverse concursuri patriotice .
    Da, mi-am adus si eu aminte de practicile astea, nu stiu ce din felul in care sunt scrise articolele m-a indus in eroare.
    [COLOR="DarkOrchid"]"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodată, și e obositor pentru copii să le tot dea întruna lămuriri"[/COLOR]

  19. #61
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Daca mergeti de dimineata sigur gasiti. Si s-ar putea sa mai fie disponibila si dupa aceea, materialele speciale pe care le-a scos GSP pana acum s-au putut cumpara si dupa lansarea cu ziarul, prin SMS cu pretul respectiv.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #62
    manager mariusvl's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    262
    Reputatie
    1
    Voi cumpara si eu cartea marti.
    Ceea ce am observat in fiecare interviu si apreciez foarte mult este faptul ca de fiecare data cand Nadia este intrebata de aceea perioada in care era gimnasta ea niciodata nu arunca vorbe urate incolo si-n coace,orice intrebare i se adreseaza despre sacraficiile pe care le-a facut,antrenori,sistemele de antrenament etc. ea intotdeauna spune ca fara asa ceva nu se poate face performanta.
    "Trecut de ***** am avut, prezent de ***** avem, bine macar ca nu avem nici un fel de viitor ..."

  21. #63
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Un articol despre Nadia in Cotidianul. Se pare ca azi se poate cumpara Cotidianul impreuna cu o revista Enciclopedica si un DVD. Articolasul e interesant.

    http://www.cotidianul.ro/enciclopedi...ata-78489.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •