Nume turneu: Masters Series Hamburg
Locatie: Hamburg, Germania
Suprafata: Zgura
Perioada disputarii: 11-18 mai 2008
Premii totale: €2,270,000
Tabloul principal de simplu cuprinde 56 de jucatori, iar cel de dublu 24 perechi.
[B]Website turneu:www.dtb-tennis.de/AmRothenbaum/
Finale 2007:
Simplu
(1) R Federer (SUI) d (2) R Nadal (ESP) 26 62 60
Dublu:
(1) Bryan/Bryan d (5)Hanley/Ullyett 63 64
Tabloul de simplu:
(1) FEDERER, Roger SUI/BYE
NIEMINEN, Jarkko FIN v (WC) SCHUETTLER, Rainer GER
ANDREEV, Igor RUS v SODERLING, Robin SWE
MAHUT, Nicolas FRA v (14) TSONGA, Jo-Wilfried FRA
(10) YOUZHNY, Mikhail RUS v VERDASCO, Fernando ESP
CANAS, Guillermo ARG v LLODRA, Michael FRA
LOPEZ, Feliciano ESP v (LL) Minar, Ivo CZE [Minar replaces Almagro]
BYE/(5) FERRER, David ESP
(4) DAVYDENKO, Nikolay RUS/BYE
DARCIS, Steve BEL v LJUBICIC, Ivan CRO
WAWRINKA, Stanislas SUI v (Q) Martin, Alberto ESP
KIEFER, Nicolas GER v (16) MATHIEU, Paul-Henri FRA
(12) MONACO, Juan ARG v VOLANDRI, Filippo ITA
BOLELLI, Simone ITA v (Q) Granollers, Marcel ESP
(WC) BERRER, Michael GER v SEPPI, Andreas ITA
BYE/(8) GASQUET, Richard FRA
(7) BLAKE, James/BYE
TIPSAREVIC, Janko v (WC) BECK, Andreas
MONTANES, Albert v FISH, Mardy
ACASUSO, Jose v (17) ALMAGRO, Nicolas ESP [Almagro replaces Berdych]
(13) ROBREDO, Tommy v KOHLSCHREIBER, Philipp
(WC) ZVEREV, Mischa v KARLOVIC, IVO
CHELA, Juan Ignacio v (Q) Sanchez de Luna, Jose Antonio ESP
BYE/(3) DJOKOVIC, Novak
(9) BERDYCH, Tomas/BYE [Berdych replaces (6) RODDICK, Andy]
CILIC, Marin v (Q) Safin, Marat RUS
(Q) Naso, Gianluca ITA v (LL) Rochus, Olivier BEL [Rochus replaces STEPANEK, Radek CZE]
(Q) Benneteau, Julien FRA v (11) MOYA, Carlos
(15) MURRAY, Andy v TURSUNOV, Dmitry
MALISSE, Xavier v SIMON, Gilles
(Q) Horna, Luis PER v STARACE, Potito
BYE/(2) NADAL, Rafael
Tabloul de dublu:
BRYAN Bob [USA]/BRYAN Mike [USA] (1)/Bye
MAHUT Nicolas [FRA]/MATHIEU Paul-Henri [FRA] v MELO Marcelo [BRA]/SA Andre [BRA]
KAS Christopher [GER]/WASSEN Rogier [NED] v FYRSTENBERG Mariusz [POL]/MATKOWSKI Marcin [POL]
Bye/DAMM Martin [CZE]/VIZNER Pavel [CZE] (6)
BHUPATHI Mahesh [IND]/KNOWLES Mark [BAH] (4)/Bye
ANDREEV Igor [RUS]/YOUZHNY Mikhail [RUS] v BLAKE James [USA]/FISH Mardy [USA]
MIRNYI Max [BLR]/MURRAY Jamie [GBR] v BENNETEAU Julien [FRA]/LLODRA Michael [FRA]
Bye/BJORKMAN Jonas [SWE]/ULLYETT Kevin [ZIM] (7)
HANLEY Paul [AUS]/MOODIE Wesley [RSA] (8)/Bye
HORNA Luis [PER]/MONACO Juan [ARG] v KIEFER Nicolas [GER]/KOHLSCHREIBER Philipp [GER] (WC)
BERDYCH Tomas [CZE]/TURSUNOV Dmitry [RUS] v PAES Leander [IND]/ROBREDO Tommy [ESP]
Bye/ERLICH Jonathan [ISR]/RAM Andy [ISR] (3)
ASPELIN Simon [SWE]/KNOWLE Julian [AUT] (5)/Bye
LINDSTEDT Robert [SWE]/NIEMINEN Jarkko [FIN] v CERMAK Frantisek [CZE]/KERR Jordan [AUS]
SCHUETTLER Rainer [GER]/WASKE Alexander [GER] (WC) v SIMON Gilles [FRA]/TSONGA Jo-Wilfried [FRA]
Bye/NESTOR Daniel [CAN]/ZIMONJIC Nenad [SCG] (2)