Results 1 to 3 of 3

Thread: curiozitate

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    curiozitate

    chiar exista puncte vitale ale corpului omenesc care daca le atingi intr-un anumit mod produc pierderea cunostintei? e interesant dar nu stiu cat e de adevarat. care ar fi acele puncte?mersi frumos.

  2. #2
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    e adevarat. barba este unul din ele. atinsa bine intr-un anumit mod (croseu, directa sau uppercut) si cu o anumita forta iti provoaca pierderea cunostintei. este posibil sa nu iti amintesti ce ti sa intamplat, sau sa nu iti dai seama cat si ca ai fost inconstient.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  3. #3
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by robyone View Post
    chiar exista puncte vitale ale corpului omenesc care daca le atingi intr-un anumit mod produc pierderea cunostintei? e interesant dar nu stiu cat e de adevarat. care ar fi acele puncte?mersi frumos.
    Daca te-ai batut vreodata, inseamna ca ai fost lovit si in nas,cred ca in momentul ala, nu ai stat curajos in picioare fara sa fii simtit nimic.
    Corpul omenesc are puncte vitale,orice om are punctele acestea, nu sunt puncte ascunse, secrete. Printre punctele sensibile si foarte sensibile se pot enumera ochii, urechile, baza, gatul, sexul. Totodata pentru cei cu pregatrie temeinica in diferite sisteme de lupta (judo, lupte greco-romane, arte martiale etc) au avantajul ca stiu, sau cel putin sunt pregatiti, sa manipuleze articulatiile membrelor,care la fel nu difera de la om la om, e motrica corpului uman nu difera de la vecinul tau la luptatorul de sumo.
    Din intrebarea ta cred ca mai mult te referi la tehnicile de palma de fier (Dim Mak) ,un sistem chinezesc de kung fu bazat pe conditionarea palmei si pe atingerea punctelor vitale in lupta, puncte vitale bazate pe meridiane si punctele de refelexologie din medicina chinezeasca. Stilul exista, are maestri,conditionarea mainii a corpului exista, dar atingeri usoare care sa provoace instant paralizie sau moarte inca nu s-au dovedit a exista. Legende sunt bineinteles, dar din pacate foarte multi asa zisi escroci care pretind ca stiu acest stil de kung fu.(mai ales in USA) o cautare pe youtube si ai sa vezi cativa clovni
    AFC Red member

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •