Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 157

Thread: Germania la EURO 2008

  1. #43
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Cu Elvetia sau Portugalia le va fi foarte greu. Eu nu cred ca nemtii trec de sferturi
    Sa ajunga intai acolo !
    Elvetia nu prea ar pune probleme,iar Portugalia este la ora actuala supraevaluata. Echipa este departe de valoarea finalistei din anul 2004.

  2. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Elvetia joaca in primul rand acasa si cred ca va fi purtata de aceeasi euforie de care a fost purtata si Germania la mondialul de acum 2 ani.
    Portugalia a jucat finala mica impotriva nemtilor in 2006. Eu ii vad cam de aceeasi valoare, de data asta cu avantaj de partea portughezilor fiindca vor dori sa-si ia revansa, iar meciul va fi acum pe teren neutru

  3. #45
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    la precedentele EURO 2000 si 2004 Germania nu a trecut nici macar de grupe...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #46
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Elvetia joaca in primul rand acasa si cred ca va fi purtata de aceeasi euforie de care a fost purtata si Germania la mondialul de acum 2 ani.
    Portugalia a jucat finala mica impotriva nemtilor in 2006. Eu ii vad cam de aceeasi valoare, de data asta cu avantaj de partea portughezilor fiindca vor dori sa-si ia revansa, iar meciul va fi acum pe teren neutru
    Neutru? Esti sigur? Sfertul Germaniei de va juca ori la Viena ( in caz ca va castiga grupa) ori la Basel..care nu e departe de granita cu Germania..si nu cred ca se vor simti strini intr-o tara unde se vorbeste germana....

    Se vor simti chiar foarte bine...ca acasa...parerea mea:

    locul 1 in grupa, in sferturi cu Elvetia, la Viena.

    Vor ajunge in finala, greu,usor,dar au aceasta forta.

  5. #47
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Elvetia isi castiga grupa, sa ramana pe teren propriu
    Nemtii au forta sa castige si turneul, insa asta nu inseamna ca vor reusi.
    Oricum, dupa grupa au de trecut de doua dintre echipele astea: Elvetia, Portugalia, Cehia, Croatia. Se si pot foarte bine impiedica pana in finala...

  6. #48
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Singurii adversari sunt ei insisi.In rest, sunt aproape de nebatut.Nu au vedete, si tocmai acest lucru ii face foarte puternici.Chiar daca au un Michael Ballack, un Jens Lehmann ,un Podolski ,Schweinsteiger sau Klose, nu au vedetisme precum spaniolii, englezii sau francezii.De aceea cred ca atitudinea lor ii va ajuta enorm la acest turneu.Personal ii vad campioni, dar...sa ii vedem la munca mai intai.

  7. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    In afara de portughezi, nici ceilalti adversari potentiali nu prea au vedete. Si la ei tot munca si colectivul este cheia succesului. Nemtii vor intalni echipe care lupta cu aceleasi arme. Cehii sau croatii le pot fi chiar superiori daca prind o zi buna, elvetienii au in plus si avantajul publicului.

  8. #50
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    cinebelu ,,....iar meciul va fi acum pe teren neutru ,,
    Lion Marius... nu cred ca se vor simti strini intr-o tara unde se vorbeste germana
    Germanii in Austria chiar sunt ca acasa intr-un procent de 100%..
    ( Pastrand proportiile cum este Republica Moldova pentru Romania.)
    Eu ii vad pe croati incurcand multe superputeri fotbalistice .
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Si elvetienii nu sunt ca acasa in Austria?? Ma rog, nu cred ca are rost sa dezbatem cine sunt mai acasa in Austria - nemtii sau elvetienii
    @iulian, Germania va fi acasa atat in Elvetia cat si-n Austria datorita numarului mare de suporteri nemti care vor merge peste tot unde vor juca favoritii lor si mai putin po****tiei bastinase. Sa stii ca multi dintre austrieci nu-i prea agreaza pe nemti..

    Daca nu-si castiga grupa, nemtii vor juca in Elvetia, unde pot intalni tara gazda atat in sferturi, cat si in semifinale. Iar programul grupei cred ca-i avantajeaza mai mult pe croati (nemtii au de trecut mai intai de austrieci pana in sferturi. Indiferent daca acestia vor mai avea vreo sansa in ultimul meci, este binecunoscuta dorinta lor arzatoare de a-i bate neaparat pe nemti)
    Last edited by cinebelu; 29th May 2008 at 20:57.

  10. #52
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Discutiile interne si in deosebi pozitia decisa a lui Michael Ballack, care desigur are acoperirea colegilor, determina selectionerul J.Löw sa trimita maine pe teren formatia care ar urma sa inceapa jocul cu Polonia la 8 iunie.
    Adica:

    Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Frings, Ballack, Fritz, Schweinsteiger - Kurányi, Gomez;

    (Lehmann, dupa numeroase critici, primeste inca o sansa dupa nesiguranta din partida cu Belarus, Jansen este refacut,ca si Schweinsteiger de altfel, iar Kurányi va fi preferat in locul lui Klose care de fapt in tot sezonul nu prea a stralucit su nici in meciul cu Belarus nu a convins).

    Serbia anunta echipa: Stoikovic - Rukavina, Ivanovic, Vidic, Dragutinovic - Kovacevic, Kuzmanovic, Smiljanic, Jankovic - Pantelic, Lazovic;

  11. #53
    junior kst's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    127
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Si elvetienii nu sunt ca acasa in Austria?? Ma rog, nu cred ca are rost sa dezbatem cine sunt mai acasa in Austria - nemtii sau elvetienii
    @iulian, Germania va fi acasa atat in Elvetia cat si-n Austria datorita numarului mare de suporteri nemti care vor merge peste tot unde vor juca favoritii lor si mai putin po****tiei bastinase. Sa stii ca multi dintre austrieci nu-i prea agreaza pe nemti..

    Daca nu-si castiga grupa, nemtii vor juca in Elvetia, unde pot intalni tara gazda atat in sferturi, cat si in semifinale. Iar programul grupei cred ca-i avantajeaza mai mult pe croati (nemtii au de trecut mai intai de austrieci pana in sferturi. Indiferent daca acestia vor mai avea vreo sansa in ultimul meci, este binecunoscuta dorinta lor arzatoare de a-i bate neaparat pe nemti)
    De surprize putem avea parte oricand, in orice meci, insa nu cred ca are rost sa incercam o comparatie de valoare intre nationalele Germaniei si Elvetiei, oricat de acasa ar fi Elvetia.
    Immer FC Bayern

  12. #54
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Daca nemtii ajung in sferturi, nu vor avea niciun fel de probleme nici cu Elvetia si nici cu Portugalia.

  13. #55
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Pentru meciul de azi, Germania - Serbia, toate cele 53 313 bilete aflate la dispozitie au fost vandute cu zile in urma.
    Pentru ca in vestul tarii vremea este ploioasa este foarte probabil ca acoperisul Arenei "Auf Schalke" va fi inchis astfel ca partida va avea loc ca intr-o ...sala !

  14. #56
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Fanii sunt pesimisti

    Doar o treime din po****tie crede in victoria echipei Germaniei, rezulta dintr-un sondaj de opinie organizat de magazinul de informatii "Focus".

  15. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Daca nemtii ajung in sferturi, nu vor avea niciun fel de probleme nici cu Elvetia si nici cu Portugalia.
    Asta suna deja a aronganta nemteasca, binecunoscuta
    Portugalia e o echipa despre care nici Brazilia nu cred ca poate afirma ca nu vor avea niciun fel de probleme cu ei. Eu cred ca daca se vor intalni in faza eliminatorie, de data asta le vor administra portughezii o bataita de-si da Löw demisia
    Judecand dupa valoarea loturilor, cu Elvetia nu ar trebui sa aiba probleme. Insa, tot dupa valoarea loturilor, Argentina si Italia trebuiau sa treaca fluierand de Germania la mondiale. Totusi, au fost doua partide extrm de disputate, in care s-a ajuns pana in prelungiri, nemtii fiind purtati de publicul euforic si de arbitraje partinitoare. Ma astept iarasi la asa ceva in favoarea gazdelor..

  16. #58
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Asta suna deja a aronganta nemteasca, binecunoscuta
    Portugalia e o echipa despre care nici Brazilia nu cred ca poate afirma ca nu vor avea niciun fel de probleme cu ei. Eu cred ca daca se vor intalni in faza eliminatorie, de data asta le vor administra portughezii o bataita de-si da Löw demisia
    Judecand dupa valoarea loturilor, cu Elvetia nu ar trebui sa aiba probleme. Insa, tot dupa valoarea loturilor, Argentina si Italia trebuiau sa treaca fluierand de Germania la mondiale. Totusi, au fost doua partide extrm de disputate, in care s-a ajuns pana in prelungiri, nemtii fiind purtati de publicul euforic si de arbitraje partinitoare. Ma astept iarasi la asa ceva in favoarea gazdelor..
    Daca ai fi citit numai un mesaj mai sus ai fi vazut poate starea de spirit existenta si nu ai mai fi scris acest randuri ,in parte jignitoare.
    Cu asemenea luari de pozitie, care pe alocuri parasesc anumite norme si reguli, nu-ti vad prea multe sanse in acest sub-forum. Fara suparare.
    Last edited by georg40; 31st May 2008 at 16:11.

  17. #59
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Control antidoping.

    Dupa sosirea echipei germane, ieri in cantonamentul de la Kamen-Kaiserau, o comisiei a UEFA a procedat la un control doping inopinat. Au fost controlati prin tragere la sorti 10 jucatori, carora li s-a luat probe de urina si sange.
    Esantioanele vor fi analizate in laboratorul WADA de la Seibersdorf(Austria).
    Rezultatele vor fi comunicate la inceputul saptamanii viitoare.

  18. #60
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Control antidoping.

    Dupa sosirea echipei germane, ieri in cantonamentul de la Kamen-Kaiserau, o comisiei a UEFA a procedat la un control doping inopinat. Au fost controlati prin tragere la sorti 10 jucatori, carora li s-a luat probe de urina si sange.
    Esantioanele vor fi analizate in laboratorul WADA de la Seibersdorf(Austria).
    Rezultatele vor fi comunicate la inceputul saptamanii viitoare.

  19. #61
    Banned
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,698
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Daca ai fi citit numai un mesaj mai sus ai fi vazut poate starea de spirit existenta si nu ai mai fi scris acest randuri ,in parte jignitoare.
    Cu asemenea luari de pozitie, care pe alocuri parasesc anumite norme si reguli, nu-ti vad prea multe sanse in acest sub-forum. Fara suparare.
    Am inteles! Aici trebuie sa spuna toata lumea "Deutschland über alles!", altfel nu e binevenit.

    O treime din po****tia Germaniei mi se pare enorm, daca interpretam cum trebuie datele. In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania. Apoi, po****tia Germaniei se compune in proportie de aprox 50% din femei, plus copii sub 7-8 ani care nu prea au treaba cu fotbalul. Deci, o treime din po****tia Germaniei insemna cam toti fanii acestora, daca nu cumva chiar mai mult => ceea ce-am afirmat despre aroganta nemteasca nu e chiar asa de deplasat, ba chiar exprima rezultatul acelui sondaj, starea de spirit a acestei natii.

    Despre arbitrajele partinitoare la mondiale ramane bineinteles de discutat. Insa, asta e o tendinta care a putut fi observata din ce in ce mai clar in ultima vreme: tara organizatoare este ajutata putin, daca nu chiar mai mult atunci cand e cazul (nu pot sa uit cat mult a fost impinsa Coreea de Sud acum 6 ani), chiar Blatter a spus ca tara organizatoare e bine sa fie prezenta pana la sfarsitul competitiei, caci cele mai mari incasari se fac cu suporterii acesteia, nicidecum cu cei ai vizitatorilor. Oricum, toata lumea a vazut cum au fost si nemtii ajutati la mondiale, mai putin suporterii acestora. Sloganul meu de acum doi ani: "coreenii Europei!"

    Nu vad cu ce am deranjat expunandu-mi parerea ca Löw isi va da demisia in caz ca ii bat portughezii

  20. #62
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    Am inteles! Aici trebuie sa spuna toata lumea "Deutschland über alles!", altfel nu e binevenit.

    O treime din po****tia Germaniei mi se pare enorm, daca interpretam cum trebuie datele. In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania. Apoi, po****tia Germaniei se compune in proportie de aprox 50% din femei, plus copii sub 7-8 ani care nu prea au treaba cu fotbalul. Deci, o treime din po****tia Germaniei insemna cam toti fanii acestora, daca nu cumva chiar mai mult => ceea ce-am afirmat despre aroganta nemteasca nu e chiar asa de deplasat, ba chiar exprima rezultatul acelui sondaj, starea de spirit a acestei natii.

    Despre arbitrajele partinitoare la mondiale ramane bineinteles de discutat. Insa, asta e o tendinta care a putut fi observata din ce in ce mai clar in ultima vreme: tara organizatoare este ajutata putin, daca nu chiar mai mult atunci cand e cazul (nu pot sa uit cat mult a fost impinsa Coreea de Sud acum 6 ani), chiar Blatter a spus ca tara organizatoare e bine sa fie prezenta pana la sfarsitul competitiei, caci cele mai mari incasari se fac cu suporterii acesteia, nicidecum cu cei ai vizitatorilor. Oricum, toata lumea a vazut cum au fost si nemtii ajutati la mondiale, mai putin suporterii acestora. Sloganul meu de acum doi ani: "coreenii Europei!"

    Nu vad cu ce am deranjat expunandu-mi parerea ca Löw isi va da demisia in caz ca ii bat portughezii
    Ai cam exagerat,in plus, sondajele nu sunt chiar atat de corecte.In alta ordine de idei, daca te-ai fi uitat cu addevarat la meciurile Germaniei acum 2 ,4,6,8,10 ani, nu ai spus atatea prostii,echipa Germaniei a fost si este una dintre cele mai fair-play echipe, iar chestia cu arbitrajele si avnatajarea Germaniei nu tine.Te-ai pus intr-un subiect de care nu detii informatii, si nici mentalitatea nostra nu o cunosti.

    Una este sa fii arogant, dar alta inseamna sa fii corect.Una cu cealalta nu se leaga.

  21. #63
    junior kst's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    127
    Reputatie
    1
    asta mi-a placut: "In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania". sa inteleg ca prin interes fata de fotbal intelegi suporteri care se omoara intre ei, cu fortele de ordine, cu jucatorii etc. bundesliga se mandreste de cativa ani cu cea mai mare prezenta pe stadioane din europa. asta inseamna, cred eu, ca fani sunt destui.
    ai interpretat acel sondaj exact cum ai vrut tu, nu neaparat cum trebuia...
    consideri ca germania nu are valoare si avea argentina mai multi jucatori valorosi in lot? pe ce statistici, etaloane, cifre te bazezi?
    demn de Liga 1: arbitrajul e de vina
    te prefaci ca nu intelegi? nu l-a deranjat faptul ca ai spus ceva despre Löw si stii asta.
    sincer, te ce intri pe acest sub-forum?
    Immer FC Bayern

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •