Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 101

Thread: steaua - 22 de ani de la castigarea CCE intre ceea ce a fost si ceea ce este

  1. #64
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cinebelu View Post
    da ce te fute pe tine grija daca am vazut-o sau nu?

    a fost un moment de bucurie, si atat. lumea s-a bucurat la fel si cand am batut Argentina la mondiale, si cand a ajuns Craiova in semifinalele cupei UEFA. n-a fost nicio diferenta.

    steaua nu a fost niciodata un fenomen in masa, ci doar un club de fotbal

    voi, sunteti penibili cu astfel de celebrari de tot rasul, vezi ce-am scris mai sus despre fanii unor echipe cu adevarat mari, ca Milan, Liverpool sau Real...
    E clar, n-ai vazut-o sau erai prea mic aqtunci sa intelegi bucuria care ne-a cuprins atunci pe majoritatea (mai putin pe unu', Borcea, care a plans de ciuda).

  2. #65
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Gott spielt nicht die Spielwürfel mit der Welt,aber er kann etlichen Menschen den Geist zu nehmen.
    .Prima parte suna a traducere cuvant cu cuvant din romana, iar in germana sensul ar fi fortat. In a doua parte zu nu are ce cauta acolo.



    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    (nu am pretentia sunt mare lingvist la germana
    Si totusi iti permiti sa le dai altora lectii de germana. Mare caracter.

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Sa copii o strofa e usor, Friedrich Hölderlin a scris prin 1800 si asa ceva ,,kratzt' ihn ,, nu mai gasesti in limba germana .
    Imparatul in cauza se numeste Iulius Cezar. Si acum refa traducerea. Nu de alta, dar ca sa intelegi si tu despre ce e vorba.
    Last edited by Benny; 9th May 2008 at 09:51.

  3. #66
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    Ma Benny, ia lasa tu vrajeala si spune daca ai vazut finala de la Sevilla live la TV.
    Fratele meu, tie chiar trebuie sa-ti spuna omul fiecare banc de doua ori?! Credeam ca ai inteles.
    Quote Originally Posted by Benny View Post
    Am revazut ieri parte din finala din 1986. Chiar daca nu a fost un meci grozav, a fost placut sa revad fazele care ne-au adus atata bucurie.
    Daca tot vorbim de amintiri: care echipa romaneasca purta in 1989 supranumele de "patrula zero"? Hai sa vedem. Te duce memoria?
    Last edited by Benny; 9th May 2008 at 10:03.

  4. #67
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Benny View Post
    Fratele meu, tie chiar trebuie sa-ti spuna omul fiecare banc de doua ori?! Credeam ca ai inteles.

    Daca tot vorbim de amintiri: care echipa romaneasca purta in 1989 supranumele de "patrula zero"? Hai sa vedem. Te duce memoria?
    ce sa facem si noi ... echipa slaba... parca ar fi campioana germaniei de azi .."patrula zero". cu diferenta ca steaua nu a furat-o de la o echipa de "calibrul" echipei zenit ci de la un milan invincibil cu tripleta de aur - olandezii zburatori (Rijkaard, Van Basten, Gullit).
    Last edited by 4star; 9th May 2008 at 11:03.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  5. #68
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Bravo! 10 puncte!

    Eu in schimb n-as zice echipa slaba, ci echipa incredibil de timorata la acel meci.

    Nici asa
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    echipa slaba... parca ar fi campioana germaniei de azi
    nu as spune. Nu de alta, dar l-as supara pe Iulian.

  6. #69
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    atunci de ce faci caz de acel renume? care e problema cu acel scor? a... era echipa timorata. nu ti se pare normal sa fie cu acel milan in fata?
    alerga gullit de parca era un cal. van basten avea niste executii fenomenale...faptul ca echipa a fost timorata in fata lor nu are nici o relevanta. e vb de pregatirea psihologica a partidei.

    si ca fapt divers, parca acel 4-0 a venit dupa ce milan a castigat in semifinale cu 5-0 in fata realului din madrid ... chiar ca steaua nu avea motive de ingrijorare ...
    Last edited by 4star; 9th May 2008 at 11:13.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  7. #70
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    http://www.welt.de/sport/article1969...esordnung.html

    Articolul a fost preluat si de Jurnalul National de azi, 09.05.

    Ca `motor de cautare` nemtii au trecut : "Steaua - coruptie".



    Dupa spanioli si englezi,pana si germanii se arata oripilati de mizeria stelista...cat despre topicul in sine,mai nimic de spus...daca am ajuns sa ne bucuram ca jucaria familiei Ceausescu a castigat nu stiu ce trofeu,desi au trecut 19 ani de la Revolutie...

  8. #71
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    daca alte echipe, la 19 ani dupa ce au scapat de familia ceausescu, nu au fost in stare sa castige vreun trofeu sa ne bucuram si noi pe langa ei .. ce sa facem acum? ne bucuram de singurul trofeu...
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  9. #72
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Poti sa mictionezi pe el de trofeu,fiind obtinut asa cum a fost obtinut...

  10. #73
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    strugurii acri nu ajung la vulpe ...
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  11. #74
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    strugurii acri nu ajung la vulpe ...



    Cati ani ai?

  12. #75
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    atunci de ce faci caz de acel renume?
    Caz se pare ca faci tu. Aici se vorbeste de amintiri. Si asta e o amintire chiar daca nu placuta. Dar din greseli inveti. Daca tu preferi in schimb sa nu-ti amintesti de ele, e alegerea ta.

  13. #76
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    e amintirea un finale a CCE. unii o vad din punctul lor de vedere, altii din alt punct de vedere ... noi stelistii o vedem ca pe o reusita, .. voi vedeti doar scorul.
    de unde ai dedus ca nu imi amintesc sau ca nu vreau sa imi amintesc?
    si nu fac caz.. dar tu ai aruncat acel "patrula zero" in discutie.

    Quote Originally Posted by Nico21 View Post
    Cati ani ai?
    stai sa numar ... parca vreo 5-6..
    Last edited by 4star; 9th May 2008 at 12:10.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  14. #77
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Te-am intrebat chiar serios...daca erai destul de maricel in anii '80,sigur iti amintesti de mizeriile Stelei din acel deceniu...

  15. #78
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    despre ce Cupa se discuta p'aici ?

    Cupa aia cumparata in '86 de Ceausescu pentru Romania ?!
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  16. #79
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    "Dacă aș ști cu siguranță că Liga Profesionistă de Fotbal nu s-ar băga și ne-ar pedepsi, aș cumpăra fiecare joc pentru a cîștiga campionatul". Miliardarul, care a fost cioban în tinerețe, a mers însă mai departe, afirmînd că acela care i-a arătat cum se poate obține campionatul în mod nepermis ar fi fost Victor Pițurcă, antrenorul naționalei."
    Jurnalul National de azi, 09.05.08 citand din Die Welt...


    Asta e Piti cel corect...asta e steaua...

  17. #80
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    @nico: din acel deceniu imi amintesc anii 81-85 cand craiova si dinamo au avut ceva performante in europa... si anii 86-89 cand steaua a avut ceva performante in europa. a fost probabil deceniul cel mai prolific al fotbalului romanesc la nivel de echipe, ceea ce ulterior a dus la performantele nationalei in anii 90.
    imi mai amintesc cuplajele de pe 23 august. imi mai amintesc ca steaua ocupa loculri 6-7 in clasament...imi amintesc ca eram scosi din cupa de sticla ariesul turda ... sunt multe lucruri pe care mi le amintesc si care nu se potrivesc cu sintagma "decenii la randul steaua a fost impinsa de ceausescu "

    @rossi cupa cumparata .. ghete desfiintate ...

    macar voi dinamovistii ar trebui sa va abtineti. restul mai pot veni cu comentarii...
    Last edited by 4star; 9th May 2008 at 12:45.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  18. #81
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    @nico: din acel deceniu imi amintesc anii 81-85 cand craiova si dinamo au avut ceva performante in europa... si anii 86-89 cand steaua a avut ceva performante in europa. imi mai amintesc cuplajele de pe 23 august. imi mai amintesc ca steaua ocupa loculri 6-7 in clasament...imi amintesc ca eram scosi din cupa de sticla ariesul turda ... sunt multe lucruri pe care mi le amintesc si care nu se potrivesc cu sintagma "decenii la randul steaua a fost impinsa de ceausescu "


    Sigur nu iti amintesti si de cele 104 meciuri fara infrangere din campionat?

  19. #82
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,039
    Reputatie
    0
    Traducerea a fost ptr delaparis si pentru cei care folosesc un simplu program de tradus.
    Benny nu stii germana,asta nu inseamna ca nu te invarti intr-un mediu care stie poate fi colega de catedra,mama,sora,sotie etc.
    Cand scrii Ein Fräulein kratzt' ihn von der Wand(doar o copiere),apoi aber nimmt manchen den Verstand (o chestie intraductibila) -cum sa nu m-a prind ca nu stii germana nu-i nimic posibil sa stii istorie
    Asa mai bine discut cu persoana care te ajuta ,dar nu iti spune tot
    este vorba de unul dintre verbele modale(Modalverben) in cazul asta nu se foloseste zu. dar pentru traducere automata merge
    Cand mai ajunge o echipa romaneasca intr-o finala europeana si sa piarda cu 4-0 ?


    Pai la toamna iti dau intalnire intr-un loc poti sa vii ?Uite un foto cu locatia
    Attached Images Attached Images
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  20. #83
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    noi stelistii o vedem ca pe o reusita, .. voi vedeti doar scorul.
    Liniste-te. A fost o reusita. Chiar daca pe mine abordarea m-a dezamagit. Chiar daca jucau cu Milanul. Milanul era la ora aceea o echipa care venea de jos. Steaua era in urma cu 2 ani campioana. A fost primul titlu castigat de Milan dupa X ani, nici ei nu-si mai aminteau cand.

    Iar patrula zero a fost probabil tot inventata de APV-isti. deci din randurile proprii. Nu e nici un rau aici, daca faci haz de necaz.

    Ca o concluzie: nu incerca sa ma contrezi pe motive inventate. Poti desigur s-o faci daca esti prea sensibil. Daca esti, te notez in carnetel si data viitoare te las in pace.

  21. #84
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Traducerea a fost ptr delaparis si pentru cei care folosesc un simplu program de tradus.
    Asa cum faci tu?

    Vad ca tot nu ai descifrat poezia lui Hölderlin. Si te pretinzi mare cunoscator de germana. Hai sa te ajut. E vorba de tine si de cum ai fost conceput. Pentru a traducere mai corecta decat a ta, adreseaza-te cu incredere colegului de simpatii fotbalistice LionMarius.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •