Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 182

Thread: FC Schalke 04

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,145
    Reputatie
    1

    FC Schalke 04

    Un site si pt. o echipa bogata si cu pretentii la titlu !!!

    Site oficial Schalke 04: www.schalke04.de
    Last edited by georg40; 4th July 2007 at 19:59.

  2. #2
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Schalke... un fel de Jiul Petrosani al Germaniei...

    Echipa din zona bazinului carbonifer german, cu suporteri "mineri" (sau in ce s-or fi reconvertit profesional majoritatea...).

    Mie imi placea antrenorul ala olandez pe care il aveau acum cativa ani... Insa dupa 2-5 ala din meciul Romania-Danemarca nu prea ii mai am la suflet pe Schalke intrucat aveau cativa danezi prin echipa, si aveam fobie de jucatori din tara lui Hamlet...

  3. #3
    junior
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    121
    Reputatie
    1
    Asta cu minerii merge ca analogie dar atit, arena lor e una din cele mai moderne din lume, au super lot si anu asta se bat pt liga, in timp ce jiul abia daca s-ar scoate l-ar face supermultumit pe Simota si pe Flocea. Daca ii incurca pe Rapid si Dinamo sunt la sufletul meu (Jiul). CIt despre Shalke as vrea sa mai ia si altcineva titlul in Bundesliga (m-am cam saturat de bavarezi si jocul lor). Asa ca hai Schalke , Werder , HSV , etc

  4. 29th July 2006, 04:10
    Reason
    off-topic,incearca sa postezi acolo unde trebuie

  5. #4
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schalke este foarte simpatizata in regiunea Ruhr, insa mai putin in restul tarii. Echipa, plina de straini, este de multi mai putin acceptata si si-a facut si un prost renume din a transfera elemntele talentate proprii: vezi Hanke, Delura si altii. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca intre milioanele cheltuite pe jucatori de valoare discutabila si prestatie este,deseori,o diferenta ca de la cer la pamant !

  6. #5
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schalke a castigat azi "la mustata" cu 2-1 in fata lui Hannover. Gazdele au avut in teren 9(noua) straini,doar portarul Rost si atacantul Kuranyi ( si el naturalizat)
    avand cetatenia germana.

  7. #6
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Kuranyi este 1/2 german, mama sa fiind din Brazilia.
    Prestatia echioei a fost buna, nu cea mai buna, dar a aratat ca este o candidata la titluz. In acest sezon o gramada de echipe trec pe primul loc in Bundesliga. Este destul de ciudat acest lucru, deoarece in sezoanele anterioare, Bundesliga era destul de stabila.Acum sa vedem cu va decurge evolutia echipei de pe Ruhr, din Pott.

    Pronosticul meu ar fi un top 4 la sfarsitul turului Bundesligii.

  8. #7
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nu chiar, mama lui Kevin vine din Brazilia, iar tatal din Ungaria, adevarat stabilit mai de mult in Germania. Dar asta nu are nici o importanta. Mai sunt aici jucatori care nu sunt nascuti din parinti germani (Castro, Comez, Masmanidis, Fathi, Newille) dar asta nu deranjeaza pe nimeni si asa trebuie sa fie. Cine vrea sa joace pentru Germania poate sa o faca fara oprelisti.

  9. #8
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    De acord 100% cu tine. Numai daca ne uitam cine joaca in Nationala Frantei , pot spune , cuvintele tale scrise corespund total.
    Henry, Makelele,Gallas,Zidane,Malouda,Cisse,Govou sunt numai cateva nume.
    La noi sunt Trochowski,accidentatul Asamoah, Poldi,Klose...deci o adevarata industrie

  10. #9
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Intr-o Europa deschisa, azi-maine fara granite ,"fenomenul" va inceta sa mai fie un...fenomen. In Germania sunt dealtfel multi "Aussiedleri", adica ceteateni de origine germana veniti din Silezia, Boemia, Transilvania ,Kazachstan, etc., ei au primit cetatenia repede si fara probleme. Cazul unora amintiti de tine.#

    Cu Franta este altceva. Toti cei veniti din "teritoriile de peste mari" sunt deja prin nastere cetateni francezi.

  11. #10
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Korrekt. Deoarece teritorii precum Marokko, Congo sau Senegal au fost teritorii franceze, si exista reguli.

  12. #11
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eu ma refer inainte de toata la Guadelupa, Reunion sau Guyana Franceza care apartin si azi de Franta. Tunisienii, algerienii sau marocanii si-au creat situatia in Franta cum se spune din tata-n fiu...

  13. #12
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    789
    Reputatie
    1
    ich mag schalke , imi place schalke

  14. #13
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Daca ma uit bine la datele tale, inclusiv localitatea unde traiesti (am stat si eu acolo de doua ori mai mult ani decat ai tu acum !), avem aproape aceleasi gusturi. Cu singura exceptie:Schalke. Este echipa care nu mi-a placut niciodata, si aceasta din mai multe motive.

  15. #14
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Andreas Müller , managerul echipei din Gelsenkirchen se arata optimist spunand ca Schalke are in acest an cele mai mari sanse la titlu.

    Pe de alta parte se pare ca echipa va deveni mai saraca cu un jucator, transferul internationalului turc Halil Altintop la Galatasaray Istranbul fiind ca si pefect.
    Ma intreb ce va face acum fratele sau geaman, Hamit ? Eu cred ca in cateva luni pleaca si el.

  16. #15
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Kevin Kurányi spera

    Forma ascendenta in finalul turului, ca si buna pregatire pe care o face in prezent cu echipa sa, il determina pe Kevin sa devina optimist. "Sigur ca vreau din nou in echipa nationala ,declara el,acest lucru il doresc chiar si numai din mandrie".
    Kurányi (24 de ani), cel care parea un element sigur in echipa nationala, nu a mai fost selectionat de Jürgen Klinsmann ramanand la CM simplu spectator.

  17. #16
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Lupta continua, dar...

    Conducerea lui Schalke nu se da usor batuta in cazul lui Hamit Altintop, dorit de Galatasaray si,mai nou, de Bayern. Pana in martie acesta a primit un timp de gandire in conditiile unei oferte(de salarizare) imbunatatite.
    Eu risc un pronostic.Hamit va ramane in Germania, el a crescut aici, are mentalitatea de aici, probabil ca in Turcia nici nu i-ar placea. Dar Bayern daca il doreste neaparat (mai ales ca acum vor lipsi Deisler si Salihamidzic !) il va avea !

  18. #17
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Uite Gustavo, nu-i Gustavo

    Aiureala mare. Aparatorul brazilian, Gustavo nu vrea sa se prezinte la Gelsenkirchen invocand motive familiare, desi are un contract valabil pana in anul 2009.El vrea sa-si continue activitatea la Palmeiras Sao Paolo. Pe de alta parte, conducerea echipei Schalke04 s-a adresat FIFA, dupa cum declara managerul Andreas Müller, cerand acesteia sa medieze conflictul.

  19. #18
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    anu asta e anul lui Schalke.in sfarsit ....va lua titlul.bayern e in criza si sper sa ramana asa.de cand astept sa ia titlul ca numai la mustata l-au perdut de cativa ani incoace....iese soarele .....presimt.
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  20. #19
    sport legend waterboy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    371
    Reputatie
    1
    Pai in primul rand chiar daca Bayern ramane in criza mai trebuie sa intre si Werder. Schalke are avantajul ca se poate concentra numai pe campionat, pe cand Werder va mai avea meciuri si in Cupa Uefa.

    In al doilea rand Schalke nu a prea pierdut titlu la mustata in ultimii ani. Exceptand sezonul 2000/2001 cand a terminat la un punct in spatele lui Bayern, Schalke in ultimii 10 ani nu a terminat la mai putin de 12-14 puncte de primul loc.
    Last edited by waterboy; 1st February 2007 at 12:16.
    22 februarie 2006 WERDER - JUVENTUS 3-2 !!! Felicitari alb-verzilor ati reusit inimaginabilul !!!

  21. #20
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    cum zici,dar eu sper sa ia schalke!!!
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  22. #21
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    5 milioane euro !

    Aceasta este suma care a fost promisa jucatorilor echipei Schalke daca la finele sezonului vor aduce titlul de campioana la Gelsenkrichen.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •