Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 127 to 147 of 182

Thread: FC Schalke 04

  1. #127
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    De la conducerea lui Schalke s-a auzit mai deunazi ca se dispune de circa 15-20 de milioane euro pentru investitii in jucatori.
    Primul zvon este intarit de spusele unor jucatori, mai ales din "fractiunea sud-americana" cu Rafinha, Bordon, Varela, Sanchez si Kurányi , vehiculandu-se numele lui Juan Roman Riquelme, in varsta de 29 de ani, un adevarat "conducator de joc" cum echipa ar avea nevoie.
    Riquelme este sub contract pana in anul 2010 la Boca Juniors Buenos Aires si "costa" 15 milioane euro.

  2. #128
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Succes financiar

    Ca una dintre conditiile de acordare a licentei in toate ligile, situatia financiara este in atentia fiecarui club.
    Nu este altfel nici la Schalke unde in anul financiar incheiat s-a inregistrat o cifra de afaceri de 149,5 milioane euro si un castig de 12,8 milioane euro, cifre record in istoria clubului.
    Ca urmare, datoriile au scazut cu 21 de procente la exact 102,2 milioane euro.

  3. #129
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa cum se stie Schalke l-a concediat pe antrenorul Mirko Slomka, acesta avand inca un contract valabil pana la 30 iunie 2009.
    Slomka are acum doua alternative: a) sa ...taie frunza la caini si sa incaseze frumos mai departe salariul (de milioane) de la club; b) sa-si caute un nou angajament.
    Pentru aceasta a doua alternativa cei de la Schalke au afirmat ca vor cere de la presupusul nou patron o taxa de transfer.
    Sincer sa fiu, imi face impresia ca cei de la Schalke au cam pierdut simtul masurii...

  4. #130
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Se vehiculeaza tot mai mult ideea venirii lui Adrian Mutu la Gelsenkirchen.
    Mutu doreste neaparat acest lucru, dar Fiorentina cere 16 milioane euro, in timp ce Schalke ofera 10 milioane plus inaintasul danez Sören Larsen.
    Sa vedem ce zice...Gazprom !

  5. #131
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Se pare ca in "afacerea Mutu" s-a zis : la loc comanda !
    Managerul Andreas Müller spunea ca investitia este discutabila, Mutu are totusi 30 de ani.
    Pe de alta parte Fiorentina l-a declarat nevandabil, iar Mutu este dispus sa ramana.
    Intortocheate sunt caile...transferurilor !

  6. #132
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schalke pare sa se fi ...reorientat: in obiectiv este acum atacantul peruan Farfan de la PSV Eindhoven. Jucatorul in varsta de 23 de ani "costa" circa 10 milioane euro.

  7. #133
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Azi se confirma transferul de mai sus, chiar de Farfan care a declarat ca doreste sa joace intr-o liga puternica.
    El a semnat un contract pe patru ani.
    Nu a fost inca definitiv clarificata latura financiara, Eindhoven doreste 14 milioane , iar Schalke ofera doar 10 milioane. Probabil ca se vor intelege la...mijloc !

  8. #134
    sport legend Patriots's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Galati
    Posts
    3,101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Azi se confirma transferul de mai sus, chiar de Farfan care a declarat ca doreste sa joace intr-o liga puternica.
    El a semnat un contract pe patru ani.
    Nu a fost inca definitiv clarificata latura financiara, Eindhoven doreste 14 milioane , iar Schalke ofera doar 10 milioane. Probabil ca se vor intelege la...mijloc !
    Pana la urma vor ajunge cluburile la o intelegere asupra sumei de transfer. E bine ca a ales Schalke in fata celor de la Tottenham si Fiorentina. L-as fi dorit mai mult pe Mutu , insa e bun si Farfan , mai ales ca are doar 23 de ani.

  9. #135
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    bun si Farfan... totusi mai bun ar fi fost Afellay . cam acelasi tip de jucator, dar mi se pare mai talentat.

  10. #136
    sport legend Patriots's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Galati
    Posts
    3,101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    bun si Farfan... totusi mai bun ar fi fost Afellay . cam acelasi tip de jucator, dar mi se pare mai talentat.
    Nu cred ca Affelay ar fi venit la Schalke daca ar fi primit o oferta de la ei. Este el mai bun , dar e si mai scump. Am inteles ca se negociaza venirea lui Arshavin la Schalke.

  11. #137
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Patriots View Post
    Nu cred ca Affelay ar fi venit la Schalke daca ar fi primit o oferta de la ei. Este el mai bun , dar e si mai scump. Am inteles ca se negociaza venirea lui Arshavin la Schalke.

    Sursa ?

  12. #138
    sport legend Patriots's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Galati
    Posts
    3,101
    Reputatie
    1
    Am vazut articolul mai demult , nu stiu acum ce s-a mai auzit , dar probabil negogierile vor continua dupa Euro. http://www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=722814

  13. #139
    sport legend Patriots's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Galati
    Posts
    3,101
    Reputatie
    1
    Schalke l-a transferat pe olandezul Orlando Engelaar de la Twente. Un transfer reusit zic eu

  14. #140
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Patriots View Post
    Schalke l-a transferat pe olandezul Orlando Engelaar de la Twente. Un transfer reusit zic eu
    poate. nu stiu de ce, dar nu-mi place... un jucator asa de inalt pe o asemenea pozitie... sper sa faca treaba buna.
    la cum au mers jucatorii din atac ai lui bayern la euro... Toni, Klose si Ribery... nu ii vad prea bine

  15. #141
    Banned
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Mai multe locatii
    Posts
    128
    Reputatie
    0

    Idee

    Quote Originally Posted by Lover View Post
    poate. nu stiu de ce, dar nu-mi place... un jucator asa de inalt pe o asemenea pozitie... sper sa faca treaba buna.
    la cum au mers jucatorii din atac ai lui bayern la euro... Toni, Klose si Ribery... nu ii vad prea bine

    Permite-mi sa dau o idee acestor declaratii-

    Din punctul meu de vedere, sezonul parcurs al lui Schalke a fost bun in acest an, echipa reusind sa se mentina pe un loc ce trimite in calificarile Uefa Champions League.

    Conducatoriii l-au vrut chiar si pe Adrian Mutu, care, din prisma unor efecte negative( scandalul cu Chelsea,decesul bunicii) l-au tras in jos la Euro 2008.

    Noul antrenor, Rutten, a facut treaba foarte buna la Twente Enschede, care a terminat pe locul 2 in Eredivisie.Ceea ce este complet admirabil, au eliminat pe Ajax Amsterdam pentru cursa de Uefa Champions League.

    Inainte a fost la PSV Eindhoven ca antrenor secund,adr si acolo cu succes.

    Din puntul meu de vedere, poate sa aduce pe Schalke la succese, insa conducerea trebuie sa-i respecte si dorintele, altfel nu poate artinge performanta.

    Alta idee, despre echipa rivala, Fc Bayern, pot spune ca au un antrenor flexibil, impreivizibil,modern si impunator.

    Este exact ce trebuie.Jürgen Klinsmann nu face diferente intre jucatori, si nu se sfiaza sa critice cand trebuie, sau sa modernizeze la timpul oportun.


    Klose si-a revenit, Podolski si Schweinsteiger de asemenea, insa Toni si Ribery au avut probleme.

    Buna, 3 bune, 2 slabe.Rezulta- Podolski primeste o noua sansa iar Schweinsteiger reintra in primul 11.

    Fc bayern poate, nu va mai avea succesul pe plan national ca sezonul trecut, dar pe plan international poate sa sparga gheata dupa mai bine de 5-6 ani de absenta de performante notabile( semifinala UCL sau finala minim)

    Personal , cred ca in acest sezon, echipa este mai puternica in mentalitate, dar poate mai slaba in aparare- Marele Oliver Kahn s-a retras, si nu stiu daca Butt sau Rensing il pot inlocui cu bravura.

    Personal vad o mentinere al lui Schalke in top 6 si o clasare a lui Fc Bayern intre primele 3.Dupa valoare si finante, amandoua ar trebui sa concureze pentru titlu in acest sezon.

  16. #142
    Banned
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Mai multe locatii
    Posts
    128
    Reputatie
    0

    SPVGG Erkenschwick - FC Schalke 04

    Astazi a avut loc un amical intre echipele SPVGG Erkenschwick, din liga a cincea germana si FC Schalke 04 , echipa , la care a debutat ca antrenor olandezul Rutten s-a impus, fara probleme cu scorul de 6-0, prin golurile lui Grossmüller,Kobiashvilli,Altintop si Asamoah.

    Maine urmeaza un amical cu echipa Wattenscheid, tot din liga a cincea.

    De remarcat este faptul ca portarul lui schalke, Manuel Neuer, s-a accidentat.Sa vedem cat de grava este accidentarea.

  17. #143
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Veniti: Levan Kenia (U19 Schalke ), Jens Grembowietz (U19 Schalke ), Giuseppe Pisano (Schalke II), Mohamed Amsif (U19 Schalke ), Jéfferson Farfán (PSV Eindhoven)

    Plecati: Mimoun Azaouagh ( Bochum), Mathias Abel ( Kaiserslautern)
    Zbor pana la stele.

  18. #144
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Antrenorul Fred Rutten va alinia urmatorul lot in retur:
    1 GK Manuel Neuer
    2 DF Heiko Westermann
    3 MF Levan Kobiashvili
    5 DF Marcelo Bordon (captain)
    8 MF Fabian Ernst (Vice-captain)
    10 MF Ivan Rakitiæ
    13 MF Jermaine Jones
    14 FW Gerald Asamoah
    17 FW Jefferson Farfán
    18 DF Rafinha
    19 FW Halil Altıntop
    20 DF Mladen Krstajiæ
    21 MF Carlos Grossmüller
    22 FW Kevin Kurányi
    23 DF Benedikt Höwedes
    24 DF Christian Pander
    27 FW Vicente Sánchez
    30 MF Levan Kenia
    32 GK Ralf Fährmann
    33 GK Mathias Schober
    37 MF Orlando Engelaar
    38 MF Danny Latza

    Out on loan
    No. Position Player
    15 MF Ze Roberto (on loan to Clube de Regatas do Flamengo until June 2009)
    25 MF Carlos Augusto Zambrano (on loan to 1. FC Köln until June 2009)
    -- FW Marvin Pourie (on loan to TSV 1860 München until June 2010)

  19. #145
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Noua echipa a lui Felix Magath nu prinde nici macar Europa League sezonul urmator, deci Magath vine lejer si poate efectua ce transferuri doreste pana la inceperea noului sezon.

  20. #146
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Antrenamentele lui Schalke sub comanda lui Magath vor incepe pe 25 iunie. Iata programul echipei de pe site-ul oficial:
    Thursday, 25 June 2009: Start of training
    (Club complex, Gelsenkirchen)

    Tuesday, 30 June 2009: Hochsauerlandkreis XI versus FC Schalke 04
    (Dünnefeld-Stadion, Meschede, kick-off 1900)

    Saturday, 4 July: Victoria National Team versus FC Schalke 04
    (Stadion Hohenhorst, Recklinghausen, 1530)

    Monday, 6 July – Saturday, 11 July: Training camp in Herzlake

    Saturday, 11 July: Rapid Vienna versus Schalke 04
    (Gerhard-Hanappi-Stadion, Vienna, 2030)

    Saturday, 18 July: T-Home Cup semi-finals, with FC Schalke 04, Bayern Munich, Hamburger SV, VfB Stuttgart (VELTINS Arena, Gelsenkirchen)

    Saturday, 19 July: T-Home Cup final round
    (VELTINS Arena, Gelsenkirchen)

    Saturday, 25 July: Union Berlin versus FC Schalke 04
    (Stadion An der Alten Försterei, Berlin, 1530)

    Saturday, 26 July: Schalke Pre-Season Open Day
    (VELTINS Arena, Gelsenkirchen, 1100)

    Friday, 31 July – Sunday, 2 August: DFB Cup First Round Proper

    The kick-off times for the T-Home Cup have yet to be fixed.
    Deci oameni nu stau degeaba chiar daca n-au meciuri in cupele europene, s-au pus pe treaba

  21. #147
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    SCHALALALALALA, SCHALALALALA SCHALKEEEEE 0 4
    O viata intreaga albastru alb!
    <<<<S C H A L K E 0 4>>>>

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •