Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 106 to 126 of 182

Thread: FC Schalke 04

  1. #106
    fan Gica Chioru
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,990
    Reputatie
    1
    Schalke mai mult decat sincere felicitari pentru calificarea in sferturi,nu merita Sper sa intalneasca Liverpool mai departe

  2. #107
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Internationalul turc, Halil Altintop este curtat insistent de formatia Fenerbahce Istanbul, care doreste un transfer imediat daca se poate.
    Halil are contract cu Schalke pana in anul 2010, dar nu ar fi dezinteresat de un transfer, datorita situatie sale la echipa din Gelsenkirchen. In acest sezon, Halil a fost doar de 7 ori titular, constelatie care il nemultumeste profund. Dupa unii observatori transferul va avea loc sigur.

  3. #108
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Albert Streit este nemultumit

    Din pacate am avut din nou dreptate.
    Transferat cu nerabdare si tam-tam de la Frankfurt la Gelsenkirchen, Albert Streit a dat vrabia din mana pentru cioara de pe gard, cum zice romanul.
    La Schalke este reservist, a jucat pana acum ocazional cateva minute.
    "Este neobisnuit ceea ce se petrece aici, eu mi-am inchipuit lucrurile cu totul altfel" a declarat el intr-un interviu acordat cotidianului Frankfurter Rundschau. Pana acum , Streit are la activ 97 de minute pentru noua sa echipa, acuzand ca de cand este la Schalke antrenorul Slomka a discutat cu el o singura data. "Sigur ca sunt nemultumit, a incheiat el, si daca lucururile nu se vor schimba voi urma consecintele de rigoare..."

  4. #109
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Antrenorul Mirko Slomka a declarat, marți noapte, că nu credea că jucătorii de la Schalke 04 vor respecta atât de mult în teren formația FC Barcelona, apreciind că echipa germană nu a avut curajul să atace în meciul din prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, informează AFP.
    "Nu am atacat această echipă în primele 30 de minute, nu credeam că vom respecta atât de mult FC Barcelona. La golul lor, am lăsat prea mult spațiu, iar Henry a profitat. Nu am avut curajul să-i atacăm. Am făcut o a doua repriză bună, cu multă presiune și multe mingi în față. Cred că ni s-ar fi putut da un penalti la un fault asupra lui Heiko Westermann împins de un fundaș de la FC Barcelona. Cred în șansele noastre. La 2-0 ar fi fost altceva, dar așa credem mai mult, mai ales că îl vom recupera pe Jermaine Jones (suspendat marți)", a spus Slomka.
    Mijlocașul Heiko Westermann a declarat că împotriva unei echipe precum FC Barcelona este impardonabil să ratezi atât de multe ocazii. "Barcelona a avut o singură ocazie adevărată și a profitat. Ar fi trebuit să ni se dea un penalti, am fost împins de un fundaș. Însă cred: dacă jucăm 90 de minute așa cum am făcut-o în repriza a doua, totul este posibil", a precizat Westermann.
    Schalke 04 a pierdut, marți, pe teren propriu, cu scorul de 0-1, meciul susținut în compania formației FC Barcelona, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Partida retur va avea loc la 9 aprilie.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  5. #110
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Antrenorul echipei Schalke 04, Mirko Slomka, a declarat, miercuri, după înfrângerea în fața formației FC Barcelona, scor 0-1, și eliminarea din Liga Campionilor, că spaniolii au fost mult mai buni, iar elevii săi au jucat mai slab decât în manșa tur, informează site-ul oficial al UEFA.
    "Am venit fără prea multe speranțe, am dorit să ne impunem stilul de joc. A fost extrem de dificil pentru noi, mai ales în repriza secundă, dar am rămas fideli jocului nostru. Barcelona a fost mult mai bună, dar să nu uităm că am reușit să-i punem în dificultate de câteva ori. Din păcate, nu am făcut o partidă prea bună, chiar mai slabă decât cea din tur, dar circumstanțele au fost altele. Barcelona va întâlni pe Manchester United în semifinale și nu pot spune ce se va întâmpla acolo. Nu știu dacă Barcelona se va impune, dar cu siguranță va avea nevoie de geniul lui Lionel Messi", a spus Slomka.
    Echipa germană Schalke 04 a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, de formația spaniolă FC Barcelona, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției. În tur, Schalke a fost învinsă, pe teren propriu, cu același scor, 1-0.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  6. #111
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Atacantul dinamovist Florin Bratu se afla pe lista de achizitii a clubului german Schalke 04, anunta mercato365.

    Jucatorul de 28 de ani este cotat de oficialii din Stefan cel Mare la doua milioane de euro, iar in ultima vreme de serviciile lui s-au mai interesat grecii de la Olympiakos Pireu si AEK Atena.

    Bratu, achizitionat la inceputul acestui sezon de la Nantes, a reusit sa inscrie in actuala editie de campionat noua goluri, fiind al doilea golgheter al campioanei, dupa Danciulescu.

    asport.ro
    Zbor pana la stele.

  7. #112
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Echipa Schalke 04 va fi antrenată, până la sfârșitul acestui sezon, de doi foști jucători, Michael Buskens și Youri Mulder, a anunțat clubul german, de la care a fost demis, duminică, tehnicianul Mirko Slomka, informează AFP.
    Buskens, în vârstă de 40 de ani, a antrenat până în prezent echipa a doua a clubului Schalke 04. El a evoluat la formația germană în 257 de meciuri, în perioada 1992-2002.
    Mulder, fost internațional olandez în vârstă de 39 de ani, a jucat la Schalke 04 în perioada 1993-2002.
    Buskens și Mulder au făcut parte din echipa Schalke 04 câștigătoare a Cupei UEFA în 1997 și a Cupei Germaniei în 2001 și 2002.
    Schalke 04 a renunțat la serviciile lui Mirko Slomka după înfrângerea, cu scorul de 5-1, din meciul de sâmbătă cu Werder Bremen, din etapa a XXVIII-a a campionatului Germaniei.
    Echipa germană, care a ajuns în acest an până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, se află pe locul trei în clasamentul Bundesligii, cu șase etape înainte de final.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  8. #113
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Se contureaza si optiunea pentru sezonul viitor in persoana antrenorului olandez Fred Rutten.
    Tehnicianul in varsta de 45 de ani este in prezent in serviciile echipei Twente Enschede . El a lucrat impreuna cu Youri Mulder, acesta din urma fiind antrenor pentru atacanti. Este posibil ca acest cuplu sa se ocupe in viitor de echipa Schalke.
    Pe de alta parte, si Hamburg ar fi interesata in angajarea lui Fred Rutten.

  9. #114
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    4x Kuranyi

  10. #115
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Schalke zdrobeste, dupa infrangerea neverosimila in fata lui Werder,echipa modesta la care joaca si romanul Ovidiu Burca, scor 5-0

    Marcator a 4 goluri absolut exceptionale: Kevin Kuranyi.

  11. #116
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Atacantul echipei Schalke 04, Kevin Kuranyi, a înscris, marți, în meciul cu Energie Cottbus, scor 5-0, patru goluri într-un meci pentru prima oară în carieră, aceasta fiind și prima realizare de acest tip în Bundesliga după mai mult de trei ani, informează AFP.
    Kuranyi, în vârstă de 26 de ani, a marcat toate golurile echipei sale, prima reușită fiind de fapt un autogol al unui fundaș de la Energie Cottbus.
    Meciul cu Energie Cottbus a fost primul pentru jucătorii de la Schalke 04 după demiterea lui Mirko Slomka și înlocuirea lui cu foști doi fotbaliști, Mike Buskens și Youri Mulder.
    Kuranyi a marcat prima cvadruplă în Bundesliga după cea reușită de Martin Petrov la meciul câștigat de VfL Wolsfburg în fața formației FSV Mains, cu scorul de 4-3, în octombrie 2004.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  12. #117
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Atacantul echipei Schalke 04, Gerald Asamoah, a beneficiat de clemență din partea justiției germane, fiind condamnat doar la plata unei amenzi de 1.000 de euro, după ce a depășit limita de viteză în drum spre clinica unde soția sa năștea gemeni, informează AFP.
    Un judecător de la tribunalul din Dorsten l-a condamnat pe jucătorul de origine ghaneză la plata unei amenzi de 1.000 de euro pentru faptul că în februarie a depășit limita de viteză cu 110 km/h, a declarat un purtător de cuvânt al tribunalului, care a confirmat informațiile din cotidianul Bild.
    Mașina jucătorului în vârstă de 29 de ani a fost surprinsă circulând cu 190 km/h în loc de 80 km/h, cât era limita admisă, pe o autostradă între Gelsenkirchen și Dorsten.
    Jucătorul risca patru puncte de penalizare și să rămână trei luni fără permisul de conducere, dar a scăpat deoarece judecătorul Bjorn Schilling a luat în considerare circumstanțele speciale în care s-a petrecut fapta: Asamoah tocmai primise un apel telefonic de la soția lui care îl anunța că naște.
    "Era de condamnat dacă nu ar fi condus repede având în vedere situația", a declarat tânărul judecător citat de Bild.
    Fotbalistul, care evoluează la Schalke din 1999, a explicat că a fost sunat în timp ce se afla la masă."Nu m-am gândit decât la soția mea. Nu voiam să o las singură. Îmi era teamă că s-ar putea întâmpla ceva. Știu foarte bine că am mers cu viteză prea mare și îmi pare rău", a declarat Asamoah.
    În ciuda faptului că a depășit limita de viteză, Asamoah a ajuns târziu la clinică: gemenii Jaden și Jada se născuseră deja.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  13. #118
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Intr-un sondaj de opinie al postului DSF 85,3 la suta dintre cei care si-au spus parerea vad concedierea antrenorului Mirko Slomka drept o mare greseala.

  14. #119
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa un sezon in care isi pusese mari sperante si care pana la urma pare ratat, chiar daca va ...iesi un loc pentru cupele europene, echipa din Gelsenkirchen doreste sa dea si ea lovitura (dupa modelul Bayern ?) si sa investeasca substantial. Acestui scop urmeaza sa-i fie destinata intreaga suma rezultata din incasarile prin participarea in CL ca si din alte surse, vorbindu-se de cateva zeci de milioane...

  15. #120
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa unele informatii care circula prin presa, Fred Rutten, actualul antrenor al lui Twente Enschede va fi cu siguranta noul antrenor al echipei din Gelsenkirchen. El urmeaza sa semneze un contract pentru o perioada de 2 ani. Echipa lui actuala va primi o despagubire de 500 000 euro.

  16. #121
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Antrenorul concediat al lui Schalke, Mirko Slomka si-a manifestat dezamagirea fata de declaratia capitanului echipei, Marcelo Bordon.
    Acesta a declarat dupa partida cu Cottbus(5-0), ca " insfarsit am putut juca cu adevarat fotbal" ceea ce a sunat ca un atac putin elegant la adresa antrenorului.

  17. #122
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1

    Oferta de 38 de milioane de Euro pentru Adrian Mutu

    Oferta de 38 de milioane de Euro pentru Adrian Mutu

    Schalke 04 a lansat o ofertă spectaculoasă pentru „Il Fenomeno“: 18 milioane de euro pentru clubul Viola și 20 de milioane de euro în mână pentru fotbalist, câte 5 milioane pe sezon.

    Suma șoc înaintată de gruparea germană pentru atacantul naționalei vine la puțină vreme după semnarea parteneriatului cu Gazprom, liderul pieței energetice ruse. Asocierea companiei cu
    Schalke, club fondat de imigranți slavi, s-a făcut în schimbul a peste 125 de milioane de dolari, însă “robinetul” de bani a fost uitat deschis de colosul rus. Gazprom vrea să preia exemplul miliardarului Roman Abramovici, ale cărui investiții au făcut din Chelsea o grupare de temut. Aflată pe locul 3 în Germania, la două puncte de locul 2, care duce direct în grupele Ligii, FC Schalke 04 va investi sume fabuloase pentru a depăși la anul performanța din actualul sezon al Ligii, când a fost eliminată în sferturi de FC Barcelona.


    Sursa: prosport

  18. #123
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Tehnicianul olandez Fred Rutten va părăsi gruparea Twente pentru a antrena Schalke 04 din sezonul viitor, a anunțat, miercuri, gruparea germană, informează AFP.
    Rutten, în vârstă de 45 de ani, a semnat un contract pe doi ani cu Schalke 04, care l-a demis pe germanul Mirko Slomka în 13 aprilie, după o înfrângere cu 1-5, în deplasare, cu Werder Bremen, în etapa a XXVIII-a a Campionatului Germaniei.
    Schalke 04, aflată pe locul al treilea în Bundesliga, va fi pregătită până la finalul actualului sezon de doi foști jucători ai clubului, Michael Buskens și Iuri Mulder, numiți după demiterea lui Slomka.
    Fred Rutten a antrenat FC Twente din vara anului 2006, după cinci ani petrecuți la PSV Eindhoven, unde se ocupa de echipele de juniori.
    Tehnicianul olandez, care a evoluat în întreaga sa carieră de jucător la FC Twente, între 1980 și 1992, se număra și printre favoriții ocupării postului de antrenor principal la SV Hamburg, care caută un succesor al olandezului Huub Stevens.
    La Schalke 04, Rutten va avea la dispoziție unul dintre cele mai mari bugete din Bundesliga, dar va trebui să satisfacă așteptările mari ale conducătorilor și suporterilor, având în vedere că formația germană nu a mai câștigat titlul din 1958.
    Schalke 04 a atins, în acest sezon, pentru prima dată în istorie, sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Cu cinci etape înainte de încheierea sezonului, vicecampioana Germaniei se află pe poziția a treia în Bundesliga, un loc calificant pentru turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

    Mediafax

    Personal cred ca este un regres pentru Schalke alegerea lui Rutten insa vom vedea daca timpul ma va contrazice !
    Zbor pana la stele.

  19. #124
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Kurányi ar putea parasi Schalke !
    Surprinzator pentru ca el detine un contract valabil pana in anul 2010.
    O clauza din contract prevede insa ca pentru suma de 25 de milioane el se poate transfera la orice echipa.
    Foarte mult depinde in primul rand de Kuranyi insusi, care declara deunazi ca el se simte foarte bine la Gelsenkirchen. Vom trai si vom vedea !

  20. #125
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    La Schalke exista ...samanta unui nou conflict.
    De data aceasta ...initiator este jucatorul Jermaine Jones, doar de un an in serviciile echipei din Gelsenkirchen, dupa ce a venit de la Frankfurt.
    Jones conditioneaza ramanerea sa la Schalke de calificarea echipei in CL.
    Jucatorul in varsta de 26 de ani a declarat ca doreste sa joace in cea mai inalta clasa, altfel nimeni nu-i poate interzice sa se transfere la Barcelona, Real, ManU sau Milan.

  21. #126
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa Streit si Jones ,iata ca si internationalul turc, Halil Altintop isi face publica nemultumirea anuntand intentia de a se transfera la o alta echipa unde sa joace !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •