Results 1 to 16 of 16

Thread: Trampoline

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Trampoline

    Executia de salturi cu ajutorul unei plase elastice

    Iata ce am gasit pe site-ul UEG despre aceasta ramura a gimnasticii:
    "Trampoline is one of the latest members of the gymnastics family and arrived by 1 January 1999 as a result of the merger of FIG and FIT (Federation Internationale de Trampoline), but there have been World Championships in trampoline since 1964".
    http://www.ueg-gymnastics.com/commst...es&P4=5&P10=44

    La randul ei, cuprinde trei discipline:

    1.Trampoline=salturi cu ajutorul unei plase elastice

    Trampoline is the only one of the 4 disciplines, which are on the Olympic gymnastics programme. Trampoline was on the Olympic Programme for the first time at the Sydney 2000 games
    http://www.youtube.com/watch?v=S_Nns4CRknY

    2.Tumbling= o serie de salturi acrobatice (fara plasa)

    Tumbling is a very old sport and was an Olympic discipline in 1932.
    http://www.youtube.com/watch?v=fbsWHsiFQ84

    3.Double mini trampoline, DMT=salturi cu ajutorul a doua mini-plase elastice

    DMT is the youngest sport of trampolining and is also the smallest of the three disciplines.
    http://www.youtube.com/watch?v=rdBpY_lc-0I

  2. #2
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mie mi se pare interesanta aceasta ramura a gimnasticii......chiar ma gandeam oare de ce Romania nu incearca.
    Interesant thread Cata!
    www.fangymnastics.com

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Din pacate FRG-ul nici nu aminteste despre existenta acestei ramuri a gimnasticii.
    Si nu cred sa existe o federatie de sine statatoare asa cum se intampla in cazul gimnasticii ritmice care la nivel national e independenta de FRG.

    Ce parere aveti despre TRAMPOLINE? Am putea obtine rezultate pe plan mondial la aceasta disciplina mai ales ca e inclusa si la JO?

  4. #4
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu zic ca am putea obtine rezultate frumoase.Cred ca gimnastii care nu ajung sa faca parte din echipele nationale de gimnastica artistica au o sansa mult mai mare aici......consider ca e mai usor acest sport decat gimnastica artistica
    www.fangymnastics.com

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Eu zic ca am putea obtine rezultate frumoase.Cred ca gimnastii care nu ajung sa faca parte din echipele nationale de gimnastica artistica au o sansa mult mai mare aici......consider ca e mai usor acest sport decat gimnastica artistica
    Si cred ca riscul de accidentare este mai scazut.

  6. #6
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu zic ca riscul e la fel de ridicat...caci o aterizare necontrolata poate fi chiar fatala.

    Aici e un exemplu de un exercitu bun: http://www.youtube.com/watch?v=S_Nns4CRknY (Atena 2004) si un montaj tot cu exercitii de la Atena: http://www.youtube.com/watch?v=8WH3c...eature=related
    www.fangymnastics.com

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Imi amintesc ca intr-un interviu Adrian Stoica afirma ca incepand cu acest an se incearca implementarea acestei ramure si la noi in tara. Sper sa nu ma insel

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sper sa nu fie doar vorbe......dupa parerea mea e un sport care s-ar putea practica in Romania, fara costuri prea mari din partea Federatiei
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, si eu cred la fel, mai ales ca acea trambulina este utilizata, din cate stiu, in salile de gimnastica artistica, pentru invatarea unor noi elemente. Stiu sigur ca la Deva exista, dar nu stiu daca si la cluburile din tara.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Da, si eu cred la fel, mai ales ca acea trambulina este utilizata, din cate stiu, in salile de gimnastica artistica, pentru invatarea unor noi elemente. Stiu sigur ca la Deva exista, dar nu stiu daca si la cluburile din tara.
    Da? Nu stiam ca si la gimnastica artistica e folosita acea plasa elastica. Astfel trecerea de la o disciplina la alta ar fi mult mai usoara!

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    A avut loc de curand CE. Articol din pagina UEG: din 4 mai:
    http://www.ueg-gymnastics.com/commst...8=neu&P10=&P9=

    TRAMPOLINE – Campioni Yuriy Nikitin –Ucraina si Irina Karavaeva -Rusia
    TUMBLING – Campioni - Andrev Krilov –Rusia (care e si actualul Campion Mondial) si Olena Chabanenko –Ucraina (surpriza competitiei Olena devansand-o pe actuala campioana mondiala rusoaica Anna Korobeynikova)
    DMT - Campioni Dmtry Fedorovskiy –Rusia si Pacheco -Portugalia

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Question

    Buna ziua,

    Sunt noua pe forumul vostru...motivul pentru care ma-m inscris este legat de acest sport... si anume gimnastica la trambulina.

    Cautand pe interent informatii cu privire la acest sport am constatat cu tristete ca nu exista informatii!!!! Asa am ajuns aici...

    Intrebarea mea este: SE PRACTICA ACEST SPORT IN ROMANIA? Ma poate indruma cineva catre un club sportiv unde ma pot initia in acest sport? Sau poate sa-mi ofere cineva mai multe informatii/detalii despre locatii unde se poate practica gimnastica la trambulina.

    De ce atat interes... ? (!) poate va intrebati...ei bine am un junior pasionat de saritul la trambulina. Mi-a distrus arcurile la salteaua patutului (in prima faza) apoi cele ale patului...Zilnic cheltuim aproximativ 5ron la trambulina din parc...si tot nu este suficient. M-am gandit sa consumam aceasta energie si pasiune intr-un mod constructiv... si anume practicand acest sport. Mare mi-a fost mirarea sa nu gasesc absolut nici o informatie (cel putin pentru Bucuresti) vis a vis de practicarea acestui sport intr-un mod organizat.

    Astept cu nerbabdare un ajutor din partea voastra!

    Multumesc anticipat!

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Buna midv!

    Din pacate nu stiu daca la noi in Romania se practica acest sport la nivel de performanta. Nu am auzit sa existe baza pt trambulina

    De ce nu incercati sa-l indrumati pe copil spre gimnastica aerobica sau chiar artistica...poate va descoperi ca ii place.
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by midv View Post
    Buna ziua,

    Sunt noua pe forumul vostru...motivul pentru care ma-m inscris este legat de acest sport... si anume gimnastica la trambulina.

    Cautand pe interent informatii cu privire la acest sport am constatat cu tristete ca nu exista informatii!!!! Asa am ajuns aici...

    Intrebarea mea este: SE PRACTICA ACEST SPORT IN ROMANIA? Ma poate indruma cineva catre un club sportiv unde ma pot initia in acest sport? Sau poate sa-mi ofere cineva mai multe informatii/detalii despre locatii unde se poate practica gimnastica la trambulina.

    De ce atat interes... ? (!) poate va intrebati...ei bine am un junior pasionat de saritul la trambulina. Mi-a distrus arcurile la salteaua patutului (in prima faza) apoi cele ale patului...Zilnic cheltuim aproximativ 5ron la trambulina din parc...si tot nu este suficient. M-am gandit sa consumam aceasta energie si pasiune intr-un mod constructiv... si anume practicand acest sport. Mare mi-a fost mirarea sa nu gasesc absolut nici o informatie (cel putin pentru Bucuresti) vis a vis de practicarea acestui sport intr-un mod organizat.

    Astept cu nerbabdare un ajutor din partea voastra!

    Multumesc anticipat!
    Nu , nu exista (in Bucuresti sigur ,nu ! Nici trampoline , nici tumbling , nici acro .
    Sunt multe sporturi derivate din gimnastica care sunt limbi straine in Romania . Asta e alt pacat in plus.
    Poate nici aerobicul nu ar fi existat acum daca o visatoare (Fumea ) nu ar fi luptata de mult pentru asta . E pacat ca toate aceste sporturi sunt o alternativa de miscare pentru copii care nu au atata forta si talent pentru gimnastica artistica dar care merita sa faca miscare .

    BTW pe aici prin curti este imposibil sa nu vezi cate o trampoline vara pentri copii (e intre 100 si 400 de dolari una mai mica ).

  15. #15
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru raspunsurile voastre... desi nu ma ajuta prea mult... iar cea ce banuiam se pare ca este adevarat vis a vis de acest sport

    Cat despre achizitionarea unei trambuline nu este cea mai fericita solutie deoarece locuim la bloc (si sincer, in sufragerie nu am suficient loc ) iar la curte nu avem pe nimeni...deci nu ramane decat trambulina din parc.

    Recent, intr-una din zile Mihai (baiatul meu) a vazut doi copii (de vre-o 12-14ani) care "zburau" la trambulina... faceau tot felul de figuri (din gimnastica) destul de interesante. M-am gandit ca se antreneaza undeva anume...din pacate nu am avut inspiratia sa-i intreb unde au invatat. Nu imi ramane decat sa sper ca-i vom reintalni...

    Iar varianta cu un alt tip de gimnastica nu cred ca i-ar place. Juniorul are doar 3ani si 8luni, a vazut la televizor gimnastica si nu a prezentat interes. Totusi am sa-l duc la o sala de antrenament (exista una chiar in apropierea noastra) sa vedem daca ii trezeste interesul!

    Pana acum a rostit clar si raspicat ca-i place sa "zboare" pe saltea si ii place sa fie "pirat". Scrima este cea de-a doua varianta a noastra!

    Va multumim oricum.. nu ne ramane decat sa-i reintalnim pe "zburatori"

    O zi minunata!

  16. #16
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by midv View Post
    Multumesc pentru raspunsurile voastre... desi nu ma ajuta prea mult... iar cea ce banuiam se pare ca este adevarat vis a vis de acest sport

    Cat despre achizitionarea unei trambuline nu este cea mai fericita solutie deoarece locuim la bloc (si sincer, in sufragerie nu am suficient loc ) iar la curte nu avem pe nimeni...deci nu ramane decat trambulina din parc.

    Recent, intr-una din zile Mihai (baiatul meu) a vazut doi copii (de vre-o 12-14ani) care "zburau" la trambulina... faceau tot felul de figuri (din gimnastica) destul de interesante. M-am gandit ca se antreneaza undeva anume...din pacate nu am avut inspiratia sa-i intreb unde au invatat. Nu imi ramane decat sa sper ca-i vom reintalni...

    Iar varianta cu un alt tip de gimnastica nu cred ca i-ar place. Juniorul are doar 3ani si 8luni, a vazut la televizor gimnastica si nu a prezentat interes. Totusi am sa-l duc la o sala de antrenament (exista una chiar in apropierea noastra) sa vedem daca ii trezeste interesul!

    Pana acum a rostit clar si raspicat ca-i place sa "zboare" pe saltea si ii place sa fie "pirat". Scrima este cea de-a doua varianta a noastra!

    Va multumim oricum.. nu ne ramane decat sa-i reintalnim pe "zburatori"

    O zi minunata!
    "Zburatorii" sunt sigur gimnasti de artistica de pe la vreun club din Bucuresti . Pe vremea cand fiimea inca mai se antrena(maaama ce departe e acu timpul ala ) se duceau frecvent in gasca sa se amuze la plasa .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •