Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 86

Thread: Tenis de masa

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Tenis de masa

    Intecerile vor avea loc intre 13 si 23 august la Peking University Gymnasium


    "Elizabeta Samara și-a asigurat biletul pentru Beijing, în cadrul preolimpicului de la Nantes, după trei victorii, ultima cu italianca Tan Monfardini Wenling, 4-2 (9-11, 13-11, 11-8, 6-11, 11-6, 11-9). Constănțeanca o va însoți în China pe Daniela Dodean."

    Articol Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...mpiada-2521767
    Last edited by cata10; 2nd May 2008 at 20:31.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Adrian Crisan, numarul 17 mondial, nu va participa la JO, dupa ce a pierdut in finala mica a ultimului turneu de calificare. Doar primii 3 s-au calificat. Alaturi de Crisan au mai ratat calificarea Cristnia Hrici si Constantin Cioti

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Bistrițeanul Adrian Crișan s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Beijing în urma evoluției de la turneul preolimpic de la Budapesta,

    unde a acces în semifinale, după ce l-a învins, ieri, scor 4-3 (8-11, 8-11, 11-6, 11-2, 3-11, 11-5, 15-13), pe egipteanul Ahmed Ali Saleh.

    La JO mai au asigurată prezența Daniela Dodean și Eliza Samara.


    PROSPORT


    Norocul lui Crisan a fost ca unele din invitatiile oferite de ITTF au fost refuzate

  4. #4
    incepator
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Numarul de locuri la tenis de masa a fost suplimentat datorita faptului ca a fost introdusa proba pe echipe si pana la turneul de la Budapesta nu erau completate toate locurile. Din acest motiv atat la baieti, cat si la fete vor fi cel putin 14-15 locuri.
    De asemenea, echipa feminina de tenis de masa a Romaniei s-a calificat si in proba pe echipe ceea ce inseamna ca si Cristina Hirici va participa la Beijing. Listele oficiale insa le va publica ITTF la inceputul lunii iunie.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasvan View Post
    Numarul de locuri la tenis de masa a fost suplimentat datorita faptului ca a fost introdusa proba pe echipe si pana la turneul de la Budapesta nu erau completate toate locurile. Din acest motiv atat la baieti, cat si la fete vor fi cel putin 14-15 locuri.
    De asemenea, echipa feminina de tenis de masa a Romaniei s-a calificat si in proba pe echipe ceea ce inseamna ca si Cristina Hirici va participa la Beijing. Listele oficiale insa le va publica ITTF la inceputul lunii iunie.
    Echipa feminină de tenis de masă a României va evolua la Jocurile Olimpice de la Beijing

    Echipa feminină de tenis de masă a României, formată din Elizabeta Samara, Daniela Dodean și Cristina Hârlici, va evolua la JO de la Beijing, aceasta aflându-se printre cele 16 formații calificate, a declarat, marți, agenției MEDIAFAX, directorul de imagine al FRTM, Beatrice Romanescu.

    "Board-ul Federației Internaționale de Tenis de Masă întrunit, duminică, la Londra, a decis componența celor 16 echipe calificate la fete și băieți la Jocurile Olimpice. La fete, dintre cele 16 echipe, șapte sunt din Europa, iar dintre acestea șapte, cinci au în componență una sau două jucătoare din China. România și Croația nu au jucătoare chineze, iar Croația are în echipă o jucătoare de origine română, Cornelia Vajda. Pentru Jocurile Olimpice cele trei au o vârstă excepțională 16, 18 și 19 ani. De menționat, campioana europeană, Ungaria nu este calificată la Jocurile Olimpice", a spus Romanescu.

    La masculin, singurul jucător român calificat este Adrian Crișan, care va participa în proba individuală.


    articol din gsp:
    http://www.gsp.ro/stire/echipa-femin...ing-69738.html

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Echia feminnia a Romaniei va juca in grupa cu Hong Kong, Germania si Polonia.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In semifinale se califica doar prima clasata, insa cele clasate pe locul 2 vor juca meciuri de playoff pentru medalia de bronz, impreuna cu invinsele din semifinale

  8. 12th August 2008, 21:50

  9. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    3-0 cu Germania

    Daca batem si Polonia luptam pentru bronz. Imi vine greu sa cred ca batem Hong Kong

  10. #9
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    3-0 cu Germania

    Daca batem si Polonia luptam pentru bronz. Imi vine greu sa cred ca batem Hong Kong
    cat mai este pana la bronz

    suntem deabia in grupe, dupa aceea urmeaza sferturile de finala ...........
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  11. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    cat mai este pana la bronz

    suntem deabia in grupe, dupa aceea urmeaza sferturile de finala ...........
    Nu, castigatoarele grupelor joaca semifiniale, invingatoarele joaca pentru aur, invinsele intra in playoff pentru bronz cu locurile 2 din grupa

  12. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sper ca m-am facut inteles

  13. #12
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    cu jucam cu polonezele?

  14. #13
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    cred ca maine

  15. #14
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Ce victorie rasunatoare a ROMANIEI !!!
    FELICITARI FETELOR :ole:

  16. #15
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    s-ar putea sa avem parte de o surpriza la tenis de masa

  17. #16
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    s-ar putea sa avem parte de o surpriza la tenis de masa
    Cum am inceput ... avem toate sansele

  18. #17
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu, castigatoarele grupelor joaca semifiniale, invingatoarele joaca pentru aur, invinsele intra in playoff pentru bronz cu locurile 2 din grupa
    naspa rau acest regulament.

    adica pot castiga grupa si sa nu castig o medalie (pierd in semifinala si joc playoff si pierd) dar daca termin pe locul doi in grupa pot sa castig o medalie.

    in opinia mea, e o tampenie acest playoff. lasa domnule primele 2 sa mearga mai departe in sferturi sa joace incrucisat, castigatoarele joaca semifinala etc.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  19. #18
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    naspa rau acest regulament.

    adica pot castiga grupa si sa nu castig o medalie (pierd in semifinala si joc playoff si pierd) dar daca termin pe locul doi in grupa pot sa castig o medalie.

    in opinia mea, e o tampenie acest playoff. lasa domnule primele 2 sa mearga mai departe in sferturi sa joace incrucisat, castigatoarele joaca semifinala etc.
    asa ar fi fost mai bn ... exact cum ai zis tu ... sa se joace 1cu 2 si viceversa ...

  20. #19
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Mie mi se pare ca avantajeaza castigatoarele grupelor: o data, doar ele au sanse la aur, si pe deasupra au si sansa la bronz in play-off.

    Vreo sansa sa batem Hong-Kong ul?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  21. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Mie mi se pare ca avantajeaza castigatoarele grupelor: o data, doar ele au sanse la aur, si pe deasupra au si sansa la bronz in play-off.

    Vreo sansa sa batem Hong-Kong ul?
    Tu ce crezi? Eu zic zero sanse. Si mie regulamentul mi se pare stupid, mai bine se jucau sferturi de finala

  22. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    E acelasi lucru la urma urmei .. poate chiar mai bine, niciodata nu mi-a placut ca o echipa ce nu si-a castigat grupa sa castige competitia ... oricum aici e treaba clara, China spulbera tot.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •