Page 2 of 27 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 562

Thread: Tenis de camp

  1. #22
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein View Post
    medalia la olimpiada si o salatiera in cupa davis nu ar trebui sa lipseasca din palmaresul niciunui jucator ce vrea sa ramana in istorie ...
    Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...

  2. #23
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  3. #24
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...
    la cine te referi?La spania?

  4. #25
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...
    exista momente cand se poate ... acum 3-4 ani, daca juca federer cum trebuie in cupa davis, cred ca reusea sa castige si de unul singur, dar altele erau prioritatile pe vremea aia ...

  5. #26
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kooler View Post
    La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.
    iti zic ca tu nu ai leac .In afara de fotbal cum zici tu iti garantez ca in celelalte sporturi de echipa(volei,baschet,handbal) se pune mare pret pe medaliile de la olimpiada.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Fotbalul e un pic diferit datorita politicii FIFA, dar stati linistiti ca si la fotbal se pune mare pret pe victoria la JO

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kooler View Post
    La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.
    Daca vezi medaliatii olimpici de cand a fost reintrodus tenisul ai sa-ti schimbi parerea.

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    1992 Barcelona Marc Rosset (SUI) Jordi Arrese (ESP) Andrei Cherkasov (EUN) Goran Ivanišević (CRO)
    1996 Atlanta Andre Agassi (USA) Sergi Bruguera (ESP) Leander Paes (IND)
    2000 Sydney Yevgeny Kafelnikov (RUS) Tommy Haas (GER) Arnaud di Pasquale (FRA)
    2004 Athens Nicolás Massú (CHI) Mardy Fish (USA) Fernando González (CHI



    1988 Seoul Steffi Graf (FRG) Gabriela Sabatini (ARG) Zina Garrison (USA)
    Manuela Maleeva (BUL)
    1992 Barcelona Jennifer Capriati (USA) Steffi Graf (GER) Mary Joe Fernández (USA) Arantxa Sánchez Vicario (ESP)
    1996 Atlanta Lindsay Davenport (USA) Arantxa Sánchez Vicario (ESP) Jana Novotná (CZE)
    2000 Sydney Venus Williams (USA) Elena Dementieva (RUS) Monica Seles (USA)
    2004 Athens Justine Henin-Hardenne (BEL) Amélie Mauresmo (FRA) Alicia Molik (AUS)

  9. #30
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Mutati asta inapoi pe threadul de tenis...unii nu intra aici, printre care si eu.
    .

  10. #31
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kooler View Post
    La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.
    pt tine tenisul se rezuma doar la RAFAEL NADAL...asta e clar...nu exista post in care sa nu apara nadal...si numai cu cuvinte de lauda....inteleg ca esti fan, dar de fapt asta e obsesie...tu crezi ca tot ce zice nadal e corect ? atunci de ce marii campioni din intreaga istorie a tenisului au participat la olimpiada si de ce continua s`o faca? de ce crezi ca toti sportivii se axeaza pe olimpiada? ca sa`si piarda timpul, nu ?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  11. #32
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Prostia e tot mai mare...
    Baiete, calmeaza-te............Kooler spunea ca motivul pentru care se puncteaza olimpiada este pentru a atrage jucatorii la aceasta competitie.

    Ba eu chiar zic mai mult: foarte bine ca se puncteaza olimpiada caci astfel se mareste competitivitatea....chiar mi-ar displacea sa vad o olimpiada cu tenismani care joaca doar simbolic din protocol.

    In fine, si eu sunt un mare fan a sportului si a olimpiadei si as dori ca toti sportivii sa participe cu maxima seriozitate si placere la aceasta competitie dar nu as condamna un tenismen care ar renunta sa joace la olimpiada
    Sa fim seriosi: din punct de vedere valoric, unde se afla olimpiada pe langa turneele de mare slam ? In celelalte sporturi, valoare este mai mare din traditie si din posibilitatea de a castiga niste bani in plus....In tenis cred ca nu este cazul

    Eu as fi pus chiar si 1000 de puncte pentru castigatorul olimpiadei.....Sa vedeti atunci ce competitie s-ar juca

  12. #33
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Mutati asta inapoi pe threadul de tenis...unii nu intra aici, printre care si eu.
    Nu inteleg de ce te superi , oricum tu intri rar si pe tenis ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #34
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    adevarul este ca si pentru mine este la fel ... am bookmark pe tennis si daca mai intru pe restricted sau pe diverse e bine, in rest mai deloc ... de cand s-a mutat tread-ul aici am si uitat de el ...

  14. #35
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Eu as fi pus chiar si 1000 de puncte pentru castigatorul olimpiadei.....Sa vedeti atunci ce competitie s-ar juca
    1000 de puncte este totusi cam mult....Gandeste-te ca aceste puncte vor ramane in clasament 4 ani (sau cel putin eu asa am inteles). Ce ar fi ca un jucator de prin top 50 sa prinda o saptamana fenomenala si sa castige? Sa zicem Soderling sau Seppi:cu 1000 de puncte ar ajunge in top 10 si ar fi capi de serie la turnee de MS si GS in dauna unor jucatori mult mai buni decat ei. Nu mi s-ar parea prea corect....

  15. #36
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    1000 de puncte este totusi cam mult....Gandeste-te ca aceste puncte vor ramane in clasament 4 ani (sau cel putin eu asa am inteles). Ce ar fi ca un jucator de prin top 50 sa prinda o saptamana fenomenala si sa castige? Sa zicem Soderling sau Seppi:cu 1000 de puncte ar ajunge in top 10 si ar fi capi de serie la turnee de MS si GS in dauna unor jucatori mult mai buni decat ei. Nu mi s-ar parea prea corect....
    Ai dreptate!!!

    S-ar putea totusi anula peste un an din oficiu toate punctele obtinute la aceasta olimpiada - ar fi cred o solutie destul de buna

    In conditia actuala, cu 400 de puncte castigate, care este sistemul de punctaj???

  16. #37
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Ai dreptate!!!

    S-ar putea totusi anula peste un an din oficiu toate punctele obtinute la aceasta olimpiada - ar fi cred o solutie destul de buna

    In conditia actuala, cu 400 de puncte castigate, care este sistemul de punctaj???
    Pai tocmai asta e problema. Nici eu nu inteleg prea bine. Punctele castigate la aceasta olimpiada raman pana la urmatoarea, cea din 2012? In ATP si in WTA daca anul urmator nu ti-ai aparat punctele....pa si la revedere, s-au evaporat. Aici cum va fi? Eu cred ca raman dar nu stiu sigur si nu am gasit nimic clar referitor la aceasta situatie. Este totusi prima data cand se acorda puncte in clasament pt rezultatele de la olimpiada si banuiesc ca s-au gandit la o solutie....

  17. #38
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Eu cred ca raman decat un an , de pierdut le pierd toti , care e problema ?

    Olimpiada in tenis reprezinta altceva decat la alte sporturi .

    Pentru mine un subiect f. interesant de dezbatut este neparticiparea Sharapovei la aceasta editie a Olimpiadei dupa ce s-a agitat atata sa joace la Fed Cup pt. a avea dreptul de participare .
    Care dintre cele 4 variante o credeti plauzibile si de ce :

    1. Intr-adevar s-a accidentat la umar si nu poate sa participe
    2. Compania IMG- cea mai mare firma de management spotiv din lume cu actionari americani - n-o lasa sa participe recompensand-o altfel . N-ar fi prima oara cand se intampla asta .
    3. Alte motive

    Din pacate nu se poate face un poll
    Last edited by Optimistul; 5th August 2008 at 14:33.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #39
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    maria sharapova a iesit si de la us open...deci e clar accidentata...s`a retras de la montreal din cauza asta...ea si`a dorit foarte mult sa participe la olimpiada, inca de anul trecut a declarat asta...
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  19. #40
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Eu cred ca raman decat un an , de pierdut le pierd toti , care e problema ?

    Olimpiada in tenis reprezinta altceva decat la alte sporturi .

    Pentru mine un subiect f. interesant de dezbatut este neparticiparea Sharapovei la aceasta editie a Olimpiadei dupa ce s-a agitat atata sa joace la Fed Cup pt. a avea dreptul de participare .
    Care dintre cele 4 variante o credeti plauzibile si de ce :

    1. Intr-adevar s-a accidentat la umar si nu poate sa participe
    2. Compania IMG- cea mai mare firma de management spotiv din lume cu actionari americani - n-o lasa sa participe recompensand-o altfel . N-ar fi prima oara cand se intampla asta .
    3. Alte motive

    Din pacate nu se poate face un poll
    Pai care-s alea 4 variante? Ca eu nu vad decat 3.

    Eu stiu ca este accidentata si nu va participa nici la US Open.

    Optimistule, ce naiba chiar ar merita un poll asta?

  20. #41
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Pai care-s alea 4 variante? Ca eu nu vad decat 3.

    Eu stiu ca este accidentata si nu va participa nici la US Open.

    Optimistule, ce naiba chiar ar merita un poll asta?
    Am uitat s-o trec pe-a patra , dar oricum se pare ca nu te intereseaza subiectul ,asa ca n-are sens s-o mai fac .

    Poate ca pe tine nu te intereseaza ce se intampla in culisele tenisului , pe mine da .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Sharapova se da accidentata pentru a nu merge la JO, dar nici nu bag mana in foc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •