Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 44

Thread: Haltere

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Haltere

    Intrecerile vor avea loc intre 9 si 19 august!

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Halterofila Roxana Cocoș se pregătește pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Beijing, câștigând medalii mondiale. Astfel, tricolora a urcat pe locul doi al podiumului de la Campionatul Mondial pentru juniori, care are loc în aceste zile, în localitatea columbiană, Cali. La categoria 58 de kg, la care a concurat, ea a obținut un total de 202 kg (86 la smuls și 116 la aruncat), fiind devansată de thailandeza Pimsiri Sirikaew, cu 211 kg (91 la smuls și 120 la aruncat).

    „Este un rezultat bun pentru Roxana. Este bine că ne menținem în lupta cu sportivii asiatici, care sunt greu de depășit. Este o perioadă bună de pregătire, de acumulat și cred că această medalie îi oferă o cu totul altă abordare a concursului olimpic de la Beijing”, ne-a declarat Gheorghe Diaconu, secretarul general al Federației Române de Haltere.


    Un alt sportiv român prezent în competiție, Răzvan Martin a ocupat locul 5 la categoria 69 kg, cu un total de 295 kg (134 la smuls și 161 la aruncat).

  3. #3
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    HALTEROFILUL DOBREV AR PUTEA RATA JOCURILE OLIMPICE DATORITA UNEI ACCIDENTARI

    Un concurent mai putin la olimpiada de la Beijing. Sportivul bulgar Milen Dobrev, campion olimpic en titre la haltere, ar putea lua in considerare renuntarea la sansa de a-si apara medaliile la Jocurile Olimpice din Beijing ce vor avea loc in luna august, din cauza unei accidentari la spate.

    "Accidentarea suferita la spate de Dobrev si putinul timp ramas pana la debutul JO nu ii vor permite sa se pregateasca suficient pentru a fi competitiv. Dobrev nu se antreneaza, momentan, cu restul lotului pentru ca nu dorim sa il suprasolicitam. Vom analiza si vom vedea daca va fi necesara o operatie. Daca nu, Dobrev va fi nevoit sa urmeze un tratament de lunga durata care va include medicamente aflate pe lista substantelor interzise, ceea ce va face imposibila participarea sa la JO", a marturisit, luni,Tencho Tenev, oficial al Federatiei Bulgare de Haltere.

    Halterofilul bulgar in varsta de 27 de ani a castigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Atena la categoria -94 kg cu un total de 407.5 kg (187.5 kg la smuls si 220 kg la aruncat).

    http://www.telesport.ro/stiri/halter...tari_6326.html
    Last edited by ioanavol; 12th July 2008 at 11:19.

  4. #4
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    om ultimul timp am inceput sa urmaresc acest sport si sincer imi place
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pe mine ma plictiseste de moarte si sunt putine sporturi care fac asta

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Imi place la nebunie! Abia astept sa vad!

  7. #7
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pe mine ma plictiseste de moarte si sunt putine sporturi care fac asta
    asa eram si eu pana anul trecut, ma plictiseam repede
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Astazi categoria 48 Kg femei, cu o chinezoaica printre favorite!

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Turcoaica Nurcan Tailan, campioana olimpica en titre, rateaza de 3 ori la 84 Kg , stilul smuls, si paraseste concursul. Drum liber pentru chinezoaica Chen Xiexia si pentru taiwaneza Chen Wei-Ling!
    A doua turcoaica Sibel Ozcan aflata in concurs ridica 86 kg din a 2 incercare
    Chinezoaica Chen Xiexia intra ultima in concurs, dupa ce toate celelalte sportive incheiasera, si ridica din prima incercare 90 de Kg; 93 kg in a 2 incercare si 95 kg din ultima incercare, luind un avans de 9 kg pt partea a doua a concursului.

    Urmeaza stilul aruncat!
    Last edited by cata10; 9th August 2008 at 06:00.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Iata si primul aur pt China prin Chen Xiexia; turcoaica Sibel Ozcan pe 2 si bronz pt sportiva din Taipei Chen Wei-Ling

  11. #11
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Roxana Cocos-locul 8 la categoria 58 kg

  12. #12
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    E la inceput, are doar 19 ani si destul timp ca sa creasca in valoare. Comentatorul zicea ca peste 4 ani poate spera la 4 ani, dar sincer nu prea o vad nici atunci facand fatza halterofilelor din Asia. Mai ales chinezoaica de pe primul loc mi se pare de pe alta planeta, eu ma gandesc chiar la dopaj. Cum e posibil sa ridici fara sa clintesti 138 kg cand tu cantaresti doar 58? Pai performantele astea le-am pomenit doar la categoriile 63 si 69 ...

    P.S. Roxana e nascuta in aceeasi zi cu mine: 5 iunie 1989.
    Last edited by Gontel; 11th August 2008 at 12:59.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  13. #13
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Cand intra in concurs Marioara Munteanu?

  14. #14
    junior petschovschi's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gontel View Post
    E la inceput, are doar 19 ani si destul timp ca sa creasca in valoare. Comentatorul zicea ca peste 4 ani poate spera la 4 ani, dar sincer nu prea o vad nici atunci facand fatza halterofilelor din Asia. Mai ales chinezoaica de pe primul loc mi se pare de pe alta planeta, eu ma gandesc chiar la dopaj. Cum e posibil sa ridici fara sa clintesti 138 kg cand tu cantaresti doar 58? Pai performantele astea le-am pomenit doar la categoriile 63 si 69 ...

    P.S. Roxana e nascuta in aceeasi zi cu mine: 5 iunie 1989.
    Nu prea conteaza virsta la haltere feminin. Au existat camioane olimpice si mondiale la virsta lui Cocos. Chestia cu "peste 4 ani va fi mai bine" este o aiureala.

  15. #15
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    "peste 4 ani poate spera la 4 ani"

    am vrut sa zic poate spera la o medalie.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  16. #16
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    de Antoniu Buci ce stiti? participa acum in finale la categoria 62 kg din cate vad

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se pare ca va termina pe un surprinzator loc 4

    E drept profitand de tactica gresita a multor favoriti care au intrat prea tarziu si au rata toate incercarile

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Absolut neasteptat rezultatul, nici nu m-a interesat concursul nedandu-i nici o sansa. A avut incercare ratata pentru bronz

  19. #19
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Din cate am vazut a luat locul 3 la stilul aruncat si locul 4 pe total (adunat cu smuls). Bravo lui

  20. #20
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Da, neasteptat rezultatul bun obtinut, tinand cont ca este un sportiv aflat la inceputul carierei de seniori.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Daca indonezianul rata ultima incercare sau al nostru reusea ultima lui incercare am fi avut bronzul acum ... .. asta este, oricum o performanta venita de nicaieri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •