Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 111

Thread: Kaiac - Canoe

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Kaiac - Canoe

    Intrecerile vor incepe pe 18 august.
    Finalele vor avea loc pe 22 si 23 august.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Ivan Patzaichin e decan

    Apariția la regalul asiatic îi va conferi legendarului Ivan Patzaichin (58 de ani) o simetrie perfectă. Dacă din postura de sportiv bifase deja cinci prezențe, “Amiralul” își va completa în China și cele cinci „cercuri” ca tehnician.

    „E o mare realizare și mă bucur că am ajuns până în acest punct al carierei. În aproape șase decenii de viață, zece olimpiade înseamnă tot atâtea mari satisfacții. În plus, 2008 reprezintă un an important pentru mine și datorită faptului că se vor împlini 40 de ani de la prima medalie de aur – Mexico City 1968 (n.r. - canoe 2 – 1.000 m), alături de Serghei Covaliov“, explică cvadruplul campion olimpic, actual antrenor al lotului de canoe. În Beijing, Patzaichin va fi decanul delegației tricolore la capitolul „selecții“ la JO, dar toată atenția și energia și le canalizează acum în munca depusă cu Florin Mironcic și colegii lui.

    „Aș vrea să celebrez la JO prin posibilele medalii cucerite de elevii mei. După un stagiu de pregătire lângă Antalya și unul la Snagov ne așteaptă un Campionat European de la care sperăm să ne întoarcem cu medalii”, a conchis Ivan, făcând referire la CE de la Milano (15-18 mai).

    Articol din Prosport:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-decan-2604361

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    La Milano, în perioada 15-18 mai, au loc Campionatele Europene de seniori.

    Obiectivul delegației este câștigarea a trei-patru medalii și calificarea a cel puțin un echipaj la JO 2008.

    Nu vor lipsi din Italia Florin Mironcic, Silviu Simiocencu, Florica Vulpe, Florean Mada și Ionuț Anghel.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Astazi Romania a obtinut 1 argint (canoe 4 - 1000m, baieti) si un bronz (kaiac - fete). Voi reveni cu detalii!

    Eurosportul transmite astazi o inregistrare de la 18,30 iar maine de la orele 21.
    Last edited by cata10; 17th May 2008 at 19:03.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Argintul este la canoe 4, proba neolimpica, la fel de neolimpica fiind si proba in care am luat bronz. Din pacate echipajul de caiac 4 masculin a terminat doar pe 4 si deocamdata nu s-a calificat la JO, insa mai spera in functie de invitatiile pe care le va da Federatia Internationala.

    Oricum, caiac-canoe in Romania e in scadere dramatica. M-ar mira sa luam vroe medalie la JO (nici la Atena n-am luat)

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Argintul este la canoe 4, proba neolimpica, la fel de neolimpica fiind si proba in care am luat bronz. Din pacate echipajul de caiac 4 masculin a terminat doar pe 4 si deocamdata nu s-a calificat la JO, insa mai spera in functie de invitatiile pe care le va da Federatia Internationala.

    Oricum, caiac-canoe in Romania e in scadere dramatica. M-ar mira sa luam vroe medalie la JO (nici la Atena n-am luat)
    Ai dreptate; am corectat!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Reportaj de la stirile sportive ale tvr-ului:

    http://www.tvr.ro/articol.php?id=37712&c=137

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In finalele la 500m am luat doar o medalie-aur la canoe 4, in probleme olimpce rezultate dezastruoase, la canoe dublu nici maca nu ne-am calificat in finala

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Romania nu a reusit sa castige nici maca o medalie in finalele la 200m, asadar ramem cu un aur, un arging, 2 medalii de bronz, toate medaliile in probe neolimpice.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Fără calificare la JO

    Ultima zi a Europenelor de la Milano s-a dovedit de aur pentru România. Echipajul masculin de canoe patru (probă neolimpică) a cucerit titlul continental la 500 m. Palmaresul a fost completat de încă o medalie, tot neolimpică, bronz pentru fetele de la kaiac patru pe 1.000 m.

    Prezenți în patru finale ale ultimei zile ale CE, românii au urcat pe podiumul european doar la două dintre ele, ambele neolimpice. Prima medalie românească de aur a acestei competiții a fost adusă de echipajul masculin de canoe patru pe 500 m (Popa, Flocea, Simiocencu și Costache), care a încheiat cursa în 1:39,237. Ambarcațiunea feminină de kaiac patru (Chirilă, Talpă, Vulpeș și Pascu) a cucerit încă o medalie de bronz pe 1.000 m (3:36,400). În cele două finale olimpice, la canoe simplu - 500 m, Florin Mironcic a terminat pe locul patru (1:57,795), iar echipajul masculin de kaiac patru (1.000 m) a terminat pe locul 6. Ghinion teribil pentru acesta din urmă, care a ratat calificarea la Olimpiadă de puțin. Din cele cinci team-uri clasate înainte, patru aveau deja biletul la JO. A terminat în fața noastră și Italia, și peninsularii și-au asiguart viza.

    Astfel, România se întoarce din Peninsulă fără a-și fi îndeplinit o parte din obiectiv, calificarea unui echipaj de kaiac la JO, dar cu un bagaj de patru medalii (aur, argint și două de bronz) toate obținute în probe neolimpice.

    5 canoiști are România la Beijing: Mironcic, Chirilă, Cuculici, C. Popa și Flocea
    Articol din Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-la-jo-2642677

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu cred ca s-a mai intamplat vreodata in ultimii 40 de ani sa n-avem echipaj de caiac la JO. Jenant

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu cred ca s-a mai intamplat vreodata in ultimii 40 de ani sa n-avem echipaj de caiac la JO. Jenant
    Asa este. Trebuie sa ti dau dreptate. Sunt ani buni (cel putin 4) de cand suntem pe o curba descendenta la kaiac - canoe!

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dublul campion olimpic Gorgy Kolonics a murit in urma unui atac de cord in timpul unuit antrenament

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Aur pentru Slovacia la canoe dublu masculin slalom, urmata de Cehia si Rusia.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Germanii s-au cam facut de ras in mansa a doua

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Da, s-au si rasturnat la un moment dat

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Aleou, ce-a patit-o marea favorita Hilgertova la caiac feminin

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Aur Rusia

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    La o distanta uriasa, 15 secunde

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Inca un aur pentru Slovacia, urmata de Australia si Austria in proba de kayac feminin.

    Care Rusia bre ?

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Inca un aur pentru Slovacia, urmata de Australia si Austria in proba de kayac feminin.

    Care Rusia bre ?
    Kaliska nu-i rusoaica? Pe ecranul asta mic mi s-a parut steagul Rusiei, jur

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •