Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 86

Thread: Gimnastica ritmica

  1. #1
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1

    Gimnastica ritmica

    Intrecerile de gimnastica ritmica vor avea loc intre 21 si 24 august 2008. Vor fi 2 finale, pe 23 si 24 august.
    Zbor pana la stele.

  2. #2
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Din pacate, din cate am inteles de la Upy de pe forumul de gimanstica, Romania nu va fi reprezentata de nicio sportiva la acest sport Sperantele noastre se leaga, insa, de junioarele noastre, pentru Londra 2012 (Irina Lalciu, Cristina Lautaru si Alexandra Piscupescu). Oricum, chiar si anul acesta, va fi o competitie frumoasa de vazut, cu frumoasa ucrainianca Anna Bessonova prinmtre favorite la titlu

  3. #3
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Frumoasa ucrainianca Bessonova si-a pierdut mult din sanse dupa ce antrenoarea ei, Deriugina, a fost suspendata de FIG din toate functiile detinute in FIG, i s-a retras dreptul de a participa in mod oficial la vreo competitie a FIG si i s-a retras brevetul de arbitru, fara insa sa se spuna si de ce, si asta in pragul jocurilor olimpice. Acum au rusoiacele cale libera spre medaliile de aur si argint.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  4. #4
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Stiam ca la ritmica se fac multe jocuri de culise,dar chiar asa?
    Cum adica,fara sa i se spuna de ce?

  5. #5
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Ei probabil i-or fi spus ceva, dar oficial nu s-a dat nici un motiv o data cu anuntul de suspendare, s-a facut trimitere la niste puncte foarte generale din regulament pe care le-ar fi incalcat, de genul ca nu respecta alti oficiali, gimnasti, strica imaginea sportului si influenteaza rezultatele concursurilor.
    Deriugina a fost implicata o data, dar acum multi ani, in dezavantajarea unei gimnaste, culmea, ucrainianca, dar care era o concurenta pentru eleva ei Bessonova (la europenele din 2000 parca). Dar atunci a fost sanctionata pentru asta, iar de atunci n-am mai auzit de scandaluri legate de ea. Sa fie inca o data suspendata pentru acelasi lucru, si tocmai acum, si pentru 9 ani, mi se pare cam mult.
    Din ce am inteles de la oameni de pe alte forumuri, dupa 2005 Deriugina a arbitrat doar concursuri mici, care nu sunt sub controlul FIG.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #6
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Sunt f multe jocuri de culise, din pacate...de aceea o clasare in primele 10 ar fi mai mult decat onorabila pt orice alta tara decat din ex-URSS.
    Dar e f adevarat si ca gimnastele cele mai frumoase si mai valoroase tot din tarile acelea provin.

  7. #7
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Kanaeva din Rusia tocmai a castigat AA la Europenele de la Torino! Desi din Rusia, nefiind antrenata de Viner, nu prea a participat la concursuri. Acum ca a castigat, are sanse mari sa plece la Olimpiada...doar daca Viner nu se enerveaza si n-o trimite Cam asa-i in gimnastica ritmica...

    Fetele noastre (junioare acum) au ocupat 3 locuri 6 (echipe, cerc si panglica). Din pacate insa trebuie sa asteptam pana in 2012 ca sa le vedem la JO

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Gimnastele participante

    Rusia: Kanaeva, Kapranova
    Ucraina: Bessonova, Godunko
    Belarus: Zhukova, Charkashyna
    Azerbaidjan: Garayeva, Gimatova
    Bulgaria: Peycheva, Paisieva
    Israel: Risenson, Rivkin
    Canada: Orlando
    Kaz: Yussupova
    Spania: Cid Tostado
    Grecia: Andriola
    Austria: Weber
    Polonia: Mitrosz
    Estonia: Kikkas
    Koreea: Soo Ji

    Wildcard:
    China- Xiao
    Africa:Richard
    Australia: Johnston

    Dupa cum stiti Romania nu va fi reprezentata la gimnastica ritmica....vom avea sanse de participare doar pentru Londra 2012.
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Concursul incepe pe 21 si se termina pe 24 (asa cum s-a scris si mai sus), cand va exista si o transmisiune pe Eurosport, de o ora, de la 14.00, daca nu ma insel. Sporturile precum ritmica sunt dezavantajate din start cu aceste transmisiuni scurte, nici nu ai timp sa-ti dai seama despre ce este vorba in sportul respectiv, daramite sa urmaresti competitia! Am vazut ca in threadul gimnasticii artistice se afirma chiar ca trambulinele si ritmica nu intereseaza pe aproape nimeni. Ei bine, suntem o mana de oameni care am dori sa urmarim si aceste transmisiuni "amarate" ale acestor competitii "neinteresante"...In fine, succes fetelor, sper sa faca un spectacol frumos!

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Upy View Post
    Concursul incepe pe 21 si se termina pe 24 (asa cum s-a scris si mai sus), cand va exista si o transmisiune pe Eurosport, de o ora, de la 14.00, daca nu ma insel. Sporturile precum ritmica sunt dezavantajate din start cu aceste transmisiuni scurte, nici nu ai timp sa-ti dai seama despre ce este vorba in sportul respectiv, daramite sa urmaresti competitia! Am vazut ca in threadul gimnasticii artistice se afirma chiar ca trambulinele si ritmica nu intereseaza pe aproape nimeni. Ei bine, suntem o mana de oameni care am dori sa urmarim si aceste transmisiuni "amarate" ale acestor competitii "neinteresante"...In fine, succes fetelor, sper sa faca un spectacol frumos!

    Nu e vina televiziunilor ca sunt sporturi nu foarte po****re. Nu poti sa te plangi, Eurosportul a transmis chiar foarte multa gimnastica ritmica

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Upy View Post
    Concursul incepe pe 21 si se termina pe 24 (asa cum s-a scris si mai sus), cand va exista si o transmisiune pe Eurosport, de o ora, de la 14.00, daca nu ma insel. Sporturile precum ritmica sunt dezavantajate din start cu aceste transmisiuni scurte, nici nu ai timp sa-ti dai seama despre ce este vorba in sportul respectiv, daramite sa urmaresti competitia! Am vazut ca in threadul gimnasticii artistice se afirma chiar ca trambulinele si ritmica nu intereseaza pe aproape nimeni. Ei bine, suntem o mana de oameni care am dori sa urmarim si aceste transmisiuni "amarate" ale acestor competitii "neinteresante"...In fine, succes fetelor, sper sa faca un spectacol frumos!
    Upy, tot acolo -pe thread-ul de artistica s-a afirmat ca sunt unii pe care-i intereseaza. Mai ales ritmica - unde avem junioare de valoare si pe care sper sa le vedem cu medalii la seniaore.
    Mie personal imi place si trabulina - iar pentru adeptii "artisticei" - as zice ca trambulina ar fi o varianta de afirmare a unor sportivi ce nu "prind" lotul dar sunt totusi talentati.

  12. #12
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #13
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    !Puteti urmari toata competitia, online, aici http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ Astazi, de la orele 11.50 (ora Romaniei) pe "Live 02" - calificarile (transmisiune fara comentarii, ce tine pana la 15.45 )

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Merci mult Upy! Sper sa pot sa vad de aici la serviciu

  15. #15
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Cu placere!

    Transmisiunea incepe intr-un minut. Abia astept!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Ori m-am prostit de tot, ori tot zice ca incepe la 12 (9:55GMT) si nu incepe nimic
    Noi stiu ca suntem la GMT+2... Poate m-am ramolit ca mi-e un somn in ultimul timp...

    edit: Probabil ca da, e GMT+3 dupa ora de vara - ca mai sunt si alte transmisii la 9:... care nu au inceput
    adica incepe transmisia in 25 de minute
    Of, tare mi-e frica sa nu apara sefa in spatele meu ca e pericol. Si gata uitatul meu pe net...
    Last edited by ancaqwe; 21st August 2008 at 12:31.

  17. #17
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Ai dreptate, insa presupun ca exista o intarziere. Ar trebui sa inceapa in cateva minute, pentru ca, daca auzi, se fac reglarile la sonor.

  18. #18
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Se pare ca intr-adevar a existat o intarziere, competitia incepe la 13.00, adica intr-un sfert de ora. Din nou, adresa: http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ , canalul Live 02!

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Mie nu imi merge deloc Macar ascult muzica...
    O imagine, 15s pauza, alta imagine, 15s pauza... Dar macar muzica se aude bine
    Kaiac-Kanoe a mers la perfectie azi dimineata!

  20. #20
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ancaqwe View Post
    Mie nu imi merge deloc Macar ascult muzica...
    O imagine, 15s pauza, alta imagine, 15s pauza... Dar macar muzica se aude bine
    Kaiac-Kanoe a mers la perfectie azi dimineata!
    Banuiesc ca folosesti Explorer, nu? Altfel nu ti-ar fi mers deloc. Apoi, trebuie sa ai instalat Macromedia player...S-ar putea sa fie si din cauza conexiunii tale, daca zici ca-ti merge cand da, cand nu.
    Fetele-s cam timorate azi, unele dintre ele. Anna a avut o coarda de vis, doar 17.950, nu a trecut de 18 Kanaeva a scapat la coarda. Kapranova ma adoarme, si totusi, are cea mai mare nota din concurs pana acum...

  21. #21
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ancaqwe View Post
    Of, tare mi-e frica sa nu apara sefa in spatele meu ca e pericol. Si gata uitatul meu pe net...
    Ce draguta esti,Anca!

    O convingi tu cumva ca asa un sport gratios nu se poate sa nu-l vezi.
    Bafta!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •