Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 86

Thread: Gimnastica ritmica

  1. #64
    sport legend Andraf's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Am vazut finala de azi... Bessonova a fost furata de arbitrii in rotatia 3, a iesit plangand saracuta... Dupa urmatoarea concurenta, concursul s-a intrerupt timp de 20 min sau mai mult pentru ca Anna facuse contestatie. In acest timp ii aratau pe arbitrii cum urmareau exercitiul Bessonovei la maciuci pe monitoare, pana la urma i-au schimbat nota finala (nu stiu unde i-au dat mai mult:tehnic, artistic sau executie) cu vreo 0.250p. O ajunsese din urma pe Kapranova la sfarsitul rotatiei 3, desi aveau acelasi punctaj totusi Anna aparea pe locul 3 (probabil sunt alte criterii care se iau in considerare in caz de egalitate).
    In rotatia 4 Kapranova greseste iar, Besonova reuseste sa-si pastreze pozitia a treia, Zhukova (BLS) a luat-o inaintea Annei. Asadar Anna a luat BRONZ la Beijing!!!
    Cred ca e inutil sa va spun cum aplauda publicul in acele momente cand concursul a fost intrerupt... Rusine arbitrilor de la ritmica!!!

  2. #65
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Se pare ca si-au dat iar in petec,de ce oare nu ma mir?!
    Eu astept impresiile lui Upy.

  3. #66
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andraf View Post
    Am vazut finala de azi... Bessonova a fost furata de arbitrii in rotatia 3, a iesit plangand saracuta... Dupa urmatoarea concurenta, concursul s-a intrerupt timp de 20 min sau mai mult pentru ca Anna facuse contestatie. In acest timp ii aratau pe arbitrii cum urmareau exercitiul Bessonovei la maciuci pe monitoare, pana la urma i-au schimbat nota finala (nu stiu unde i-au dat mai mult:tehnic, artistic sau executie) cu vreo 0.250p. O ajunsese din urma pe Kapranova la sfarsitul rotatiei 3, desi aveau acelasi punctaj totusi Anna aparea pe locul 3 (probabil sunt alte criterii care se iau in considerare in caz de egalitate).
    In rotatia 4 Kapranova greseste iar, Besonova reuseste sa-si pastreze pozitia a treia, Zhukova (BLS) a luat-o inaintea Annei. Asadar Anna a luat BRONZ la Beijing!!!
    Cred ca e inutil sa va spun cum aplauda publicul in acele momente cand concursul a fost intrerupt... Rusine arbitrilor de la ritmica!!!
    Eu am vazut tot concursul incepand cu coarda Bessonovei.

    Doar cateva rectificari: i s-a marit doar nota de la dificultate cu 0.050p (cred ca numai la asta se poate face contestatie, similar cu GA). Pauza a fost de vreo 10 min si sincer mie imi era mila de bielorusa, ca treb sa astepte in picioare, se tot stergea de transpiratie pe maini si pe fata, parea f stresata.

    In rest, mie mi-e clar ca iesea Kapranova pe 2 daca nu ar fi gresit atunci la maciuci. Asa n-au mai avut ce sa-i faca si a iesit pe 4. Mie ea mi-e cea mai antipatica (nu stiu cum o fi in realitate, dar are o mutra aroganta...). Kanaeva mi se pare mult mai retinuta si mai modesta, si parca si ea isi dadea seama ca-i umflau extraordinar de mult notele (asta e parerea mea).

    Anna a gresit si ea, dar mult mai putin decat Kapranova si nu era drept ca se aflau la egalitate dupa 3 rotatii...eu cred ca au cam depunctat-o la toate obiectele (si dupa coarda si dupa cerc aproape plangea la vederea notelor, ambele sub 18). In final a terminat pe 3, la 0.050p de argint, dar cred ca mai mult de argint oricum n-ar fi meritat in concursul asta...Mi se parea trista, obosita, cum zicea Upy ieri. S-o fi saturat si ea de luptat in continuu cu arbitrii, cu mancatoria intre antrenoare etc...

    Mi-a placut ff mult de Acid, are ceva al ei care te atrage, si de asemenea mi-a placut f mult Simona, bulgaroaica...pacat de ea ca a scapat si coarda si a gresit si la panglica...mi se pare f buna.

    Cam atat...nu ma pricep f mult, astea au fost mai mult impresii "artistice".

  4. #67
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Buna seara tuturor! Rezultatele oficiale le gasiti, ca si mai inainte, aici: http://results.beijing2008.cn/WRM/EN...html#GRW001104
    Ma bucur sa vad mai multe comentarii dupa aceasta finala, le voi citi pe toate pe indelete.
    Referitor la filmulete, exista o problema cu Youtube. Se pare ca nu este voie sa fie postate videoclipuri de la Olimpiada. Utilizatorii de pe rsg.net scriau ca proprietarii "vaneaza" orice are legatura cu Beijing si sterg. Asadar, nu stiu daca aceasta situatie se va remedia, filme exista, insa trebuie downloadate, din pacate.
    Comentariile mai incolo, acum vreau sa mai urmaresc finala inca o data, ca sa imi fac o idee mai clara asupra tot ce s-a intamplat (si s-au intamplat multe). Pe scurt, vechile jocuri de culise care indeparteaza din ce in ce mai multi fani ai acestui sport frumos. Inimi frante, esec pentru unii, victorie pentru putini.
    In curand, si impresii.

  5. #68
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am reusit sa vad ce au dat la eurosport,un rezumat cu citeva exercitii,din pacate doar ultimele doua rotatii(pe care le vazusem si ieri) si nu toate sportivele.Comentariul Irinei Deleanu,ca de obicei foarte bun,al Yvonnei in nota obisnuita(ridicol pe alocuri).
    La Anna,Irina a spus ca o tin arbitrele la 17,ooo;A mai spus de centrul lui Viner de la Moscova si ca "cine nu trece pe-acolo nu poate aspira la performanta"-discutia a fost despre sportivele din Azerbaidjean.
    A laudat-o foarte tare pe Kanaeva si pe Anna,si pe Almudena;de bieloruse a spus ca au corpul foarte bine si atent lucrat.
    Pentru finala de la ansambluri a zis ca ea merge pe mina Rusiei,dar ca nu trebuie trecut cu vederea ansamblul Italiei si nici cel al Chinei.De chinezoaice a zis ca a surprins-o faptul ca sunt toate de 1,80 si ca s-au prezentat foarte bine.Eu sper doar sa se noteze corect,daca e pe bune,nu-i suparare.
    Miine Eurosportul da un rezumat de la ora 14,00 ora Romaniei.

    Consideratii estetice:mor dupa costumele lor,unele sunt cam incarcate,dar in general sunt atit de frumoase,iar cind se potrivesc si cu muzica si cu interpretarea,ce poate fi mai frumos?!

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Am reusit sa vad ce au dat la eurosport,un rezumat cu citeva exercitii,din pacate doar ultimele doua rotatii(pe care le vazusem si ieri) si nu toate sportivele.Comentariul Irinei Deleanu,ca de obicei foarte bun,al Yvonnei in nota obisnuita(ridicol pe alocuri).
    La Anna,Irina a spus ca o tin arbitrele la 17,ooo;A mai spus de centrul lui Viner de la Moscova si ca "cine nu trece pe-acolo nu poate aspira la performanta"-discutia a fost despre sportivele din Azerbaidjean.
    A laudat-o foarte tare pe Kanaeva si pe Anna,si pe Almudena;de bieloruse a spus ca au corpul foarte bine si atent lucrat.
    Pentru finala de la ansambluri a zis ca ea merge pe mina Rusiei,dar ca nu trebuie trecut cu vederea ansamblul Italiei si nici cel al Chinei.De chinezoaice a zis ca a surprins-o faptul ca sunt toate de 1,80 si ca s-au prezentat foarte bine.Eu sper doar sa se noteze corect,daca e pe bune,nu-i suparare.
    Miine Eurosportul da un rezumat de la ora 14,00 ora Romaniei.

    Consideratii estetice:mor dupa costumele lor,unele sunt cam incarcate,dar in general sunt atit de frumoase,iar cind se potrivesc si cu muzica si cu interpretarea,ce poate fi mai frumos?!
    Doar pe alocuri?

  7. #70
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Doar pe alocuri?
    Pe ici pe colo,si anume in punctele esentiale

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Rusia castiga la ansambluri in fata Chinei. Proteste ale Italiei clasata pe 4

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    480
    Reputatie
    1
    Sunt revoltata ca TVR nu transmite acest sport al frumusetii si gratiei sportive. Mi se pare realmente inadmisibil atata vreme cat exista doua canale care ar putea face acest lucru (TVR1 si TVR 2). Au fost atatea transmisii inutile cu inregistrari si reluari ale reluarilor incat...In fine! Dupa parerea mea TVR merita din plin

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 1234 View Post
    Sunt revoltata ca TVR nu transmite acest sport al frumusetii si gratiei sportive. Mi se pare realmente inadmisibil atata vreme cat exista doua canale care ar putea face acest lucru (TVR1 si TVR 2). Au fost atatea transmisii inutile cu inregistrari si reluari ale reluarilor incat...In fine! Dupa parerea mea TVR merita din plin
    meriti tu. Si mie imi place hocheiul pe iarba. Ce vrei sa injur TVR fiindca nu transmite?

  11. #74
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    TVR s-a axat mai mult pe sporturile cu participare romaneasca.
    In 2012 va transmite cu siguranta si ritmica ca atunci avem si noi sanse sa avem reprezentante la acest sport!
    Pana atunci nu am nimic sa le reprosez celor de la TVR
    www.fangymnastics.com

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    480
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    meriti tu. Si mie imi place hocheiul pe iarba. Ce vrei sa injur TVR fiindca nu transmite?
    Daca tu vrei sa-l injuri ,e problema ta. Eu am expus decent un punct de vedere personal.

    P.S. : te si plateste TVR in postura de avocat, sau o faci pro bono?

  13. #76
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Finala de sambata era asteptata de multi fani cu sufletul la gura inca de la Patras din 2007. Majoritatea se asteptau la o reluare a celor intamplate acolo, in sensul ca, din nou, arbitrii vor gresi si vor fi corecti. Insa nu a fost sa fie.
    Pe primul loc, Evgenia Kanaeva - a fost mult mai constanta sambata decat in zilele din calificari, a reusit sa se concentreze foarte bine, i-au reusit aproape toate exercitiile perfect. Oricum, ea pleca in aceasta cursa cu o multime de avantaje: 1. Este rusoaica 2.Are elemente extrem de grele, pe care niciuna dintre oponentele ei nu le-au executat, elemente ce aduc puncte bune. Ati vazut cu ce diferenta enorma, aproape batatoare la ochi, a terminat concursul (ea a terminat cu 75.5, iar Zhukova, locul 2, cu 71.925). Au si fost umflate notele de la bun inceput, pentru a-i asigura titlul, insa sambata, a fost intr-adevar cea mai buna. Iata un link pentru exercitiul ei de la cerc, fisier pe care nu trebuie sa il downloadati, puteti sa-l vizionati ca pe Youtube: http://www4.zippyshare.com/v/79630795/file.html Este un exercitiu superb! A facut greseli minore, pentru ea nu s-au pus la socoteala bineinteles . Ultima pirueta este specialitatea ei, este un element care nu-i iese intotdeauna, insa acum l-a executat perfect. Este de mare efect si este evident si foarte greu. Este acel gen de element care o departajeaza de celelalte. Insa si este masiv avantajata de arbitre. La fel ca si celelalte concurente, Evgenia nu termina anumite piruete, nu are pozitiile perfecte in altele s.a.m.d., insa asta e situatia! Ma astept la o domintatie gen Kabaeva de acum inainte din partea ei. In general, mi-a placut de Evgenia sambata, dupa cum spunea si dna Irina Deleanu, are acea carisma care este necesara unei gimnaste, in afara de calitatile fizice. La doar 18 ani, este campioana olimpica! Felicitari!
    Pe locul 2 - Inna Zhukova din Belarus. NU pot sa spun ca a stralucit, rareori o vezi pe Inna aducand acea magie pe covor. Desigur, nu este numai vina ei, o multime de factori contribuie la aceasta impresie a mea. Sambata, ea si-a facut treaba foarte bine, nu a ratat, insa, dupa parerea mea, ea a luat argintul din cauza nenorocului Annei in fata arbitrilor. Si ea era destul de trista dupa ce a aflat ca a castigat o medalie olimpica, nu a afisat acea bucurie absolut normala, dupa ce afli ca tocmai vei fi medaliata la o Olimpiada, mai ales ca Inna nu are titluri europene sau mondiale (poate doar pe alocuri s-o mai fi lasat Viner sa urce pe podium). Daca va uitati la rezultatele ei, veti vedea ca a fost intotdeauna in preajma locului 4. Asa ca sambata m-as fi asteptat sa reactioneze altfel. Cine stie care o fi fost motivul acestei retineri...Unii spun ca poate era constienta de faptul ca tocmai medalia ei nu este cea meritata. Poate, n-avem de unde sa stim, cert este ca, iata, dupa multi ani de incercari de a trece pe podium, Inna a reusit, si in ce competitie! Asadar, mari rasturnari de situatie comparativ cu Europenele de la Torino.
    Pentru Anna Bessonova nu a fost cea mai buna zi, dupa cum ati observat aproape cu totii. A inceput cu un exercitiu la coarda care a mers excelent pana in momentul in care, executandu-si elementul de originalitate, pe care numai ea stie sa-l faca, a pierdut controlul corzii si a fost depunctata la greu. A si terminat, ca si in calificari, dupa muzica; a primit 17.975. Prea putin, zic eu, pentru ca in afara ca a scapat unul din capetele corzii si ca a terminat dupa muzica, exercitiul a fost perfect. A urmat apoi cercul: din nou, a inceput bine, insa gradat a facut greseli, pana la ultima saritura, pe care a gresit-o. A primit 17.775. O nota aproape de adevar, zic eu, pentru ca prea a dat-o in bara la niste lucruri care sunt esentiale. Insa dupa cum ati relatat si voi, marele scandal a venit la maciuci. Probabil ca s-a ambitionat, a iesit pe covor hotarata sa faca un exercitiu perfect. Si asa a si facut, fara exagerare! Nu am vazut-o sa faca acel program atat de bine niciodata. A punctat fiecare element, totul a fost clar (o singura greseala minora am vazut, i-a lipsit din rotatie la o pirueta attitude cu 5 rotatii). A fost expresiva, manuirea a fost impecabila...Nu aveai ce sa-i reprosezi, mai ales comparand cu primele doua rotatii. Se si vedea pe fata ei ca stia ca trebuia sa primeasca cel putin 18 pentru acest exercitiu, noi am aproximat ca 18.400 ar fi fost mai mult decat corect. Nota arbitrilor: 17.850! De obicei, nu o vezi pe Anna plangand in timpul unei competitii, cel mult dupa, insa cred ca a fost prea mult pentru ea. Contestatia nu a fost de folos, daca nu i-au ridicat nota la cat merita, mai rau parca si-au batut joc de ea dandu-i 17.900. Evident, cu o nota meritata la maciuci ar fi luat argintul in final. Noi, cei de pe rsg.net, care am discutat pe chat room, am fost bineinteles revoltati de ceea ce se intampla: de faptul ca nota era penibila, de faptul ca Irina Viner se afla alaturi de Abruzzini si de arbitre, discutand nota Annei la contestatie (!), si de faptul ca spectatorii nu prea reactionau la ce se intampla de fapt pe covor! Mai incolo, am observat ca si-au mai revenit, sustinand-o pe Bessonova. Ultimul exericitiu: panglica, care a iesit bine, nu perfect, a avut cateva greseli (una dintre ele, vizibila pentru oricine, a cazut dintr-o pirueta in cambre, chiar la final, insa per total mi-a placut). A primit 18.225. Era, la acest moment, important sa o depaseasca pe Kapranova. Saraca Anna, a avut parte de mari emotii si la maciuci, si la panglica. In sfarsit, Bessonova a urcat pe podium, nu pe treapta pe care si-ar fi dorit, insa mai mult nu a putut, mai mult nu au vrut sa-i dea. Dupa mine, merita argintul, desi Zhukova a fost mai curata. Mi s-a parut destul de obosita, am mai spus-o, nu a facut fata presiunii asa cum ma asteptam, asa cum o face ea de obicei, insa o admir foarte mult pentru faptul ca, desi a fost furata la maciuci, a reusit cu succes sa treaca si de panglica, sa faca spectacol, sa emotioneze spectatorii, sa termine cu brio concursul. Pentru asta, un mare bravo pentru Anya! Oricum, ea ramane, alaturi de Almudena Cid, una dintre cele mai iubite gimnaste ale GR, orice rezultat ar obtine. Si, precum declara si ea, asta este cel mai important.
    Pe locul 4, iubita mea, Olga Kapranova. As vrea sa o vorbesc de bine pe aceasta fata, insa nu prea am ce sa spun. In afara de faptul ca e lunga cat o zi de post si ca e flexibila...nu prea am ce sa descriu la ea. Maciucile au fost un dezastru, a luat 16.950 ( http://www2.zippyshare.com/v/10489882/file.html ), panglica este un kitsch absolut, este gresit din toate punctele de vedere (coregrafie, muzica, costum, TOT). Locul 4 este mult, mult prea mult pentru ea. Daca ar fi sa stau sa-i analizez toate greselile, umplu vreo 3 pagini.
    Pe locul 5 Aliya Yussupova. Aliya a mers destul de bine, in sensul ca nu a ratat prea mult (tin sigur minte ca a scapat panglica) insa exercitiile sale n-au sare, n-au piper. Fata asta este fada. Dar sa zicem ca nu asta ar fi problema, insa, pentru ca este si ea una dintre fetitele lui Viner, a urcat mai sus decat trebuia. Idem locul 4 si 6, respectiv Kapranova si Aliya Garayeva. Garayeva are talent insa este destul de neatenta in executie, este neglijenta. Nu a putut duce pana la capat un exercitiu curat, intotdeauna nu termina un element, nu are manuire de un nivel de locul 6 la Olimpiada etc etc.
    Si am ajuns si la saraca Natalia Godunko, abia pe locul 7! La prima rotatie, la coarda, a scapat chiar pe final de exercitiu, a iesit si de pe covor coarda...Este extrem de ciudat sa o vad pe Nata scapand pentru ca ea, alaturi de Peycheva, au cele mai bune tehnici de manuire! Insa un moment de neatentie a costat-o mult (a primit 16.700, un scor mult mult prea mic). Dar arbitrii nu s-au oprit aici. Cercul a fost aproape perfect. A primit 17.500. Maciucile, la fel (cu mici ezitari). Scor: 17.525. La panglica primeste 17.125, pentru un exercitiu cu foarte putine greseli. Exercitiile Nataliei au fost de mare clasa, s-a concentrat bine, insa, ca de obicei, si precum am si prezis, nu a fost lasata sa se apropie de podium. Eu, cel putin pentru cerc, cred ca ar fi meritat sa treaca de nota 18. Ea este, in acest moment, cea mai dezavantajata gimnasta. Ma mir ca a avut curajul si puterea a concureze in asemenea conditii atatia ani de zile! Cel putin in ultimii doi ani, cand a progresat foarte mult, Natalia ar fi meritat niste medalii importante, macar in finalele pe obiecte, daca nu la compus. Are niste compozitii superbe, am mai spus-o. Este o gimnasta completa, cu mare experienta si temperament. Mare pacat de ea! Cred ca va pleca cea mai trista de la aceasta Olimpiada, cu niste amintiri amare.
    Almudena Cid a fost constanta, cu foarte foarte putine greseli. Si-a indeplinit visul, a sarutat pentru ultima oara covorul, cu mare demnitate, ca o mare gimnasta ce este! Daca ati urmarit transmisiunea de pe Eurosport, ati auzit si comentariul dnei Deleanu si ce spunea ea despre importanta acestui moment in viata Almudenei si in viata oricarei gimnaste. Sa stii ca acel exercitiu a fost si ultimul din cariera ta...trebuie sa fie un sentiment coplesitor.
    Locul 9, Irina Risenzon. Ar fi fost ultima daca nu rata la greu Peycheva. Nu a stralucit ca in calificari, imi pare rau de ea. Oricum, mai are de progresat daca are pretentii la primele 10 locuri din lume. Nu cred ca merita sa intre in finala, pana la urma. Se observa clar diferenta de clasa dintre ea si celelalte finaliste. Mai are de muncit pana sa ne convinga de faptul ca este o adevarata gimnasta, nu numai o fata zambitoare care se indoaie pe covor.
    Si in final, Simona Peycheva pe locul 10. Ca de obicei, Simona nu reuseste sa se concentreze, presiunea concursului a fost prea mare pentru ea. S-a comportat la fel ca acum 4 ani, la Atena. A avut greseli stupide (a scapat o maciuca din mana la final de exercitiu) si arbitrele au avut grija sa o depuncteze la cea mai mica eroare. Alaturi de Godunko, Simona a fost indepartata intentionat cat mai departe de podium, dupa parerea mea (nefiind vorba de aceste JO, totusi, unde nu a reusit o performanta satisfacatoare). Ca valoare, ea este, in general, mult deasuprea Kapranovei, lui Risenzon, Garayeva etc.
    Cam astea ar fi impresiile mele. Daca aveti intrebari, va "ascult"!

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai singura intrebare: ai vazut finala la ansambluri? A fost furata Italia? Intreb fiindca a iesit mare scandal

  15. #78
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc mult,Upy.
    Aceeasi intrebare am si eu,cu privire la ansambluri.Am vazut transmisia eurosport,cu Irina Deleanu si din fericire de aceasta data cu Cristian Topescu,pretioasa ridicola fiind lasata sa se odihneasca.Domnul Topescu are bun simt,stie cind sa taca.

    Mie mi s-a parut ok clasamentul,dar m-au impresionat toate,mi s-au parut frumoase si spectaculoase,evident parerea mea e de amator;Am vazut ca italiencele au inceput sa plinga dupa evolutia chinezoaicelor,inainte sa apara notele,sau asa mi s-a parut mie.

    Robert,cine a facut scandal si la ce nivel:sportivi,antrenori,oficiali?Cred ca aceasta federatie ar trebui scuturata bine,dar mi-a greu sa cred ca se va intimpla,par incremeniti in rele daca isi permit sa faca pe fata lucruri care n-ar trebui facute.

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Multumesc mult,Upy.
    Aceeasi intrebare am si eu,cu privire la ansambluri.Am vazut transmisia eurosport,cu Irina Deleanu si din fericire de aceasta data cu Cristian Topescu,pretioasa ridicola fiind lasata sa se odihneasca.Domnul Topescu are bun simt,stie cind sa taca.

    Mie mi s-a parut ok clasamentul,dar m-au impresionat toate,mi s-au parut frumoase si spectaculoase,evident parerea mea e de amator;Am vazut ca italiencele au inceput sa plinga dupa evolutia chinezoaicelor,inainte sa apara notele,sau asa mi s-a parut mie.

    Robert,cine a facut scandal si la ce nivel:sportivi,antrenori,oficiali?Cred ca aceasta federatie ar trebui scuturata bine,dar mi-a greu sa cred ca se va intimpla,par incremeniti in rele daca isi permit sa faca pe fata lucruri care n-ar trebui facute.
    Presedintele Comitetului Italian Olimpic l-a criticat dur pe celalalt italian Bruno Grandi, presedintele FIG, acuzandu-l ca patroneaza o hotie generalizata. Ma rog, supararea vine de la inele unde ei cred ca meritau medalie si de la finala de azi la ritmica. Bine, au uitat hotiile prin care Italia a ajuns campioana europena la gimnastica artistica si Ferrari campioana mondiala absoluta

  17. #80
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Da,ne revoltam cind ne convine;de ce n-au vazut si ca se arbitreaza cu doua unitati de masura,si acum si altadata?(ce-ai spus in ultima parte)
    Eu as vrea ca si ai nostri sa mai protesteze,nu neaparat cu iesiri in presa,dat o analiza acolo,in comitetele din care fac parte,ar fi binevenita,nu sa schimbe rezultate,dar sa se straduiasca mai mult in viitor.

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    480
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Da,ne revoltam cind ne convine;de ce n-au vazut si ca se arbitreaza cu doua unitati de masura,si acum si altadata?(ce-ai spus in ultima parte)
    Eu as vrea ca si ai nostri sa mai protesteze,nu neaparat cu iesiri in presa,dat o analiza acolo,in comitetele din care fac parte,ar fi binevenita,nu sa schimbe rezultate,dar sa se straduiasca mai mult in viitor.
    Din toti anii (multi!) de cand urmaresc gimnastica romaneasca (si nu numai) am inteles ca singurul nostru "protest" valabil este valoarea. Orice alta incercare de a protesta ar fi numai o lupta inutila cu morile de vant.

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Upy View Post
    Cam astea ar fi impresiile mele. Daca aveti intrebari, va "ascult"!
    Upy, in primul rand, multumesc mult de impresii si link-urile la filmulete.

    Daca se poate compara, fetele noastre cam unde ar fi fost in ierarhie (ma refer la una reala nu cu avantaje/dezavantaje) si ce sanse au sa mai creasca?

  20. #83
    senior Upy's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    176
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai singura intrebare: ai vazut finala la ansambluri? A fost furata Italia? Intreb fiindca a iesit mare scandal
    Nu, nu am putut sa o vad, insa din cate am citit pe rsg.net, a fost intr-adevar scandal mare...O sa descarc si eu filmulete sa vad ce s-a intamplat...iar.

    Daca se poate compara, fetele noastre cam unde ar fi fost in ierarhie (ma refer la una reala nu cu avantaje/dezavantaje) si ce sanse au sa mai creasca?
    O comparatie cu senioarele nu se poate face acum. Prima noastra gimnasta care va intra la senioare este I. Lalciu, abia anul viitor, cand implineste 16 ani. Pe langa faptul ca fetele sunt intr-un progres constant, acesta nu se va opri, bineinteles, o data cu senioratul. Pentru o gimnasta, primul an la senioare este numai de acomodare, sunt foarte rare cazurile cand vezi o campioana mondiala la o varsta asa de frageda. Pana si Kanaevei, care este un talent innascut, i-au trebuit 2 ani sa "sparga gheata". Este foarte greu sa concurezi cu "titanii" deodata, fiind obisnuita cu un nivel mai scazut. Asa ca, in primul an rezultatele vor fi mai mult ca sigur slabe. Nici nu poti sa ceri mai mult, este o tranzitie foarte grea. Avand in vedere ca varsta de 16 ani este dificila pentru orice adolescenta, aceasta dificultate este inzecita pentru o gimnasta. In general, senioarele ajung la maturitate (in adevaratul sens al cuvantului, adica din toate punctele de vedere) abia dupa cam 3 sau 4 ani de la intrarea la senioare. Un caz foarte simplu: Bessonova. Nu a fost ea mereu gimnasta completa pe care o vedem acum. Pe an ce trece, ea devine mai buna. Asa ca, acel cliseu cu diamantul neslefuit se aplica in totalitate in GR. Referitor la fetele noastre, sunt absolut sigura ca cel putin una dintre ele se va clasa printre primele 24, ca sa participe la JO 2012! La cum s-au prezentat o parte dintre gimnastele prezente la Beijing, si daca fetele noastre continua sa progreseze in ritmul in care au facut-o pana acum, mai mult ca sigur vom avea reprezentante la urmatoarea Olimpiada. Chiar si acum, cand toate cele 3 componente ale Lotului sunt junioare, se poate observa diferenta de clasa intre ele si cateva dintre participantele la JO din acest an. Sa vedem ce ne va rezerva si noul cod de punctaj care le va ghida in urmatorii patru ani. Oricum, pentru ele, Londra 2012 este Tinta si asa cum a declarat si Irina Deleanu, pentru asta se antreneaza ele atat de greu. Se schimba generatia, dintre gimnastele ce au participat la aceste JO multe se vor retrage in curand. Deci raspunsul la intrebarea ta nu este clar inca, depinde de o multime de lucruri. Cert este ca acolo, la lot, se face munca foarte serioasa, asta pot sa va garantez si sunt sigura ca in anii ce vor urma toate gimnastele din Romania vor face o figura foarte frumoasa pe plan international.

  21. #84
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc,Upy,revino dupa ce te-ai edificat,aici sau la sectiunea de ritmica de "acasa",te gasim noi.
    Si,cind ai ceva noutati despre fetitele noastre,spune-ne si noua,chiar vrem sa aflam dar din pacate nu prea avem de unde.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •