View Poll Results: Castiga SUA?

Voters
57. You may not vote on this poll
  • da

    37 64.91%
  • nu

    20 35.09%
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 232 to 241 of 241

Thread: Baschet

  1. #232
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    Maggot nu e vorba numai de sanatate, e vorba ca TRISEAZA.
    ai dreptate...

    dar nu-mi spune ca americanii n-au fost supusi unor controale...mai ales ca au castigat
    We wont be out-tanked!!!

  2. #233
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    ca tot a ajuns discutia in sfera asta, treaba e sa mai si VREI sa prinzi pe cineva, ori in majoritatea sporturilor nu e cazul, risca mult prea mult.
    Both teams played hard.

  3. #234
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by spiritt23 View Post
    Nu de Calderon era vorba, ci de Rudy Fernandez! Si nu trebuie sa cad in genunchi de admiratie in fata unei echipe venite special sa razbune esecurile zgomotoase din ultimul timp. Caseta, nu mi se pare ca ABSOLUT toti sunt asa de superstaruri la echipele lor, pentru ca a fi Carlos Boozer la Utah sau Jason Kidd la Dallas nu mi se pare cine stie ce! Kidd, cel putin, e ruginit rau...Howard e monstru blind dar nu are fire de copil ci minte de copil. Si realizari in concordanta in finala. Asa joaca Nr.1 la rebounds? Iar demonstratia ca trebuie aplaudati ca n-au fost penibili ca acum 4 ani e deja exagerata! Cine a venit la JO cu senzatia ca toata lumea tre' sa se prosterneze si cine si-a luat-o rau in 2004? Nu mai spun ca la editia asta americanii n-au avut parte decit de UN adversar serios, si ala in finala...Nu ma contrazic deloc in momentul in care spun ca nu mai sunt spectatorii din 92 si 96, carora le era frica sa faca un fault si acum au fost in dese momente spaniolii peste ei( 30-21 in sfertul 2, 37-31 la recuperari, 38-74 FG Spania, 39-65 SUA). Cifrele astea nu mint.
    continui sa te contrazici.
    n-au fost penibili ? au luat AURUL !!!
    mi se pare cumva la polul opus fata de "a fi penibil".

    si-au luat-o rau in 2004 ?
    au luat bronzul. daca asta e luat rau, atunci ce sa mai zic de alde branisteanu si gasca lui de anti-americani ? aia atunci ce au realizat ? au ajuns macar la fo olimpiada ? ei cum si-au luat-o ? cu sau fara vaselina ?

    nu au avut parte decit de 1 adversar serios ?
    parca adineauri spuneai ca restul echipelor s-au apropiat ca valoare. si iti aduc din nou aminte ca "adversarul serios" si-a furat-o ... serios in grupe. 30+ puncte .... asta e luat rau.


    impresia mea e ca tu ai tinut cu americanii dar ai fost dezamagit de faptul ca nu au dominat. la nivel logic ejti de acord cu faptul ca restul lumii s-a apropiat ca valoare, la nivel sentimental insa inca te astepti ca americanii sa domine ca in 92 si 96. probabil ca la nivelul ala nu vor mai domina vreodata, DAR asta nu inseamna ca nu-s cea mai buna echipa a lumii sau ca nu vor continua sa cistige olimpiade dupa olimpiade. cumva pari suparat pe ei ca nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor tale, si ca dominatie, si ca spectacol.

    cred ca pe undeva suntem de acord (si eu voiam sa domine US mai clar), doar ca eu dau vina pe coach K. eu zic ca daca aveau un antrenor ca lumea, nu acelasi care a stricat meciul cu grecii, americanii ar fi dominat. jucatorii au facut doar ce li s-a zis. nu poti sa le reprosezi asta.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #235
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    impresia mea e ca tu ai tinut cu americanii dar ai fost dezamagit de faptul ca nu au dominat. la nivel logic ejti de acord cu faptul ca restul lumii s-a apropiat ca valoare, la nivel sentimental insa inca te astepti ca americanii sa domine ca in 92 si 96. probabil ca la nivelul ala nu vor mai domina vreodata, DAR asta nu inseamna ca nu-s cea mai buna echipa a lumii sau ca nu vor continua sa cistige olimpiade dupa olimpiade. cumva pari suparat pe ei ca nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor tale, si ca dominatie, si ca spectacol.
    da.cam asa ma simt si eu.imi pare rau ca nu am prins si eu inca acel dream team care sa spulbere tot.de aceea ma asteptam ca acum poate sa se intample ceva.mai asteptam.orice e posibil.sincer,totusi,generatia care a participat in 92 este una care e FOARTE greu repetabila;acei jucatori erau exceptionali si aveau in plus fata de prezent (si ultimii 10 ani din nba as putea spune) si niste pivoti cu adevarat extraordinari!!! nu zic de howard sau bosh ca n-ar fi bigmeni dotati si talentati,dar sincer,nu se ridica la inaltimea celor de atunci: robinson,ewing,malone,olajuwon,shaq(in tinerete), chiar si bird (chit ca nu juca pivot,dar aducea size line-up-ului).asta ar fi singura diferenta intre ce a venit in nba din a doua jumatate a anilor 80 si inceputul anilor 90 si momentul actual.cu toate acestea,si eu cred ca dc se marsa mai mult pe atuurile echipei de acum (forta+viteza+bench depth+defense) am fi avut o victorie a americanilor care ar fi mers la inima si celor mai demanding fans.

  5. #236
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    nu uita ca in 92 jordan, magic, bird, barkley, malone si restul erau in jur de 30 de ani, deci deja aveau mult mai multa experienta decit jucatorii de acum. si asta conteaza.

    in plus generatia aia e greu de copiat. e vorba de o colectie de HOF. si nu doar HOF, dar cred ca peste jumatate din ei au fost numiti in top 50 all time. jordan, magic, bird, barkley, malone, robinson, pippen, stockton - deja 8 din 12. nu-s sigur de ewing si de drexler, dar parca si ei au fost in top 50 all time, ceea ce inseamna ca in echipa aia au jucat 20% din cei mai buni 50 EVER, majoritatea in their prime sau p'aproape, dar deja cu multa experienta.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  6. #237
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    de acord.acea echipa a fost un caz exceptional.sa ai aceleasi asteptari over and over again de la toate echipele US pur si simplu nu ar fi corect.bine,asta nu ne-a impiedicat sa o facem asa in sinea noastra.

  7. #238
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    shaq si olajuwon nu au fost in dream teamul din 92. au fost in ala din 96.
    pe atunci toti se inchinau in fata lor, acum nu se mai intampla la fel. nu stiu daca e vina celor de acum ca nu au dominat la fel ca cei din 92.
    Dar si atunci daca Yugoslavia ar fi fost cea din 90(cu Slovenia si mai ales Croatia) iar echipa URSS-ului ar fi ramas la fel, poate ca si americanii se chinuiau un pic mai mult.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  8. #239
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    vbeam de perioada aceea a nba-ului,nu de echipele olimpice.

  9. #240
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by KingMJames View Post
    da.cam asa ma simt si eu.imi pare rau ca nu am prins si eu inca acel dream team care sa spulbere tot.de aceea ma asteptam ca acum poate sa se intample ceva.mai asteptam.orice e posibil.sincer,totusi,generatia care a participat in 92 este una care e FOARTE greu repetabila;acei jucatori erau exceptionali si aveau in plus fata de prezent (si ultimii 10 ani din nba as putea spune) si niste pivoti cu adevarat extraordinari!!! nu zic de howard sau bosh ca n-ar fi bigmeni dotati si talentati,dar sincer,nu se ridica la inaltimea celor de atunci: robinson,ewing,malone,olajuwon,shaq(in tinerete), chiar si bird (chit ca nu juca pivot,dar aducea size line-up-ului).asta ar fi singura diferenta intre ce a venit in nba din a doua jumatate a anilor 80 si inceputul anilor 90 si momentul actual.cu toate acestea,si eu cred ca dc se marsa mai mult pe atuurile echipei de acum (forta+viteza+bench depth+defense) am fi avut o victorie a americanilor care ar fi mers la inima si celor mai demanding fans.
    shaq nici macar nu jucase un meci in nba.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  10. #241
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    nu mai tin exact minte,dar Shaq parca a fost in al doilea Dream Team,cel din '94 la un Campionat Mondial.mai ii tin minte pe Majerle,Price,Wilkins,Kevin Johnson,Kemp,in general jucatori care nu au avut loc in primul.al treilea Dream Team a fost cel din '96,care a avut in componenta multi dintre jucatorii din primul.cat despre Olimpiada,nu vad de unde atatea discutii,americanii i-au batut pe toti inclusiv pe spanioli de doua ori,si chiar jucand slab.cam atat...
    Last edited by Sentient7; 30th August 2008 at 02:12.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •