Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 68

Thread: Stadionul Steaua la 30 de ani!

  1. #1
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1

    Stadionul Steaua la 30 de ani!

    Imi permit sa dau un copy/paste al unui post de pe un alt site.Initiatorul lui este S.O.S(Steaua Our Soul) un tip destul de contestat chiar si printre stelisti(Vasile mi-e martor):La 9 aprilie 1974 a fost inaugurat, cu ocazia meciului amical dintre Steaua Bucureşti şi echipa iugoslavă OFK Belgrad, stadionul de fotbal Steaua, cea mai modernă arenă de fotbal din România.
    Stadionul Steaua din Complexul Sportiv Ghencea este o arenă doar pentru fotbal, fără pistă de atletism, cu o capacitate de 27.063 de locuri pe scaune, plus alte 961 de locuri la tribuna oficială (238 locuri la lojă VIP - 17 loje a câte 14 locuri - şi alte 723). Unic, prin facilităţi, poate găzdui partide de fotbal la cele mai înalte standarde, atât în ceea ce priveşte confortul spectatorilor, cât şi al securităţii. Tribuna I este acoperită, are o sală de conferinţe de presă de 100 de locuri, sistem de monitorizare interior şi exterior, sistem de alarmă monitorizată, club de recreere, restaurant şi hotel pentru echipă, cabinet medical, saună, jacuzzi, bazin de recuperare pentru sportivi, salon masaj, cizmărie, spălătorie, bufet şi bar pentru protocol, parcare interioară, garaj. Din 1992 beneficiază de instalaţie de nocturnă cu o capacitate de 1400 lucşi.
    Este stadionul unde au fost obţinute cele mai mari performanţe ale fotbalului românesc, fosta câştigătoare a Cupei Campionilor Europeni, Steaua Bucureşti, cât şi naţionala disputându-şi aici majoritatea meciurilor. Gică Hagi a spus despre el: "Stadionul Steaua te face să te simţi fotbalist, simţi publicul aproape şi începi meciul cu un avantaj de un gol".
    Meciurile Stelei cu Anderlecht, Glasgow Rangers, Spartak Moscova, IFK Goeteborg, CF Barcelona, Juventus Torino, Borusia Dortmund, Paris Saint Germain, Atletico Madrid etc., dar şi ale tricolorilor cu Spania, Danemarca, Belgia, Ţara Galilor, Portugalia, Ungaria etc., rămânând în memoria iubitorilor sportului cu balonul rotund din ţara noastră.
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  2. #2
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Intr-adevar cea mai misto arena din Romania !
    http://www.steauafc.com/main.php?cat...adion&limba=ro
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    La Multzi Ani Ghencea! Ashteptam mai multe de la tine!

    PS : Shi daca v-ash spune ca istoria acestui stadion de-abia in zilele astea incepe cu adevarat? :p
    ex-alpopa

  4. #4
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    La Multi Ani !!!! Steaua Forever !!!!
    Free Sevilla!!!!

  5. #5
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Intr-adevar aveti stadion frunos, mai ales acum cu noile scaune, pacat ca va faceti de rusine cu gazonul, indiferent de vreme. Mai bine i-ati spune la jiji ca terenul e mai important decat lojele si fotoliile, ca la mintea lui poate crede ca acolo sus se joaca de fapt fotbalul. Si daca ma gandesc mai bine, s-ar putea sa aiba dreptate.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    LOL Pai noi nu tre' sa-i spunem nimic ca el shtie asta. Tocmai de-aia intra stadionul in renovare la vara.
    ex-alpopa

  7. #7
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Totusi cred ca renovarea trebuia inceputa cu terenul. Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca s-ar pierde titlul din cauza terenului.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Pai tocmai in asta consta renovarea : terenul, terenul shi iar terenul! Eu unul sper sa modernizeze shi caile de acces la stadion, grupurile sanitare shi sa instaleze chioshchiuri civilizate cu de-ale gurii.
    ex-alpopa

  9. #9
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Pai la prezentarea stadionului sunt trecute toate facilitatile posibile, inclusiv restaurante si baruri. N-am fost niciodata in Ghencea, asa ca nu pot sa ma pronunt.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Or fi shi d-alea, da' doar pentru "nomenclatura". Eu zic de facilitatzile pentru "multzime"..........
    ex-alpopa

  11. #11
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    ...N-am fost niciodata in Ghencea, asa ca nu pot sa ma pronunt.
    Pai si ziceai ca-i misto stadionu'


    Acu' serios, stadionul e fain (eu am fost de cateva ori), cum zicea si alpopa mai au de lucru la acces (de gazon se stie deja )
    ...always look on the bright side of life...

  12. #12
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1

    Talking

    good one.
    Acuma mai avem si alte surse de informare decat mersul efectiv la stadion. Mai devreme sau mai tarziu o sa ajung si in Ghencea, stai linistit.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    "S-au împlinit 30 de ani de la inaugurarea unuia dintre cele mai frumoase stadioane de fotbal din ţară: “bijuteria” Steaua. În aceste trei decenii, pe arena din cartierul Ghencea au evoluat jucători celebri din întreaga lume - englezi, francezi, olandezi, belgieni (vă mai amintiţi Steaua - Anderlecht, scor 3-0?), spanioli, italieni, scoţieni, portughezi etc.
    După ce părinţii noştri recitau Odă în metru antic, “Voinescu - Zavoda II, Apolzan, Onisie, Bone...”, ne-a fost dat nouă, românilor, cu vîrsta astăzi în jurul jumătăţii de secol, să recităm un alt poem fundamental al literaturii scrise pe pergamentul verde al gazonului: “Duckadam, Iovan, Bumbescu, Belodedici...”.
    Duckadam şi-a luat mănuşile miraculoase şi a plecat în legendele Guinness Book-ului şi în istoria fotbalului. A venit Hagi, absolutul, şi am mai respirat aerul rarefiat al performanţelor.
    Respectul pentru omul din arenă a însemnat la stadionul Steaua munca unui mare meşter al întreţinerii gazonului - Rudi Conrad, sub îndrumarea unui om cu un nume care are valoare de simbol - Ion Alexandrescu.
    Actualmente, sub impulsul inepuizabilului Gigi Becali, gospodarii acestui stadion, conduşi de ing. Eugen Ivan, un excelent administrator, vor să facă din “bomboniera stelist㔠o arenă de Liga Campionilor: gazon, tribune, vestiare, anexe - totul la nivel înalt.
    Sînt acolo, în culisele stadionului Steaua, oameni care iubesc echipa, dar iubesc deopotrivă şi fotbalul jucat într-un cadru civilizat. "
    cristian.topescu@prosport.ro.
    ex-alpopa

  14. #14
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    Pai la prezentarea stadionului sunt trecute toate facilitatile posibile, inclusiv restaurante si baruri. N-am fost niciodata in Ghencea, asa ca nu pot sa ma pronunt.

    Nu stiu cum sa-ti zic, dar pe Ghencea nu exista nici macar toalete. Daca stai la peluze, te duci si "te usurezi" in braduletii aia din spate ..... Nu ma luati pe mine ca Ghencea e modern si doar gazon ii mai trebuie.... Cu scaune noi ai rezolvat un stadion? Si ma indoiesc de faptul ca Jiji Becali va face un stadion european din el, pentru ca e prea mult de modificat (infrastructura) , parerea mea e ca trebuie facut altul....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    FIA! Toalete sunt! E vina ta ca nu le foloseshti!
    Shi nu am nici o indoiala ca va face din Ghencea un stadion european. Apoi o sa faca el shi altul......da' dupa ce ne calificam de cateva ori in CL.
    ex-alpopa

  16. #16
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    Nu stiu cum sa-ti zic, dar pe Ghencea nu exista nici macar toalete. Daca stai la peluze, te duci si "te usurezi" in braduletii aia din spate ..... Nu ma luati pe mine ca Ghencea e modern si doar gazon ii mai trebuie.... Cu scaune noi ai rezolvat un stadion? Si ma indoiesc de faptul ca Jiji Becali va face un stadion european din el, pentru ca e prea mult de modificat (infrastructura) , parerea mea e ca trebuie facut altul....
    Noroc ( pentru tine ) ca era vb de treaba mica ...

    Prietene sunt toalete , si pe viitor te sfatuiesc sa le folosesti !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  17. #17
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    alta infrastructura? alt stadion? cien? cum? in romania? te inseli profund.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  18. #18
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Oricum in România suntem la pamant cu infrastuctura stadioanelor. Sunt cateva arene in tzara care potzi sa le numesti cat de cat stadioane. Este vb de : Ghencea, Municipal - Bacau, Centralul din Craiova, Gh. Hagi din C-ta, Rapid, National din parcul cu platani, Lia Manoliu si ar mai fi Dan Paltinisanu pe care il avantajeaza capacitatea mare (al 2 lea din tzara), dar la care trebuie facute ample renovari ca sa le ajunga pe cele mentzionate anterior.
    Semper Fidelis

  19. #19
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    A, cred ca am uitat cel de la Brasov, iar la Sibiu se pare ca se reface stadionul care se vrea unul la standarde de UEFA. Oricum cred ca cel mai modern este cel din Giulesti, urmat de National din Parcul cu Platani.
    Semper Fidelis

  20. #20
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Totusi, nici un stadion din România nu corespunde normelor impuse de UEFA. Trist.

    Scuze pt repetitzie.
    Semper Fidelis

  21. 18th April 2004, 08:47

  22. #21
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by The_Kid
    Totusi, nici un stadion din România nu corespunde normelor impuse de UEFA. Trist.

    Scuze pt repetitzie.
    Din pacate pt. tine, stadionul STEAUA corespunde 100% normelor impuse de FIFA, cel putin din punct de vedere al utilitatilor. Gazonul este intr-adevar foarte prost atunci cand ploua. Acest lucru se intampla pt. ca drenajul are o uzura f. mare, in cei 30 de ani care s-au implinit de la darea lui in folosinta nu s-a facut nici un fel de reparatie, care din pacate implica o perioada mare de timp, implicit ca echipa sa joace pe alt stadion.
    Am ramas, totusi, placut surprins ca la ultimele meciuri din campionat gazonul arata perfect, nefiind nici o diferenta intre acesta si mult laudatul gazon din tiganie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •