Page 1 of 23 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 471

Thread: Scrima

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Scrima

    Scrima a tras linie după ultimele turnee europene :

    Scrima a tras linie după ultimele turnee europene de calificare la JO. România va avea cinci reprezentanți la Beijing.

    Lista a fost închisă de Virgil Sălișcan (24 de ani), care s-a clasat pe locul 3 la turneul de la Lisabona. „Am avut emoții, pentru că era ultima șansă. Toți au tras și cu dinții pentru a ajunge în primele trei locuri, singurele calificante“, a declarat Sălișcan, sportiv legitimat la Steaua. Succesul i-a atras și priviri piezișe. Înaintea turneului existau trei mari favoriți la calificare: românul Sălișcan, britanicul Kruse și rusul Șeremisinov. „Soarta a făcut ca să mă întâlnesc cu ambii pe traseu. Nu am tras prea bine în grupe, dar pe ei i-am bătut fără drept de apel, lăsându-i în afara Olimpiadei. La sfârșit se uitau urât la mine, dar asta e viața“, a completat elevul antrenorului Romică Molea.

    Originar din Ploiești, Virgil Sălișcan se află la prima participare la Olimpiadă. Cel mai bun rezultat din carieră a fost locul 14, ocupat la finele CM 2007.

    89 de români s-au calificat până acum la JO. La scrimă, olimpicii sunt: Cristina Stahl, Ana Maria Brânză, Mihai Covaliu, Rareș Dumitrescu și Virgil Sălișcan


    Articol din PROSPORT:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...eijing-2598911

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu stiu exact cum se fac calificarile la scrima, dar este cel putin ciudat sa n-avem nici o echipa si doar 5 sportivi

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Iata probele la care se concureaza la JO:

    1. floreta:individual barbati, individual femei si echipe femei;
    2. spada:individual barbati, echipe barbati si individual femei;
    3 sabie: individual/echipe barbati/femei.

    Robert, probabil ca n-am avut trei sportivi valorosi la probele pe echipe. Sau n-am avut echipe bine plasate in clasamentul mondial pt a putea intra in concursurile de calificare. Nu stiu exact ce sa zic. Mai studiez...

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Iata probele la care se concureaza la JO:

    1. floreta:individual barbati, individual femei si echipe femei;
    2. spada:individual barbati, echipe barbati si individual femei;
    3 sabie: individual/echipe barbati/femei.

    Robert, probabil ca n-am avut trei sportivi valorosi la probele pe echipe. Sau n-am avut echipe bine plasate in clasamentul mondial pt a putea intra in concursurile de calificare. Nu stiu exact ce sa zic. Mai studiez...
    CIO si-a batut joc complet de programul scrimei la JO. Axum 4 ani cand aveam echipa buna de floreta au scos-o din program, acum cand avem echipa buna de spada feminin au scos proba asta sin program.
    Ma mira ca n-avem totiusi echipa de sabie masculin

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In ultima proba de Cupa Mondiala dinaintea JO Ana Branza a terminat pe 2 la spada fiind invinsa de canadianca Sherraine Schalm

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Bronz pentru Covaliu la CE din Ucraina

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Argint la spada pentru Ana Maria Branza

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pentru prima data Romania a devenit campioana europeana la spada pe echipe feminin dupa ce a invins la Kiev Germania. Proba aceasta nu este in programul olimpic din 2008, desi ce a fost prezenta la Atena

  9. #9
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Un articol ceva mai vechi (21 iunie), dar mie mi-a placut


    MIHAI COVALIU, TENACITATE SI ISCUSINTA PENTRU UN NOU TITLU OLIMPIC

    Medaliat cu aur la Sydney, in 2000, brasoveanul Mihai Covaliu a pregatit in cantonamentul din Poiana Jocurile Olimpice de la Beijing.

    Locul patru, respectiv opt in clasamentul mondial la sabie, Covaliu si Rares Dumitrescu, ambii legitimati la CS Dinamo Bucuresti, sunt singurii scrimeri care vor reprezenta Romania la competitia din China. "Sunt multumit de felul cum m-am antrenat si este foarte bine ca nu a aparut nici o accidentare. In tot acest timp s-a pus accent pe pregatirea tehnico-tactica. A fost o perioada mai grea, intrucat s-a acumulat o oarecare oboseala fizica si mentala, dupa un sezon extenuant. Dupa Grand-Prix-ul de la Las Vegas, pe 3 iulie vom pleca la Europene, la Kiev. Este un ultim test inaintea Olimpiadei. Acolo vom vedea exact unde ne aflam si vom retusa micile erori. Din pacate, nu am reusit sa ne calificam si pe echipe la Olimpiada, dar a fost greu, deoarece Romania s-a clasat pe locul 9 ca tara, iar la Beijing merg doar primele cinci natiuni", a comentat "Cova".

    Atuul experientei
    O perioada importanta a pregatirii pentru cea mai importanta competitie sportiva a constituit-o antrenamentele comune cu echipa Chinei. "Dupa ce anul trecut am fost invitati in Asia, acum a venit randul lor sa vina la Bucuresti. Au fost antrenamente deosebite pentru ambele formatii, atat noi cat si ei avand doar de castigat. Nu sunt sportivi extraordinari, dar trebuie sa tinem cont si de ei in concursul de la Beijing, mai ales ca vor evolua pe propriul teren", a opinat campionul brasovean.
    Mihai Covaliu este optimist in ceea ce priveste competitia din China, trasandu-si ca obiectiv clasarea intre primii patru scrimeri ai lumii: "Cu siguranta, imi va fi foarte greu sa repet performanta din 2000, dar nimic nu este imposibil. Vreau sa intru intre primii patru sportivi, iar odata ajuns acolo, daca voi castiga un asalt, ma pot lupta pentru medalia de aur. Oricum, daca nu iei o medalie la o competitie de acest gen, parca degeaba ai participat. Fata de acum opt ani am atuul experientei, dar varsta poate constitui si un dezavantaj. In acest moment, situatia este oarecum asemanatoare cu cea din 2000, dar va fi infinit mai dificil sa castig o medalie, intrucat valorile s-au echilibrat mult in ultimii ani. Sunt multi sportivi «tari», dar cei mai buni sunt rusii, ungurii, italienii si chinezii. Important este sa stii sa-ti stapanesti emotiile si sa fi pregatit psihic si fizic".

    Dezvoltarea scrimei la Brasov
    Desi nu s-a gandit, deocamdata, la retragere, Covaliu nu uita de unde a plecat si doreste sa intemeieze un centru de scrima pentru copiii din Brasov. Totodata, el e dezamagit ca in Romania nu exista o anumita cultura a sportului pe care il practica: "Imi place enorm de mult Brasovul, intrucat au loc transformari pozitive in oras. Intra in calculele mele sa ma intorc aici, dupa ce ma voi lasa de scrima, deoarece imi doresc sa fac ceva pentru acest sport. Voi incerca sa revigorez sabia, intrucat aici exista un mare potential nefructificat de cei care iubesc aceasta ramura sportiva. Din pacate, e problema de cultura a sportului, intrucat toata lumea stie de fotbal, dar scrima este lasata la o parte. In Italia, spre exemplu, dupa orele de munca, lumea merge la o sala de sport, unde practica scrima ca modalitate de relaxare. Eu o sa incerc sa fac ceva pentru scrima, iar experienta pe care am acumulat-o sa o impart cu ceilalti. Este important ca prin mesajul tau sa-i atragi pe copii spre sabie, sa faca din placere acest sport. Aceasta ramura este inainte de toate un sport al mintii, de contact in acelasi timp, care te pregateste pentru viata, reprezentand o provocare in randul tinerilor. La sabie, te lupti atat cu tine insuti, cat si cu adversarul. E un domeniu spectaculos, care te face sa te simti mai puternic".

    Admirati de straini
    Chiar daca in multe colturi ale Europei compatriotii nostri sunt denigrati, campionul olimpic crede ca sportivii autohtoni sunt respectati in afara granitelor: "Scrima din Romania este bine vazuta in strainatate, intrucat e cunoscuta situatia economica precara a tarii. In aceste conditii, toti au numai cuvinte de lauda la adresa performantelor obtinute de romani, care sunt admirati datorita seriozitatii de care dau dovada".
    In timpul liber, Mihai Covaliu joaca fotbal, tenis de masa, de camp, merge la vanatoare, dar marea lui pasiune ramane pescuitul: "In ultimul timp am avut un program incarcat, dar de cate ori am liber imi place sa merg in Delta Dunarii, la pescuit, lucru pe care intentionez sa-l fac si dupa Olimpiada. E o pasiune pe care am dobandit-o de mic si este un mod de a inlatura toata oboseala acumulata".


    Macar sa i se adevereasca spusele...Hai, Mihai!! Hai, Rares!!
    @mikeyy: Mihai, nu stiam ca e brasovean de-al tau
    Last edited by ioanavol; 10th July 2008 at 22:48.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    46
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pentru prima data Romania a devenit campioana europeana la spada pe echipe feminin dupa ce a invins la Kiev Germania. Proba aceasta nu este in programul olimpic din 2008, desi ce a fost prezenta la Atena
    au mai fost o data campioane europene ( cu o singura modificare in echipa) in 2006 la Izmir, in Turcia.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oanak View Post
    au mai fost o data campioane europene ( cu o singura modificare in echipa) in 2006 la Izmir, in Turcia.
    Ai dreptate, m-am luat si eu dupa prostie auzita la TV

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Italianul Baldini (floreta) a fost gasit dopat si nu va merge la JO

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La acest sport nu inteleg de a trebuit sa se dopeze......eu nu ii inteleg
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    La acest sport nu inteleg de a trebuit sa se dopeze......eu nu ii inteleg
    Crede-ma in orice sport exista motive de a te dopa

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si la sah sau, spre exemplu, sporturile cu motor?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Si la sah sau, spre exemplu, sporturile cu motor?
    Daca ma intrebi pe mine nici sahul, nici sporturile cu motor nu sunt de fapt sporturi. Dar sa stii ca in amandoua poti sa iei substante ajutatorare daca vrei superperformanta.

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Rob_din, poate le ai tu cu sportul dar cu medicina, ma refer in primul rand la neuropsihofarmacologie, nu prea le ai. Nu uita ce medicamentele folosite in scop de doping au sau mai ales au si efecte secundare, inclusiv neurocognitive care le limiteza efectele urmarite de tine, mai ales pe termen mediu si lung.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    46
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    La acest sport nu inteleg de a trebuit sa se dopeze......eu nu ii inteleg
    motive sunt destule. conditia fizica in scrima e mult mai importanta decat pare. poate din afara pare un sport in care te plimbi pe 16m de plansa si asta e tot. dar e foarte solicitant din punctul de vedere al faptului ca un concurs dus pana la capat dureaza de dimineata pana seara. exista pauze mari intre perioadele de efort intens, si asta cere o rezistenta mare si o conditie fizica extraordinara. deci au exact aceleasi motive pe care le are orice sportiv cand se dopeaza.

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by oanak View Post
    motive sunt destule. conditia fizica in scrima e mult mai importanta decat pare. poate din afara pare un sport in care te plimbi pe 16m de plansa si asta e tot. dar e foarte solicitant din punctul de vedere al faptului ca un concurs dus pana la capat dureaza de dimineata pana seara. exista pauze mari intre perioadele de efort intens, si asta cere o rezistenta mare si o conditie fizica extraordinara. deci au exact aceleasi motive pe care le are orice sportiv cand se dopeaza.
    Mersi de explicatie....recunosc ca nu prea stiu multe despre acest sport.
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    2 americance, o chinezoaica si o rusoaica in semifinale la sabie

  21. #21
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    MIHAI COVALIU SI ANA MARIA BRANZA sper ca ne vor face fericiti !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •