Page 6 of 14 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 106 to 126 of 293

Thread: Întrebãri, rãspunsuri ºi discuþii despre handbal

  1. #106
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Mda dar se pp ca o echipa cu jucatoare viceCM si experimentate nu aveau voie sa piarda cu Havelsan cum nici Rapid anul trecut nu avea voie . Poate m-am exprimat gresit.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  2. #107
    junior SlamDuck's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    La Sat
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Handbalul s-a dezvoltat foarte mult in ultimii ani in Turcia.Daca Rapidul isi permitea sa tina pe banca o jucatoare ca Aneta Gheorghe (care acum e titulara la Rulmentul), si castiga asa greu, inchipuie-ti cat de greu i-a fost Zalaului care, in afara de jucatoarele de la nationala (foarte obosite, practic nu au avut vacanta) au jucatoare destul de slabe.Eu nu condamn faptul ca nu s-au calificat, ci mai degraba faptul ca au pierdut la un punct diferenta calificarea, tot ce aveau de facut era sa se concentreze un picut.Asta e, a fost o dubla mansa stransa, si cred ca au invatat multe din astea, sau cel putin asa sper.
    HAIDE "U"!!!
    si Rapid (ca sunt autohtonii nostri de la sat)

  3. #108
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Mda si Tadici a spus ca a pierdut meciul acasa ,ratand foarte mult...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  4. #109
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Ha ha.. parca am mai zis pe undeva.. dar si eu mi-am tras scutire in generala de la sport... sa scap de proful insistent care ma vedea buna la ... handbal ...
    Motiv pentru care, repet, am urat mult timp acest sport
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    La noi la faculta, incepand cu acest semestru, cei scutiti medical trebuie sa vina la ore si cica vor primi bibliografie pentru a studia, iar la sfarsit vor da un test scris

  6. #111
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Test scris din ce? Si ce bibliografie??
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #112
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Pai nu stiu din ce, de ora viitoare o sa le dea... parca zicea de termeni medicali, de dimensiunile terenului
    La mine nu e cazul. Eu fac sport, nu ma dau lovit ... ca altii

  8. #113
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Nu-i rea ideea. Poate asa ii descurajeaza pe multi sa mai traga chiulul. Bine ca am scapat de astfel de "norme".... dar pentru ceilalti sunt total de acord

    La sport, fratilor, ca tara geme de ingineri... e o vorba a sefului meu
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #114
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Dar ingineri sportivi are tara asta?

  10. #115
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Mens sana in corpore sano!

    Apropo de chestia asta... mi-aduci aminte iar de o carte pe care am inceput-o eu la Bucuresti si astept sa o termin....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #116
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by andreiush
    Dar ingineri sportivi are tara asta?
    Uite, la CVM Tomis Constanta Radu Began este absolvent al Colegiului Tehnic de Calcul (e cam postliceal), Sinisa Gavrancic (roman sadea) este absolvent al Facultatii de Electrotehnica din Novi Sad, Mihai Mihaila este student al Facultatii de Inginerie Constanta, Alexei Volodin (alt roman) este absolvent al Institutului Politehnic Harkov.
    Pe vremea cand eram eu student, aproape toti componentii echipei Steaua erau si ei studenti ai Academiei Tehnice Militare. Vezi nume celebre, precum Duckadam, Tataran, Barbulescu, Iordache, Stoica, Majearu si altii, pe care nu-i spun aici, sa nu gresesc. Ultimii doi au absolvit in 1986, subingineri de armament.
    Cel mai celebru sportiv inginer de armament de aviatie este Gavrila Pele Balint.

  12. #117
    senior danikunyak's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    LANGA SALA SPORTURILOR
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    pt ce e banat bornwild?????
    "Ce meci a facut echipa lui Razvan Lucescu!!!"(comentator Antena1)

  13. #118
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Nu e banat... e alegerea lui sa nu mai intre pe Onlinesport
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #119
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    Hai Oradea!!!!;
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  15. #120
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    257
    Reputatie
    1
    poate se vor aseza lucrurile la un moment dat. problema nu este neaparat de a avea performante pe plan international. romanii sunt o natiune bolnava. romanii nu fac miscare. romanii nu fac sport. si asta dauneaza indirect inclusiv economiei.

    revenind la problema, trebuie regandita atitudinea ministerului fata de invatamant, in general. asa cum evolueaza lucrurile, ne indreptam spre un dezastru la nivel cultural si educational.
    Sarpele Boa nu tropaie

  16. #121
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1

    Banii din handbal

    Citind ieri un articol dintr-un ziar maramuresean, m-am decis sa deschid acest thread care are drept subiect salariile din handbal. Sa vedem cam cat castiga handbalistii nostri, antrenorii romani, si poate facem si o comparatie cu ce se intampla afara.

    Asadar, am sa pun si aici acel articol, in el fiind vorba despre banii castigati de handbalistii si antrenorii de la Minaur. Ii rog pe toti cei care au diverse informatii, de la alte echipe, despre contractele din handbal, sa scrie aici si sa purtam o discutie pe aceasta tema.

    Asadar, castiga putin handbalistii? Castiga mult? Ce ziceti?
    ----------------------------------------------------------------

    Banii de pe banca

    Tehnicienii maramureseni, cei care dau viata marilor performante, sunt platiti modest, adesea mai slab decat multi dintre jucatorii activi. Raportat la nivelul salariilor de varf din Romania, prapastia este si mai mare.

    Salariile antrenorilor din sportul maramuresean sunt unele dintre cele mai mici din Romania, desi performantele lor rivalizeaza in multe cazuri cu cele ale echipelor de top.
    Ca si in cazul jucatorilor, clubul care ofera cei mai multi bani antrenorului este HC Minaur, Vlad Caba realizand lunar, conform unor surse din cadrul clubului, intre 500-700 euro/lunar. Se pare totusi ca acesta castiga ceva mai putin fata de retributia fostului antrenor-presedinte Lascar Pana (acum pe banca lui Dinamo).
    Urmatorul in topul castigurilor este tehnicianul de la HCM Baia Mare, Ioan Baban. Reintors din Italia, unde a antrenat mai bine de 10 ani, acesta are o intelegere intre 400-600 euro cu clubul baimarean, desi declarase initial (in toamna) ca nu va veni sa antrenze pentru bani. Totusi, e de remarcat ca salariul acestuia este net inferior sumei incasate in precedentele angajamente din strainatate. De remarcat ca nici o jucatoare nu depaseste salariul antrenorului.

    Nivelul salariilor in sportul maramuresean este unul din cele mai scazute din tara, atat la nivelul jucatorilor, cat si la cel al tehnicienilor. Desi avem echipe de top care ocupa locuri fruntase in competitiile de handbal, rugby sau volei, bugetele respectivelor grupari candideaza pentru locurile din coada clasamentului.
    Venitul unei jucatoare de handbal titulara la Oltchim Ramnicu-Valcea este de 10-15 ori mai mare decat al unei titulare din Baia Mare. Pe ansamblu, cei mai bine platiti sportivi maramureseni sunt handbalistii care ajung la salarii de pana la 700 euro pe luna, in timp ce handbalistele si fotbalistii detin rolul de „cenusarese”, abia trecand de retributia medie pe economie (uneori platita cu intarziere).

    Din iarna anului 2005, Viorel Maier este presedintele clubului de handbal HC Minaur Baia Mare (cunoscut ca fiind clubul cu cele mai mari salarii din sportul maramuresean): „sunt de parere ca performanta unei echipe este intr-o stransa corelatie cu satisfactia financiara a antrenorului, pentru ca el este cheia spre rezultatul final dorit. Prin urmare, salariul acestuia ar trebui sa fie comparabil cu al celor mai buni jucatori din echipa, rar mai mare. Pe vremuri, exista o prevedere conform careia salariul antrenorului nu putea depasi cu 1,5% salariul cel mai mare al vreunui jucator pe care-l antreneaza. Acum multe s-au schimbat, insa sunt rare cazurile in care antrenorul este cel mai bine platit la echipa. Analizand din punct de vedere al performantei si al imaginii unui club, vedeta echipei este cel mai bine platita. In handbal, raportul financiar jucator-antrenor este mai echilibrat, acesta din urma castigand un pic mai bine decat cel mai bine platit jucator. Totusi intervin si alte aspecte, mai ales la cluburile private, unde unele salarii sunt platite de sponsori, iar acestia pot decide prime si salarii speciale, in functie de performantele obtinute.”

  17. #122
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    257
    Reputatie
    1
    e pacat ca lucrurile stau asa la baia mare...nu de alta, dar de talente locale orasu' ala nu duce lipsa. si nici de lipsa banilor nu se poate plange nimeni (cand vrei sa faci teren de golf in zona). si sportul POATE deveni o afacere.

    oricum, in felul asta, notiunea de jucator profesionist se dilueaza tot mai mult.
    Sarpele Boa nu tropaie

  18. #123
    junior TheAndy's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    programa de clasa 11 include 1 ora de sport.Dar sunt intre 4-6 optionale care pot fi puse si sport

  19. #124
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Si cine alege acele "optionale"? Ca si la mine in liceu erau, numai bine sa mai bage o ora de mate si una de info... Si sportu ramanea cu o ora...

  20. #125
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DeathRipple
    si nici de lipsa banilor nu se poate plange nimeni (cand vrei sa faci teren de golf in zona).
    Tocmai aici e problema. Ca in Maramures nu sunt bani pentru handbal, de fapt pentru sport in general, nu ca nu ar fi oameni cu bani. Dar ei nu vor sa se implice in sport...

    Si totusi, alte situatii, de la alte cluburi? Nimeni, nimic? Ce contracte au handbalistii/handbalistele si antrenorii de la Constanta, Dinamo, Steaua, Rulmentul, Oltchimul? Echipe mai bogate decat Minaurul.

  21. #126
    incepator
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    Interesant subiect
    Chiar stie cineva ce salarii au sportivii de la alte echipe din tara?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •