Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 293

Thread: Întrebãri, rãspunsuri ºi discuþii despre handbal

  1. #22
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Dar merita precizat faptul ca a inceput sa-ti placa handbalul.Asa e sau nu?.Care o fi cauza, nu stiu
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  2. #23
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Da, imi place si chiar foarte mult, fata de aversiunea pe care o aveam inainte, ma mir si eu... Cauza? Pai, in primul rand, conteaza si ca am avut inspiratia/rabdarea/ ideea/initiativa de a merge la un meci .... Ca dupa aia totul a venit de la sine
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #24
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Chestia e ca la noi in tara este omis acest sport in care am fost campioni mondiali si e un dezinteres dezgustator.
    Mai uitam cum in orasele din Germania sau Franta este promovata o manifestare sportiva.........e ca un eveniment cu totul aparte........lumea astepta cu sufletul la gura sa vina ziua meciului......vine la meci........uita ca e primarul urbei......Se transforma in primul fan al echipei.....ramane dupa meci ca sa bea o bere si sa comenteze fazele din meci..........etc
    La noi nu e asa din pacate..........noi suntem plictisiti de spectacole sportive.....pe noi nu ne mai incanta nimik..........noi visam numai la cai verzi pe pereti.......suntem invidiosi si plini de ura.......pacat....
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  4. #25
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Pai si la noi vine primarul urbei (ma refer la orasul Constanta), dar numai la finala... ca in rest are reprezentanti (fratele si alte oficialitati) care se duc pentru ca e echipa "lor"... si nu din pasiune sau din placere.. I-am studiat: parca era un chin sa stea o ora si ceva pe scaunul ala noroc cu pauza, dupa care se intorceau evident cu vreo 10 minute intarziere... pentru inca (sa zicem) 20 min de "chin"
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  5. #26
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Am vazut in tara o echipa al carei presedinte era scump la vedere.......rareori venea la meciurile de acasa.De asta ce mai zici?.........ca sa vezi interes......
    Si mai e si campion mondial pe deasupra.......si a scapat si de ani grei de puscarie ca prin minune.......
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  6. #27
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Pai n-am ce sa mai zic. Poate sta dosit de frica sa nu intre la parnaie? .....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #28
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Uite, apropo de participarea spectatorilor la meciurile de handbal, sa luam nationala de exemplu... in comparatie cu participarea la meciurile nationalei din alte tari.
    La meciurile din turul barajului de calificare la CE 2006, cifrele au fost:

    Romania - Serbia 5.000 spectatori
    Suedia - Polonia 5.600 spectatori
    Islanda - Belarus 1.900 spectatori
    Norvegia - Bosnia Hert. 3.850 spectatori
    Israel - Franta 1.800 spectatori
    Cehia - Portugalia 3.000 spectatori
    Grecia - Ucraina 2.200 spectatori
    Lituania - Spania 5.000 spectatori
    Macedonia - Ungaria 2.900 spectatori
    Austria - Slovacia 2.000 spectatori

    S-ar putea zice ca interesul este destul de ridicat comparativ cu alte tari (cu exceptia Suediei si Lituaniei). Adica nu suntem chiar asa de... dezinteresati... daca tot vorbim de interese si interes ...

    Nu stiu insa cum stau lucrurile la meciurile cluburilor din tara... De exemplu, la Constanta interes sporit am vazut doar la meciurile importante..
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #29
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Pai o fi interes la Constanta......dar in Bucuresti spre exemplu, interesul e parca nul......pt ca nu se promoveaza handbalul........cei de la federatie prefera sa isi vada de sprituri in continuare decat sa faca o promovare a handbalului in scoli si licee.
    Nu....eu nu mai am ce sa zic..........toti zic ca fac si cand colo dau din gura.
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  9. #30
    press..someting Cosmin Salajan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    cluj napoca
    Posts
    1,058
    Reputatie
    1
    apoi amu la bucuresti au venit ca a fost intrare libera , si ca s-a facut reclama la greu pe protv . ar de exemplu la valcea fara nici o reclama ar fi sala plina , sau la oradea . si zalau , roman , deva merg oamenii la sala la handbal numai ca is salile mici pana n 1500 si nu intra mai multi. sunt sali mici inafara de cateva sal din tara care depasesc 3000 . in rest su 1500

  10. #31
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Şania a semnat cu Steaua

    Imediat după meciul cîştigat duminică în faţa Serbiei-Muntenegru, 26-25, interul stînga al "naţionalei" României, Alin Şania (21 de ani), a purtat negocieri cu conducerea clubului Steaua pentru a îmbrăca din sezonul viitor tricoul formaţiei din Ghencea. Părţile au bătut în cele din urmă palma, Şania semnînd un contract valabil pe două sezoane. "E un transfer extrem de important pentru noi. Şania este un jucător de mare perspectivă, în care ne punem mari speranţe", a declarat Vasile Stîngă, fostul mare jucător şi actualul tehnician al Stelei.

    Handbalistul de 1,96 metri este primul transfer important al echipei militare, care doreşte să se implice serios din viitorul sezon în lupta pentru titlu. "Ne vom bate cu Dinamo şi Constanţa la campionat. Steaua trebuie luată în seamă din acest an", a adăugat Stîngă.

    Viorel Păunescu, fostul preşedinte al echipei de fotbal din Ghencea, a anunţat acum o lună că se va implica financiar la formaţia de handbal. "O să asigur un buget de 600.000 de euro pentru viitorul sezon pentru ca Steaua să devină cea mai bună echipă din România", a spus atunci Păunescu. "E adevărat, domnul Păunescu a venit lîngă noi şi se va implica pe lîngă echipă", a recunoscut Stîngă. Steaua mai e în tratative cu doi jucători de la Minaur, dar doreşte să-l aducă în ţară şi pe Alexandru Dedu, cel care a jucat în sezonul recent încheiat la echipa spaniolă Teucro.

    A jucat la Caracal!
    Alin Şania s-a transferat acum doi ani de la Minaur Baia Mare la formaţia slovenă Gradet, unde nu şi-a găsit însă locul. Pentru a fi titular şi a juca meci de meci, Şania a acceptat în returul campionatului trecut să fie împrumutat la divizionara B Romvag Caracal, pe care a ajutat-o să promoveze în prima ligă. În iarnă, a refuzat convocarea la echipa naţională, dar în cele din urmă a fost convins de conducerea federaţiei să vină pentru partidele cu Serbia, din preliminariile Campionatului Mondial.
    (Gazeta Sporturilor, 15 iunie)
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #32
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Sania e jucatorul care in urma cu ceva ani era dat la tv ca si-a rupt picioarele in acel carusel la Craiova si se spunea la vremea respectiva ca nu o sa mai poata mearga.
    Bravo lui.......merita pt ca e un baiat cuminte si cred ca tatal lui acum e bucuros pt ca si-a pus mari sperante in el
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  12. #33
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Ia uite-i si p-astia:

    Comisia de Audit a Primăriei Baia Mare a descoperit, în urma unei verificări efectuate la Handbal Club Minaur, lipsa a două miliarde de lei din fondul clubului.
    Comisia a verificat documentele clubului după ce fostul antrenor emerit al HC Minaur Baia Mare, Lascăr Pană, şi-a anunţat demisia din funcţie.
    Din primele constatări financiar-contabile, rezultă că două miliarde lei au fost cheltuiţi fără a putea fi justificaţi cu acte. "Este posibil ca suma care lipseşte din fondul clubului să fie mult mai mare'', a declarat, azi, preşedinte al HC Minaur şi primar al municipiului Baia Mare, Cristian Anghel.
    Fostul antrenor al Clubului Minaur, Lascăr Pană, a părăsit clubului băimărean pentru postul de director tehnic al echipei Dinamo Baumit Bucureşti. (Prosport)
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #34
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Acelas care le cerea jucatorilor, care au cucerit Cupa Ehf in anii '80, bani dupa deplasarile in strainatate.
    Ma mira chestia asta, pt ca stiam ca defapt, Pana la Baia-Mare, pune si destituie primarii si sefii politiei.Sa se fi certat cu ......."spatele"?....posibil din cate se vede
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  14. #35
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Din ce citisem eu parca fusese consilier local PSD in Baia Mare, dar mai demult. De influenta pe care o avea acolo habar n-am. Ca se pleaca de la Minaur anuntase mai demult (inainte de finala Cupei cu HCM) si zicea ceva de niste presiuni care s-ar face asupra lui. Nu retin exact care erau presiunile. Dar abia ieri am vazut stirea ca s-a dus la Dinamo.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #36
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    A plecat la Dinamo pt acoperire, pt ca el nu inghite formatiile din Bucuresti.Probabil ca avea informatii ca i se pregateste ceva si mergand la Dinamo se bucura de sprijinul M;A.I
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  16. #37
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Ha! Interesanta ipoteza
    Si ei care ziceau (de fapt oficialii de la Dinamo ziceau) ca s-au chinuit mult sa-l convinga si motivul pentru care ar fi acceptat ar putea fi si faptul ca Dinamo o sa joace in sezonul viitor direct in Liga Campionilor, fara tur preliminar

    Ipoteza ta sta mai bine, parca, in picioare.. Adica nah, daca vrea performanta, trebuia sa ramana la Minaur si sa faca performanta acolo...
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #38
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Pana cand venea Steaua si Dinamo la Baia-Mare sa joace meci de campionat face orice ca sa intimideze......punea suporterii sa dea in geamurile de la vestiare.....instiga sala din Baia-Mare impotriva echipelor......impotriva arbitrilor.......tot
    Este exclus ca el sa plece de la Baia-Mare fara nici un motiv......el e la echipa aia de 25-30 de ani.........cu o intrerupere prin '90 si ceva cand a antrenat in Grecia.........cu siguranta ca e incoltit......nu exista alta explicatie
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  18. #39
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    O fi vrut omu' schimbari la batranete... sau o fi vrut sa se retraga intr-un mod ... glorios din cariera, daca nu mai castigase nimic in ultimii ani cu Minaur.
    In fine - cu siguranta s-a simtit presat de ceva, pana si el declarase ceva asemanator, dand vina pe presiunile facute de mass-media, de fapt.

    Uite ce scrie presa baimareana. Am tinut bine minte ca dadea vina pe presa. Dar iata ca intre timp au inceput controalele...

    Dupa plecarea lui Lascar Pana de la Minaur, Comisia de Audit a primariei locale a descoperit o frauda de doua miliarde in visteria clubului. Presedintele gruparii, Cristian Anghel, care este si primar al orasului, a dezmintit insa categoric aceasta informatie. „Cineva de aici ne vrea raul. Am rugat un prieten sa-mi verifice actele contabile la club, sa stiu ce bani mai am, dar nici vorba de nereguli”, ne-a declarat Cristian Anghel. Si Lascar Pana a dat vina pe presa locala, acesta fiind si unul din motivele pentru care a parasit formatia din Baia Mare.
    Last edited by desdemona; 16th June 2005 at 05:06.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Hehe... Lascar Pana.. chiar azi i-am luat un autograf si i-am facut o poza

    Omu asta a facut multe pentru handbalul baimarean, de fapt Minaur Baia Mare = Lascar Pana, avand in vedere ca e de 30 de ani la echipa. Sala sporturilor din Baia Mare chiar ii poarta numele: "Sala Polivalenta Lascar Pana". Lumea de aici il apreciaza foarte mult pentru ce a facut, dar parca in ultimul timp s-a si saturat de el. Orice se intampla la club trebuia sa aiba permisiunea lui. El a fost la Minaur presedinte de onoare, presedinte executiv, director tehnic, antrenor. Tot timpul s-a plans ca echipa nu are bani, ca el se retrage daca nu este ajutat si de astea.. iar anul trecut parca, CEC-ul a vrut sa bage cateva miliarde bune la echipa, iar Pana a vrut sa-i refuze pentru simplul motiv ca ei vroiau un om in Consiliul de Administratie (ceva normal daca bagi bani). Pana la urma s-a rezolvat cumva treaba, iar cei de la CEC au devenit sponsori. Lucrul acesta nu mi-a placut mie niciodata la Pana, ca se tot plangea.

    Intr-adevar a fost si in Psd, dar a iesit anul trecut inainte de alegerile locale cand nu a fost inclus de Psd pe lista pentru consilieri. Oricum, aici ii dau dreptate. Cei de la Psd au vrut sa se foloseasca de imaginea lui, iar pentru faptul ca el nu a bagat bani la partid ca si altii, nu l-au inclus pe liste.

    Mai ziceati de influenta pe care Pana o are in oras. Nu e chiar asa, nu schimba el primarii, avand in vedere ca avem acelasi primar din '92.

    Pana a plecat la Dinamo, zicand acelasi lucru... ca s-a saturat sa fie singurul care se implica aici la Minaur. Ceea ce i-a intristat pe baimareni a fost faptul ca l-a luat si pe Valentin Ghionea cu el. De fapt, lumea e suparata pe Ghionea, care zicea ca nu se va transfera in tara, ci doar in strainatate. Oricum, eu sunt foarte curios ce reactie vor avea suporterii baimareni fata de cei 2 la primul derby Minaur - Dinamo.

    Aaa.. si mai zicea BornWild ca nu e interes pentru handbal. Sa stii ca in Baia Mare e un interes foarte mare pentru handbal, avand in vedere ca fotbal nu avem, decat la nivel de divizia C, si atunci lumea e dornica sa vada evenimente sportive. Sala e de 2500 de locuri si e plina cam la toate meciurile lui Minaur si e arhiplina la meciurile cu Dinamo, Constanta si Steaua. Deci lumea de aici merge la handbal, incurajeaza echipa foarte frumos, si nu asa cum zice BornWild, ca galeria e instigata. La meciuri, toata sala se transforma in galerie, si chiar pot sa zic ca nu se scandeaza ceea ce se striga pe stadioanele de fotbal (alea cu NU E). E drept, lumea se mai enerveaza cand niste arbitrii ne fura pe fata... dar astea n-au cum sa nu fie.

  20. #41
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Pai tu cum poti fi decat subiectiv?
    Tu habar nu ai nici macar de Lascar Pana si mai iei ca nu poate sa fie publicul instigat.
    Hai sa te intreb....prin 2002.......dc a fost lovit antrenorul secund al echipei Steaua Bucuresti de catre suporteri, Lascar Pana fiind in apropiere?(mea culpa.....in 2002 aveai vreo 16 anisori....nici nu stiai unde e sala)
    Eu am fost martor cand fiind prins noaptea sub influenta alcoolului, un jucator a lui Minaur a pronuntat decat numele lui Pana si politaiul a luat pozitia de drepti.
    Ce conteaza ca iti vine sala plina la Baia-Mare numai la derby-uri?........in alte locuri sala este plina la orice meci pt ca lumea vine sa vada un spectacol sportiv.Sunt dedesubturi care nu le aveti de unde stii.
    Tu spui ca lumea parca se saturase de Pana.....pai pana si-a umplut valiza cum a vrut si cum n-a vrut, ca drept dovada sa iti mai spun ca punea primarii, este faptul ca nimeni nu a avut curajul sa se ia de el pana acum........si te asigur ca a facut multe "combinatii".
    Te felicit ca i-ai luat autograf si te-ai pozat cu el........sa pui poza in rama sa nu se strice
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Asa.. si eu unde te-am atacat pe tine?!
    Normal, sunt subiectiv tin cu Minaur si cu Baia Mare. Dar nu vad ce am zis ca sa ai asa o reactie. Am zis ca-l divinizez cumva pe Pana... sau ce? Tocmai ti-am zis ca lumea s-a saturat de el! Deci si eu! Asa cum ai zis si tu... Pana a facut multe "combinatii"
    Galeria e instigata de jucatorii adversi, care ori merg la suporteri si ii in injura, ori altceva... iar chestia cu "16 anisori....nici nu stiai unde e sala"... las-o...
    Despre spectatori... exact asta ti-am zis. Ca nu e plina numai la derbyuri ci la aproape toate meciurile, iar la derbyuri e arhiplina.
    Apoi, ti-am zis, avem acelasi primar de 13 ani, deci cum i-a schimbat Pana ma?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •