Talpoș și-a antamat locul în echipa de maraton a României

Prin succesul repurtat în Maratonul de la Viena, Luminița Talpoș (35 de ani) a împușcat doi iepuri dintr-un foc. A prins ultimul loc în trioul României la JO și a stabilit cel mai bun rezultat al unei tricolore în 2008 (2h26:43).

Performanța e chiar superioară celor semnate în acest an de mult mai titratele ei colege pentru Beijing, Lidia Șimon (2h27:17 – Osaka – ianuarie) și Pușa Tomescu (2h27:45 – Londra – aprilie), fondiste care-și rezervaseră culoarul de zbor pentru Asia încă de anul trecut. Craioveanca, pentru a doua oară consecutiv campioană în Viena, își va face check-inul spre China în dauna Adrianei Pîrtea și a Nuței Olaru, alergătoare de cursă lungă ce vizau și ele locul vacant în team-ul tricolor.

S-a pregătit la șes și în zona montană

„Merită să meargă la Olimpiadă, a scos un timp foarte bun și a arătat că alternanța antrenamentelor șes-munte a dat roade“, ne-a declarat o sursă din cadrul FRA. Decizia de includere a Luminiței Talpoș în lotul României urmează a fi ratificată mâine, în cadrul unei ședințe a forului de specialitate. În concursul masculin a participat și fostul rugbyst român Mihai Vioreanu (34 de ani), care a luat startul în scopuri caritabile. Ex-fundașul naționalei a reușit să termine cursa, deși nu mai este sportiv activ.


Pentru mine n-a fost o surpriză că am câștigat. Am venit la Viena să mă impun și să-mi câștig locul pentru Olimpiadă
Luminița Talpoș maratonistă

Articol din PROSPORT