Page 5 of 30 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 612

Thread: Atletism - discutii generale

  1. #85
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Record mondial la prajina femei,la Monaco,evident Isinbaieva 5,04 m.
    Am vazut si eu pe Eurosport...e incredibila rusoaica asta!

  2. #86
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Oprea 16,67 in prima saritura, uramata de cinci depasite!!!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Suedeza Kluft a declarat ca nu va mai participa la heptatlon, ci doar la probele de saritura in lugime si triplu salt

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Un nou scandal de dopaj zguduie atletismul românesc cu numai o săptămână înainte de startul Jocurilor Olimpice de la Beijing. La patru ani după ce Mihaela Melinte a fost oprită să concureze la JO de acum patru ani, două atlete din România sunt pe cale să rateze participarea la evenimentul sportiv numărul 1 al anului.
    Elena Antoci și Cristina Vasilescu sunt suspecte de dopaj cu EPO, potrivit probei A a unui test antidoping efectuat de către laboratorul de la Lausanne. Cele două sportive nici nu au făcut deplasarea cu restul delegației României.

    Motivul: erau suspecte de dopaj încă de la circuitul medical efectuat pe 16 iulie la Institutul Național de Medicină Sportivă, care au scos la iveală valori neobișnuit de mari ale hemoglobinei și hematocritului.

    Antoci și Vasilescu sunt antrenate de Eleodor Roșca, același care a pregătit-o și pe Liliana Popescu, depistată pozitiv cu EPO, în luna mai, la un concurs în Alger.
    Last edited by rob_din; 31st July 2008 at 13:48.

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    6 atlete din Rusia au fost suspendate dupa ce s-a descoperit ca esantioanele de urina luate de la cele 6 anul trecut aveau acelasi ADN

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Suedeza Kluft a declarat ca nu va mai participa la heptatlon, ci doar la probele de saritura in lugime si triplu salt
    Era de asteptat sa renunte la aceasta proba a probelor; ea e deja campioana olimpica la Atena si a castigat tot ce se putea pe plan mondial la heptatlon asa ca o inteleg chiar daca eu regret foarte mult ca nu voi mai putea s-o urmaresc evolund la 7 probe; era, si este in continuare, atleta mea favorita si o mare, mare sportiva. Sper sa aiba succes la saritura in lungime, sa fie macar in primele 6, caci finala nu o poate rata.
    Dar, Rob, esti sigur ca va concura si la triplu? n-am auzit ca ar fi sarit vreodata triplu salt! Abia astept s-o vad concurand!

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Cat despre atletele (semifondiste) din Romania ce pot sa spun decat ca sunt mediocre si ca in mod normal nu aveau ce cauta la Beijing. Nici nu stiu cum si unde "au reusit" sa indeplineasca baremul A. La concursul de la Monte Carlo (Monaco) au avut o comportare jalnica in conditiile in care mai sunt cateva zile pana la JO! Mai bine ii dadeau voie lui Lavric sa mearga la Beijing care e o junioara de la care putem spera ceva in viitor, pe cand Elena Antoci (fosta Buhaianu, fost Iagar, din cate am inteles) niciodata n-a confirmat intr-o mare competitie desi este o atleta trecuta de 30 de ani ; de multe ori n-a trecut nici de serii; un singur rezultat notabil are, o medalie de argint pe la un european sau mondial de sala unde concurenta nu e asa de mare; in schimb despre despre Cristina Vasilescu nu stiu prea multe, o fi de curand trecuta la senioare? Ce varsta are, poate ma ajuti tu, Rob?

    Macar bine ca n-au mai facut deplasarea la Beijing ca ne faceam de rusine pe acolo.
    Si astfel lotul nostru mai ramane cu doar 102 sportivi! Ce surprize ne mai asteapta?!

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Era de asteptat sa renunte la aceasta proba a probelor; ea e deja campioana olimpica la Atena si a castigat tot ce se putea pe plan mondial la heptatlon asa ca o inteleg chiar daca eu regret foarte mult ca nu voi mai putea s-o urmaresc evolund la 7 probe; era, si este in continuare, atleta mea favorita si o mare, mare sportiva. Sper sa aiba succes la saritura in lungime, sa fie macar in primele 6, caci finala nu o poate rata.
    Dar, Rob, esti sigur ca va concura si la triplu? n-am auzit ca ar fi sarit vreodata triplu salt! Abia astept s-o vad concurand!
    Asa a declarat

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Cat despre atletele (semifondiste) din Romania ce pot sa spun decat ca sunt mediocre si ca in mod normal nu aveau ce cauta la Beijing. Nici nu stiu cum si unde "au reusit" sa indeplineasca baremul A. La concursul de la Monte Carlo (Monaco) au avut o comportare jalnica in conditiile in care mai sunt cateva zile pana la JO! Mai bine ii dadeau voie lui Lavric sa mearga la Beijing care e o junioara de la care putem spera ceva in viitor, pe cand Elena Antoci (fosta Buhaianu, fost Iagar, din cate am inteles) niciodata n-a confirmat intr-o mare competitie desi este o atleta trecuta de 30 de ani ; de multe ori n-a trecut nici de serii; un singur rezultat notabil are, o medalie de argint pe la un european sau mondial de sala unde concurenta nu e asa de mare; in schimb despre despre Cristina Vasilescu nu stiu prea multe, o fi de curand trecuta la senioare? Ce varsta are, poate ma ajuti tu, Rob?

    Macar bine ca n-au mai facut deplasarea la Beijing ca ne faceam de rusine pe acolo.
    Si astfel lotul nostru mai ramane cu doar 102 sportivi! Ce surprize ne mai asteapta?!

    Imi primul rand o cheama Vasiloiu (ca de obicei presa a gresit) si are 20 de ani reusind in acest an un 4:04 la 1500m cu care a fost in top 10-ul mondial. Acum stim si cum a obtinut performanta

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Astept o excludere din sport pentru antrenorul Rosca care are sportive dopate pe banda rulanta

  11. #95
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Scandal urias in Rusia. Toate semifondistele, sapte, au fost depistate pozitiv la controlul doping, printre care Soboleva, Tomashova si o mai veche cunoscuta, Egorova. Si aruncatoare de disc Pishchalnikova si aruncatoarea de ciocan Kanafeyeva au fost suspendate pentru acelasi motiv. Vor ramane africancele si, din pacate, chinezoaicele, singure la semifond.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Scandal urias in Rusia. Toate semifondistele, sapte, au fost depistate pozitiv la controlul doping, printre care Soboleva, Tomashova si o mai veche cunoscuta, Egorova. Si aruncatoare de disc Pishchalnikova si aruncatoarea de ciocan Kanafeyeva au fost suspendate pentru acelasi motiv. Vor ramane africancele si, din pacate, chinezoaicele, singure la semifond.
    Eu am citit stirea pe mai multe situri si peste tot se spunea ca a fost descoperit faptul ca toate esantioanele aveau acelasi ADN si au fost suspendate pentru inselaciune.

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Imi primul rand o cheama Vasiloiu (ca de obicei presa a gresit) si are 20 de ani reusind in acest an un 4:04 la 1500m cu care a fost in top 10-ul mondial. Acum stim si cum a obtinut performanta
    Mersi pt info!
    Asa este, o cheama Vasiloiu si nu Vasilescu! Mea culpa!


    Am inteles ca si Corina Dumbravean (1500m) este suspendata pt dopaj si cred ca a fost/este eleva lui Rosca!
    Asadar 4 semifondiste si toate 4 dopate!
    E rusinos ca nu mai avem reprezentanta la 1500m la Olimpiada, proba cu mari succese pt noi!

  14. #98
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cica au fost urmarite un an de zile de IAAF si, se pare, ca urina era recoltata de la alte persoane decat cele implicate.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Articol de pe situl tvr despre atletele dopate:
    http://www.tvr.ro/articol.php?id=43453&c=137

    Nu uitati sa cititi si comentariul lasat la acest articol!!!!!!!!!!!!!!!

  16. #100
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Cum se poate asa ceva cind practica asta era cunoscuta de foarte multi ani?In plus nu sint supraveghiati sportivii cind sint la controlul antidoping?,imi aduc aminte de Gabi Szabo care spunea ca erau strict perchezitionate atunci cind asteptau sa dea proba de urina.

    Doamne ce comentariu!parca il aud pe.....un anume.....patron
    Last edited by AuriB; 31st July 2008 at 20:20.

  17. 31st July 2008, 20:18

  18. #101
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AuriB View Post
    Cum se poate asa ceva cind practica asta era cunoscuta de foarte multi ani?In plus nu sint supraveghiati sportivii cind sint la controlul antidoping?,imi aduc aminte de Gabi Szabo care spunea ca erau strict perchezitionate atunci cind asteptau sa dea proba de urina.

    Doamne ce comentariu!parca il aud pe.....un anume.....patron
    Probabil au gasit rusii metode de a insela controalele. Oricum cresc sansele pentru Grasu dupa aceasta suspendare

  19. #102
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Asa este, fara Dietzch, acum fara rusoaica,Nicoleta are mari sanse la medalie poate chiar de aur!

  20. #103
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Nu prea sunt la curent cu lumea atletismului, dar numai atletele din Europa de est se dopeaza? Romania, Rusia...Numai ele sunt depistate?
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #104
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Nu prea sunt la curent cu lumea atletismului, dar numai atletele din Europa de est se dopeaza? Romania, Rusia...Numai ele sunt depistate?
    2 motive: nu stiu sa se dopeze "inteligent" si nu au accest la ultimul racnet in materie de substante dopante, adica cele care nu pot fi descoperite

  22. #105
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    2 motive: nu stiu sa se dopeze "inteligent" si nu au accest la ultimul racnet in materie de substante dopante, adica cele care nu pot fi descoperite
    Si atunci de ce se mai dopeaza ?daca tot stiu ca vor fi prinse;ma indoiesc ca sufera de atita naivitate incit sa creada ca nu li se poate intimpla lor!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •