Page 4 of 30 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 612

Thread: Atletism - discutii generale

  1. #64
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tine si nu voi intelege ce e la mijloc:prostie sau naivitate;e clar ca ai nostri nu au acces la ultimele descoperiri in materie,cum cred ei ca nu vor fi prinsi?
    Vreau sa precizez ca nu sunt de acord cu dopajul ,nici cu cel imposibil de depistat actualmente,dar sa faci prostii sa ajungi de risul lumii mi se pare chiar de neinteles.

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Sunt de acord cu tine si nu voi intelege ce e la mijloc:prostie sau naivitate;e clar ca ai nostri nu au acces la ultimele descoperiri in materie,cum cred ei ca nu vor fi prinsi?
    Cand esti disperat ca n-ai rezultate faci multe prostii. Vorba ta, macar altii se dopeaza "inteligent"
    Insa trebuie spus ca si cu EPO poti avea "norocul" sa nu fii prins. Mai ales ca in Romania nu exista laborator care sa descopere substanta. Daca nu era controlul pozitiv la Liliana Popescu poate nici nu se faceau aceste controale suplimentare, iar pana la Beijing substanta era eliminata din organism

  3. #66
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    La atletism doar Grasu si Oprea, ultimul daca este deplin refacut, au ceva sanse la medalii. Restul vor face doar figuratie si de aceea orice suspiciune trebuie sa....stea acasa.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    La atletism doar Grasu si Oprea, ultimul daca este deplin refacut, au ceva sanse la medalii. Restul vor face doar figuratie si de aceea orice suspiciune trebuie sa....stea acasa.
    Ceva sanse mai au si maratonistele. Nu mari dar sunt.

  5. #68
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Corect. Uitasem de ele.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Marian Oprea a castigat concursul Suoer Grand Prix de la Stockholm cu 17.25m

  7. #70
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O veste foarte buna de la Stockholm, Marian Oprea a castigat Grand Prix-ul cu 17,25 metri, devansandu-l printre altii pe Christian Olsson 17,00 metri care si-a intrerupt sariturile in a patra incercare, probabil o jena cauzata de o noua ruptura musculara. Ulterior suedezul a anuntat ca nu va mai merge la Olimpiada. Oprea trebuie sa fie valid si sa adauge vreo 30 de cm cel putin pentru a avea sanse reale la titlul olimpic.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    O veste foarte buna de la Stockholm, Marian Oprea a castigat Grand Prix-ul cu 17,25 metri, devansandu-l printre altii pe Cristian Olsson 17,00 metri care si-a intrerupt sariturile in a patra incercare. Ulterior suedezul a anuntat ca nu va mai merge la Olimpiada. Oprea trebuie sa fie valid si sa adauge vreo 30 de cm cel putin pentru a avea sanse reale la titlul olimpic.
    Fara 17.50 nu cred ca ia medalie

  9. #72
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    In acesta seara marele campion la triplusalt Christian Olsson a anuntat ca foarte probabil cariera lui sportiva a luat sfarsit. Christian nu s-a hotarat definitiv dar atat el cat si expertii comentatori sportivi prezenti la gala nu cred ca acesta isi va relua pregatirile in anul sportiv ce urmeaza. Pacat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Totusi 17.00m nu e un rezultat dezastruos, nu inteleg de ce nu vrea sa mai participe la JO.

  11. #74
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Am scris mai sus. O noua ruptura musculara la a patra incercare, din cate se pare.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Am scris mai sus. O noua ruptura musculara la a patra incercare, din cate se pare.
    Acum am vazut, scuze

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    In fine, Viorica Tigau a fost inclusa in lotul pt JO de la Beijing:

    articol din Prosport:http://www.prosport.ro/alte-sporturi...ste-ok-2807417

  14. #77
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am vazut concursul de GP de la Londra;Atleta romanca Ancuta Bobocel s-a clasat a doua la 3000 m obstacole,pe primul loc o atleta irlandeza.
    Stiu ca la olimpiada vor fi sportive mult mai puternice dar mi se pare un rezultat bun.
    In acelasi concurs,apropo de ce se vorbea mai sus,la triplusalt s-a cistigat cu peste 17,50;Marian Oprea nu a participat,va concura la Monte Carlo;Imi mai amintesc -la 100m-Asafa Powel 9,94,la prajina-Isimbaieva tentativa de record mondial,si era cit pe ce sa-i iasa la a treia incercare.

  15. #78
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ancuta Bobocel, fosta dubla vicecampioana mondiala de juniori, se anunta o atleta de viitor chiar daca rezultatul 8min 37sec 46" de aseara sau asa ceva nu pare impresionant. Mi-a placut atitudinea ei de a lua conducerea plutonului inca din start si de a se bate, la limita regulamentului, cu o irlandeza mai experimentata si agresiva. Trebuie insa sa lucreze la finish daca va dori sa aibe un viitor "de aur" in acesta proba. Pricipalul adversar al lui Oprea la JO pare a fi dupa rezultate si forma, britanicul Idowu, liderul triplusaltistilor din acest an, cu 17m 58cm. L-am vazut de cateva ori in ultimii ani si este un atlet care oscileaza intre rezultate de exceptie si performante catastrofale, inconstanta si labilitatea in concursurile cu miza, fiind slabiciunile lui pe care Oprea, daca va fi valid, trebuie sa le speculeze. Aseara Idowu a rezumat cam cele spuse mai sus de mine, a inceput foarte slab, presat de tribunele pline de asteptari, dar a terminat concursul foarte puternic, cu trei sarituri foarte bune, in ordine: 17,41, 17,34 si, ultima saritura, 17,42.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu nu m-as baza deloc pe cursa facuta ieri de Bobocel, adversare de mana a doua. Sigur ca se anunta o atleta de viitor dar pana n-o vad facand curse bune cu adversare de calibru nu m-as hazarda s-o consider o viitoare medaliata la marile competitii

    Nu cred ca Idowu va pune mari probleme la Beijing, nu e atlet de mari concursuri. Insa sincer nici pe Oprea nu-l vad luptandu-se pentru medalii. Mereu la marile concursuri se sare fenomenal si nu cred ca Oprea este capabil de sarituri de peste 17.50 in acest moment

  17. #80
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cine a spus ca este candidata, Rob? Intotdeauna ai spirit de contrazicere si atunci cand nu este cazul. Am spus ca mi-a placut si are potential. Oprea a sarit de doua ori in jurul lui 17 metri, 25, menajandu-se, deci este pe aproape dpdv al performantei. Daca se va simti bine la concurs, isi va da drumul, caci, spre deosebire de britanic, este un om de concurs. Are sanse mari, inclusiv la aur cu conditia sa fie valid, a se intelege ca nu concureaza cu retinere.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Cine a spus ca este candidata, Rob? Intotdeauna ai spirit de contrazicere si atunci cand nu este cazul. Am spus ca mi-a placut si are potential. Oprea a sarit de doua ori in jurul lui 17 metri, 25, menajandu-se, deci este pe aproape dpdv al performantei. Daca se va simti bine la concurs, isi va da drumul, caci, spre deosebire de britanic, este un om de concurs. Are sanse mari, inclusiv la aur cu conditia sa fie valid, a se intelege ca nu concureaza cu retinere.
    Dar nu te-am contrazis deloc, doar ca ai facut afirmatia dupa ce-ai vazut cursa de la Londra, ori eu nu cred ca se pot trage cocnluzii dupa o cursa cu adeversare modeste. Atata tot. Sa vedem daca macar prinde finala la Beijing

  19. #82
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Am vazut si CM de juniori, plus ca este tanara si chiar daca adversarele sunt mai putin renumite, erau mult mai experimentate si a concurat la o gala de renume si a mers curajos. Problema sunt africancele si cele din spatiul ex-sovietic. E bine ca merge la JO pentru experienta, dar tinta este peste patru ani si pentru ea si pentru Perie. Pacat ca Lavric pentru cateva sutimi nu are aceeasi sansa. Are potential, repet, si la 3000 metri si la 3000 metri obstacole.
    Last edited by miril; 27th July 2008 at 12:03.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Franka Dietzch a anuntat ca renunta la a participa la JO. ASsadar tripla campioana mondiala la aruncarea discului va ramane fara vreo medalie olimpica in cariera

  21. #84
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Record mondial la prajina femei,la Monaco,evident Isinbaieva 5,04 m.
    Dezamagitor concursul facut de Marian Oprea.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •