Results 1 to 17 of 17

Thread: Romania Data Systems a intrat pe piaţa telefoniei fixe

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up Romania Data Systems a intrat pe piaţa telefoniei fixe

    Romania Data Systems (RDS) a lansat, marţi, serviciul de telefonie naţională "rds.TEL", care va permite utilizatorilor să efectueze convorbiri locale şi interurbane la nivelul a nouă oraşe prin intermediul reţelei grupului de firme RCS&RDS, a declarat directorul general al grupului, Alexandru Oprea. "Astăzi anunţăm oficial disponibilitatea acestui serviciu, el fiind ofertat de cīteva săptămīni clienţilor noştri. Iniţial, RDS a lansat «rds.TEL» pentru segmentul convorbirilor internaţionale īn aprilie 2003. Acum, un client RDS poate iniţia apeluri locale, interurbane şi internaţionale prin intermediul reţelei noastre, fie către un alt client al companie, fie către abonaţii altor operatori, respectiv RomTelecom, Connex, Orange şi Zapp", a adăugat Oprea.

    Īn scurt timp, RDS va īncepe negocierile cu ceilalţi operatori alternativi de telefonie fixă, cum ar fi Astral Telecom Cluj-Napoca şi Astral Telecom Oradea, pentru īncheierea acordurilor de interconectare. Īntr-o primă fază, serviciile de telefonie fixă ale RDS vor fi disponibile īn oraşele Bucureşti, Arad, Braşov, Constanţa, Sibiu, Iaşi, Timişoara, Oradea şi Craiova, urmīnd ca pīnă la sfīrşitul acestui an şi alte localităţi să fie acoperite de reţeaua companiei, a cărui lungime depăşeşte 3.000 de kilometri.

    Potrivit lui Oprea, tarifele practicate de RDS sīnt cu pīnă la 48% mai scăzute faţă de cele ale operatorului naţional RomTelecom īn cazul convorbirilor locale şi interurbane şi cu pīnă la 41% pentru apelurile iniţiate către reţelele de telefonie mobilă. "Unul din cele mai mari beneficii asigurate clienţilor este faptul că tarifele scad chiar pīnă la 0,01 euro pe minut īn cazul apelurilor locale şi interurbane iniţiate īn reţeaua companiei, permiţīnd astfel o reducere semnificativă a costurilor legate de comunicaţii", a spus Oprea.

    Oferta RDS cuprinde cinci tipuri de abonamente, preţul acestora fiind de 3, 5, 7, 12 şi 100 de euro, tarife care includ, īn cazul primelor patru variante, 500, 1.000, 1.500 şi 3.000 de minute de convorbiri īn reţeaua operatorului. De asemenea, abonaţii RDS au incluse īn tarif un număr de 50, 100, 150 şi 300 de minute pentru apeluri către reţeaua RomTelecom. Peste minutele incluse, costul unei convorbiri īn reţeaua RDS variază īntre 0,0125 euro/minut, īn cazul abonamentelor de 3 şi 5 euro, şi 0,01 euro/minut pentru cei care au optat pentru variantele de 7, 12 şi 100 de euro. Apeluri locale iniţiate către reţeaua RomTelecom sīnt tarifate la 0,0215 euro/minut, indiferent de tipul abonamentului. Un minut de convorbire interurbană către clienţii RomTelecom va fi taxat cu 0,0475 euro īn cazul abonamentului de 3 euro, cu 0,0425 euro, dacă utilizatorul a optat pentru varianta de 5 euro, şi cu 0,035 euro pentru celelalte tipuri de abonamente. Costul unui minut de convorbire către reţelele de telefonie mobilă variază īntre 0,11 şi 0,1 euro, īn funcţie de varianta de abonament achiziţionată de către un client RDS.

    Numerotaţia operatorului RDS este 03140xxxxx īn Bucureşti şi 03yy40xxxx īn celelalte judeţe ale ţării, unde yy reprezintă prefixul judeţului. Spre exemplu, pentru un apel către o localitate din judeţul Suceava, abonatul RDS va forma combinaţia 0330 urmată de 40xxxx.

    Din punct de vedere tehnic, furnizarea serviciilor de telefonie fixă "rds.TEL" presupune conectarea locaţiilor clienţilor la reţeaua operatorului şi instalarea īn fiecare locuinţă a unui echipament de comunicaţie care va asigura una sau mai multe linii telefonice fixe, permanente.

    (c) Mediafax 06 aprilie 2004

    PS. de abia astept sa renunt la Romtelecom
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Din pacate mai ai de asteptat.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  3. #3
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by penny
    Din pacate mai ai de asteptat.
    sincer nu cred ca mai am de asteptat!

    sunt deja abonat al unei companii de cablu ce merge mana in mana cu RDS/RCS si in orice moment pot sa beneficiez de acest serviciu (cel putin pentru apelurile in reteaua RDS) !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  4. #4
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    dar tre sa se dezvolte mai mult pentru a fi convenabil sa treci la rds
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  5. #5
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Cool aspecte

    Quote Originally Posted by alx_ro
    dar tre sa se dezvolte mai mult pentru a fi convenabil sa treci la rds
    teoretic da...

    intrebare: cum sa se dezvolte daca nu "mergem" la ei ?

    situatie: am multi prieteni ce sunt pe aceeasi retea - RDS - si vorbesc toata ziua cu ei la telefon atunci se merita chiar daca nu au conectivitate foarte mare ... asta e un aspect temporar dupa parerea mea mai ales ca RDS-ul e unul din cei mai mari provideri de net din Romania si deci are si altfel de clienti ceea ce eu cred ca nu le va fi greu sa-i atraga si spre serviciul de telefonie fixa si nu in ultimul rand si alti furnizori de astfel de servicii (mici/mari) vor fi interesati de o colaborare cu RDS-ul pentru a-si atrage la randul lor clienti .. deh... tehnici de marketing/vanzare
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  6. #6
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    o sa vad si eu. eu sunt la rcs la cablu, dar deocamdata nu sunt in tara. la rds am auzit ca au servicii bune, dar inca nu am vazut. cu cat merge netul? daca e asa cum zici, se merita, cu toate ca sunt cam putine 9 orase...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  7. #7
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by alx_ro
    cu cat merge netul? daca e asa cum zici, se merita, cu toate ca sunt cam putine 9 orase...
    nu extraordinar dar toate au un inceput..
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  8. #8
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alx_ro
    o sa vad si eu. eu sunt la rcs la cablu, dar deocamdata nu sunt in tara. la rds am auzit ca au servicii bune, dar inca nu am vazut. cu cat merge netul? daca e asa cum zici, se merita, cu toate ca sunt cam putine 9 orase...
    Pai netul nu prea merge ... am facut contract cu ei prin februarie si nici acum nu m-au conectat (ma refer la Cable Link-oferit prin cablu TV in colaborare cu RCS) motivand ca nu au echipament Asa ca ... concret ..ei nu se dezvolta pt ca nu au bani si nici infrastructura necesara! Sunt depasiti deocamdata de evolutia lucrurilor ! Astral este poate cea mai buna companie de cablu Tv ce ofera simultan TV, internet si Telefonie fixa !

  9. #9
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    in Timisoara lucrurile stau altfel... sau cel putin pt mine ca-s vecin cu ei
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  10. #10
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    sincer nu cred ca mai am de asteptat!

    sunt deja abonat al unei companii de cablu ce merge mana in mana cu RDS/RCS si in orice moment pot sa beneficiez de acest serviciu (cel putin pentru apelurile in reteaua RDS) !
    Nu ma refeream la tine in special, vorbeam de Romtelecom in general. NU cred ca se va renunta asa de usor la el. Cel putin din experienta altor tari. De pilda in Anglia, care si-a privatizat prima in '87 telefonia fixa, operatorii care au aparut au luat doar vreo 20% din piata. In Germania la fel, in USA AT&T a fost spart dar tot sunt o companie gigantica si exemplele pot continua. Nu este nici o companie care sa aiba forta financiara sa-si creeze o infrastructura prin care sa concureze serios Romtelecomul.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #11
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by penny
    Nu ma refeream la tine in special, vorbeam de Romtelecom in general. NU cred ca se va renunta asa de usor la el.
    la cat am injurat eu la Romtelecom nu mai imi trebuie nici sa imi dea acces gratuit la retea
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  12. #12
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Pai vezi? Nu ai o gandire pragmatica, e ceva sentimental.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  13. #13
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Wink

    Quote Originally Posted by penny
    Pai vezi? Nu ai o gandire pragmatica, e ceva sentimental.
    pragmatismul nu e totul (cel putin pt mine)
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    SV
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    ---> Suceava

    Quote Originally Posted by DJ Klaus
    Pai netul nu prea merge ... am facut contract cu ei prin februarie si nici acum nu m-au conectat (ma refer la Cable Link-oferit prin cablu TV in colaborare cu RCS) motivand ca nu au echipament Asa ca ... concret ..ei nu se dezvolta pt ca nu au bani si nici infrastructura necesara! Sunt depasiti deocamdata de evolutia lucrurilor ! Astral este poate cea mai buna companie de cablu Tv ce ofera simultan TV, internet si Telefonie fixa !
    Cum puteti sa zicetzi ca Astral e cea mai buna companie de cablu TV ???
    Eu sunt din orasul Suceava unde Astral transmite celel mai putine canale din tara!!!... eu prind doar 35 canale, marea parte din ele se vad oribil... de-abia acum au tras fibra optica... dar nu au montat-o pe casa scarii...shi nici nu cred ca au de gand s-o faca prea curand...
    cat despre Internet shi Telefonie au preturi mult mai mari decat RCS.. dar ghinion.. n-avem RCS in SV.. de-ar veni o data sa le ia fatza la Astral...

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Astral e slaba. Iar la net are niste tarife de te iei cu miinile de cap. Daca firmele de cablu ar fi cu adevarat concurente si nu si-ar imparti zonele, ar fi mult mai bine pentru toata lumea. Stiu oameni care nu isi pun net pentru ca au Astral, cu tarfie foarte mari...

  16. #16
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Exclamation

    ca tot a venit vorba de concurenta/servicii/preturi ... am gasit ceva foarte interesant (cred eu)

    Romtelecom tarifeaza mai scump un apel Romtelecom - Romatelecom decat RDS - Romtelecom ! ce sa mai vorbim de apelurile catre numere mobile .... asa sa fie ?

    comparati si voi ....

    RDS vs Romtelecom
    Attached Images Attached Images
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  17. #17
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    ceva noutati legate de acest subiect ?

    ai mei acasa au renuntat la Romtelecom si sunt foarte multumiti de RDS (sa nu zic de 2x ... ). se aude f. bine iar factura a scazut simtitor
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •