Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 208

Thread: Lucruri mai putin stiute

  1. #1
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1

    Lucruri mai putin stiute

    Am dat un search si am gasit un thread "Stiati ca", dar e o prostie. Nu stiu daca mai exista un thread asemanator, eu cel putin nu am gasit.

    Aici putem sa postam lucruri interesante, mai putin stiute de majoritatea oamenilor. Discutiile pe marginea posturilor sunt binevenite. Incep eu:

    Majoritatea oamenilor asociaza cuvantul Kamikaze cu teroristii sinucigasi sau pilotii japonezi din al Doilea Razboi Mondial. De fapt Kamikaze reprezinta un moment foarte important in istoria Japoniei. In secolul XIII, flota imperiului Mongol a fost distrusa in doua randuri (1274 si 1281) de un taifun in timp ce se pregatea sa invadeze Japonia. Acel taifun a fost denumit Kamikaze, in traducere: "vantul divin". Acesta a fost considerat un dar de la zei care a salvat Japonia.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  2. #2
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Sevilla, daca iti spun ca stiam o sa zici ca-s ingamfat?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #3
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Eu nu stiam, si mi se pare o idee f buna aceea de a deschide acest thread.

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    nici eu nu stiam, dar nu pot fi toti atat de stiuti ca secularul Bumbescu

    uite una amuzanta:

    Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.” E umioitare cpatcitetea ceireiului uamn de a rentositcui detale", zic eiptrexi.

  5. #5
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    yoyo, am crezut ca te balbai in taste

  6. #6
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Sevilla, daca iti spun ca stiam o sa zici ca-s ingamfat?
    Bumbescu, daca iti spun ca stiam ca stii o sa zici ca-s ingamfat? Imi imaginez ca e destul de greu sa te surprind la capitolele literatuta si istorie. Ar trebui sa diversific. Despre Univers ce stii?

    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    nici eu nu stiam, dar nu pot fi toti atat de stiuti ca secularul Bumbescu

    uite una amuzanta:

    Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.” E umioitare cpatcitetea ceireiului uamn de a rentositcui detale", zic eiptrexi.
    Super! Asta chiar e ceva.


    Gaurile negre sunt practic imposibil de vazut pentru ca ele nu reflecta si nu emit lumina. Si totusi cercetatorii au reusit sa descopere locatia aproximativa a unei gauri negre in centrul galaxiei noastre.
    Sa dau un exemplu: Soarele nostru. Daca ar fi invizibil tot am stii ca este acolo pentru ca vedem influenta pe care o are asupra planetelor. Daca ai planete care se invartesc in jurul unui punct, acolo trebuie sa fie soarele.
    Chiar daca nu putem vedea gurile negre, putem observa influenta lor asupra obiectelor din jur. Imensa lor forta gravitationala influenteaza sisteme solare aflate la distante uriase.


    La inceputurile universului, acesta era format doar din hidrogen. Nori imensi de hidrogen au format sorii care de fapt reprezinta uriase reactoare nucleare. La temperatura si presiunea enorma din interiorul unui soare, atomii de hidrogen fuzioneaza si formeaza atomi de heliu. Procesul acesta continua si apar elemente cu o masa atomica din ce in ce mai mare pana se ajunge la fier. Sorii nu pot sa formeze elemente cu masa atomica mai mare decat fierul cum ar fi platina. Elementele mai grele au nevoie de forte cu mult mai mari si de aceea se formeaza doar in momentul in care explodeaza supernovele.
    Important de stiut: fiecare atom de hidrogen este la fel de vechi ca universul, deci cand bem un pahar de apa, consumam si atomi de hidrogen care sunt neschimbati inca de la nasterea universului... adica vreo 13.7 miliarde de ani.


    Sursa: Discovery si National Geografic
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  7. #7
    incepator adidasieastbay's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Elefantii sunt singurele animale care nu pot sari!
    Macaitul ratei nu face nici un ecou!
    Este imposibil sa stranuti cu ochii deschisi!

    Sursa: metacafe

  8. #8
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    gaurile negre "emit" radiatii x si radiatii cerenkov.nu ele insele ci provoaca aceste emisii chiar inainte de ceea ce se numeste event horizont.scuze dar nu stiu care e echivalentul in romana.

  9. #9
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by adidasieastbay View Post
    Elefantii sunt singurele animale care nu pot sari!
    Macaitul ratei nu face nici un ecou!
    Este imposibil sa stranuti cu ochii deschisi!

    Sursa: metacafe
    Uite, p-astea nu le stiam

    Yoyoy....secular, ai?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #10
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    hapciu

  11. #11
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adidasieastbay View Post
    Elefantii sunt singurele animale care nu pot sari!
    Macaitul ratei nu face nici un ecou!
    Este imposibil sa stranuti cu ochii deschisi!

    Sursa: metacafe
    Melcul poate sari ?

  12. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cum sa nu poata ... cred ca se referea la altfel de animale

  13. #13
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    care sare mai departe melcul sau hipopotamul?

  14. #14
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Hipopotamu' sare cativa milimetrii da' șarpele saracu'?


    Cu totii am auzit despre invazia din Normandia, dar cea mai mare invazie din istorie a fost Operatiunea Barbarossa tot din al Doilea Razboi Mondial cand nazistii au invadat Uniunea Sovietica folosind nu mai putin de 5,5 milioane de oameni.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  15. #15
    incepator adidasieastbay's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Talking

    Am mai gasit cateva:

    Cum ca lui Thomas Edison ii era frica de intuneric

    Este imposibil sa-ti lingi propriul cot!

    Tantarii au dinti!

    111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

    Cand au ajuns primii calatori din Anglia pe meleagurile australiene, au vazut un animal ciudat care sarea mult si departe. Au incercat sa ii intrebe pe aborigieni ce animal este. Aborigieni au raspuns: ’’Kan Ghu Ru.’’
    Englezii au denumit animalul Cangur.
    Dar ceea ce au spus aborigienii a fost:
    ’’nu va intelegem’’,
    ’’Kan Ghu Ru’’.

    sursa: metacafe

  16. #16
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    hapciu
    Vezi, ai ochii inchisi.

    Uite aici: hapciu
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  17. #17
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Stiati ca terenul pe care functioneaza din 1759 fabrica Guinness este inchiriat pe o perioada de 9000 de ani? La anul se implinesc deja primii 250.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  18. #18
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    au bagat la temelie o sticla? s-o scoata cand le expira termenul de inchiriere?

  19. #19
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Prin secolul IX, aproape intreg teritoriul romaniei de astazi era sub ocupatie bulgara. Macedonienii au avut imperiu, bulgarii au avut doua, romanii, turcii, rusii, austro-ungarii, grecii... ca sa nu mai spun de francezi, britanici, spanioli... am ajuns la concluzia ca suntem una dintre putinele natiuni care nu a avut un imperiu... ma rog asta stiam, dar nu mi-am inchipuit ca am fost sub ocupatie bulgara.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  20. #20
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    exagerezi!in sec IX nu a prea fost nici un imperiu bulgar iar cel de la sf sec XIII se numea bulgaro-vlah asa ca nu fii prea trist

  21. #21
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    exagerezi!in sec IX nu a prea fost nici un imperiu bulgar iar cel de la sf sec XIII se numea bulgaro-vlah asa ca nu fii prea trist
    http://en.wikipedia.org/wiki/First_Bulgarian_Empire

    "First Bulgarian Empire" - asta este denumirea istorica.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •