Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 76

Thread: Ce parere aveti despre URR?

  1. #43
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    cum? cu experianta matale politica, fro 12 anishori batuti pe muchie, vrei exemplu numeric? ei na. eu am adus un argument, voi vreti sa puneti deshtu. misto. de ce numai din europa? de ce nu numai din floreasca ca am doua uniiversitati acolo.

    ati vorbit de buget si de cetateni. logica spune ca daca ai x studenti pe care-i intretii nu e vreo suparare ca la y proportional sa le dai aceiasi bani, da' pentru alta limba. aia e.

    data viitoare va fac un desen.

    p.s. consultatie contra cost zici? hm... cind o sa realizezi ce inseamna vorbele lui galilei atunci mai discutam. in rest pentru tine fac reducere.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #44
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Conform logicii matale, coane Vasile, inseamna ca atunci "minoritarii" nu ar mai avea dreptul de a o urma o universitate cu limba de predare romana, pentru ca si-au papat portia care le revine de la buget cu universitatea in limba de predare in limba materna. Pai nu faci segregare?

  3. #45
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Am uitat sa precizez: universitate de stat. Ca sa nu existe confuzii.

  4. #46
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Daca incepi sa o dai in capacitati intelectuale, schimbam foaia si nu mai primiti consultanta decat contracost. Experienta politica, intr-adevar, inca am prea putina (numai 12 ani). Ideea cu virusul 3N nu a fost rea de loc. Naivitatea consta in faptul ca la manifestatie au participat mai putini anticorpi portocali decat are virusul N-uri. Nu atragi atentia nimanui in acest fel. Cel mult un trecator plictisit va spune in gand: "Uite-i si p-astia!".
    Nu prea cred ca vom ajunge vreodata sa punem impreuna vreo idee in practica, avand in vedere pozitia inflexibila declarata a URR de a nu colabora cu anumite partide. Oricum idei v-am dat destule in acest thread si oricum eu ma ocup de partea organizatorica. La asta ma pricep.
    Nu vindeti o "marfa"? Inseamna chiar ca va jucati de-a politica. Chiar nu ai auzit de marketing politic? "Marfa" este mesajul electoral, electoratul este "piata", iar voturile sunt "banii". De retinut!

    Ultras,
    A vinde o "Marfa" inseamna sa faci o afacere cu acea marfa. Nu, nu facem afaceri cu acesta "marfa". Noi nu din asa ceva traim. Majoritatea celor care candideaza din partea URR castiga mult mai bine decat un primar, consilier sau presedinte (vorbesc despre cei cinstiti). Ei vand alte marfuri care le asigura traiul zilnic.
    Asa ca a vinde acesta "marfa" nu ne intereseaza mai ales ca asta presupune sa nu ne mai simtim confortabil. Vrem sa putem "sa ne ingrasam singuri nu sa fim indopati" cum a spus ieri cineva pe forum.
    Referitor la experienta politica .... Unii au 20-30 poate 50 ani experinta dar asta nu ma determinat sa-mi iau soarta in mana si sa intru in politica. Oricum va promitem noi cei care am stat pe margine pana acum ca ne vom implica mai mult, iar competitia politica va devenii una reala, unde accesul la functiile in stat sau in comunitati a celor care se ocupa cu a vinde o "marfa" va fi mai greu.
    Intradevar ceea ce trebuie sa invatam este sa ne aratam mai curati decat santem, dar in momentul de fata nu este cazul.
    Te salut colegial, daca imi permiti.

  5. #47
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Conform logicii matale, coane Vasile, inseamna ca atunci "minoritarii" nu ar mai avea dreptul de a o urma o universitate cu limba de predare romana, pentru ca si-au papat portia care le revine de la buget cu universitatea in limba de predare in limba materna. Pai nu faci segregare?
    nu
    de ce?
    iaca. ia mai aduna si vezi ce se poate. nu faci in fiece an numar variabil ca nu stai dupa recensaminte. stabilesti o cifra de scolarizare. daca ramin acolo locuri nu au decit sa mearga in alte parti fondurile. nu oblig pe nimeni sa faca universitate (parerea mea intima e ca universitatile trebuie sa fie particulare, iar nu de stat, ca se sta...).
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #48
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Am uitat sa precizez: universitate de stat. Ca sa nu existe confuzii.
    de stat pe loc. ca asta e la ora actuala minunatul invatamint superior romanesc. asa ca...

    p.s. de-acum gata. paste fericit si restul de lectii 100 de euro bucata ca apa plata e scumpa
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  7. #49
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Totul are un inceput. Noi daca nu suntem f. multi nu inseamna ca nu avem viitor.
    Totul incepe de la o samanta, padurea va creste incet si curat.

    Si apropo, referitor la traditie: si ea are un inceput, nu exista de la sine. Este rodul seriozitatii sau neseriozitatii, a muncii cinstitite sau nu, a capacitatii de a lua o decizie si ati asuma responsabilitati, etc.

    Asa ca exista daca ai avut inaintasi care au facut ceva ai traditie si depinde de tine sa o duci mai departe, daca nu poate sa ia nastere de acum incolo.

    Sau orizontul pe care il vedeti voi cei cu experinenta politica este de asa natura ca nu se mai poate naste nimic.

  8. #50
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Sarbatori fericite tuturor

  9. #51
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Nu m-ai inteles. "Marfa" inseamna si promisiunea pe care tocmai ai facut-o. Unii s-ar putea sa te creada si sa o "cumpere". Adica sa voteze URR. In ceea ce priveste venitul candidatilor URR sunt convins ca este mai mare decat al unui primar sau parlamentar (ma refer la cel legal). Daca vrei sa ma convingi ca vor renunta la el numai pentru a deveni un functionar cinstit al statului, va fi cam greu. Imi vei spune ca unii au propriile afaceri pe care le vor transfera catre o terta persoana sa le administreze. Pana aici, ok! Da' daca imi vei spune ca nu il vor intreba de sanatate, macar de doua ori pe zi, pe acel administrator, nu te cred.

    PS. Ce spun aici, nu o fac in ideea de a lovi in URR sau de a intimida pe cineva. Spun doar ca pentru a deveni un partid competitiv trebuie sa depuneti mult mai multa munca si trebuie profesionalizat actul politic pe care l-ati initiat. Daca mentineti ritmul actual de crestere, imi pare rau sa o spun, nici peste 10 ani nu veti reprezenta ceea ce va doriti. Aveti de a face cu electoratul roman! Eu va urez succes. Sincer!

  10. #52
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    nu
    de ce?
    iaca. ia mai aduna si vezi ce se poate. nu faci in fiece an numar variabil ca nu stai dupa recensaminte. stabilesti o cifra de scolarizare. daca ramin acolo locuri nu au decit sa mearga in alte parti fondurile. nu oblig pe nimeni sa faca universitate (parerea mea intima e ca universitatile trebuie sa fie particulare, iar nu de stat, ca se sta...).
    Aici suntem de aceeasi parere! Pot sa isi faca 10 universitati particulare in ce limba vor! Si pana la urma ce mai inseamna invatamant de stat, cand majoritatea universitatilor s-a privatizat. Au mai multe locuri cu taxa, decat cele fara. Dar si la cele fara sunt o gramada de taxe adiacente procesului de invatamant. "In Romania invatamantul de toate gradele este gratuit", parca asa suna textul din Constitutie. Buna gluma, nu?

  11. #53
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    de stat pe loc. ca asta e la ora actuala minunatul invatamint superior romanesc. asa ca...

    p.s. de-acum gata. paste fericit si restul de lectii 100 de euro bucata ca apa plata e scumpa
    O secunda, sa iti fac nota de plata! 100 $/bucata, pentru ca votka e ceva mai ieftina!

  12. #54
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    URR este o cacialma. Ala este partid?

  13. #55
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ili
    URR este o cacialma. Ala este partid?
    Argumente???

  14. 9th April 2004, 09:56

  15. #56
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ili
    Ce ma nu mai ai cuvinte? La fel ca tot cei din partidul.
    Nu sunt omul care sa discute discutii.
    Daca ai argumente la ceea ce afirmi putem discuta. Daca nu .... nu-mi pierd timpul.
    ili vine de la idolul tau politic? Atunci inteleg de ce faci afirmatii fara a le sustine.
    Last edited by birkof; 9th April 2004 at 10:18.

  16. #57
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by birkof
    Nu sunt omul care sa discute discutii.
    Daca ai argumente la ceea ce afirmi putem discuta. Daca nu .... nu-mi pierd timpul.
    ili vine de la idolul tau politic? Atunci inteleg de ce faci afirmatii fara a le sustine.
    si .... nu prea ai nimerit tastele sau........

  17. #58
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Daca aveti valoare asa cum pretindeti de ce nu o demonstrati?
    Orcum niciodata nu o sa ajungeti sa va comparati cu PSD pentru ca sunteti niste neputinciosi.
    O sa vedeti voi ce se va intampla la alegeri veti fi una cu pamantul.

  18. #59
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    si .... nu prea ai nimerit tastele sau........

  19. #60
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ili
    Orcum niciodata nu o sa ajungeti sa va comparati cu PSD pentru ca sunteti niste neputinciosi.
    Daca nu contam de ce vrei sa ma convingi ca nu merita sa luptam. Sau care-i scopul discutiei. Pana una alta site-ul URR este cel mai vizitat site dintre cele ale partidelor politice, al presendentiei si guvernului.

    Asta este prima victorie. Mai urmeaza si altele pentru ca nu ne pute-ti cumpara pe toti cu carnatz.

    O sa vina vremea cand o sa dati socoteala pt. fiecare banut ce l-ati castigat "cinstit" in politica romaneasca.

  20. #61
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ili, normal ca nici un partid nu se poate compara cu PSD-ul! Nici unul nu are atatia borfasi! Zici ca s-a mutat Jilava in Kiseleff

  21. #62
    junior birkof's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Ili, normal ca nici un partid nu se poate compara cu PSD-ul! Nici unul nu are atatia borfasi! Zici ca s-a mutat Jilava in Kiseleff
    Ultras,
    Sa inteleg ca faci parte din PRM?

  22. #63
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    asa e Ultras?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •