Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 84

Thread: Google pregăteşte lansarea serviciului gratuit de poştă electronică Gmail

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post Google pregăteşte lansarea serviciului gratuit de poştă electronică Gmail

    Competiţia dintre companiile Yahoo, Microsoft şi Google s-a intensificat, după ce Google, cel mai important motor de căutare pe Internet din lume, a anunţat că va lansa un serviciu de email care oferă utilizatorilor o capacitate de stocare de 100 de ori mai mare comparativ cu cea a concurenţilor săi

    Potrivit Financial Times, compania Google, care s-ar putea lista la bursă în cursul acestui an, a anunţat, joi, că a început testarea serviciului Gmail, care premite stocarea a 500.000 de pagini de poştă electronică. Compania a precizat că utilizatorii vor putea folosi tehnologia sa de căutare online pentru a scana rapid fiecare mesaj primit sau trimis. Reprezentanţii companiei americane au explicat că noul serviciu a fost configurat pe baza conceptului că utilizatorii nu trebuie să îndosarieze sau să şteargă mesajele de email ori să caute îndelung un mesaj pe care trebuie să îl verifice.

    Yahoo şi Microsoft controlează piaţa internaţională de email, după ce au atras numeroşi utilizatori oferind un serviciu gratuit cu un spaţiu limitat de stocare. Cele două companii percep taxe pentru spaţiul adiţional de stocare solicitat de utilizatori. De exemplu, Yahoo oferă gratuit aproximativ 4 megabytes, iar serviciul său special pune la dispoziţia clientului 100 de megabytes pentru circa 50 de dolari pe an. În schimb, Google a anunţat că va oferi gratuit 1 gigabyte, adică 1.000 de megabytes.

    O serie de analişti sînt de părere că rivalii săi vor fi nevoiţi să investească în tehnologii concurente pentru a preveni migrarea utilizatorilor către noul serviciu Google. Microsoft şi Yahoo pregătesc lansarea unor motoare de căutare pentru a-şi consolida poziţia pe piaţa portalelor, care funcţionează ca o cale de acces la Internet. În prezent, mulţi utilizatori au ales Google ca pagină iniţială pentru browserele lor.

    După lansarea noului serviciu de poştă electronică, site-ul Google va deveni un adevărat portal, cu o varietate de servicii precum noile opţiuni "News" şi "Froggle", care compară preţurile produselor ce pot fi achiziţionate online. "Gmail ar putea modifica substanţial peisajul pieţei de email, după cum motorul de căutare Google a avut impact major asupra pieţei de profil, în urmă cu mai puţin de cinci ani", a apreciat analistul Safa Rashtchy, de la Piper Jaffray. Însă el a recunoscut că poşta electornică este o aplicaţie "capricioasă" şi că majoritatea utilizatorilor sînt reticenţi faţă de schimbarea furnizorului de astfel de servicii, din cauza complexităţii procedurii de modificare a adresei de email. În plus, utilizatorii sînt mult mai mulţumiţi de serviciile actuale de poştă electronică decît erau de motoarele de căutare înainte de apariţia opţiunii Google, care a revoluţionat piaţa de profil.

    (c) Mediafax 2 aprilie 2004
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Competiţia dintre companiile Yahoo, Microsoft şi Google s-a intensificat, după ce Google, cel mai important motor de căutare pe Internet din lume, a anunţat că va lansa un serviciu de email care oferă utilizatorilor o capacitate de stocare de 100 de ori mai mare comparativ cu cea a concurenţilor săi
    eu pe bune am crezut ca faza cu Gmail e pacaleala de 1 aprilie.
    aia-i investitie serioasa. un disc civilizat de 250G e pe undeva la 1000€ cred.
    daca-si fac 500 000 000 cont le trebuie 2 000 000 de discuri sau, cu rebate cu tot pina la vreo 2 milliarde numai pe discuri. le-or fi luind ei bulk dar tot stufos e!

    si tare mis curios, ce solutie de backup vor lua

  3. #3
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Daca iti limiteaza traficul sau dimensiunea atasamentelor, nu o sa ajungi prea usor la un Giga de mail. Probabil vor aloca dinamic spatiul existent. Desi cine isi va face cont va incerca dinadins sa atinga un giga, sa vada daca se poate.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #5
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    si ei fac acelasi calcul ca haiducii producatori de discuri. 1GB ar trebui sa fie 2^10 MB si nu 10^3 MB.

    totusi daca ar da access la mailbox via IMAP cred ca as da 5$/luna pentru cont.

  6. #6
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    Daca iti limiteaza traficul sau dimensiunea atasamentelor, nu o sa ajungi prea usor la un Giga de mail. Probabil vor aloca dinamic spatiul existent. Desi cine isi va face cont va incerca dinadins sa atinga un giga, sa vada daca se poate.
    Mi se pare normal sa faca chestia asta. Asa trimiti un film si ala e spatiul...(aproximativ)
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  7. #7
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sa te vad cum stai ore intregi sa uploadezi sau downloadezi un film din mailbox!

  8. #8
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Pai daca iti vin idei de-astea nastrusnice sa verfici daca dau aia chiar 1G stai, ce sa faci.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Yahoo sau Hotmail nu ar putea sa ofere ceva comparativ. Ca nu vor, asta e altceva. Nu stiu cine e de fapt in spatele lui Google, de isi permite asa ceva. Eu ma mai gandesc daca renunt la casuta mea de pe yahoo pe care o am de o gramada de vreme.

  10. #10
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu am vreo 6 conturi de mail din care unul paid, tocmai ca sa nu depind de nimeni

  11. #11
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    site-ul german heise.de din domeniul IT anunta ca, diverse organizatii ce se ocupa cu protectia datelor (ex. Privacy International) sunt de parere ca initiativa lui google contravine legii europene de protectia datelor personale.

    finantarea sistemului Gmail va fi asigurata(cf. google) prin introducerea de reclame customizate bazate pe contextul mesajului citit de catre utilizator, lucru care presupune citirea si evaluarea automata a mailurilor salvate de catre google.

  12. #12
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    update:

    se pare ca Gmail e inregistrat ca patent US de catre "Market Age" (informatii financiare, Anglia).

    early bird...

  13. #13
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Incercati www.spymac.com creat de Macintosh:
    "1 GB e-mail account, 350 MB combined storage, personal blog, forum, gallery, auctions and more"...GRATIS
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  14. #14
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    "Firma independentă Market Age, care monitorizează oportunităţile de investiţii, susţine că deţine drepturile asupra mărcii „Gmail”, numele ales de Google pentru serviciul său de poştă electronică aflat în faza de testare.



    Market Age, cu sediul la Londra, a avertizat că intenţionează să lupte pentru a împiedica Google să folosească aceeaşi marcă.

    Compania a explicat că principalul serviciu pe care îl furnizează clienţilor săi este aplicaţia online „Pronet”, una dintre categoriile produsului purtând denumirea „Gmail”. Anul trecut, aceasta a atras aproape 1.000 de clienţi, reprezentând 300 de bănci.

    „Când Google a anunţat, săptămâna trecută, că pregăteşte serviciul de poştă electronică Gmail, firma noastră a discutat cu registrul american al comerţului. Ne aşteptam să apară probleme, dar am aflat că compania Google nu a înregistrat încă această marcă”, a declarat Shane Smith, directorul executiv al Market Age.

    El a adăugat că firma sa a plătit 700 de dolari pentru a înregistra marca „Gmail” în portofoliu. Însă compania nu a cumpărat domeniul Internet cu aceeaşi denumire. Săptămâna trecută, Google - cel mai important motor de căutare pe Internet din lume - a anunţat că va lansa un serviciu de email care oferă utilizatorilor o capacitate de stocare de 100 de ori mai mare comparativ cu cea a concurenţilor săi.

    Aplicaţia Gmail va permite stocarea a 500.000 de pagini de poştă electronică, iar utilizatorii vor putea folosi tehnologia Google de căutare online pentru a scana rapid fiecare mesaj primit sau trimis.

    După ce Market Age a anunţat că deţine drepturile asupra mărcii „Gmail”, acţiunile firmei şi-au dublat valoarea. Ulterior, cotaţia a coborât cu 16%."
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Pai nu e problema... o sa se redenumeasca GMail in GoogleMail... sau in GoogMail...

  16. #16
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Yahoo! s-a folosit de atenţia acordată de presă la anunţarea rezultatelor financiare pentru a-şi da „replica” la serviciul GMail promis de Google, cu un GB spaţiu de stocare gratuit: serviciul Yahoo! Mail va fi extins, până la vară, la o cotă de 100MB acordaţi gratuit fiecărui utilizator !

    sa va tineti atunci
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  17. #17
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    Yahoo! s-a folosit de atenţia acordată de presă la anunţarea rezultatelor financiare pentru a-şi da „replica” la serviciul GMail promis de Google, cu un GB spaţiu de stocare gratuit: serviciul Yahoo! Mail va fi extins, până la vară, la o cotă de 100MB acordaţi gratuit fiecărui utilizator !

    sa va tineti atunci
    hehehe ce bazat ar fi
    imi place foarte mult ideea
    multã lume... PUÞINI OAMENI

  18. #18
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    Yahoo! s-a folosit de atenţia acordată de presă la anunţarea rezultatelor financiare pentru a-şi da „replica” la serviciul GMail promis de Google, cu un GB spaţiu de stocare gratuit: serviciul Yahoo! Mail va fi extins, până la vară, la o cotă de 100MB acordaţi gratuit fiecărui utilizator !

    sa va tineti atunci
    Pai dupa aia va aparea si de la Google, Google Messenger
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  19. #19
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by fia
    Pai dupa aia va aparea si de la Google, Google Messenger
    mai tare decat Trillian nu are cum sa fie
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  20. #20
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Cine se afla in spatele Google? Nu vreau un raspuns in genul Mircrosoft e al lui Bill Gates, pentru ca in spatele lui se afla serviciile secrete americane.

  21. #21
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by Vadim
    Cine se afla in spatele Google? Nu vreau un raspuns in genul Mircrosoft e al lui Bill Gates, pentru ca in spatele lui se afla serviciile secrete americane.
    eventual SRI si Jandarmeria romana
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •