Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 27

Thread: Comentarii la "Pregatirea fizica in tenis"

  1. #1
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Comentarii la "Pregatirea fizica in tenis"

    Aici puteti posta intrebari, comentarii si sugestii la thread-ul "Pregatirea fizica in tenis".
    Vreau sa va reamintesc ca orice comentariu cu caracter decent si la obiect este binevenit , de asemenea oricine este binevenit sa posteze indiferent de natura , sex, rasa sau calitate sportiva atata timp cat se incadreaza in cele enumerate mai sus.

  2. #2
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    In leg cu pregatirea fizica ...
    La fete inaltimea potrivita este 1.80 iar la baieti 1.85 ? am auzit daca ai + , - , 5 cm ,,tragi mai mult" pt ca sa ajungi la nivelul care ti-l doresti

  3. #3
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Nu conteaza foarte mult inaltimea deoarece sunt avantaje si dezavantaje. Daca esti mai inalt ai un serviciu mai bun dar ai probleme cu coborarea la mingi joase si la raliuri lungi fiind mai greoi.
    Daca esti scund vei avea probabil un serviciu mai putin puternic dar pe care poti sa-l plasezi foarte bine. Un avantaj ar fi ca cei mai scuzi se misca mai bine pe teren si tin mai mult la raliuri. De asemenea tind sa dezvolte o musculatura mai puternica.
    Dar asta nu inseamna ca nu sunt si exceptii
    Last edited by DJ Klaus; 22nd April 2008 at 10:13.

  4. #4
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Astazi am jucat cu un chinez (castigat bine cu 6-1 6-1) A fost un meci de o intensitate mult mai mare decat ceea ce eram eu obisnuit sa joc (reamintesc ca nivelul meu e amatorial, fara multe meciuri la activ); a fost un meci in care am simtit foarte bine importanta conditiei fizice intr-o partida de tenis. A fost si o zi destul de calduroasa, lucru care m-a facut sa simt si mai mult oboseala prin care treceam, in special din setul al doilea in care lasam pur si simplu sa treaca orice minge care necesita putin efort fizic.

    Cine are intentia sa practice serios acest sport, sa se puna la punct cu pregatirea fizica, caci fara ea, nici talentul, nici norocul si nici tehnica te poate ajuta.
    Fiind un bun autodidact, chiar am sa incerc sa urmaresc sfaturile lui Dj Klauss caci azi am inteles ca nici la nivel amatorial nu poti face fata fara o buna pregatire fizica
    Last edited by Lucian86; 23rd April 2008 at 22:08.

  5. #5
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Cine are intentia sa practice serios acest sport, sa se puna la punct cu pregatirea fizica, caci fara ea, nici talentul, nici norocul si nici tehnica te poate ajuta.
    Fiind un bun autodidact, chiar am sa incerc sa urmaresc sfaturile lui Dj Klauss caci azi am inteles ca nici la nivel amatorial nu poti face fata fara o buna pregatire fizica
    Ca mare adevar graiesti
    Iar ceea ce va urma pe thread-ul "Pregatirea fizica in tenis" se aplica oricarui jucator de tenis la orice nivel, indiferent ca vrei sa joci tenis de performanta sau nu. Chiar daca nu vei juca tenis deloc si urmezi programul fizic ce va urma veti deveni mai sanatosi, mai antrenati, cu un nivel de energie mai mare si cu o dorinta de viata mai optimista. Caci cine e sanatos la trup... duce o viata sanatoasa in orice aspect.

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Talking

    Eu joc tenis de vreo 5-6 ani....si mi-am perfectionat majoritatea loviturilor.....exceptand k nu prea ma deplasez bine in teren...am o conditzie fizica relativ buna...dar de multe ori ma surprind loviturile adversarului...si tot timpu lovesc dintr-o pozitie incomoda....cum ar trebiu sa stau..sa ma deplasez in teren ..???

  7. #7
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ovidiu ,bine ai venit printre noi !
    E greu sa intram in detalii fara sa vedem un mic filmulet , dar trebuie sa fi atat de rapid la minge incat niciodata sa nu intri in criza de timp .
    Trebuie sa stai de obicei cu genunchii indoiti inaite de lovire .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #8
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut Ovidiu.
    Nu, nu-mi trebuie filmulet ca sa vad cum te deplasezi pe teren ci poate doar sa vad ce marime ai la adidasi.
    Oricum este bine sa fii pregatit inainte de fiecare lovitura si anume sa iei pozitia de asteptare. Am sa detaliez putin despre pozitia de asteptare pt ca este foarte importanta si nimeni nu-i acorda nici o atentie. Nu e complicat deloc: picioarele trebuie sa fie paralele cu fileul departate cat latimea umerilor. Genunchii usor indoiti, nu foarte mult indoiti pentru ca astfel pierdeti timp cand incepeti deplasarea. Trunchiul usor aplecat in fata si racheta in fata corpului tinuta de ambele maini. Acum aici e o mica diferenta: daca lovesti reverul cu 2 maini atunci ambele maini stau pe manerul rachetei (nu se aplica la profesionisti). Daca lovesti reverul cu o mana atunci mana stanga (daca esti dreptaci) sta undeva pe gatul rachetei. Priza de asemenea este foarte importanta si trebuie tinuta cu priza continentala pentru a fi usor sa schimbi priza pt forehand sau backhand.

    Acum chestia cu deplasarea... tu probabil, ca multi altii de altfel, dupa ce lovesti mingea ramai in locul de unde ai lovit mingea in loc sa te deplasezi inapoi pe linia de fund sau catre fileu daca e cazul. Si mai e o chestie... tu ,mai mult ca sigur, nu stii sa fugi dupa o minge in timpul unui punct. Nu se alearga ca la atletism sau ca la fotbal ci se foloseste pasul lateral sau adaugat la inceput (side steps) iar cand ajungi la minge folosesti pasi mici pentru justarea pozitiei la minge.
    Dar nu-ti face griji, daca esti pregatit fizic cum spui atunci iti trebuie cateva exercitii de lucrul cu picioarele sau footwork drills cum zic americanii.

    Tu poti sa faci filmuletu ca ramane pt posteritate

    Ps cateva filmulete pt footwork cu jucatori celebri:
    http://youtube.com/watch?v=u8FoCRbd8bg

    si poate cel mai edificator este Fedex in clipul de mai jos. Urmariti picioarele si explicatiile comentatoului.
    http://youtube.com/watch?v=NVwPRKh1Mdk

    http://youtube.com/watch?v=BWGQNyvR7so&feature=related

    http://youtube.com/watch?v=8IVHQSj4-V8&feature=related
    Last edited by DJ Klaus; 30th April 2008 at 21:14.

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Dj Klaus..Multumesc mult pt aceste 'tips'uri..Aproape acelasi lucru mi la spus si un antrenor kre ma vazut pt prima oara cum jucam..chestia cu pasi adaugati si mai marunti..si cam asta cred k ar fi problema...k nu ma pot obisnui cu pasii marunti si de aceea nu ma pozitionez tot timpul in cel mai corect mod spre a lovi mingea.Principalu e k in mintea mea styu ce ar trebuii sa fac si cum dar nu prea imi iese...Sper k.cu mai multe exercitii sa intre in rutina acesti pasi..

  10. #10
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Hello folks
    Am lipsit o perioada destul de buna si v-am cam lasat cu ochii in soare taman cand devenise mai interesant despre pregatirea fizica. Am fost super ocupat si plecat si mai nou sunt oficial si "fitness trainer" ca tocmai mi-am luat examenu'
    Yeaaaa.
    In fine ... "pregatirea fizica in tenis" revine in forta cu un test pe care il puteti face singuri si sunteti liberi sa va postati rezultatele aici. Asta o sa fac si eu de altfel: stati linistit ca nu sunt mai breaz decat voi la testul urmator asa ca nu va simtiti jenati
    Vedeti testul pe "Pregatirea fizica in tenis" si daca aveti nelamuriri intrebati-ma.

  11. #11
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    La testul de flexibilitate propus de Klaus,rezultatul meu este:21 cm,iar al lui Sorin:9 cm..

  12. #12
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    Am reusit sa fac 0 cu ceva dureri

    Cat despre incalzire, daca as avea terenul meu de tenis normal ca m-as incalzi ca la carte, asa de obicei ajung la fix cand am programare si nu imi convine sa fac incalzire pe bani, asa ca: "2 forehand-uri 1 backhand in fileu si BANG hai sa incepem sa lovim mingea aia tare cum am vazut la televizor"

    Oricum nu joc asa de intens ca sa-mi rup spatele, in schimb ma doare incheietura mainii drepte...

  13. #13
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    La testul de flexibilitate propus de Klaus,rezultatul meu este:21 cm,iar al lui Sorin:9 cm..
    Felicitari domnule Miskin ca la varsta dumitale reusiti sa fiti atat de flexibil

    Eu cu toata rusinea spun ca in mod "natural" nu ajung la 0 Daca ma straduiesc ceva mai mult trec 2-3 cm peste insa nu pot sta in acea pozitie mai bine de 3 secunde.

    Ca nu sunt prea flexibil, o stiam si inaintea testului.......Toata viata mea am jucat numai fotbal de unde mi-am dezvoltat foarte mult muschii de la picioare, cei care cred ca ma impiedica sa fiu mai flexibil.

    In fine, flexibilitatea este un factor important pentru recuperearea mingilor mai dificile....totusi, viteza de reactie este poate si mai importanta pentru astfel de situatii iar aceasta, zic eu, poate fi dezvoltata intr-o oarecare limita si fara o flexibilitate exceptionala.

    Nah, eu acum nu am de gand sa devin profesionist in acest sport.....Ma concentrez mai mult spre tehnicile de lovire a mingii din diferite situatii si pe mai multa practica. Aspectul fizic e pe plan secund pentru mine. Oricum mai fac si fitness uneori si sper ca acest lucru sa ma ajute si in tenis

  14. #14
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    "Dl. Miskin" are o suplete de invidiat pt. adolescenti dar pt. varsta lui ... Diseara o sa fac si eu testul .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #15
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Optimistul;2038352]"Dl. Miskin" are o suplete de invidiat pt. adolescenti dar pt. varsta lui ... Diseara o sa fac si eu testul .

    Virsta mea este de 40 ani,deci nu e chiar asa o senectute..Fac sport de mic,e adevarat nu de performanta,dar sportul a facut mereu parte din viata mea,maninc cit pot de rational si sanatos..INsa tenisul pe care il joc in ultimii ani zi de zi cred ca e vinovat de silueta si flexibilitatea de acum..

  16. #16
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Scorul meu la testul de flexibilitate este +24cm

    PS: Alte cateva teste vor urma in cursul zilei.

  17. #17
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    +6cm este tot ce-am scos la acest test de mobilitate . Klaus tu ai facut balet sau gimnastica de ai o asa de mare valoare la ac. test ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #18
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Doar tenis si ceva arte martiale

  19. #19
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Sper ca n-ai inceput seria astea de teste de mobilitate ca sa ne umilesti ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #20
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    N-am privit niciodata seria asta ca un concurs.
    De altfel nu am facut niciodata testul dar stiam ca sunt flexibil. Sunt multe altele la care am si de lucrat.
    Eu nu cred ca se simte nimeni umilit aici.

  21. #21
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Apropo de flexibilitate.......Gremelmayer care joaca in acest moment cu Djokovic e un mare exemplu

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •