Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 27 of 27

Thread: Comentarii la "Pregatirea fizica in tenis"

  1. #22
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Am dat peste aceste filmulete care mi s-au parut interesante, sunt din pregatirea fizica dar si psihica din intersezon a argentinianului Jose Acasuso la un centru specializat din Argentina:
    http://www.youtube.com/watch?v=HB1ANgKG9So
    http://www.youtube.com/watch?v=jfeC5apB2Oc
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. #23
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Postati aici rezulatele testului la abdomene.
    Nu o sa rada nimeni de voi va garantez ca nu-i las
    Eh, poate un pic

  3. #24
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    O sursa la teoria flotarilor? Fara a incerca sa demontez cele mentionate (poate e doar viziunea mea) dar viteze de 200km/h la servici nu atingi datorita fortei musculaturii. Din contra, nu are nicio legatura cu forta bruta ci mai degraba cu viteza de contractie si relaxare a musculaturii, cu alte cuvinte explozie. Teoretic forta in regim de viteza/explozie se poate realiza prin flotari (daca tot suntem la acest subiect) dar flotari in serii de maxim 5-8 bucati cu 1,2 batai de palme. Daca facem 44-50 de flotari dezvoltam forta in regim de rezistenta. Repet asta spune teoria pe care am pus eu burta in studentie, sunt chiar curios de sursa Klaus. Numai bine!

  4. #25
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    @Lucian
    Nu obtii viteze de 200km/h numai facand flotari.
    Poate nu am fost suficient de explicit. Flotarile construiesc o fundatie solida a "miezului" corpului, adica acea portiune de la brau pana la umeri inclusiv.
    Tu aduci in discutia tehnica serviciului, spunand de explozie muschilor. Sunt de acord. Insa tu intri mult in profunzime pe cand eu incercam sa prezint oarecum o baza iar ulterior sa intru in detalii.
    In tenis (probabil ca stii) explozia, in functie de stilul fiecarui jucator, vine si din picioare. Insa indiferent de stil, la serviciu explozia vine din "upper body".
    Nu poti avea o explozie puternica fara un umar solid, lower back sau un abdomen puternic pt ca altfel te-ai acidenta.
    Revenind putin la teoria flotarilor de care ai adus vorba... Mai intai incepi cu o baza, acea rezistenta musculara de care ai adus tu vorba. Dupa ce ai construit o baza solida poti intra mai adanc in problema si poti face flotari cu batai din palme precum si alte exercitii.
    Nu poti face flotari cu batai din palme daca nu esti in stare sa faci 15 flotari, sa zicem.
    Nr de flotari de 45-50 era de evaluare to see how strong is your core or upper body.
    But, yeah, thanks for the comment. It is , definetely a large topic and there is a lot to talk about.
    Feel free to post more comments

  5. #26
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Apropo de muschi si de tehnica la serviciu....
    Am sa postez imediat pe "Preg tehnica in tennis" toti muschii pe care-i folosesti cand servesti, la dreapta si rever.

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Bucuresti
    Age
    31
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Scorul meu de flexibilitate este +11 sm

  7. 2nd March 2024, 07:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •