View Poll Results: Pronostic

Voters
31. You may not vote on this poll
  • 1

    23 74.19%
  • X

    6 19.35%
  • 2

    2 6.45%
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 65 of 65

Thread: Etapa 18: Poli Timisoara - FC Arges

  1. #64
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    imi aduc foarte bine aminte insa de Telu Stancu, fundas pitestean, care a facut un meci bun (iar in poarta la voi nu stiu daca nu cumva era veteranul Cristian).
    Telu Stancu era capitanul echipei, iar Cristian portar (amandoi fosti internationali). Nici nu stiu daca jucatorii pitesteni aveau idee despre faptul ca Timisoara era silita sa piarda. Suporterii nostri se intrebau atunci de ce a trebuit sa invingem la Timisoara si sa scape Victoria, o echipa artificiala, fara public, dar culisele erau altele.
    Cert e ca in 1996, cand aveam din nou ultima etapa la Timisoara si de data asta eram noi in situatie grea, s-au auzit voci din Banat care spuneau ca abia asteapta sa ne intoarca "serviciul" de atunci. Pana la urma, ne-am salvat ca de obicei prin forte proprii intr-un meci la Sibiu, in antepenultima etapa. Iar ceea ce se discuta acum pe forum imi da senzatia ca povestea nu este perceputa la modul ca noi am fi dorit atunci cu tot dinadinsul retrogradarea lui Poli.

    Quote Originally Posted by phil
    imi aduc aminte si de Popa, zis si "Nebunu," portarul nostru responsabil cu gafele (care nici n-a facut prea multi purici la echipa de altfel).
    Probabil ca asta facea parte din scenariu, gafele fiind intentionate.

    Quote Originally Posted by phil
    cat despre tentativa de blat, ramane o pata rusinoasa pe obrazul unui club care a pierdut un campionat tocmai pentru ca a refuzat sa intre in tot soiul de combinatii (s-a intamplat in 1979 cand am ratat locul intai in ultima etapa la Targoviste). dar ce mai era normal in anii aia dementi?
    La ce anume te referi? La castigarea campionatului Diviziei A? In 1979?

    Quote Originally Posted by phil
    cat despre meciul de vinerea trecuta, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu l-am vazut. cu atat mai mult cu cat un forumist timisorean din State, amadeus, care a vizionat inregistrarea meciului e de parere ca argesenii n-au practicat anti-fotbal (opinia lui e postata pe forumul nostru oficial).
    Aici e discutabil. S-a incercat mentinerea rezultatului. S-a mai si tras de timp, dar si Argesul a mai avut ocazii. Sa nu uitam ca am avut 3 jucatori din defensiva accidentati, deci e explicabila retragerea.

    Quote Originally Posted by phil
    in schimb, sunt regretabile incidentele de care s-a pomenit mai sus si pentru care un suporter timisorean, violaforever, cu un gest deosebit, si-a cerut scuze in numele tuturor suporterilor timisoreni. ma alatur si eu lui violaforever.
    Se mai intampla. Am spus ca nu am inteles totusi gestul, in conditiile in care Timisoara nu a avut mult timp echipa in A, iar Argesul nu e totusi o formatie oarecare, ci cea care i-a dat pe Dobrin si pe Mutu.

    Quote Originally Posted by phil
    cat despre tranzactia cu Zambon, inclin sa-i dau dreptate lui tudose. a fost practic un cadou facut timisorenilor si poate putini stiu faptul ca decizia a fost luata de presedintele argesean de atunci, imi scapa numele, care a fost ani de-a randul director la Autoturisme Timisoara. ca or fi fost si niscai detalii secrete ale afacerii nu contest, insa nu le cunosc.
    Constantin Stroe este un foarte bun manager si impatimit dupa fotbal. El a luat Argesul de la zero, cand echipa retrogradase dupa 29 de ani neintrerupti in prima divizie (va dati seama ce deziluzie!), iar situatia finaciara era dezastruoasa. A avut rabdare, a asezat caramida cu caramida si a adus echipa pana in Cupele Europene. In relatia cu Timisoara, posibil sa se fi lasat purtat putin si de sentimentalism, nu cunosc toate amanuntele.

    Quote Originally Posted by phil
    in fine, se termina meciul si pe tunel, Lucescu, plin de spume la gura le promite timisorenilor "c-o sa-i faca" in campionatul respectiv.
    Auzisem si de acest lucru. Am mai scris-o pe forum, sunt un simpatizant al lui Lucescu, insa acest fapt nu ii face cinste. Poate au fost si vorbe spuse la furie, cert e ca in retur Poli a avut parte de arbitraje potrivnice (daca a fost si Luce de vina, nu cunosc).

    Quote Originally Posted by phil
    inca ceva...dezvaluirile post '89 cu privire la retrogradarea lui Poli din primavara lui 1986 acrediteaza ideea ca timisorenii au fost trimisi in B ca urmare a unei tentative de blat. fara a contesta lucrul asta sau a-i scuza pe conducatorii nostri, trebuie sa privim lucrurile in contextul de atunci. stiu ca pentru foarte multi forumisti multe lucruri raman greu de inteles dar ele sunt parte din istoria noastra.
    Eu cunosc vremurile. Toate echipele au facut cate ceva in neregula. E adevarat, erau unii care isi permiteau aproape orice, nu mai e cazul sa le spun numele.

    Quote Originally Posted by phil
    am scris ieri ca Dinamo avea echipa buna pe atunci. reformulez: Dinamo avea o echipa mare in sensul ca sprijinul tovarasesc al MI se facea simtit la nevoie.
    Totusi, Dinamo avea atunci o echipa mare. Stiu ca voi o antipatizati profund, aveti si motive, dar acesta e adevarul. A aratat-o si in Europa. Cum au facut echipa si la ce jocuri de culise au mai apelat, e alta poveste, s-a tot vorbit aici.

  2. #65
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    - cunoasteti numele de Octavian (Tavi) Foale? Era unul din angajatii clubului banatean in urma cu 18 ani.

    Il cunosc personal si foarte bine pe Nea Tavi si pe fiu-su Angelo. Stiam de episodul Oradea dar nu am facut nici o legatura. El a spus ca a fost eliberat din parnaie la cererea lui Lucescu. Va dati seama ce puterea avea antrenorul de la MI pe-atunci.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •