View Poll Results: Pronostic

Voters
31. You may not vote on this poll
  • 1

    23 74.19%
  • X

    6 19.35%
  • 2

    2 6.45%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 65

Thread: Etapa 18: Poli Timisoara - FC Arges

  1. #43
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Tudose, intr-un fel ai dreptate! Imi cer scize in numele acelor persoane care au strigat B, B-ul. Este adevarat ca in 2000 daca nu arati voi jucam poate in divizia C. Oamenii sunt rai cateodata, poate s-au enervat si datorita tragerilor de timp ale argesenilor.
    Ideea este ca nu TREBUIE sa uitam trecutul fiindca il vom retrai!!!
    Multumim pt ce ati facut acum 4 ani si scuze inca o data!

  2. #44
    sport legend Drakoness's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    390
    Reputatie
    1
    Victorie normala ("dupa calculul hirtiei") a tm. N-am vazut meciul asa ca nu pot sa ma pronunt referitor la calitatea jocului.

  3. #45
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Tudose, itzi intzeleg supararea... Nici eu nu sunt de acord cu scandarile care le aminteai (in plus v-am facut shi tzigani de cateva ori). Antipatia fatza de piteshteni a plecat din tragerile de timp exagerate shi din antijocul practicat de FC Arges. Itzi aminteshti meciul din tur? Nici atunci Argeshul nu a profitat de avantajul pe care il avea shi a fost egalata pe final. Istoria s-a repetat shi acum... Dupa golul egalizator, aveatzi toate motivele din lume sa fortzatzi mai mult. Insa atzi preferat sa mintzitzi fotbalul cu simulari shi trageri de timp ordinare... Cine se multzumeshte cu putzin, putzin primeshte. Imi pare sincer rau de voi. Am un respect deosebit pentru aceasta echipa shi nu intzeleg de ce are asha putzini spectatori. Bafta!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  4. #46
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    Moldovan(tot cu el incep) declara inainte de meci ca vine la Timisoara sa recupereze puncte. Era la mintea cocosului ca nu va obtzine acest lucru. Stim de ce. Pentru ca este un antrenor mic, mic de tot. Nu stie sa abordeze un meci, nu stie tactica, nu stie nimic. Poate nu are nici noroc... Cica dupa meci s-a simtzit rau, bietul de el. Ii propun un remediu: demisia. Am mai observat ceva. Jucatorii nostri au carentze fizice deosebite! grav! Jucatorii timisoreni treceau ca o racheta pe langa manechinele pitestene. Nu mai vorbesc de lipsa totala de reactie. Nu ne-a batut poli, nu ne-a batut publicul, am pierdut pe mana noastra. sa retzinem doua lucruri din meci: driblingul lui Kubik care habar n-am daca inseamna ceva, si balba dintre coman si un fundas in ultimele minute. bravo Danutz Coman, singurul alb-violet de caracter. ma mir cum l-a pus nea Nelu capitan. Apropo, ex si "actualul" dinamovist, spune ca nu-si va da demisia sub nici o forma si va redresa corabia. NO comment.
    Si inca ceva. Golul stelei frumos lucrat de doi argeseni.

  5. #47
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Cu meciul din tur ai dreptate, viole(n)t, acolo ne-am multumit cu minimul avantaj si pana la urma am fost egalati. Acum altfel a fost situatia. Un egal era convenabil pentru noi. Coman a fost accidentat inca din prima repriza, apoi s-au lovit Marius Radu (schimbat cu Chita) si Somcherechi. In aceste conditii, e normal sa te aperi si sa incerci sa faci sa treaca timpul, dar pana la urma reduta a cazut.
    Despre antijoc... orice echipa il practica in anumite situatii, uneori este chiar indicat pentru a-ti atinge scopul (vezi comentariul meu de mai devreme in legatura cu meciul de la Copenhaga). Nu e sportiv, dar poate fi eficient. Sigur ca, in ceea ce ma priveste, nu sunt satisfacut de rezultate si am convingerea ca suntem capabili de mai mult, nu sa ne multumim cu putin si sa mai tragem de timp cand se poate.
    De ce avem putini spectatori? Iata cateva motive:
    1. Prestatia slaba a echipei. La Pitesti lumea e obisnuita cu performanta, si nu doar din timpul lui Dobrin, ci cu cativa ani in urma, cand aici jucau Barbu, Mutu, Vintila, Schumacher, Nastase, Neaga, Codrea, Mara, iar noi ne luptam pentru Cupele Europene. Atunci aveam tribune pline si acasa, si in deplasari (au fost si 10.000 de suporteri la semifinala de Cupa Romaniei de la Rm. Valcea cu Craiova).
    2. Politica slaba de marketing si imagine desfasurata de club (mai bine zis, absenta unei astfel de politici).
    3. Mijloacele de transport reduse pe care clubul le pune la dispozitia suporterilor pentru deplasari. Pe vremea sponsorizarii de catre Dacia se dadeau oricate autocare era nevoie (la Satu Mare sau la Suceava au fost si cate 10, de se mirau bucovinenii, "Mai viniti multi, mai?"). Acum se ofera doar unul.
    4. Disputele din interiorul galeriei.

    P.S.
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    in plus v-am facut shi tzigani de cateva ori
    Asta chiar ca nu o inteleg, atat timp cat cuvantul e considerat peiorativ.

  6. #48
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    tudose, nu cred ca argeshul era in situatzia de a se multzumi cu un punct. Nu uita ca in debutul reprizei secunde poli a fost pur shi simplu sufocata pretz de vreo 10 minute. Deci se putea mai mult!!!

    In legatura cu numarul redus de spectatori, cred ca trebuie sa facetzi ceva. Exista riscul sa pierdetzi tanara generatzie (care, in climatul de lehamite si nepasare fatza de echipa locala, sa se indrepte spre ultra-mediatizatele steaua/dinamo/rapid). Am trecut vineri pe langa grupuletzul vostru de suporteri shi am vazut oameni mai degraba de varsta medie. Ar fi pacat!

    Despre chestia cu tziganii (cum ai banuit, folosita in sens peiorativ): nu subscriu la asha ceva shi nici nu pot gasi scuze pentru asha ceva.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  7. #49
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    tudose, nu cred ca argeshul era in situatzia de a se multzumi cu un punct. Nu uita ca in debutul reprizei secunde poli a fost pur shi simplu sufocata pretz de vreo 10 minute. Deci se putea mai mult!!!
    Si eu am avut senzatia unui joc foarte bun atunci. A lipsit si curajul, si insistenta in acel moment favorabil... Am aflat insa de la unul din jucatori de problemele medicale ale celor trei, tinute in secret (Coman era lovit, Marius Radu a fost schimbat), nu stiu daca e o scuza... Am fost in Cotroceni in toamna, am scos un 1-1, dar atunci am simtiti clar ca putem mai mult!
    Sunt multumit totusi ca avem alta fata comparativ cu penibila prestatie contra Petrolului. Si un moral mult mai bun, cred eu.
    In legatura cu tanara generatie: probabil ca au venit la meci doar "Vulturii Violeti" (factiunea mai in varsta) "Ultras Viola", cei tineri, sunt in conflict cu ei si nu beneficiaza de autocar pentru deplasari (ceea ce mie mi se pare o inconstienta, din motivele expuse de tine, cu pierderea celor tineri).
    In ceea ce priveste atitudinea noastra, poti citi la unul din urmatoarele link-uri:
    http://www.fcarges.net/ianuarie.htm
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1933
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1884
    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2316

  8. #50
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by buburuzel
    Moldovan(tot cu el incep) declara inainte de meci ca vine la Timisoara sa recupereze puncte. Era la mintea cocosului ca nu va obtzine acest lucru. Stim de ce. Pentru ca este un antrenor mic, mic de tot. Nu stie sa abordeze un meci, nu stie tactica, nu stie nimic. Poate nu are nici noroc... Cica dupa meci s-a simtzit rau, bietul de el. Ii propun un remediu: demisia.
    Faci ce faci si iti aduci aminte de Moldovan.
    Intr-un interviu aparut astazi in presa din Pitesti, atat Moldovan cat si Schiaucu afirma raspicat ca ne vom salva. Iar la conferinta de presa se spune ca nici antrenorul, nici jucatorii nu inteleg ce se intampla, pentru ca ei s-au pregatit bine. Dar rezultatele lipsesc!

  9. #51
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Recunosc, tudose, parcurgand linkurile tale ma simtzeam mandru de conducerea lui Poli.

    Din cate am vazut, exista reactzie din partea voastra, dar probabil nu suficient de puternica. Iar cand reactzia suporterilor nu e prea vehementa, urmeaza dictatura conducerii... So, watch out!

    In domeniul politicii de marketing:
    Pana nu demult, shi la Poli situatzia era asemanatoare, in sensul ca nu se prea punea accent pe politica de marketing. Pot sa spun ca au fost presiuni din partea suporterilor (pe forumul oficial, la emisiunile locale TV si radio, in presa, etc) asha ca Dobos a angajat o firma de marketing... Sigur, totul e intr-o faza incipienta, dar ideile baietzilor par a fi sanatoase. Au inceput sa curga shi primii bani, din contracte de sponsorizari, etc.

    Legat de grupurile de suporteri rivale, aici avetzi o problema. La Timisoara, de exemplu, a existat un nucleu solid, iar in jurul acestui nucleu s-a dezvoltat actuala galerie (in momentul "ajungerii" in divA, ca nu pot sa-i zic promovare). Chiar daca recent din galeria mama s-au desprins doua grupari, lipsa acestora nu se face resimtzita. E pacat ca nu avetzi o galerie puternica. O tifoserie frumoasa aduce la randul ei spectatori la meci. Crezi ca la Timisoara, din 40.000, totzi vin sa vada fotbal?

    P.S. Am dat de 2 ori exemplul Timisoarei nu ca sa ma laud, ci pt. ca este exemplul pe care il cunosc cel mai bine. In plus, cred ca suntem 2 cluburi de categorie asemanatoare. Forza Viola (din tm sau din ag)!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #52
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Situatia galeriei la Pitesti este in impas in acest moment. Corect ar fi sa spunem: "nu MAI avem o galerie puternica". Cateva impresii ale celor care au trait marile meciuri (atat ca joc si rezultat cat si ca spectacol in tribune) poti gasi aici:
    http://www.onlinesport.ro/forum/show...2&page=6&pp=20 (incepand cu mesajul 115)
    http://www.onlinesport.ro/forum/show...2&page=7&pp=20

    FORZA VIOLA!

  11. #53
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Voi deschide un subiect delicat, pe care il aveam de mai mult timp in minte, iar acum s-a ivit ocazia acestui meci Poli - FC Arges. Ii rog pe viole(n)t si pe ceilalti timisoreni sa ma ajute cu parerile lor.
    In vara anului 1986 Poli retrograda, pierzand in ultima etapa pe teren propriu in fata lui FC Arges cu 1-2, desi ii era suficient un egal pentru salvare. In locul banatenilor ramanea in Divizia A echipa de trista amintire Victoria. Ce stiti despre acel meci si despre culisele lui? Eu am propriile informatii, insa as dori sa le confrunt si cu ale voastre.

  12. #54
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Voi deschide un subiect delicat, pe care il aveam de mai mult timp in minte, iar acum s-a ivit ocazia acestui meci Poli - FC Arges. Ii rog pe viole(n)t si pe ceilalti timisoreni sa ma ajute cu parerile lor.
    In vara anului 1986 Poli retrograda, pierzand in ultima etapa pe teren propriu in fata lui FC Arges cu 1-2, desi ii era suficient un egal pentru salvare. In locul banatenilor ramanea in Divizia A echipa de trista amintire Victoria. Ce stiti despre acel meci si despre culisele lui? Eu am propriile informatii, insa as dori sa le confrunt si cu ale voastre.
    Mi-ar placea sa ne dai acele informatii. Eu ce stiu e doar vag. Conducerea a fost somata sa retrogradeze echipa din cauza refuzului de-a se alatura cooperativei din care facea parte Dinamo. Eu stiam de '87, cand Poli a batut neinvinsa Dinamo care la radul ei a cedat primul loc Stelei si astfel a pierdut si campionatul. Era nevoie de Victoria ca acolo nu se punea problema intrarii in cooperativa MI. Ar fi fost culmea.

  13. #55
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1

    Question

    Deshi merg la Poli din 84, in 1986 aveam doar opt ani, asha ca prea multe nu imi amintesc despre acel meci. De culise, ce sa mai vorbim, nu eram la curent. Daca nu ma inshel, a fost un gol dubios dintr-o gafa a portarului timishorean. Mai multe nu shtiu.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  14. #56
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Astept inca parerile timisorenilor, poate nu au vazut prea multi mesajul. Inainte de a prezenta versiunea pe care o cunosc eu, inca doua lucruri:
    - cele doua retrogradari, din 1986 si din 1988, au avut motive diferite, cel putin dupa stiinta mea;
    - cunoasteti numele de Octavian (Tavi) Foale? Era unul din angajatii clubului banatean in urma cu 18 ani.

  15. #57
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Din timishorenii care frecventeaza forumul asta, poate ca phil te poate ajuta. Restul nu par a fi "contemporani" cu meciul in cauza.

    De Tavi Foale shtie toata Timishoara! Cred ca a antrenat toate cluburile din orash. In tzara e cunoscut pentru altceva: a fost implicat intr-un scandal care s-a lasat chiar shi cu inchisoare.

    Referitor la problema ta, incearca sa te adresezi redactziei Fotbal Vest (www.fotbalvest.ro). Au o rubrica de dialog cu cititorii shi cred ca vei primi raspunsurile dorite.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #58
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nu stiam ca Foale e atat de po****r si cunoscut in Timisoara, de aici si intrebarea mea.
    Scandalul care s-a lasat cu inchisoarea era legat tocmai de finalul campionatului 1985/1986 si de un meci cu Bihorul, premergator celui cu Argesul din ultima etapa.
    O sa iau legatura cu phil, poate ne ajuta el.

  17. #59
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Despre Foale potzi scrie cel putzin 5 romane shi toate ar fi best-seller-uri.

    Am sa incerc sa vb shi eu despre acel meci cu catziva cunoscutzi, poate aflu ceva.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #60
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ce cunosc eu despre cele 2 retrogradari ale Timisoarei:
    - in primavara lui 1986 Poli era intr-o situatie destul de delicata. FC Bihor era lanterna, fara sanse practice de scapare. Conducatorii banateni au incercat sa aranjeze meciul de la Oradea, prin intermediul lui Tavi Foale. Operatia a fost insa deconspirata de catre Romeo Pascu, aflat atunci in conducerea bihorenilor, iar Foale a fost arestat. Meciul s-a jucat apoi corect si s-a incheiat 0-0, rezultat care nu ajuta nici una din cele doua echipe (fapte relatate si de "Gazeta Sporturilor" din 23 aprilie 2003). Bineinteles ca presa de atunci nu a pomenit nimic de caz. Sub amenintare, timisorenii au fost de acord cu retrogradarea. Intamplator, ultima etapa se juca in compania lui FC Arges. Portarul (un anume Popa) a gafat ca un incepator, scapand mingea in plasa de doua ori (citand din "Sportul" de atunci: "un sut pe care 9 portari din 10 l-ar fi retinut. Numai Popa nu a reusit."). In aceeasi zi, Gloria Buzau si Victoria au facut o remiza de salon care, in conditiile rezultatului de pe Bega, le-a salvat pe amandoua.
    - in 1987, dupa repromovare, Poli incepuse bine campionatul. A invins pe Dinamo pe teren propriu cu 2-1 (meci in care bucurestenilor li s-a acordat ca fiind gol o bara). Apoi, in retur a inceput sa piarda tot mai mult teren, fiind "lucrata" si de arbitri si terminand in final pe locul al 16-lea, care i-a dus in Divizia B.

  19. #61
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    tudose, in primul rand vreau sa iti multumesc pentru invitatia de a lua parte la discutie (si lui viole(n)t ca m-a recomandat) .

    am fost la meciul din 1986 impotriva lui F.C. Arges. amintirile sunt destul de sterse totusi, poate si din pricina tristetii pe care mi-a provocat-o meciul cu pricina (si in plus au trecut iata aproape 20 de ani). imi aduc foarte bine aminte insa de Telu Stancu, fundas pitestean, care a facut un meci bun (iar in poarta la voi nu stiu daca nu cumva era veteranul Cristian). imi aduc aminte si de Popa, zis si "Nebunu," portarul nostru responsabil cu gafele (care nici n-a facut prea multi purici la echipa de altfel). apropo de portari, a mai trecut pe la Poli, tot prin anii aia, si un alt portar pre numele lui Clipa. chestia interesanta cu Clipa era ca iti scotea un sut imparabil la vinclu de aveai impresia ca e Robinson (portarul de la care vine termenul de robinsonada) dar gafa la mingile cele mai simple .

    in fine. tudose, din pacate nu pot contribui cu nimic semnificativ la istoria subterana a celor doua retrogradari in sensul ca nu stiu mai multe amanunte decat cele pe care le-ai postat tu deja (si care in linii mari sunt credibile). viole(n)t ti-a sugerat foarte intelept sa iei legatura cu saptamanalul timisorean Fotbal Vest si eu te incurajez sa o faci. nu stiu mai multe amanunte pentru ca la vremea respectiva totul era trecut sub tacere la nivel oficial. sigur ca povestile astea rasuflau la colt de strada insa in septembrie 1986 am plecat in armata si implicit din oras. dupa 1989, lucrurile au iesit la iveala insa din pacate pentru istoria clubului timisorean nimeni dintre conducatori nu a avut inspiratia de a scrie o "carte neagra" a acestor retrogradari comandate si absolut revoltatoare. pana la urma, ce interes ar fi avut de vreme ce unii din ei fusesera partasi la tot circul respectiv.

    istoria cu Foale e absolut reala. el era secund la ora respectiva, daca nu ma insel, si a jucat in toata afacerea asta rolul acarului Paun. ca de obicei, cineva trebuie sa plateasca. cat despre tentativa de blat, ramane o pata rusinoasa pe obrazul unui club care a pierdut un campionat tocmai pentru ca a refuzat sa intre in tot soiul de combinatii (s-a intamplat in 1979 cand am ratat locul intai in ultima etapa la Targoviste). dar ce mai era normal in anii aia dementi?

    cat despre meciul de vinerea trecuta, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu l-am vazut. cu atat mai mult cu cat un forumist timisorean din State, amadeus, care a vizionat inregistrarea meciului e de parere ca argesenii n-au practicat anti-fotbal (opinia lui e postata pe forumul nostru oficial). in schimb, sunt regretabile incidentele de care s-a pomenit mai sus si pentru care un suporter timisorean, violaforever, cu un gest deosebit, si-a cerut scuze in numele tuturor suporterilor timisoreni. ma alatur si eu lui violaforever. cat despre tranzactia cu Zambon, inclin sa-i dau dreptate lui tudose. a fost practic un cadou facut timisorenilor si poate putini stiu faptul ca decizia a fost luata de presedintele argesean de atunci, imi scapa numele, care a fost ani de-a randul director la Autoturisme Timisoara. ca or fi fost si niscai detalii secrete ale afacerii nu contest, insa nu le cunosc.

    cat despre meciul memorabil cu Dinamo din toamna lui 87, ce sa mai spun. venisem acasa intr-o permisie si nu m-am dus la meci convins fiind ca vom lua bataie (Dinamo avea o trupa mare si pe Lucescu pe banca). era etapa a zecea (sau a 11-a) si Dinamo avea zero infrangeri. cand mai erau vreo 20 de minute din meci si Poli conducea nu m-a mai rabdat inima si am fugit la stadion (locuiam aproape). doamne, asa ceva se traieste poate o data la 20 de ani. stadionul gemea de oameni (mai ceva ca acum) si nimeni nu-si credea ochilor ce se intampla pe gazon. golul lui Varga (de 2-0)...nu mitizez de loc...o minunatie, lovitura libera la vinclu, delir in tribune (chiar fara CVUCS). prin minutul 92 sut la poarta noastra, mingea loveste bara, cade in fata liniei de poarta arbitrul indica gol (inchipuiti-va ca mingea revenise in teren si dinamovistii au continuat actiunea sperand sa inscrie insa au tras peste poarta). stupoare generala. in fine, se termina meciul si pe tunel, Lucescu, plin de spume la gura le promite timisorenilor "c-o sa-i faca" in campionatul respectiv. si s-a tinut de cuvant. in meciul retur, la Bucuresti, Dinamo-Poli 6-0. ascultam la radio comentariul tendentios al lui Mitica Pelican, cum ca Poli e cea mai slaba echipa care a jucat in anul ala in "groapa" si alte alea. pe vremea aia in blocul unde locuiam statea si Craciun, fundas la Poli, atunci un tip tare po****r si de treaba. l-am intrebat cum a fost pe "Dinamo" si mi-a zis ca pe gazon a fost macel. ma rog, istorii vechi.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  20. #62
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    inca ceva...dezvaluirile post '89 cu privire la retrogradarea lui Poli din primavara lui 1986 acrediteaza ideea ca timisorenii au fost trimisi in B ca urmare a unei tentative de blat. fara a contesta lucrul asta sau a-i scuza pe conducatorii nostri, trebuie sa privim lucrurile in contextul de atunci. stiu ca pentru foarte multi forumisti multe lucruri raman greu de inteles dar ele sunt parte din istoria noastra.

    dupa parerea mea aceia au fost anii cei mai negri din istoria fotbalului romanesc pentru ca atunci s-a pus in practica vestita Cooperativa. in plus, caruselul interventiilor politice a atins rafinamentul maxim. Divizia A ajunsese un circ ridicol in care se infruntau orgolii extrafotbalistice. ne place sau nu, campionatul era format din doua cluburi, respectiv satelitii lor neoficiali. ocazional, cate o echipa care nu facea parte din vreo tabara petrecea in an in A asa de amorul artei. cel putin doua echipe erau absolut artificiale: Victoria si Moreniul. restul incercau sa formeze aliante pentru a nu pica de fazan. iar in situatia asta, conducatorii timisoreni au intrat si ei in jocuri murdare. ar fi o discutie prea lunga sa discutam aspectele etice ale deciziilor luate de ei atunci (a te preta la magarii pentru a supravietui in prima liga vs. a nu face nici o concesie si a ramane un etern marginal). oricum, destrabalarea timisoreana a fost minima, sa zic asa, de vreme ce Poli avea un parcurs de genul ABAB...oricum, nu pot sa nu remarc doza imensa de naivitate de care au dat dovada oficialii lui Poli care si-au bagat singuri capul in gura lupului, fara sa stie (?!?) ca Romica Pascu era deja valetul diavolului. pai cine-si poate inchipui ca morala a fost grija acestui ipochimen atunci cand a facut publica tentativa de blat? directiva no. 1 trasata de biroul organizatiei de baza era mentinerea sistemului cooperatist si eventual imbunatatirea lui. pentru acest nobil scop nici un mijloc nu era prea indecent.

    si inca ceva in legatura cu meciul de pomina impotriva lui Dinamo din toamna lui 1987. am scris ieri ca Dinamo avea echipa buna pe atunci. reformulez: Dinamo avea o echipa mare in sensul ca sprijinul tovarasesc al MI se facea simtit la nevoie.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  21. #63
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Despre sezonul 87/88 imi amintesc shi eu cate ceva, chiar daca aveam de-abia 10 ani. Poli a avut un tur excelent atunci, iernand pe 7. Apogeul evolutziilor violetzilor a fost acel meci cu Dinamo. Personal nu imi amintesc decat doua secventze: golul lui Ilcu shi penaltyul aparat de Almashan. Se zice ca Lucescu ne-ar fi amenintzat dupa meci cu retrogradarea. In retur a urmat dezastrul. Imi amintesc mai ales meciurile cu Otelul shi cu Corvinul, ambele pierdute. Din cate imi povesteshte tatal meu, au fost shi cateva magarii menite sa o afunde pe Poli.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •