View Poll Results: Pe ce credeti ca va cheltui clubul banii in sezonul 2006-2007

Voters
27. You may not vote on this poll
  • pe transferuri in mare parte

    5 18.52%
  • mai mult pe modernizarea stadionului

    6 22.22%
  • materiale promotionale ptr imaginea clubului

    0 0%
  • altele -> scrise in topic

    2 7.41%
  • e pref in ochi. Nu exista asa buget in realitate la Farul

    14 51.85%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 44

Thread: Bugetul clubului & obiectiv in 2006/2007

  1. #1
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Bugetul clubului & obiectiv in 2006/2007

    În 2006/2007, Farul are buget de 2,5 milioane dolari

    Adunarea Generală a FC Farul, desfăşurată, sâmbătă la prânz, la sediul clubului, a fixat liniile directoare ale activităţii grupării sportive pentru sezonul 2006/2007. Astfel, a fost votat bugetul de venituri şi cheltuieli, în valoare de 2,5 milioane dolari, a fost stabilit obiectivul (obţinerea participării în Cupa UEFA), au fost operate unele modificări de statut impuse de UEFA. De asemenea, Adunarea Generală l-a mandatat, în unanimitate, pe preşedintele executiv Florentin Chiforeanu (noua sa titulatură) să ceară oficial Comisiei Centrale a Arbitrilor ca Marian Salomir să nu mai fie delegat la meciurile Farului. Adunarea, care a fost prezidată de Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a avut oaspeţi de seamă, printre care s-a numărat şi Marios N. Lefkaritis, preşedintele de onoare al Farului şi al Federaţiei cipriote, membru în Comitetul Executiv al UEFA, dar şi în alte comisii ale acestui for şi ale FIFA. (M.B.)

    Cuget Liber


    Bugetul sezonului 2006-2007 e cu aproximativ 1 mil. mai mare. Credeti ca e doar la nivel declarativ sau chiar va cheltui clubul banii astia? Eu unul ma cam indoiesc ca va baga banii astia in club patronul Farului, dar sper sa ma insel. Cum vi se pare bugetul in raport cu obiectivul? Este si obiectivul unul doar de ochii lumii sau anul asta reusim sa jucam in UEFA?

    ps: pun un poll in care sa spuneti cum credeti ca se va imparti bugetul pe cheltuieli. Apoi sa scriem si pe ce vrem sa fie cheltuiti banii, in cazul in care ei exista si chiar se aloca ptr necesitatle clubului.

    Va reamintesc ca s-au facut declaratii prin care se va moderniza stadionul, se va schimba tabele cu una ultra performanta in care sa vedem si reluarile fazelor importante.

    Eu vreau sa faca si Farul achizitii mai importante pentru un club care se vrea unul cu pretentii de Europa. Nu de alta dar daca ajungem acolo nu stiu daca facem fata cu un lot in care majoritatea transferurirlor s-au facut de la echipe mici, din divizii inferioare ori au fost doar imprumuturi. Avem jucatori care trebuie inlocuiti, care au demonstrat ca locul lor nu mai e la Farul (de exemplu Farmache).. apoi poate ar trebui sa ne gandim si la un nou antrenor cu care sa avem fata de UEFA. Stadionul poate sa mai astepte; cum am jucat pana acum putem juca si inca un an/doi pana apar rezultatele. Exista echipe cu stadioane mult mai mici si mai amarate care joaca in cupele europene si chiar au si rezultate

    ps: scuze ca la ultima optiune am gresit... am tastat din viteza e "pref" in loc de "praf"
    Last edited by tchibos; 24th July 2006 at 00:00.

  2. #2
    manager CosminGrc's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    283
    Reputatie
    1
    buget la faru =))

  3. #3
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    229
    Reputatie
    1
    E clar ca nu se vor face transferuri prea multe si prea valoroase. Sa nu uitam ca pana acum Farul nu a cheltuit nici 100.000 de dolari pe transferuri (Disney gratis , Apostol intors de la Otelul , Bacila - auzeam din presa ca au dat pe el 75.000 de dolari) Slab pana acum si nu se anunta vreo schimbare prea curand . Bosanceanu trebuie sa inteleaga ca in campionatul nostru mai merge cu vreun pusti gasit pe la nu stiu ce echipa,dar in Europa ai nevoie de transferuri tari , jucatori valorosi si cu experienta.

  4. #4
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    m-as mira...daca erau asa "in bani" mai cumparau vreo 2 jucatori valorosi.dar sper sa ma insel si sper ca lui bosanceanu i-a placut in europa.daca i-a placut inseamna ca mai avem o speranta.
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  5. #5
    FARIST 100% ULTRAS-CT's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    303
    Reputatie
    1
    ar trebuii bagatzi bani in centrul de copii si juniori
    FARUL FARUL

  6. #6
    sport legend b3bito's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    807
    Reputatie
    1
    pe masina directorului executiv,deplasari pt conducere la clasa intai,jucatori cu autocarul si tot asa....

    barem daca`i baga in stadion si/sau transferuri
    Care este unitatea de masura a prostiei? R: un Becal..

  7. #7
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Rechinii” visează, din nou, la Cupa UEFA
    Ionut COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)

    Florin Lungu s-a accidentat şi ratează debutul campionatului Chiar dacă au ratat calificarea în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA, după dubla cu Auxerre, 1-4 şi 1-0, jucătorii Farului nu renunţă la visul de a ajunge în premieră în cupele europene. De altfel, conducerea clubului a stabilit drept obiectiv pentru sezonul următor obţinerea unui loc în cea de-a doua competiţie continentală intercluburi. “Este un obiectiv îndrăzneţ, dar nu imposibil. O ţintă dificilă, pe care sperăm să o atingem. Ne aşteaptă un campionat dificil, pentru că multe echipe s-au întărit. Startul ne este însă favorabil, mai ales că jucăm cu nou-promovate sau cu echipe mai slab cotate. Chiar ne-am propus ca în primele trei etape să obţinem maximum de puncte”, a anunţat Mihai Guriţă. “După această victorie, de moral, sigur vom începe bine sezonul intern”, l-a completat Decebal Gheară. “Am făcut un joc bun cu Auxerre, care ne dă încredere pentru începutul de campionat”, i-a aprobat şi Dinu Todoran.

    Optimismul jucătorilor este împărţit şi de antrenorul Momcilo Vukotic, convins că echipa sa este pe drumul cel bun: “Am cîştigat toate meciurile de pe teren propriu în Cupa UEFA Intertoto şi am marcat mereu în deplasare. A fost o experienţă bună pentru jucători, care au avut ocazia să evolueze în partide cu echipe puternice din Europa. Am arătat că sîntem pregătiţi pentru campionat şi că putem face faţă la acest nivel. Auxerre nu şi-a creat ocazii în retur, iar acesta este un punct pozitiv în jocul nostru.

  8. #8
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Mihai Daraban, vicepreşedinte al consiliului director al Farului, este încrezător că echipa se va califica în întrecerile continentale şi în sezonul 2006/2007


    Mihai Daraban, preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie, Navigaţie şi Agricultură Constanţa şi vicepreşedinte al consiliului director al FC Farul, priveşte cu optimism evoluţia „rechinilor“ din sezonul 2006/2007 al întrecerilor interne. Înaltul oficial farist este încrezător că echipa îşi va îndeplini obiectivul fixat, calificarea în cupele europene. „Farul este mult mai puternică faţă de sezonul precedent. Am întărit-o cu mulţi tineri şi am acoperit posturile deficitare. Antrenorul Vukotic şi-a exprimat şi el încrederea în reuşita noastră din această stagiune, tocmai prin faptul că staff-ul conducător i-a asigurat transferurile de care avea nevoie pentru atingerea obiectivului“, a declarat Mihai Daraban, în exclusivitate pentru „Cuget Liber“.



    Să fie tratate serios toate meciurile

    Bineînţeles, atingerea cupelor europene nu va veni de la sine, fiind nevoie de o atitudine şi o concentrare exemplare ale „rechinilor“, pe tot parcursul campionatului. „La cum vedem noi prestaţia celorlalte echipe din Liga 1, în mod sigur, avem şanse reale de a ne îndeplini planurile. Condiţia este ca băieţii să înţeleagă să trateze serios fiecare partidă, să nu ajungem la sfârşit să spunem: «Uite cum ne-am bătut joc de meciul cutare. Dacă-l câştigam sau făceam egal, alta era acum situaţia în clasament». Noi, în ultimii ani, ne-am situat mereu în apropierea podiumului, de care ne-au despărţit, în general, mai puţin de cinci puncte. Deci, dacă fiecare meci va fi tratat cu seriozitate, nu va mai fi nicio problemă. Îi auzeam pe foarte mulţi dintre colegii din consiliul director: «Dom’le, dacă băteam acolo, dacă făceam egal dincolo, acum eram cu două poziţii mai sus în clasament». Asta este situaţia, fotbaliştii trebuie să conştientizeze că toate confruntările au aceeaşi importanţă, fie că e vorba de primele etape sau de ultimele, de adversari mai slabi ori mai puternici decât noi“, ne-a mai spus Mihai Daraban.

  9. #9
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Regulamentul de premiere este stimulativ

    Bucurii pentru spectatori, sponsori şi investitori

    Ion Marin este conştient că ceea ce şi-au propus nu este un lucru uşor. Orice lucru bun cere timp. Obiectivul, într-o primă fază, este încercarea de a obţine rezultate, „de care avem mare nevoie“. „Rezultatul pozitiv generează totdeauna o atmosferă bună, încredere în forţele proprii, creează un spirit de echipă competitiv. Sunt lucruri pe care le vizăm în primul rând, pentru ca forţa echipei să învingă în teren şi să aducă bucurii în rândul spectatorilor, al sponsorilor, al investitorilor“, arat㠄Săpăligă“.

    Directorul tehnic farist crede că obiectivul fixat, calificarea în cupele europene, este încă în picioare, rămâne în picioare, iar echipa va încerca să îl îndeplinească. „Regulamentul de premiere este stimulativ. Avem deci toate condiţiile pentru a spera la obţinerea rezultatelor pozitive şi la atingerea obiectivelor“, punctează Ion Marin.

  10. #10
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Deci exact ce am ales praf in ochi.
    anti Dinamo, anti oier

  11. #11
    manager
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Da , o sa castigam 3 meciuri , pe urmatoarele 2 o sa le pierdem , si asa la sfarsitul campionatului o sa termunam pe 8-9 si o sa vina Ion Marin si o sa ne spuna ce a spus si data trecuta cand a fost antrenor la Farul ,, Se putea si mai rau" . Cu astia 2 pe banca tehnica ne intoarcem iar in mediocritate

  12. #12
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Pentru a întari echipa în vederea îndeplinirii obiectivului, calificarea într-o cupa europeana, conducerea “marinarilor” este aproape de a mai legitima înca trei jucatori straini. Astfel, dupa Disney Armel, la Farul vor sosi la sfârsitul acestei luni alti trei jucatori din Congo. Este vorba de Kubemba Chris, un atacant de 18 ani care evolueaza în prezent la echipa a doua a francezilor de la FC Nancy (liga a 3-a), de un mijlocas stânga de 20 de ani, Nquessi, care joaca tot în Franta, si de un fundas central, Makita Fabri, care evolueaza în Gabon

  13. #13
    sport legend rechinul farist's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    594
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Pentru a întari echipa în vederea îndeplinirii obiectivului, calificarea într-o cupa europeana, conducerea “marinarilor” este aproape de a mai legitima înca trei jucatori straini. Astfel, dupa Disney Armel, la Farul vor sosi la sfârsitul acestei luni alti trei jucatori din Congo. Este vorba de Kubemba Chris, un atacant de 18 ani care evolueaza în prezent la echipa a doua a francezilor de la FC Nancy (liga a 3-a), de un mijlocas stânga de 20 de ani, Nquessi, care joaca tot în Franta, si de un fundas central, Makita Fabri, care evolueaza în Gabon
    cred ca cu astia o sa facem treaba!! au alta mentalitate, cu romanii slabe sperante!!

  14. #14
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    e unltima noastra sansa

  15. #15
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    vezi sa nu ..sunt copii..unu de la echipa a 2-a a lui nancy,unul din cine stie ce liga inferioara din franta si unul din ...gabon!! probabil sunt mai slabi ca disney.de ce nu ne iubeste dumnezeeuu ????????
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  16. #16
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    - Mai are Farul şanse la Cupa UEFA prin campionat?
    -„Cred că trebuie să ne gândim doar la meciul care urmează. Noi am fost mereu aproape de UEFA când nu ne-am propus expres acest lucru“, a răspuns mijlocaşul farist Lungu.

  17. #17
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    e nebun ..CAND ? ca in afara de ultimile 2 campionate cand asta a fost obiectivul,in rest am avut mai mereu probleme cu retrogradarea.vorbeste ca toti din cadrul clubului..mult si aiurea
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  18. #18
    sport legend danny del corco's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    1,126
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    - Mai are Farul şanse la Cupa UEFA prin campionat?
    -„Cred că trebuie să ne gândim doar la meciul care urmează. Noi am fost mereu aproape de UEFA când nu ne-am propus expres acest lucru“, a răspuns mijlocaşul farist Lungu.
    Adicatelea: mai bine nu ne mai intrebati de atingerea vreunui obiectiv, ca noi oricum mai mult mimam decat jucam !

  19. 14th November 2006, 21:40

  20. #19
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    „Nu are rost să ne mai gândim la Cupa UEFA“

    Basarab Panduru, antrenorul Farului, a declarat că acest obiectiv a fost trasat la începutul campionatului, dar acum nu prea se mai poate discuta de așa ceva

    Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, a declarat că, în momentul de față, nu are rost să mai fie pusă problema calificării echipei în Cupa UEFA. Mai aproape în clasament de periferie decât de pozițiile europene, „rechinii“ vor încerca în continuare să câștige cât mai multe meciuri, prin care să se claseze cât mai sus în ierarhie, arată Panduru.

    „Să fim puțin serioși, Cupa UEFA e cam greu de atins acum. Noi suntem mai aproape de coada clasamentului și tot vorbim de cupele europene. Acest obiectiv a fost trasat la începutul campionatului, dar, în momentul de față, nu știu dacă mai putem discuta de așa ceva. Nu are rost să mai punem această problemă. Acum rămâne doar să jucăm și, dacă câștigăm, să vedem unde putem ajunge, pentru că, fiți convinși, vrem să ajungem cât mai sus“, a mai precizat Panduru.

    Cuget Liber

  21. #20
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    88
    Reputatie
    1
    Cum vi se pare obiectivul "cat mai sus"? Mie mi se pare intangibil pt ca nu stiu ce inseamna. Obiectivul trebuie sa fie clar, scurt si sa il ai in minte cand intri pe teren. S-ar putea ca unii dintre fotbalisti, antrenori sa isi atinga acest obiectiv iar altii nu. Totul depinde la ce te raportezi.

  22. #21
    Констанца kerosene's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    TheOldestLivingCityInRO
    Posts
    5,130
    Reputatie
    1
    E aproape imposibil ca obiectivul sa fie atins.Mai ales atata timp cat unii jucatori lasa impresia ca deja se gandesc la http://smileys.sur-la-toile.com/repo...n-bronzage.gif

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •