Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 107

Thread: Handbal - Discutii generale

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1

    Handbal - Discutii generale

    Pe acest thread (pana se va crea un subforum separat) se va discuta despre handbal.

    Cele 12 echipe calificate la J.O. sunt:

    CHINA

    RUSIA

    NORVEGIA

    KAZAKSTAN

    ANGOLA

    BRAZILIA

    GERMANIA

    SUEDIA

    ROMANIA

    UNGARIA

    FRANTA

    KOREEA DE SUD
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #2
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...ractul-2543887

    Tadici si Musi si-au prelungit contractul pina dupa olimpiada;in functie de rezultatul de la Beijing,ar mai putea ramine.

  3. #3
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ar fi bine sa vina si altcineva care nu stie sa gaseasca la fiecare infrangere alte motive decat cele reale .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #4
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    cand incep meciurile la olimpiada pe ce data?

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Handbalistele nu au timp să respire:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...espire-2595875

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    lotul lui Tadici pentru "dubla" cu Islanda
    Antrenorii Gheorghe Tadici și Dumitru Muși au dat publicității sâmbătă componența lotului României pentru dubla manșă eliminatorie cu Islanda, din barajul pentru calificarea la Campionatul European din Macedonia.

    Iată numele celor 18 jucătoare, dintre care 12 provin de la campioana Oltchim:

    Luminița Dinu, Tereza Pâslaru, Talida Tolnai (portari), Valentina Elisei-Ardean, Ionela Gâlcă, Oana Manea, Ramona Maier, Adriana Nechita, Adina Meiroșu, Narcisa Lecușanu, Steluța Luca și Valeria Beșe (toate de la Oltchim Râmnicu Vâlcea), Cristina Neagu și Cristina Niculae (ambele de la Rulmentul Brașov), Florina Bârsan și Carmen Amariei (ambele de la "U" Jolidon Cluj), Camelia Balint (HCM Baia Mare) și Aurelia Brădeanu (Gyor ETO).

    Meciul tur cu Islanda se va juca pe data de 1 iunie, iar cel retur este programat pe șase zile mai târziu, la ora 19:00, la Brăila. Delegația României va pleca în Islanda la 30 mai, de la București, urmând să revină în țară a doua zi după meci, pentru a pregăti returul.

    "Din acest lot de 18 jucătoare vor pleca în Islanda,doar 14-15, iar în lotul pentru retur, de acasă, vor fi 16 jucătoare. Cele care nu sunt implicate în meciul Oltchim - Rulmentul, din 26 mai, trebuie să se prezinte la ora 16.00, iar pentru celelalte convocarea este făcută pentru ora 20.00, imediat după încheierea meciului. Dubla manșă cu Islanda nu va însemna ca obiectiv doar calificarea la Campionatul European din decembrie, ci va fi și un criteriu de selecție pentru Jocurile Olimpice", a declarat pentru agenția Mediafax selecționerul Gheorghe Tadici.

    stirile tvr:
    http://www.tvr.ro/articol.php?id=37692&c=137

  7. #7
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    si ce treaba are asta cu Olimpiada?

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    si ce treaba are asta cu Olimpiada?
    restul articolului postat mai sus:

    Pe data de 9 iunie, după disputarea returului cu Islanda, este programat circuitul medical în București, în vederea pregătirii pentru Jocurile Olimpice.

    Data reunirii lotului României în vederea pregătirii și participării la JO de la Beijing este 29 iunie.

    La Jocurile Olimpice vor face deplasarea doar 14 sportive, din cele 16 care vor efectua tot stagiul de pregătire premergător.

  9. #9
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Norvegia si Franta in grupa Romaniei de la Beijing

    Nationala feminina de handbal a Romaniei va evolua in Grupa A la Jocurile Olimpice de la Beijing, urmand a intalni echipele Norvegiei, Frantei, Angolei si Kazahstanului, informeaza site-ul federatiei internationale.

    Conforma tragerii la sorti care a avut loc la Hong Kong Macau Center din Beijing, Romania a fost repartizata in Grupa A, pentru ca in cealalta grupa sa se regaseasca Rusia, Germania, Ungaria, Coreea de Sud, Suedia si Brazilia.

    Altfel, reprezentantii IHF au efectuat si tragerea la sorti a celor doua grupe din turneul olimpic masculin. In Grupa A se vor intalni Polonia, Franta, Croatia, China, Spania si Brazilia, pentru ca in Grupa B sa se infrunte Germania, Danemarca, Rusia, Coreea de Sud, Islanda si Egipt.

    Jocurile Olimpice de la Beijing vor debuta pe 8 august si se vor incheia pe 24 august.

    sursa: Onlinesport
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Programul naționalei feminine de handbal la JO:

    Echipa națională de handbal feminin a României va debuta în grupa A, la Jocurile Olimpice de la Beijing, în compania celei mai slab cotate adversare, reprezentativa Kazahstanului, în 9 august.

    Conform programului anunțat de organizatori, naționala României va juca, în ordine, după cum urmează: cu Kazahstan (9 august), cu China (11 august), cu Franța (13 august), cu Angola (15 august) și cu vicecampioana mondială Norvegia (17 august).

    Programul complet este următorul:

    9 august: Grupa A: Franța-Angola, România-Kazahstan, Norvegia-China; Grupa B: Rusia-Coreea de Sud, Ungaria-Suedia, Germania-Brazilia

    11 august: Grupa A: Kazahstan-Franța, China-România, Angola-Norvegia; Grupa B: Suedia-Rusia, Brazilia-Ungaria, Coreea de Sud-Germania

    13 august: Grupa A: Norvegia-Kazahstan, China-Angola, România-Franța; Grupa B: Rusia-Brazilia, Coreea de Sud-Suedia, Germania-Ungaria

    15 august: Grupa A: Kazahstan-China, România-Angola, Franța-Norvegia; Grupa B: Brazilia-Coreea de Sud, Germania-Suedia, Ungaria-Rusia

    17 august: Grupa A: Norvegia-România, Angola-Kazahstan, Franța-China; Grupa B: Suedia-Brazilia, Ungaria-Coreea de Sud, Rusia-Germania.

    Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.


    articol din Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-la-jo-2717955

  11. #11
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Cristina Vărzaru nu va participa la Jocurile Olimpice

    Selecționerul naționalei feminine de handbal a României, Gheorge Tadici, a declarat miercuri, pentru NewsIn, că nu va putea conta pe extrema dreaptă Cristina Vărzaru la Jocurile Olimpice de la Beijing, deoarece nu este refăcută complet după o accidentare.

    "Vărzaru m-a sunat și m-a anunțat că nu poate merge la Olimpiadă. A făcut câteva antrenamente, dar nu este încă refăcută complet, și pentru ea ar fi prea riscant să joace, pentru că o nouă accidentare ar scoate-o din nou din circuit. Chiar dacă Vărzaru nu avea meciuri în picioare, ar fi fost nevoie de ea la Olimpiadă, era o soluție în plus", a declarat Gheorghe Tadici, care a precizat că pentru postul de extremă dreapta o va testa pe Oana Șoit.

    Selecționerul a mai spus că la Jocurile Olimpice ar putea merge cu un lot format din 14 jucătoare: "Cred că la Olimpiadă voi merge cu trei portari, patru extreme, doi pivoți și cinci interi. Concurența este mare mai ales la linia de nouă metri. După accidentarea lui Beșe, mă îngrijorează axul central al defensivei, sper ca Vali să fie aptă până la Beijing".

    Naționala feminină de handbal a României face parte din Grupa A preliminară la JO 2008 de la Beijing, alături de Norvegia, Franța, Angola, Kazahstan și China, conform tragerii la sorți ce a avut loc luni, la Beijing.

    Sursa: Onlinesport

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    articol din prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...mpiada-2728897

    11 vâlcence în cărți pentru Olimpiadă:
    Selecționerul naționalei feminine de handbal, Gheorghe Tadici, a anunțat lotul de 18 jucătoare, convocat pe data de 29 iunie(ora 17.00) la Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, când vor începe pregătirile pentru Olimpiadă.

    Tadici a convocat pentru prima fază de pregătire a Olimpiadei 18 jucătoare: Dinu, Tolnai, Pâslaru(portari), Ardean, Maier, Balint, Olteanu(extreme), Stanca, Bârsan, Ivan(pivoți), Neagu, Meiroșu, Brădeanu, Beșe, Amariei, Senocico, Luca, Lecușanu(linia de 9 metri). Până pe 12 iulie, selecționerul Tadici trebuie să anunțe cele 14 jucătoare care vor merge la Olimpiadă.

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Dar din acestea 18, 2 jucatoare sunt inapte deocamdata: Bese care e in Italie la o clinica si Maier care a fost operata.

    Dupa parerea mea, cele mai bune jucatoare in prezent sunt: Hutupan, Galca, Elisei, Maier, Neagu, Bradeanu si Amariei ( formula perfecta din punctul meu de vedere)
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    PENTRU MASS MEDIA




    Pentru a raspunde numeroaselor solicitari venite din partea ziaristilor si pentru a evita eventualele neintelegeri sau dezinformari ce ar putea decurge din cererea de retragere de la echipa nationala de handbal feminin a Romaniei, jucatoarea Steluta Luca a fost de acord sa publice continutul acesteia pe site-ul oficial al clubului unde activeaza.
    Va este redata in intregime aceasta cerere:

    Catre,

    FEDERATIA ROMANA DE HANDBAL

    Copie:

    COMITETUL OLIMPIC SI SPORTIV ROMAN

    Stimate domnule presedinte Cristian Gatu,


    Imi este foarte greu sa scriu aceste randuri. Este o decizie pe care am luat-o dupa indelungi meditatii, in conditiile in care pentru acest lucru am avut nevoie de 14 ani de lot national, peste 240 de jocuri internationale sub culorile Romaniei si circa 1100 de goluri inscrise.
    Parca ieri am debutat la echipa de senioare, cu toate ca fac referire la anul 1994. Un an dupa acel debut am devenit campioana mondiala de tineret dar tot nu a fost suficient.
    Au trecut anii, am participat la patru editii ale Camionatului European de handbal feminin, (1994, 1998, 2000, 2002) la sapte editii consecutive ale Campionatului Mondial (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007) iar Olimpiada din 2000 de la Sydney nu am cum sa o uit vreodata. Sunt alte zeci de jocuri cu farmecul si importanta lor, momente de tensiune ce numai competitia sportiva ti le poate oferi, am vizitat aproape toate tarile din Europa, am calatorit pe trei continente si ma pot bucura de faptul ca in 2005 am devenit vicecampioana mondiala.

    Astazi decizia mea vine sa intrerupa toate aceste bucurii. Am ajuns la concluzia ca fizic si biologic nu mai fac fata exigentelor impuse de inalta performanta si ca atare nu mai pot corespunde cerintelor antrenorilor, federatiei si de ce nu, suporterilor care asteapta mult mai mult de la mine.
    Ca atare, va rog, domnule presedinte, sa aprobati retragerea mea de la echipa nationala de handbal feminin a Romaniei.

    Multumesc tuturor celor care in toti acesti ani au fost alaturi de mine, Federatiei Romane de Handbal si Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Clubului sportiv „Oltchim” si cluburilor din strainatate la care am activat (PIDIGI Dossobuono – Italia, Randers HK si FCK Copenhagen – Danemarca) .
    Multumesc tehnicienilor care m-au descoperit, format si convocat la lotul national, le multumesc in mod special pentru ca m-au acceptat ca pe un om normal cu bune si rele, asigurandu-i totodata ca le voi purta un sincer si profund respect pentru tot ce au reusit sa imi transmita din profesia dumnealor.
    Le multumesc membrilor Comitetului Olimpic si Sportiv Roman pentru onoarea care mi-au acordat-o de a fi port drapelul delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Beijing in calitate de capitan al echipei nationale si imi cer scuze pentru faptul ca prin gestul meu de retragere le refuz aceasta onoare deosebita cu care un sportiv nu se intalneste, poate, niciodata in viata.
    Stiu ca decizia mea va cantari greu in urmatoarele zile, ma incearca deja clipe de nostalgie dar cred ca la fel de important si de apreciat trebuie sa fie si momentul prin care singur decizi ca trebuie sa lasi locul altcuiva. O sa tin pumnii echipei si ii urez de pe acum mult succes, o sa fiu alaturi de intreaga delegatie a Romaniei la Jocurile Olimpice si o sa ma consolez cu ideea ca pentru inca doi ani o sa joc la echipa mea de club, „Oltchim” Rm. Valcea.

    Sperand ca o sa intelegeti gestul meu si o sa fiti alaturi de mine in scurta perioada sportiva ramasa pana la retragerea definitiva din handbal, va raman aceeasi jucatoare – inter dreapta - de incredere.


    Cu stima,
    Steluta LUCA.



    TOATA STIMA PT. STELUTA LUCA
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu cred o iota din ce scrie in comunicat, altele sunt motivele. A jucat anul acesta in Liga Campionilor si spune ca nu mai poate face fata la JO, adica in ultima ei sansa de a participa la un turneu olimpic, mai urma sa fie si portdrapel pe deasupra.

    Probabil vom afla peste ceva timp care a fost motivul real

  16. #16
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,447
    Reputatie
    0
    Gheorghe Tadici a anuntat lista oficiala cu cele 15 jucatoare care vor reprezenta nationala de handbal feminin la Jocurile Olimpice de la Beijing.
    Portari: Luminita Hutupan Dinu, Tereza Tamas, Talida Tolnai
    Jucatoare de camp: Valentina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Ada Olteanu-Nechita, Ionela Gilca Stanca, Florina Birsan, Carmen Amariei, Adina Meirosu, Cristina Neagu, Valeria Bese, Narcisa Lecusanu, Aurelia Bradeanu, Mihaela Ani-Senocico.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  17. #17
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Doar 3 extreme? macar inca 1 ca sa fie 4
    Elisei si Maier nu prea pot sa faca fata un meci intreg. Elisei da tot ce poate la incpeutul meciului, iar apoi se stinge usor...inca nu e in forma maxima...de asemenea nici Maier, iar Nechita oricum nu face nimic. Ciudata hotararea.
    In rest e oki echipa, imi place pe cine a ales
    www.fangymnastics.com

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca nici n-ai ce extreme sa aduci

  19. #19
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Lotul României la Jocurile Olimpice

    Luminița Dinu, Tereza Pîslaru, Talida Tolnai - portari

    Valentina Elisei Ardean, Ramona Maier, Adriana Nechita Olteanu - extreme

    Ionela Stanca, Florina Bîrsan - pivoți

    Narcisa Lecușanu, Aurelia Brădeanu, Carmen Amariei, Valeria Beșe, Mihaela Senocico, Cristina Neagu și Adina Meiroșu - linia de 9 metri
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  20. #20
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Rusia- Korea 29-29

  21. #21
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Grupa B - Feminin

    Ungaria - Suedia 30-24
    Rusia - Coreea de Sud 29-29
    Germania - Brazilia 24-22
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •