Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 59

Thread: Handbal Masculin

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1

    Handbal Masculin

    Pe acest thread vom discuta despre handbalul masculin la J.O.

    Echipe calificate
    Group A: Poland, France, Croatia, China, Spain, Brazil
    Group B: Germany, Denmark, Russia, Republic of Korea, Iceland, Egypt
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #2
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    baietii nostri nu s`au calificat ?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  3. #3
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    duopa 2 etape de intreceri

    Grupa A

    Brazilia - Croatia 14-33
    China - Franta 19-33
    Spania - Polonia 30-29

    Clasament:
    1.Franta 4p
    2.Croatia 4p
    3.Polonia 2p
    4.Spania 2p
    5.Brazilia 0p
    6.China 0p

    Grupa B


    Egipt - Rusia 27-28
    Coreea de Sud - Danemarca 31-30
    Islanda - Germania 33-29

    Clasament:

    1.Islanda 4p
    2.Germania 2p
    3.Rusia 2p
    4.Coreea de Sud 2p
    5.Danemarca 1p
    6.Egipt 1p
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #4
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    ISLANDA va ajunge foarte departe

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat
    Daca ma intrebi pe mine iti raspund astfel: nu inteleg de ce nu se organizeaza o Olimpiada separata pentru sporturile de echipa.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Nu inteleg care ar fi marea smecherie ... e loc pentru toti ... eu m-am mirat ca aici pe forum nu comenteaza nimeni, pentru ca la alte sporturi sunt multi forumisti impicati in discutii ...

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Nu inteleg care ar fi marea smecherie ... e loc pentru toti ... eu m-am mirat ca aici pe forum nu comenteaza nimeni, pentru ca la alte sporturi sunt multi forumisti impicati in discutii ...
    In afara de baschet vezi tu comentarii pentru sporturile de echipa, nici la fotbal nu se inghesuie lumea. Sa recunoastem, sporturile de echipa sunt in planul doi la JO daca n-ai nationala calificata. Eu o sa ma interesez de la sferturi incolo.

    Eu chiar nu glumesc, ar trebui organizata o Olimpiada decalata pentru sporturile de echipa. E pacat de ele

  9. #9
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    In mod sigur,in tarile cu echipe calificate,interesul e mai mare;se pare ca si spectatori sunt suficienti in sali,sau ma insel eu?
    Recunosc cinstit ca,in aceasta faza,nu am rabdare sa ma uit la un meci intreg,daca nu e echipa tarii mele.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Ei da, las-o incolo de traditie, de tot ... si nu inteleg care ar fi marele castig. Ca o sa fie mai putine probe si deci acelasi nr de oameni se vor imparti la un numar mai mic de sporturi ? Stai linistit, exista interes foarte mare si pentru sporturile de echipa, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta ... handbal, volei, baschet, polo ... fotbalul intr-adevar era o "cenusareasa", dar devine si el mai interesant pe Olimpiada ce trece ..

    Plus ca topicul asta e ascuns aici printre topicurile de meci ale Romaniei la fete...

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Ei da, las-o incolo de traditie, de tot ... si nu inteleg care ar fi marele castig. Ca o sa fie mai putine probe si deci acelasi nr de oameni se vor imparti la un numar mai mic de sporturi ? Stai linistit, exista interes foarte mare si pentru sporturile de echipa, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta ... handbal, volei, baschet, polo ... fotbalul intr-adevar era o "cenusareasa", dar devine si el mai interesant pe Olimpiada ce trece ..

    Plus ca topicul asta e ascuns aici printre topicurile de meci ale Romaniei la fete...
    Nu te enerva, te enervezi degeaba. N-ai decat sa nu ma crezi. Sporturile de echipa sunt in planul doi al oricarei editii a JO

  12. #12
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu te enerva, te enervezi degeaba. N-ai decat sa nu ma crezi. Sporturile de echipa sunt in planul doi al oricarei editii a JO
    asta este si parerea mea
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  13. #13
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat
    eu am vazut meciu si m-am bucurat si eu,au condus rusii aproape tot meciu si in ultima secunda a castigat danemarca.
    am vrut sa scriu eu despre acest meci dar am vazut ca nu se inghesuie lumea si credeam ca doar eu vazusem meciu,incat nu scrie nimeni nimic

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    asta este si parerea mea

    Dar e normal la urma urmei. Se decerneaza doar un set de medalii. Sigur ca e mai interesant sa privesti o sesiune de finale de inot decat un meci din preliminarii la handbal, dar asta nu inseamna ca nu intereseaza pe nimeni handbalul. Exista campionate mondiale, europene pentru fiecare sport in parte special pentru asa ceva ... auzi, sa rupi acu olimpiada in doua. Eu zic sa lasam decat atletismul, ca toate celelalte sporturi sunt pe planul 2 fata de el la JO.

  15. #15
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    eu n-am spus ca nu intereseaza pe nimeni handbalul, baschetul etc. dar nu au priza asa mare la public decat sporturile individuale.

    una este un C.M. sau C.E. la handbal si alta este olimpiada. eu la C.M. urmaream su=i cate 3-4 meciuri pe zi in schimb la olimpiada nu m-am uitat decat la Romania. cand o sa se ajungs in faza eliminatorie poate o sa ma mai uit si la alte meciuri dar pana atunci nu
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    eu n-am spus ca nu intereseaza pe nimeni handbalul, baschetul etc. dar nu au priza asa mare la public decat sporturile individuale.

    una este un C.M. sau C.E. la handbal si alta este olimpiada. eu la C.M. urmaream su=i cate 3-4 meciuri pe zi in schimb la olimpiada nu m-am uitat decat la Romania. cand o sa se ajungs in faza eliminatorie poate o sa ma mai uit si la alte meciuri dar pana atunci nu
    Eu nici la Romania n-am apucat sa ma uit decat cateva minute. bine marturisesc ca mie nici nu prea-mi plac sporturile de echipa, doar handbalul si cat de cat fotbalul ma intereseaza

  17. #17
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    hai sa punem si rezultatele si sa le comentam

    http://img143.imageshack.us/img143/1448/capture4uw7.jpg
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai tocmai, sistemul de desfasurare nu permite eliminarea favoritelor (e greu sa iasa din primele 4) asa ca de abia din sferturi devine interesant

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Pai fiecare se uita dupa preferinte, ca doar nu poti sa vezi toate sporturile. Unuia ii place mai mult inotul, altuia handbalul, altuia scrima etc ... da, poate ca sunt mai multi care la Olimpiada prefera sporturile individuale din mai multe motive : multe reprezinta cu adevarat ceva doar o data la 4 ani la JO, se decerneaza multe medalii, si se gandeste ca lupta adevarata incepe in sferturi, ceea ce intr-adevar asa e, preliminariile fiind aproape doar un mod de a stabili meciurile din sferturi (sigur, mai e un meci decisiv pentru locul 4 etc .. dar nu se joaca medalia aici) ... insa nu inteleg cum sa ajungi de aici pana la a suprima aceste sporturi din calendarul JO ... de fapt exista deja Campionate Mondiale separate pentru fiecare, la ce sa faci o olimpiada cu toate sporturile de echipa unde practic te lovesti de aceiasi problema, si anume ca se vor suprapune multe sporturi.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai tocmai, sistemul de desfasurare nu permite eliminarea favoritelor (e greu sa iasa din primele 4) asa ca de abia din sferturi devine interesant

    Pai si la CM cum e ? Sau daca s-ar scoate si s-ar face o "Olimpiada a sporturilor de echipa" (o perla, nu mi-o lua in nume de rau) n-ar fi la fel ?

  21. #21
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    ar fi interesant un sfert Germania- Polonia
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •