Results 1 to 11 of 11

Thread: Esecul

  1. #1
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1

    Esecul

    Orice ati spune, CFR Cluj a ratat sezonul acesta. Dupa 21 de etape in care au fost lideri, clujenii sunt acum pe 2, demoralizati si nervosi. Desi in tur siguranta era la ea acasa in Gruia, acum echipa lui Ando ar putea pierde chiar si locul secund.

    Principala cauza a acestui declin, de necrezut acum 2-3 luni, o reprezinta conducerea iresponsabila si amatoare a CFR-ului. La momentul promovarii si chiar in sezoanele urmatoare clujenii pareau occidentali tocmai prin prisma conducerii. Aveau un patron care nu iesea in presa si un presedinte cult, educat cu declaratii de bun simt.

    In ultimii 2 ani presedintele Muresan si-a dovedit insa amatorismul si, pe alocuri, lipsa de educatie. In absolut fiecare declaratie a dansului referirile la adversari, in speta la Steaua, sunt nelipsite, echipa a carui presedinte este cazand cumva in planul secund. S-ar putea spune ca nu Muresan joaca pe teren si ca jucatorii nu au de ce sa fie afectati. Ar fi corect insa, daca urmarim atent meciurile din retur vedem niste jucatori clujeni frustrati, irascibili, nervosi, complet diferiti de cei din tur.

    Dincolo de arbitraje, de butoane, sau de brichete, diferenta dintre Steaua si CFR a fost facuta in primul rand de conduceri. Steaua are un patron iresponsabil care declara vrute si nevrute, dar are un presedinte, un manager si un antrenor care se ocupa de echipa,refuzand clinciurile in presa. Clujul are un patron care lasa impresia ca nu se implica si un presedinte care e mai preocupat de adversari si de aparitii TV. Cine sa se mai ocupe si de echipa?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #2
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Subtire... Mai incearca
    Ideea este sa para un articol obiectiv...

  3. #3
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Nightwish, tipu' nu este genul de supoter orbit de ura fata de ceilalti si e de o subiectivitate decenta + plus ca nici nu e tampit.Eu gasesc ca mai inainte de toate, echipa a cazut psihic, iar Andone nu a reusit sa gestioneze cum trebuie situatia.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #4
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Nu cred ca echipa a cazut psihic, cel putin nu din iarna... Modificarile la echipa facute de catre Ando inca din perioada de pregatire, de la alea provin toate problemele.. Evident ca dupa ce am pierdut cum am pierdut cu Steaua au aparut inclusiv problemele cu psihicul...

  5. #5
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare o analiza corecta. Presiunea pusa aiurea de Muresan a apasat pe umerii CFR-ului mai mult decat... am sperat eu.

  6. #6
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    POSTARE LA BETIE: eu cred, spuneti`mi daca exagerez, ca CFR e o buturuga prea mica pentru a rasturna carul/carurile cel(e) mare/i.
    altfel, nu`mi pot iesplica aceasta ascensiune miraculoasa a Stelei, intr`un campionat destul de disputat, care este caracterizata de boss`ul din Ghencea ca un mare cadou din partea lui Dumnezeu ... ptiu, blasfemie !
    Marius tu vorbesti de amatorismul lui Muresan, un "papagal" considerat de multe persoane (nu`i nimic, asa se intampla cu persoanele serioase din Romania, sunt neshte papagali, datatori din gura, melitze, persoane tertze, intermediari, etc.), io zic ca`n topu` asta locu` 1 ar trebui sa i se acorde lu` jiji, care desi face neshte declaratii care intr`o lume guvernata de legi si nu de "pile", ar trebui supus la judecata celor mari ( ), el este iertat, unde mai pui ca trebe sa suportam si la modul sau de abordare a vizitelor la DNA, titrate de presa ca un mod de distractie si nimic mai mult ... in concluzie, SUNTEM PREA MICI INTR-O LUME ATAT DE MARE !

  7. #7
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Nu cred ca-i contesta cineva locul 1 lui gigi

  8. #8
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Este evident ca jiji dauneaza Stelei si imaginii clubului. Evident ca intr-o tara normala aceste declaratii ar trebui pedepsite. Te asigur ca stelistii chiar si-ar dori o asemenea "corectie" pentru jiji. Dar, un mare dar, la Steaua mai exista oameni care chiar se ocupa de club si pe care nu ii intereseaza aparitiile in media. La fel de bine, putem vorbi la nesfarsit de eternele blaturi, presupuse dar niciodata dovedite.

    Lucrurile certe sunt insa imbunatatirea jocului Stelei, caderea drastica a clujenilor si aparitiile nenumarate ale lui Muresan care spune peste tot de blaturile vazute de "prietenii care au fost la meci", in timp ce de echipa dansului nu se ocupa nimeni. Cel putin asa pare din afara, fara nici un fel de rautate gratuita indreptata spre CFR.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  9. #9
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Mariuse, nu stiu daca ti se pare atat de mare imbunatatirea jocului Stelei, care ne`a obisnuit in ultimul timp cu doar 45 de minute active, adica repriza secunda jucata la intensitate maxima. Exceptie fac meciurile cu CFR (stim cu totii ca au fost greseli de arbitraj) si Gloria Bistrita, team`ul care a facut figuratie si nimic mai mult. Stiu, sunt un Giga contra, dar al dreak sa fiu daca nu mi`o placut cel mai mult meciul de la Reghin, unde Steaua a facut instructie cu "marea" echipa antrenata de Ioan Ovidiu Sabau (hai, give me a break), pacat ca Gloria a jucat cam subtire, da` nah (coincidenta) s`a intamplat ca la meciul Stelei sa fie ashe de fada, anemica si cu iz de deja vu (vezi meciul din Ghencea de nush cati ani cand PRO TV transmitea meciuri din Divizia A, iar Steaua castiga pe teren propriu cu 2-1, desi avea 2 oameni in minus). Una peste alta, Steaua arata bine uitandu`ma pe rezultatele din ultima vreme, da` spune`mi sincer cum dreak vrei sa ajungi in CHL daca ai 1 sut pe spatiul portii, la Vaslui si faza golului ... sunt in asentimentul tuturor ( ), cand spun ca acest campionat ar trebui sa ii aduca castigatoarei un loc in grupele UEFA si nimic mai mult, nu meritati amatorilor, si aici ma refer la toti cei implicati in lupta ptr Europa, chiar nu meritati, io nu v`as da niciun loc in Intertoto si aici ma refer direct la Unirea Urziceni, echipa pe care am denumit`o intr`un articol trecut "Milan de Ialomita" ...

  10. #10
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    sunt in asentimentul tuturor ( ), cand spun ca acest campionat ar trebui sa ii aduca castigatoarei un loc in grupele UEFA si nimic mai mult
    Din pacate, cred ca la asta ne vom rezuma peste cativa ani

  11. #11
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Moty, nu da din cap in semn de resemnare, uita`te in oglinda sau la TV si spune`mi: meritam mai mult de atat? Suntem atat de increzuti incat, in trecutul apropiat, am indraznit sa ne asemanam cu campionatul german, oarecum egali din punct de vedere al valorii (say what ??) ... neshte pui de einsteini au venit in Romania sa (re)inventeze roata si sa isi demonstreze valentele de antrenori, sau mai bine spus de profeti, spunand, "fara a exagera" (cliseu de scurta durata folosit de "antrenorii de porumbei", asa cum i`a numit Mihai "MM" Stoica intr`o convorbire telefonica cu cei de la Telesport, in emisiunea lui Horia Ivanovici) ca Jermania poate fi ajunsa din pc de vedere al coeficientului si, de ce nu, a valorii ... vin si io cu o intrebare plauzibila, cum indraznesti ciripitorule sa debitezi asa ceva cand tu nu ai antrenat decat jucatori cu salarii putin trecute de 200 mii de euro si esti un simplu spectator ca si mine, de lux in cazul tau, al campionatelor considerate puternice in Europa ??

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •