View Poll Results: Cate medalii va lua Romania la JO 2008 ?

Voters
95. You may not vote on this poll
  • Sub 5

    9 9.47%
  • Peste 5

    32 33.68%
  • Peste 10

    47 49.47%
  • Peste 20

    7 7.37%
Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 246

Thread: Cate medalii va lua Romania la JO 2008 ?

  1. #22
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Last edited by Tracoromana; 28th July 2008 at 23:25.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Chiar imi plac medaliile.....cat mai multe sa vina in Romania
    www.fangymnastics.com

  3. #24

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Chiar imi plac medaliile.....cat mai multe sa vina in Romania
    Mie nu-mi plac

  5. #26
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Revista „Time“ nu a inclus nici un reprezentant român în Top 100 al sportivilor care trebuie urmăriți pe durata Jocurilor de la Beijing.

    Așteptările delegației României de la Olimpiada de la Beijing sunt mai modeste față de edițiile anterioare și nici străinii nu se înghesuie să ne dea șanse prea mari la ocuparea podiumurilor. „Time Magazine“, revista care o așeza pe Nadia pe copertă într-una dintre lunile anului 1976, le propune cititorilor un Top 100 al sportivilor care trebuie urmăriți la JO 2008, iar printre aceștia nu figurează nici un român.

    Nici măcar la gimnastică, disciplină care le are însă în clasament pe americancele Shawn Johnson (locul 7), Nastia Liukin (24), Alicia Sacramone (25), Chellsie Memmel (26), chinezoaica Yang Wei (locul 13), italianca Vanessa Ferrari (34) și reprezentanta Germaniei, Oksana Șușuvitina (64). Printre numele exotice de pe listă se remarcă cel al iraniencei Sara Khoshjamal, de la taekwondo, prima femeie din țara sa calificată pentru Olimpiadă. Ea are avantajul că acest sport este foarte po****r printre iranience, fiind practicat de nu mai puțin de 120.000 dintre ele.
    Nici Marian Drăgulescu, vicecampion olimpic la sărituri, nu a reușit să devină convingător în perspectiva Beijingului, mai atractivi fiind japonezul Kohei Uchimura (51) și canadianul Kyle Shewfelt (98). Marea vedetă este considerat a fi baschetbalistul american LeBron James (Cleveland Cavaliers), care consideră participarea la Olimpiadă ca trezirea în dimineața zilei de Crăciun. La doar 23de ani este deja vocea naționalei SUA, deși în lotul pentru Beijing există veterani, precum Kobe Bryant sau Jason Kidd.

    A doua în top este Dara Torres, prima înotătoare din istoria SUA participantă la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice (1984, 1988, 1992, 2000 și 2008). Are 41 de ani, iar în calificările pentru Beijing, la 100 m liber, a obținut un timp cu 2,47 secunde mai bun decât la JO 1988, când avea 22 de ani. Locurile 10-12 sunt ocupate de tripleta sprinterilor, Asafa Powell, Usain Bolt și Tyson Gay, adică fostul deținător al recordului mondial, actualul recordman și campionul mondial de la 100 m.

    De asemenea, colonelul indian Rajyavardhan Singh Rathore (locul 55) este marea speranță a țării sale pentru o medalie la tir, mai ales că este vicecampion olimpic la dublu-trap, specialitate în care trăgătorii țintesc două discuri de argilă aruncate în aer într-o succesiune rapidă. Perla Africii este de culoare albă, vine din Zimbabwe și se numește Kristy Coventry (locul 83), ea aducând de altfel țării sale, de la Atena, trei dintre cele patru medalii pe care le-a cucerit Zimbabwe la vreo Olimpiadă.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  6. #27
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Un studiu PricewaterhouseCoopers susține că delegația noastră va cuceri la Beijing 19 medalii, tot atâtea ca în 2004, la Atena. În premieră, China ar trece în fruntea clasamentului, cu o medalie mai mult decât SUA.

    Auspiciile sub care debutează Olimpiada de la Beijing sunt destul de sumbre pentru delegația României, speranța la medalii fiind cea mai mică din ultimii 50 de ani. Însuși președintele ANS, Octavian Bellu, pronostichează doar 12 urcări pe podium ale sportivilor noștri, iar Octavian Morariu, președintele COSR, este foarte prudent deoarece România nu mai are lideri în probele sportive olimpice sau au rămas foarte puțini care să ne aducă o certitudine pentru medalii.

    Există însă o rază de speranță în a ne depăși condiția: un studiu realizat de PricewaterhouseCoopers arată că delegația noastră se va întoarce din China cu un total de 19 medalii, tot atâtea ca în urmă cu patru ani, la Atena.
    Ținând seama de faptul că, la edițiile JO din 2000 și 2004, predicțiile companiei s-au adeverit în proporție de 90%, sunt șanse ca performanțele sportivilor noștri să se apropie de prognoză, mai ales că aceasta are la bază studii amănunțite. Astfel, la obținerea cifrelor legate de medalii s-au luat în considerație numărul de locuitori din fiecare țară, nivelul mediu al venitului, dacă țara a făcut parte din fostul bloc comunist, dacă țara este gazda competiției, precum și repartizarea medaliilor la olimpiadele anterioare.

    De remarcat că, din punctul de vedere al performanțelor, România ar trebui să se înscrie în grupul țărilor cu rezultate identice sau aproape identice cu totalul de medalii obținute la Atena, alături de Ucraina, Spania, Ungaria, Canada, Bulgaria, Turcia și Cehia. Mai mult, cu ibericii vom împărți și locurile 14-15 ale clasamentului pe națiuni, cu câte 19 medalii.

    Pentru prima oară în istorie, la vârful ierarhiei se va produce o adevărată revoluție, iar primul loc în clasamentul pe medalii va fi ocupat de China în detrimentul stăpânei absolute, SUA. Cele două ar urma să fie departajate de o singură urcare pe podium, asiaticii urmând să se impună la acest capitol cu 88-87.

    „Totuși, diferența se situează în marja de eroare a modelului, astfel încât cursa pentru primul loc este dificil de estimat“, subliniază autorul raportului, John Hawksworth. Și purtătorul de cuvânt al Comitetului Olimpic American, Darryl Seibel, recunoaște: „Ne așteptăm la una dintre cele mai competitive olimpiade din istoria recentă. Va fi o combinație între investițiile chineze în programul olimpic, decizia Rusiei de a face aceleași lucruri și politica unor națiuni, precum Marea Britanie, care țintesc medalii în sporturi importante pentru ele“. La Olimpiada de la Beijing, România este reprezentată de 104 sportivi, care vor concura în 16 dintre cele 28 de discipline.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  7. #28
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Romania are sanse la 19 medalii olimpice


    Intr-un studiu realizat de firma de audit PricewaterhouseCoopers (PwC), care a mai alcatuit astfel de prognoze si la Sydney-2000 si la Atena-2004, confirmate de realitate, Romania va obtine la Jocurile Olimpice de la Beijing, de anul acesta (8-24 august) un total de 19 medalii, pastrandu-si realizarile de la precedenta editie a Jocurilor, unde a cucerit 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz.

    In acelasi grup, de tari care isi vor confirma potentialul olimpic, fac parte, potrivit analizei realizate de PwC, si care a avut in vedere si factorii economici si politici din tara respectiva, Ucraina (23 de medalii), Spania (19 medalii), Ungaria (17 medalii), Canada (13), Bulgaria (13), Turcia (11) si Cehia (9).

    Cu precizarea ca la precedentele analize ale PricewaterhouseCoopers proiectiile s-au indeplinit in proportie de 90 la suta, este de remarcat ca primul loc in clasamentul pe medalii la JO de la Beijing va fi ocupat de China, cu un total de 88 de medalii, depasind cu putin SUA, care va obtine, conform PwC, 87 de medalii, ceea ce inseamna o pierdere de 16 medalii fata de JO de la Atena. Situatia de gazda a JO pe care il are China va influenta puternic palmaresul JO-2008, pentru ca aceasta tara va inregistra un progres formidabil, ajungand, asadar, la 88 de medalii, in timp ce la Atena-2004 reusise un total de 63.

    De asemenea, Rusia, Germania si Australia vor continua sa fie intre primele 5 tari ale lumii, ocupand in aceasta ordine locurile 3, 4 si 5 in ierarhia pe natiuni.

    Printre tarile care vor inregistra rezultate mai bune decat la editia precedenta figureaza Polonia (plus 4), Brazilia (plus 3), Mexic (plus 4) si Indonezia (plus 4), aceasta progresie fiind determinata, potrivit PwC, de cresterea potentialului economic in comparatie cu perioada in care s-au desfasurat Jocurile Olimpice de la Atena.

    Agerpres
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #29
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    Romania are sanse la 19 medalii olimpice


    Intr-un studiu realizat de firma de audit PricewaterhouseCoopers (PwC), care a mai alcatuit astfel de prognoze si la Sydney-2000 si la Atena-2004, confirmate de realitate, Romania va obtine la Jocurile Olimpice de la Beijing, de anul acesta (8-24 august) un total de 19 medalii, pastrandu-si realizarile de la precedenta editie a Jocurilor, unde a cucerit 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz.

    In acelasi grup, de tari care isi vor confirma potentialul olimpic, fac parte, potrivit analizei realizate de PwC, si care a avut in vedere si factorii economici si politici din tara respectiva, Ucraina (23 de medalii), Spania (19 medalii), Ungaria (17 medalii), Canada (13), Bulgaria (13), Turcia (11) si Cehia (9).

    Cu precizarea ca la precedentele analize ale PricewaterhouseCoopers proiectiile s-au indeplinit in proportie de 90 la suta, este de remarcat ca primul loc in clasamentul pe medalii la JO de la Beijing va fi ocupat de China, cu un total de 88 de medalii, depasind cu putin SUA, care va obtine, conform PwC, 87 de medalii, ceea ce inseamna o pierdere de 16 medalii fata de JO de la Atena. Situatia de gazda a JO pe care il are China va influenta puternic palmaresul JO-2008, pentru ca aceasta tara va inregistra un progres formidabil, ajungand, asadar, la 88 de medalii, in timp ce la Atena-2004 reusise un total de 63.

    De asemenea, Rusia, Germania si Australia vor continua sa fie intre primele 5 tari ale lumii, ocupand in aceasta ordine locurile 3, 4 si 5 in ierarhia pe natiuni.

    Printre tarile care vor inregistra rezultate mai bune decat la editia precedenta figureaza Polonia (plus 4), Brazilia (plus 3), Mexic (plus 4) si Indonezia (plus 4), aceasta progresie fiind determinata, potrivit PwC, de cresterea potentialului economic in comparatie cu perioada in care s-au desfasurat Jocurile Olimpice de la Atena.

    Agerpres
    ar fi bine daca s-ar indeplini asemenea predictii, dar nu stiu daca intr-adevar vom mai avea de aur tot la fel ca la atena
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  9. #30
    sport legend Andraf's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Absolut ciudat! PWC sa faca predictii cu privire la nr. de medalii castigate de ROM la Olimpiada...da chiar si ierarhii pe natiuni.
    Stiam ca PWC au un alt orizont de interes, dar ma rog...
    Sincer mi se pare cam trasa de par... ca sa o mai dreaga, baga chestia aia cu cresterea potentialului economic fata de perioada in care a fost Olimpiada de la Atena..
    Sunt atatia factori care pot influenta performantele unor sportivi la un moment dat incat mi se pare o pierdere de vreme sa se faca un asemenea studiu. E parerea mea.
    De altfel, eu cred ca vom lua circa 15 medalii, din care vreo 6 de la gimnastica (fem+masc). Sa dea Dumnezeu sa ma insel si sa luam mai multe.

  10. #31
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    sunt sigura ca de la gimnastica vor veni multe medalii...am incredere in ai nostri...
    am vazut ca si echipa feminina de handbal este optimista...
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  11. #32
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Sper la medalii la gimnastica,canotaj,la inot cate 1 macar de la florea si potec,judo,scrima si poate ceva la atletism sau tir.Cred ca vom lua vreo intre 10 si 15 medalii.Poate am uitat ceva dar atat venit in minte acum

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Sper la medalii la gimnastica,canotaj,la inot cate 1 macar de la florea si potec,judo,scrima si poate ceva la atletism sau tir.Cred ca vom lua vreo intre 10 si 15 medalii.Poate am uitat ceva dar atat venit in minte acum
    Florea medalie? Poate in vise

  13. #34
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Poate ia macar un bronz.Oricum altcineva nu eaaa..uitasem handbalulacolo vom lua aurul

  14. #35
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    florea n`are sanse la medalie ?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    florea n`are sanse la medalie ?
    Cu Peirsol, Lochte, Rogan si Vyatchanin in finala n-are nici o sansa

  16. #37
    mitic torinezu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,854
    Reputatie
    1
    da data asta va fi foarte greu pentru noi sa luam medalii! avem sanse la handbal, canotaj si gimnastica!
    Mai detestabili decat cei care nu stiu sa piarda sunt cei care nu stiu sa castige.

  17. #38
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    intre 10-12 , sper !

  18. #39
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Cam atatea zic si eu ca luam. Din pacate. HAI ROMANIA!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #40
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Eu cred ca vor lua undeva intre 15 si 18 medalii...dintre care 5 de aur. Just a lucky guess! Totusi, nu ma supar daca vor fi mai multe medalii , desi, sincera sa fiu, n-as vedea de unde...
    Oricum, eu le tin pumnii tuturor si le urez mult succes!!!

  20. #41
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    prima medalie

    ALINA DUMITRU - Aur
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #42
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    Cristian Topescu: „Nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada”


    "Cu riscul de a-i supara pe multi dintre oamenii de sport, nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada de la Beijing. Sa dea Dumnezeu sa fie cinci de aur, dar...Locul 15 ocupat la precedenta Olimpiada nu ne mai este accesibil. Doar sa se intample mai multe miracole, dar e greu de crezut. Sa nu uitam catitlurile olimpice ale Dianei Mocanu au fost miracole, si tot un miracol a fost si aurul olimpic obtinut de Camelia Potec. Avem nevoie de astfel de miracole pentru a face performanta la Beijing. Poate doar judoka Alina Dumitru sa faca o figura frumoasa. Ea este indreptatita sa spere la titlul olimpic", a declarat Cristian Topescu.

    ...al naibii
    .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •