Results 1 to 10 of 10

Thread: Vor fi sau nu boicotate Jocurile Olimpice?

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1

    Exclamation Vor fi sau nu boicotate Jocurile Olimpice?

    Boicotarea Jocurilor Olimpice, de la Beijing (care se vor desfasura in august) - pe fondul tensiunilor legate de protestele din Tibet - ar insemna o lovitura grea pentru China, in conditiile in care aceasta tara incearca sa-si imbunatateasca imaginea in privinta drepturilor omului, sustine presa occidentala care a avut reporteri la fata locului. Sa izolezi acum China?

    Dupa masacrul din Piata Tiananmen din 1989, cand sute de studenti, intelectuali si muncitori care au protestat impotriva dictaturii lui Zhao Ziyang au fost omorati, China a fost intr-adevar izolata, toate statele occidentale impunandu-i restrictii. La implinirea a aproape 20 de ani de la acest eveniment, Jocurile Olimpice sunt asteptate sa reprezinte "reintrarea" Chinei in cercul societatii internationale.

    Violentele din Tibet declansate la 10 martie impotriva guvernului de la Beijing, la implinirea a 49 de ani de la revolta antichineza de la Lhassa, s-au soldat cu 19 morti, conform versiunii oficiale a Beijingului, si cu cel putin 100 de victime, conform guvernului tibetan in exil in India.In ciuda amenintarilor cu boicotarea Jocurilor venite din partea liderilor occidentali, Bader nu crede ca aceasta va avea loc pentru simplu fapt ca atletii nu vor fi opriti sa participe la competitie doar din cauza comportamentului Chinei.


    Președintele Comitetului Internațional Olimpic, Jacques Rogge, s-a declarat îngrijorat de ce se întâmplă în Tibet și de implicațiile internaționale.

    "Comitetul Internațional Olimpic cere o soluție rapidă și pașnică în Tibet", a mai spus președintele organizației care reunește 205 comitete olimpice naționale.


    Ce parere aveti despre aceste manifestatii pro Tibet care au avut loc pana acum?

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Boicotate de cine?

    De politicieni sau de sportivi?

  3. #3
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu se va ajunge pana acolo, sunt interese economice si politice prea mari

    si daca sa zicem ca tara x vrea sa boicoteze, si jucatorul y din tara x are contract de sponsorizare cu una din firmele care baga bani multi in olimpiada - ce o sa faca - poate sa piarda o caruta de bani, nu va fi de acord ca tara lui sa nu participe

    ca sa nu mai spun ca majoritatea echipelor olimpice nationale au sponsori care sunt in aceeasi situatie - in ziua de azi totul tine de bani, toti vor sa castige - deci nu va fi nici un boicot

  4. #4
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Boicotate de cine?

    De politicieni sau de sportivi?
    atat de politicieni cat si de sportivi

    exact ceea ce spune elphax

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    atat de politicieni cat si de sportivi

    exact ceea ce spune elphax
    Nu ma intereseaza ce fac politicienii, nu mai pot eu ca nu se duce Sarkozy la festivitate.

    In nici un caz nu vor fi tari care sa boicoteze pe plan sportiv.

  6. #6
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    eu altceva intreb, crezi ca o vreo tara va hotara politic ca sportivii sai sa nu participe, se va ajunge pana acolo?

    eu nu cred dar orice este posibil

    Ce parere aveti despre cei care manifesta pro tibet?

  7. #7
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Dalai Lama viziteaza Statele Unite

    Liderul spiritual al tibetanilor, Dalai Lama, a ajuns joi seara in Statele Unite in prima vizita efectuata pe pamant american dupa protestele violente ale tibetanilor impotriva autoritatii chineze, transmite FoxNews.com.

    Dalai Lama participa la o conferinta la Seattle, care incepe astazi si va dura cinci zile.
    Vizita lui Dalai Lama a intervenit la doar o zi dupa protestele anti-chineze care au perturbat ceremonia de purtare a tortei olimpice in San Francisco.

    Autoritatiile din Seattle au anuntat ca s-ar putea produce incidente intre manifestanti pro-China si cei pro-Tibet. Dalai Lama a declarat suporterilor sai din Seattle ca este adeptul demonstratiilor non-violente si a deplans incidentele din San Francisco.

    Potrivit informatiilor publicate in presa, manifestatiile recente ale tibetanilor au fost reprimate brutal de autoritatiile chineze, care il acuza pe Dalai Lama ca se afla in spatele violentelor.

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    eu altceva intreb, crezi ca o vreo tara va hotara politic ca sportivii sai sa nu participe, se va ajunge pana acolo?

    eu nu cred dar orice este posibil

    Ce parere aveti despre cei care manifesta pro tibet?
    1. Nu va fi nici o tara care sa hotarasca un boicot sportiv, asta e parerea mea

    2. Eu unul in disputa Tibet-China nu am pronunt fiindca nu am toate datele, fiecare sustine propria varianta. Eu nu fac ca americanii care aud si ei cate ceva si trec la bombardamente. Insa manifestatiile sunt o metoda de a-si face propraganda, fiindca adevarul e ca nu prea i-am vazut protestand pana acum. Stiu ca acum e momentul cand sunt in atentia tuturor si prfita

  9. #9
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Si eu sunt sigur ca nicio tara nu va boicota sportiv JO.
    Miza si importanta din toate punctele de vedere a lor e prea mare ca sa o faca.
    Cat despre boicotarea politica pe cine intereseaza ?
    Zbor pana la stele.

  10. #10
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Politicienii ar dori (unii dintre ei) dar pana la urma nu se va intampla nimic. Sportivii vor fi acolo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •